Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Cinnet Geçiren Polis! Sistemin Küfrünü Halka Haykırdı Müslüman Olun Rizeliler Allah'a Kul Olun

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhiler birde meclis kürsünden hakkı haykıran CHP milletvekili varmış diye duydum, doğru mudur?

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhiler birde meclis kürsünden hakkı haykıran CHP milletvekili varmış diye duydum, doğru mudur?
Muharrem ince nin konuşmasıydı o ama arayıp bulmak lazım. Amacı hakkı söylemek olmasa bile söyledikleri doğru diye hatırlıyorum

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Konuyla alakası var mı bilmiyorum ama beynim ilginç bir şekilde vela bera ile konu arasında bağlantı kurdu. Sanırım şu düşünceden dolayı; önceden okumazdım, siyaseti takip etmezdim, güncel meseleler pek umurumda olmazdı. Bu cümleden sonra aksini söylemem bekleniyor ama aynılarını söyleyeceğim, hala pek okumam, siyaseti takip etmem, güncel meseleler yine umurumda değil. SubhanAllah kardeşler, kişi dostluk ve düşmanlık kavramını İslami reformdan geçirince, bu zümreleri dinine göre yerli yerine koyunca feraset geliyor. En azından benim nefsime yönelik zannım bu şekilde. Görüntü netleşiyor, su berraklaşıyor, anlam veremediğin şeyler anlam kazanıyor. İslam öncesinde deve çobanı olan, kır hayatı yaşayan sahabenin anlayışta ve yaşayışta nasıl bu kadar derinleşebildiğini Allah lütfu ile hidayet nasip ettikten sonra anlayabildim. Bu din insanı fıtratına çeviriyor, doğruyu eğriyi fehmedebilmeni sağlıyor. Kelimenin tam anlamıyla senin enkazın altından gün ışığına çıkarıyor. Allah bizleri hidayetten sonra nefsine zulmedenlerden etmesin, razı olduğu yol üzere ayaklarımıza sebat, kalplerimize sekinet indirsin.

"İşte gerçek Rabbiniz Allah budur. Haktan sonra sapıklıktan başka ne vardır? O halde nasıl haktan saptırılıyorsunuz?" (Yunus 32)

Tamamen iç güdülerime dayanarak bir soru soracağım. İçimden bir ses diyor ki İbnu'l Kayyım gibi inceliğe sahip bir adam sadece vela bera üzerine bir kitap neşretmiştir, var mı bu sesi doğrulayacak ya da yalanlayacak kardeş? Sırf bu konunun faziletine dair bir kitap var ise (ibnul cevzi ya da başka bir alimin) söyler misiniz kardeşler?

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Konuyla alakası var mı bilmiyorum ama beynim ilginç bir şekilde vela bera ile konu arasında bağlantı kurdu. Sanırım şu düşünceden dolayı; önceden okumazdım, siyaseti takip etmezdim, güncel meseleler pek umurumda olmazdı. Bu cümleden sonra aksini söylemem bekleniyor ama aynılarını söyleyeceğim, hala pek okumam, siyaseti takip etmem, güncel meseleler yine umurumda değil. SubhanAllah kardeşler, kişi dostluk ve düşmanlık kavramını İslami reformdan geçirince, bu zümreleri dinine göre yerli yerine koyunca feraset geliyor. En azından benim nefsime yönelik zannım bu şekilde. Görüntü netleşiyor, su berraklaşıyor, anlam veremediğin şeyler anlam kazanıyor. İslam öncesinde deve çobanı olan, kır hayatı yaşayan sahabenin anlayışta ve yaşayışta nasıl bu kadar derinleşebildiğini Allah lütfu ile hidayet nasip ettikten sonra anlayabildim. Bu din insanı fıtratına çeviriyor, doğruyu eğriyi fehmedebilmeni sağlıyor. Kelimenin tam anlamıyla senin enkazın altından gün ışığına çıkarıyor. Allah bizleri hidayetten sonra nefsine zulmedenlerden etmesin, razı olduğu yol üzere ayaklarımıza sebat, kalplerimize sekinet indirsin.

"İşte gerçek Rabbiniz Allah budur. Haktan sonra sapıklıktan başka ne vardır? O halde nasıl haktan saptırılıyorsunuz?" (Yunus 32)

Tamamen iç güdülerime dayanarak bir soru soracağım. İçimden bir ses diyor ki İbnu'l Kayyım gibi inceliğe sahip bir adam sadece vela bera üzerine bir kitap neşretmiştir, var mı bu sesi doğrulayacak ya da yalanlayacak kardeş? Sırf bu konunun faziletine dair bir kitap var ise (ibnul cevzi ya da başka bir alimin) söyler misiniz kardeşler?
Hakkını helal et kardeşim seni hep açıkça yazan biri olarak tanıyorum ama bu sefer tam anlayamadım:kötü:

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Hakkını helal et kardeşim seni hep açıkça yazan biri olarak tanıyorum ama bu sefer tam anlayamadım:kötü:

Yani diyorum ki canım abicim bu analizler, komplo teorileri, felsefe kitapları, şairler, edebi yazarlar alayı hikaye dünyayı anlamak için. Tak vela bera gözlüğünü sonra bak dünyaya. Samimiler/yalancılar, sadıklar/hainler, zalimler/mazlumlar gün yüzüne çıkıyor. Asırlardır bunlar hep ortada idi, gerçeği görenler ise dünya görüşünü beşeri zımbırtılarla değil İslam ile dizayn edenlerdi. Mezhep imamları, onları "hakkıyla" takip edenler, müfekkirler ve müceddidler.. Hakkı haykırıp şeriat ahkamının uygulandığı topraklarda dahi zulüm gören salih oldukları hüsnü zannında olduğumuz insanlar görüyoruz tarihe bakınca. Sürüye uymayıp Allah'ın razı olduğu din ile hayat görüşünü belirleme sebebiyle. Velhasılı abicim, işin cila kısmını geçersek dünya meselelerinde turnusol kağıdımız İslam olursa hangi meselenin suyuna batırırsak batıralım Allah'ın izniyle asidik mi bazik mi anlarız, bunun için ekstra şeylere çokta gerek yok.

Dipnot; Lisede iyi niyetli ama mesleğini bilmeyen bir kimya hocamız vardı, dersleri goygoy şamata geçerdi, denemelerde sadece tek bir soru çözebilirdim kimyadan. Adamın anlattıklarından tek aklımda kalan bu turnusol kağıdı, ziyan olmasın kullanayım dedim paragraf içinde. Bu nasıl örnek be kardeşim diye içinizden geçirirseniz diye izah edeyim dedim, cümleleri israf etmemek lazım. Daha nerede fırsatını bulup da kullanacaktım ben turnusol kağıdını?

Üst Ana Sayfa Alt