Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Dertleşmece

U Çevrimdışı

Ubeydullah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ekonomi ve benzeri diğer ileri derecede yapılan yanlışlar ile, önemli bir kısım körün gözleri kısmen açıldı. Bazıları hala tamamen kör, Allah gözlerini açsın ama bu olumsuzlukların tekraren tek olumlu yanı: dediğim gibi insanların önemli bir kısmının gözü ve beraberinde algısı açıldı. Ve fırsat bu fırsat: daha evvel anlat anlat başarılamayan bir çok hakikati bu vesileler ile kolayca anlatabilme olasılığımız mevcut oldu.

Kısaca tebliğ ortamı daha önce hiç bu kadar müsait olmamıştı sanırım; çektirdiği acılar ayrı, bu da tek olumlu tarafı.
Haklısın ukhti tamda davet zamanı insanlar uçurumun kenarında, tutunmak için bir yer arıyor.

U Çevrimdışı

Ubeydullah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Birşey değiştirmesine bakarsak biz ne konuda konuşursak konuşalım, konuşmayla birşey çözülmez. Konuşmayalım o zaman sayın abim :)
"İnsanoğlunun her sözü aleyhinedir; ancak iyiliği emretmek, kötülükten alıkoymak yahut Allah Tealâ'yı zikretmek müstesnadır." (Tirmizî, Zühd 63) Vallahi boş konuşmaktan bize bir hayır gelmez.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Herhangi bir konudan girip, konuşmanın sonunu hakikate dayandırmayı başardığımız sürece, tüm konuşmalardan fayda elde edilebilir )

Ben misal: tanıdığım tanımadığım insanlar ile havadan sudan konuşmaya başlar iken, konuyu asla kendim açmadığım halde, bir anda batıl bir şeylere reddiye verirken buluyorum kendimi. Ben uğraşmasam da bir yerden açılıyor konu; yeter ki muhabbet olsun, fırsat doğuyor anlatmaya )

Tabi fırsat kolluyor olmamı da söylemeden edemem. Sadece doğal akışta konuşmak insanları daha az rahatsız ettiği için, olayları oluruna bırakırım. 10 dk önce kek tarifi paylaşıyor iken, 10 dk sonra malzeme pahalılığından konu ekonomiye girer; ardından demokrasinin yanlışlığı ve "Hüküm Allah'ındır" hakikati ile bitiverir.

Yani bizlerin genel olarak dönüp dolaşacağımız konular sabittir, bazen doğrudan, bazen dolaylı aynı şeyleri söyler dururuz. Nitekim herkes anlayana kadar söylenmesi gerek olan şeyler bunlar, kimi zaman açık açık, kimi zaman üstü kapalı; herkes anlayana kadar, tekrar ve tekrar, her şekliyle )

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Ekonomi ve benzeri diğer ileri derecede yapılan yanlışlar ile, önemli bir kısım körün gözleri kısmen açıldı. Bazıları hala tamamen kör, Allah gözlerini açsın ama bu olumsuzlukların tekraren tek olumlu yanı: dediğim gibi insanların önemli bir kısmının gözü ve beraberinde algısı açıldı. Ve fırsat bu fırsat: daha evvel anlat anlat başarılamayan bir çok hakikati bu vesileler ile kolayca anlatabilme olasılığımız mevcut oldu.

Kısaca tebliğ ortamı daha önce hiç bu kadar müsait olmamıştı sanırım; çektirdiği acılar ayrı, bu da tek olumlu tarafı.

Ben bunu böyle okumlamıyorum ya.
Bu donemin pradigmasi bilim
Ve bilim uzerinden insanlari vuruyorlar.
Gozleri acilanlar derken tam olarak hangi kesimi soyluyorsun abla. Benim yasim tutmaz ama evvelden basortulu kemalistler var miydi biri o donemleri anlatsin. Kendi musluman mahallesine bile saygisi yok insanlarin. Tebliğ derken nasil bir calisma var aklınızda ?

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Ben bunu böyle okumlamıyorum ya.
Bu donemin pradigmasi bilim
Ve bilim uzerinden insanlari vuruyorlar.
Gozleri acilanlar derken tam olarak hangi kesimi soyluyorsun abla. Benim yasim tutmaz ama evvelden basortulu kemalistler var miydi biri o donemleri anlatsin. Kendi musluman mahallesine bile saygisi yok insanlarin. Tebliğ derken nasil bir calisma var aklınızda ?
Dinci kesim diyeyim, hani şeriat gelecek diye oy verenler ) Son durumu gördüklerinde aldatıldığını anlayan çokça insan var ve bunlara aldatılmalarının temelinde sistemin işleyişi bir güzel anlatıldığında jeton tıkırt diye düşebiliyor. (Eskiden rastgele konuştuğum insanlardan bu denli hızlı olumlu dönüş almazdım, önemli bir kısım insan dünden hazır görünüyor anlamaya)

Bu arada müslüman olup nasılsa "demokrasi" sevenler de, ülkede demokrasi olmadığını, gerçekte halk olarak egemen olmadıklarını, esasen kraliyet sistemi gibi bir sistemle yönetildiklerini anlıyorlar. Onlar da bu yönden ayrıca uyanıyor )

Kısaca yönetimde dinin söz hakkı olmaması yetmez gibi, onun yerine koyulan demokrasinin bile pratikte olmayışını gördükçe insanların algısı ya kendiliğinden açılıyor veya bir küçük tebliğe bakıyor. Bilmiyorum, dediğim gibi ben eskiden bu kadar kolay ve sık olumlu geri dönüş almazdım, sosyal medyada birçokları potansiyel tevhid ehli gibi görünmeye başladı bana )

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Yalnız şunu da ekleyeyim:

Malum ben bu kovid dönemindeki dayatılanlara karşı olarak, genel olarak içlerinde bulunduğum kesimler ben gibiler. Sorgulama onlarda had safhada, kendi severek takip ettikleri hocaları bile, eğer bu süreçte sistem yanlısı fetvaları oldu ise topa tutuyorlar )

Kısaca ne hoca, ne başka halhatır tanımaz halde ciddi ciddi herşeyi sorguluyorlar maşaAllah (sayıları da hiç az görünmüyor). İşin başı da sorgulama zaten malum; algı açık olunca, sorgulama varsa, bir de anlatan olduysa...

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Kardeşlere tavsiyem müslümanlar olarak birleşmeleri gerekirse sanal dünyadan gerekirse gerçek hayattan. Allah için birleşin ki Allah sorunlarınızı birbirinizle gidersin birleşin ki Allah'ın düşmanlarını korkutun. Davetler edin duvarlara davet broşürleri asın az da olsa bir kişi bile olsa size geri dönüş yapacaktır.Uygulamalar üretin kullanabiliyorsanız sosyal medyayı aktif kullanın diğer müslümanlarla iletişime geçin tanışın.Böylece Allah'ın izniyle sorunlarınıza birbirinizle tek yumruk olarak çözümler bulun.Kalkın musafahalaşın vücudlarınızdan çok kalplerinizle sarılın.Bir vücudun organları gibi olun.Umulur ki kurtuluşa erersiniz.Boş meseleleri tartışmayı bırakın.

E tamam işte. Misal madem bu platform muslumanlarin bir kismini burada topluyor, kardeş olarak goruyor ekonomik ya da baska bir durum olsun bunu paylasmak neden bos oluyor onu anlayamadim.
kardeşler birbirinize sarılın derken ote yandan ötekileştirmek birliği nasil saglayacak. Tebliğ yaparken, icerde senden olan birine tamam bunları konuşmak fayda sağlamaz sarılın şöyle yapin boyle yapin demek ne kadar tutarlı anlamadim. Son 25 yildir tam olarak nasil bi birlik sağlandı?
Yazdiklarini insanlarda biliyor bir sekilde musluman camialari destekliyorlar ki hala ayakta var olanlar var.
Soylemden oteye gecilemedigi icin duraksamalar olmadi mi zaten.

Çok güzel projeler varda aklımda destekleyen yok bu yüzden bizde kendi çapımızda küçük tebliğler yapıyoruz.

Neden desteklemiyorlar ? Mazaret olarak sunduklari şeyler nedir?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Dinci kesim diyeyim, hani şeriat gelecek diye oy verenler ) Son durumu gördüklerinde aldatıldığını anlayan çokça insan var ve bunlara aldatılmalarının temelinde sistemin işleyişi bir güzel anlatıldığında jeton tıkırt diye düşebiliyor. (Eskiden rastgele konuştuğum insanlardan bu denli hızlı olumlu dönüş almazdım, önemli bir kısım insan dünden hazır görünüyor anlamaya)

Bu arada müslüman olup nasılsa "demokrasi" sevenler de, ülkede demokrasi olmadığını, gerçekte halk olarak egemen olmadıklarını, esasen kraliyet sistemi gibi bir sistemle yönetildiklerini anlıyorlar. Onlar da bu yönden ayrıca uyanıyor )

Kısaca yönetimde dinin söz hakkı olmaması yetmez gibi, onun yerine koyulan demokrasinin bile pratikte olmayışını gördükçe insanların algısı ya kendiliğinden açılıyor veya bir küçük tebliğe bakıyor. Bilmiyorum, dediğim gibi ben eskiden bu kadar kolay ve sık olumlu geri dönüş almazdım, sosyal medyada birçokları potansiyel tevhid ehli gibi görünmeye başladı bana )

Ya olabilir tabi
Cevrsel faktor olayi da var.
Birinin uyanisi ateşlemesi yeter.
Benim cevrem malum sıkıntılı
Bir uyanan gormedim.
Ister akp cenahi olsun ister chp.
Bir tek evlenenlerde var degisim
kimin ideolojisi baskin ise ona evriliyor. :D

U Çevrimdışı

Ubeydullah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
E tamam işte. Misal madem bu platform muslumanlarin bir kismini burada topluyor, kardeş olarak goruyor ekonomik ya da baska bir durum olsun bunu paylasmak neden bos oluyor onu anlayamadim.
Sıkıntı paylaşmakta değil sıkıntı bundan sürekli yakınıp durmakta.Birine birşey diyorsun falanca bir konu konuşuyorsun. Konu her seferinde ee ekonomi kardeşim durumuna geliyor.
Son 25 yildir tam olarak nasil bi birlik sağlandı?
Yazdiklarini insanlarda biliyor bir sekilde musluman camialari destekliyorlar ki hala ayakta var olanlar var.
Soylemden oteye gecilemedigi icin duraksamalar olmadi mi zaten.
Son 25 yıldır cemaatleşmeden öteye gidemediler. Yazdıklarım söylemden öteye geçemedi çünkü samimi insanların sayısı az.Yalnızca sözlerle desteklemenin yararı oldukça az İslam için elinden gelenin en iyisini yapmak zorundasın yoksa birliğin sıvasız olur eğer böyle olursa da en küçük rüzgarda yıkılır ve parçalara ayrılırlar. Samimi davet çalışmaları,birleştirici kim bu yüzden gereklidir.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Ekonomi kadar olmasa da, çok ciddi zarar veren bir gündem maddesi de bu:

Screenshot_20220511-011140_Gallery.jpg

Bu hesapta paylaşılan durumları, şu yukarıdaki kanun maddesini (alındığı yere geri bırakma) bilen herkes: mevcut sistemin insani duygulara/akla/mantığa/vicdana uygun olmadığı derhal anlar. Bu anlayış ve benzeri anlayışlar işte ufuk açar. Bize lazım olan da açılmış ufuk zaten.

Bunun ardınca bir de insanlara güzelce ulaşabilsek, tam da sorgulamalar zaten mevcutken. Çeşitli kesimlerden insanlar bu durumları haber yapıp, çözüm olarak kendi görüşleri çerçevesinde birleşmeye davet ediyor. Davet evet, herkes bir davet içinde... Tabi herkes kendini ve kendi yolunu doğru bilir ve daveti de bunadır, buna birşey demiyorum. Sadece yaklaşık 2 yıldır aralarında olduğum halde, tevhid ehli olup, şu konular ile bizlerin tebliğ konularını bir arada sunan kişi nerede ise yok düzeyde idi (tevhid ehli olup, birkaç haberle bu konulara katılım gösterenleri saymazsak) İnsanların yoğun farkındalığı ekonomi ve bu gibi sorunsal konular üzerinde yoğunlaşıyor. Takip edilen ve sözüne itibar edilen hesaplar bu konulara "yoğunlaşmış", sistemin yanlışlarını birşekilde düzeltmeye çabalayan insanlar. Onların çözümleri yanlış, bizimkiler doğru ama biz o meydanda değiliz veya varsa da ben 2 yıldır göremedim.

Peki biz nerdeyiz?

Biz kendi içimizde, kendi alanımızda, kendi çevremizde, kendi gündemlerimizdeyiz. Biz insanların arasında değiliz, ama onların bizler tarafından değiştirilmesini umuyoruz. Doğrusu değişirler bu gidişle ama bizler vesilesi ile olacak gibi görünmedi bana. Hepsi araştırıp araştırıp tek tek kendileri bulacak gibi; biraz zaman alır ama sanırsam; daha doğrusu inşaAllah bulurlar, ne diyeyim )

U Çevrimdışı

Ubeydullah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Diyeceğim son şey derdi İslam olanın tek devası davet ve cihad'dır bunun içinde birlik gerekir benin gibi bir cahil bile yüzlere hitab edebildiyse sizin gibiler davetleriyle binlere hitab eder inşaAllah.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bu ötekileştirme konusunda:

Doğru bildiklerimizi paylaşıyoruz, farklı açılardan bakıyoruz, birbirimize nasihat ediyoruz. Belki bazen yanlış anlaşılıyor olabiliriz ama ötekileştirme yok, bazen ifadede eksik kalabiliyoruz o kadar )

Bu arada yazarak iletişim her zaman zordur ama klavyeden çıkan soğuk görünümlü kelimelerin ardında, esasen iyi niyetle yazılmış cümlelerin olduğunu düşünmek hep iyi gelir. (Bariz hakarete uğramadı isek) Bunu ne zaman unuttu isem kendimi gereksiz bir savunmanın içinde bulmuşumdur.

Kısaca: Olumlu düşünmek, olası bir yanlış anlamaya sıkı cevap vermekten daha az yoruyor, herkese tavsiye ederim )

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Ekonomi kadar olmasa da, çok ciddi zarar veren bir gündem maddesi de bu:

Ekli dosyayı görüntüle 29344

Bu hesapta paylaşılan durumları, şu yukarıdaki kanun maddesini (alındığı yere geri bırakma) bilen herkes: mevcut sistemin insani duygulara/akla/mantığa/vicdana uygun olmadığı derhal anlar. Bu anlayış ve benzeri anlayışlar işte ufuk açar. Bize lazım olan da açılmış ufuk zaten.

Bunun ardınca bir de insanlara güzelce ulaşabilsek, tam da sorgulamalar zaten mevcutken. Çeşitli kesimlerden insanlar bu durumları haber yapıp, çözüm olarak kendi görüşleri çerçevesinde birleşmeye davet ediyor. Davet evet, herkes bir davet içinde... Tabi herkes kendini ve kendi yolunu doğru bilir ve daveti de bunadır, buna birşey demiyorum. Sadece yaklaşık 2 yıldır aralarında olduğum halde, tevhid ehli olup, şu konular ile bizlerin tebliğ konularını bir arada sunan kişi nerede ise yok düzeyde idi (tevhid ehli olup, birkaç haberle bu konulara katılım gösterenleri saymazsak) İnsanların yoğun farkındalığı ekonomi ve bu gibi sorunsal konular üzerinde yoğunlaşıyor. Takip edilen ve sözüne itibar edilen hesaplar bu konulara "yoğunlaşmış", sistemin yanlışlarını birşekilde düzeltmeye çabalayan insanlar. Onların çözümleri yanlış, bizimkiler doğru ama biz o meydanda değiliz veya varsa da ben 2 yıldır göremedim.

Peki biz nerdeyiz?

Biz kendi içimizde, kendi alanımızda, kendi çevremizde, kendi gündemlerimizdeyiz. Biz insanların arasında değiliz, ama onların bizler tarafından değiştirilmesini umuyoruz. Doğrusu değişirler bu gidişle ama bizler vesilesi ile olacak gibi görünmedi bana. Hepsi araştırıp araştırıp tek tek kendileri bulacak gibi; biraz zaman alır ama sanırsam; daha doğrusu inşaAllah bulurlar, ne diyeyim )

Bu neymiş ya dur bakicam buna da sarjim bitti :D

E bizim de derdimiz var, ne örelim ))

Yaz abla yaz beyin firtinasi iyidir :giggle:

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Pardon ukhti ötekilestiren kim acaba ?

Muslumanlar abi? Dur açayım.

Bu ötekileştirme konusunda:

Doğru bildiklerimizi paylaşıyoruz, farklı açılardan bakıyoruz, birbirimize nasihat ediyoruz. Belki bazen yanlış anlaşılıyor olabiliriz ama ötekileştirme yok, bazen ifadede eksik kalabiliyoruz o kadar )

Bu arada yazarak iletişim her zaman zordur ama klavyeden çıkan soğuk görünümlü kelimelerin ardında, esasen iyi niyetle yazılmış cümlelerin olduğunu düşünmek hep iyi gelir. (Bariz hakarete uğramadı isek) Bunu ne zaman unuttu isem kendimi gereksiz bir savunmanın içinde bulmuşumdur.

Kısaca: Olumlu düşünmek, olası bir yanlış anlamaya sıkı cevap vermekten daha az yoruyor, herkese tavsiye ederim )

@Ummu Aişe abla kavga çıkartayim mi:D
Latife tabi.

Gece 1 den sonra insanlarin beyin işlevi duruyormuş, yani kendini dinlenme moduna çekiyormuş, biz de zorlayinca ifade sorunu oluyor haliyle.

..

@Ebû Hüreyre el Vani abi, ben senin yorumundaki ekonomi kismina halen katılmıyorum mesela.
3 tane romatizmali teyze bir araya gelse hastaliklarindan, agrilarindan, cektikleri izdiraplardan ve ilaclarindan konusur..
en baba gundemleri budur en cok ilaci olanda kazanir.
bu konusma onlara fayda sağlar mi saglamaz mi muamma fakat icsel olarak yalniz olmadiklarini bilirler bu da onlari rahatlatir.
Romatizmaları ağrıları değişmez ama boşa tartismayin, agrilarinizi anlatmayin demek bana mantikli gelmiyor.

Ha seni cok bunaltmislardir ayri konu reelde.

Ama o evde o ocak kaynayacak abi
Yemek kaynatmakla da bitmiyor olay malum
Aileden sorumlu kişi, baba/ o eve bakmakla yukumlu.
Yakinmaktan ziyade care aramak var alt perdede.
Covid doneminde ozellikle bir suru insan dukkan kapatip intihar etti.
Boyle birine yakinmayi birak denilebilme ihtimali bana doğru gelmiyor.

Diger konu ise / otekileştirme konusu
Senin yazmiş oldugun,
dogru kelimeyi bulamadim nasihat diyeyim cumlelerin icleri dolu/ değerli
Fakat bana içleri boşaltilmiş geliyor.

Musluman uyuma, muslumanlar birleşin, muslumanlar birlik olun, birbirinizi destekleyin.. vesaire..

ya bu Ramazan bayraminda bile 2 ye ayrıldı insanlar. Birbirlerine göre öteki oluverdiler.
Ben senin yorumuna binaen yazdim ama şahsına yazmadım.
Daha da açayım.
Ya bu forumda bir kardes harry potterin kitabini okudum dedi diye kendisine kafir dedi biri. Gerçi bana da dedi :D ama niye dedi muamma.
Oteki oluverildi iste.?
Tam da bu noktada sorum şu;

Tebliğ tam olarak kime, davet kime ?

Beni ya da seni ya da baskasinda gordugu bir hali duzeltmek yerine saha disina atip neden birden oteki yapiyor bu insanlar ? E o da musluman o da musluman ustelik ayni cati ayni platform?

Yukarda anlatmaya caliştigim sey bu.
ayni cati altinda bulundugun bir kisiyi yok sayarken, nasil baska birine sarilabiliyor bir musluman
Yine baska birine, birlik olalim nasil denilebiliyor?
bu kisim bana tutarsız geliyor.

Ek olarak kac senedir tw de gorurum
her 10 kasimda sloganik olarak soylenen 2 dize, ey doğ guneş ... vs
selcuk unide hoca olan huseyin gokalp paylasim yapinca gundeme oturdu ses getirdi en çok.
Her kesimden musluman o vakit bir araya geldi hocaya destek verdi.
Iste yine bu noktada, destan gibi yazdigim bu yorumu soyle bitiriyorum.
Muslumanlar, bilincli muslumanlar o unilerde o okullarda ya da o sahalarda olmali. Kitlesel tebliğ ve daha cok kisiye ulasim bu sekilde olabilir diye düşünüyorum.

Ayse ablanin dedigi gibi biz kendi icimizdeyiz.

Tamam bittirdim.

Üst Ana Sayfa Alt