Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Darul Harb’de Devleti Desteklemeyi Farz Gören Birine Ne Cevap Verilir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuh Bir bacıyı sosyal mecradan tebliğ ettim! Kabul etti vs lakin onun’da anlamadığı bir husus var. Başkıktan’da malum Bu hadisi idda ederek veya anlamayarak Darul harb’de Devletin destekleneceğini farz olarak görüyor. Biraz tasavvuf cu galiba Ben ona nasıl bir cevap verebilirim... bunu öğrenmek istiyorum

Delilleri bu ;

İbni Ömer radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Bir müslümanın, günah işlemesi emredilmediği sürece, sevdiği veya sevmediği bütün konularda devleti yöneten kimseye itaat etmesi şarttır. Bir günah işlemesi emredildiği zaman ise kimseyi dinleyip itaat etmez.”[2]

İbni Ömer radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Bir müslümanın, günah işlemesi emredilmediği sürece, sevdiği veya sevmediği bütün konularda devleti yöneten kimseye itaat etmesi şarttır. Bir günah işlemesi emredildiği zaman ise kimseyi dinleyip itaat etmez.”[2]

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuh Bir bacıyı sosyal mecradan tebliğ ettim! Kabul etti vs lakin onun’da anlamadığı bir husus var. Başkıktan’da malum Bu hadisi idda ederek veya anlamayarak Darul harb’de Devletin destekleneceğini farz olarak görüyor. Biraz tasavvuf cu galiba Ben ona nasıl bir cevap verebilirim... bunu öğrenmek istiyorum

Delilleri bu ;

islam devletinde yöneticinin haram emretmesi durumunda, yöneticinin haramına itaat edilmez ama küfre ulaşmadığı sürece de mutlak itaatten çıkılmaz, sanırım bununla karıştırmış. Huruc etme konusu ise tafsilatlı bir konudur. Normal şartlarda küfre ulaşmadığı sürece onun mübah emirlerine itaat etmek vaciptir, Allahu alem.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

Delilleri bu ;

Hadislerde geçen şeriatla yönetilen Daru'l İslam emiri / Halifeye itaattir. Kerhane ve rakı fabrikalarının sayısını arttırmakla övünen, küfür kanunlarının icra edildiği Laik rejimi savunup kıtalar arası pazarlığını yapan Yahudi cesaret ödüllü BOP eş Başkanına itaat (söz) konusu değildir!

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hadislerde geçen şeriatla yönetilen Daru'l İslam emiri / Halifeye itaattir. Kerhane ve rakı fabrikalarının sayısını arttırmakla övünen, küfür kanunlarının icra edildiği Laik rejimi savunup kıtalar arası pazarlığını yapan Yahudi cesaret ödüllü BOP eş Başkanına itaat (söz) konusu değildir!
Anladım Allah swt razı olsun haram/helal meczusunu bende açıkladım İşte Kanullenmeleri biraz zor oluyor sonuç olarak Tasavvuf akidesini bilirsiniz En sonda sizin dediğiniz gibi dedim manalarını açarak vs Kabul etti mantıklı olduğunu söylesede :) Onu şirkin bataklığından çıkaran Allah’a cc Hamd olsun yalnız Bi konuda anlaşmazsızlığa girdik oy kullanmayacağıma söz veremem diyor. Kabul ettikten sonra Ve zannımca bu şahıs halen iman etmedi galiba Oy kullanmayacağına söz veremiyor. Lâkin onların Haram/helal belirlemesini oda yanlış görüyor. Tabi zamana bırakacaz İnşAllah Hidayet Allah’ın Teala elinde :(

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
islam devletinde yöneticinin haram emretmesi durumunda, yöneticinin haramına itaat edilmez ama küfre ulaşmadığı sürece de mutlak itaatten çıkılmaz, sanırım bununla karıştırmış. Huruc etme konusu ise tafsilatlı bir konudur. Normal şartlarda küfre ulaşmadığı sürece onun mübah emirlerine itaat etmek vaciptir, Allahu alem.
İşte mesele bu Şuan ki sistem küfte ulaştığından dolayı Hocamızında dediği gibi vs Ama kızın durmu çok farklı

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
bu tür sistemler bu sapıkların mantar gibi cogalip kene gibi insanlara yapisip kanlarını emmelerine müsade ettigi icin pek tabiki onlara ulul emre uyar gibi uyacaklardır ve bu bence sonuna kadar doğrudur,isabetlidir ve de haktir zira şeytanın avaneleri şeytana uyarlar (mecaz geneldir.)

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bu tür sistemler bu sapıkların mantar gibi cogalip kene gibi insanlara yapisip kanlarını emmelerine müsade ettigi icin pek tabiki onlara ulul emre uyar gibi uyacaklardır ve bu bence sonuna kadar doğrudur,isabetlidir ve de haktir zira şeytanın avaneleri şeytana uyarlar (mecaz geneldir.)
Anladım Allah swt razı olsun :(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...