Çikolatayla Pasta Kenarı Nasıl Kaplanır?

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Üye
Çikolatayla Pasta Kenarı Nasıl Kaplanır?


Pasta kenarlarını hindistan cevizi veya çikolata parçalarıyla süslemek biraz zor oluyor. Kaplarken malzemeler ziyan olabiliyor. Bence pasta kenarlarını süslemenin en kolay yolu çikolatayla şeritler yaparak kapatmak. Hem çok havalı görünüyor, hem de bunu yapmak için çok fazla çikolata gerekmiyor.Ben bu pastanın kenarı için 80 gr.lık çikolatanın sadece üçte ikisini kullandım.

Çikolatayla pasta kenarı nasıl kaplanır?

  • Öncelikle alüminyum folyodan pastanın kenar yüksekliği kadar veya biraz daha yüksek olacak şekilde ölçüp iki şerit kesin.
  • Şeritleri yan yana koyun. Eczaneden 1 veya 1.5 tl.ye alacağınız büyük boy enjektöre, benmari usulü erittiğiniz çikolatayı doldurun.
  • Alüminyum şeritlerin üzerine rastgele sıkın. Ben daireler şeklinde sıktım. Siz sadece boyuna veya enine çizgiler de çizebilirsiniz.
  • Şeritlerin her tarafı çikolatayla kaplanınca 1 dakika kadar bekleyin. Önce şeritlerden birini ucundan tutup kaldırın ve dikkatlice pastanın kenarına yapıştırın. Diğer parçayı da eksik kalan kısma yapıştırın. Uzun gelirse önemli değil. Daha sonra kırarak düzeltebilirsiniz.
  • Yapıştırdıktan sonra pastayı dondurucuya koyun ve 4-5 dakika bekleyin. Çikolata hemen donacaktır.
  • Pastayı çıkartın ve dikkatlice folyoyu çıkarın. Bu kısımda hiç zorlanmıyorsunuz. Folyo hemen çıkıyor.


Pasta dekorasyon kalemlerinden almak istemiştim ama küçücük plastik bir parçaya 10 tl ye kadar fiyat koymuşlar. Ben de gidip eczaneden basit bir enjektör aldım. Belki benden önce akıl eden olmuştur ama ben bir yerden görmedim. O kadar işe yarıyor ki, pasta üzerine yazı yazmak, ince desenler çizmek için ideal.

CAHİDE
 

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Üye
Amin cümlemizden kardeşim
 

Benzer konular

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt