Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Cunub İken Yemek Yeme ve Kur'an Okumak Caiz mi?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Cunublu İken Yapılıp - Yapılamayacak Fiiller

Gusletmesi farz olan Cunub birisi temizlik de yapar, bulaşık da yıkayabilir, yemek de yiyebilir. Fakat ağzını ve ellerini yıkamadan yemek yemesi mekruh olmakla beraber haram değildir. Gusulsuzluğu bu gibi işlerine engel ve mâni olmaz. Fakat, gusul abdeti alarak temizlenmeyi bir namaz vakti geçirecek kadar geciktirmemek şarttır. Aksi durumda namazı terk ettiğinden haramdır!

Ali (r.anh), Rasûlullah'ın şöyle buyurduğunu haber vermiştir:
"İçinde resim, köpek ve cunub bulunan eve melekler girmez. "

(Ebu Dâvud Libas, 129; Nesâî, Tahare, 167)

"Ey iman edenler... Cunub iken de gusledinceye kadar namaza durmayın. " (Nisa, 43)
"Şüphesiz bu, korunmuş bir kitapta bulunan değerli bir Kur'an'dır. Ona ancak temizlenenler dokunabilir. " (Vâkıa, 77-79)

"Rasulullah (s.a.v.), cunubken yemek ve içmek istediğinde ellerini yıkar ve sonra yer içerdi."
(Nesâî, Taharet, 163-166)

"Peygamber (s.a.v.), cunubken yemek yemek veya uyumak istediği zaman abdest alırdı."
(Nesâî, Taharet, 163)

Gudayf ibnu'l- Haris şöyle anlatıyor: "Âişe'ye: "Rasulullah (s.a.v.) cenabetten gecenin başında mı yıkanırdı, sonunda mı?" diye sordum.
Âişe (r.anha) şöyle cevapladı: "Bazen başında, bazen de sonunda yıkanırdı."
Ben: "Allahuekber! Bu konuda genişlik veren Allah'a hamd olsun" dedim."
(Buhârî, Gusl 25, 27; Muslim, Hayz 21; Ebu Dâvud, Taharet 88, 90, Salât 343; Tirmizî, Taharet 87; Nesâî, Taharet 163, 164,165, Gusl 4, 5; Muvatta, Taharet 77)

Ömer (r.anh), geceleyin cunub olduğunu (ne yapacağım) sordu.
Rasulullah (s.a.v.): "Abdest al, uzvunu yıka, sonra uyu"dedi.
(Buhârî, Gusl 25,27; Muslim, Hayz 25; Ebu Dâvud, Taharet 87; Nesâî, Taharet 167; Tirmizî, Taharet 88; Muvatta, Taharet 76)

Ebu Hurayra (r.anh)'nin anlattığına göre, Rasulullah (s.a.v.), Medine sokaklarından birinde kendisine rastlamıştı. Ebu Hurayra bu sırada cunub olduğu için, Rasulullah (s.a.v.)'in yanından sıvışıp gitti ve yıkandıktan sonra da geldi. Rasulullah (s.a.v.) onun geldiğini görünce sordu: "Ey Ebu Hurayra, neredeydin?"
O da cevap verdi: "Ben cunub idim, pis pis yanınızda oturmak istemedim."
Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.) şöyle dedi: "Subhanallah! Müslüman pis olmaz."
(Buhârî, Gusl 23, 24; Muslim , Hayz 115; Ebu Dâvud, Taharet 97; Tirmizî, Taharet 89; Nesâî, Taharet 172)

Huzeyfe bin el- Yemân, bir gün Rasulullah (s.a.v.) ile karşılaştı. Peygamberimiz onunla musafaha etmek için ona doğru elini uzattı. Huzeyfe cunub olduğunu söyledi.
Rasulullah (s.a.v.) da bunun üzerine şöyle dedi: "Mu'min necis olmaz." (Nesâî, Taharet, 72)

Rasûlullah (s.a.v.), "Şu evlerin (kapılarını) çeviriniz. Çünkü ben mescidi hayız ve cunublere helâl görmüyorum" buyurdular.
(İbn Mâce Tahare, 126).

İlgili Konu:

Gusul Abdestsiz (Hayız - Cunub) Kur'an-ı Kerim Okumak
https://www.islam-tr.org/konu/gusul-abdestsiz-hayiz-cunub-kuran-i-kerim-okumak.22913/

E Çevrimdışı

efe.butuner

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bana göre de, temizlendikten sonra yapmak en iyisidir. En azından içiniz rahat olur, vesveseden uzak kalırsınız.

Üst Ana Sayfa Alt