Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Devlet Imamları Arkasında Namaz Ve Oy Meselesi - Abdullah Yolcu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sayfullah at-Turki Çevrimdışı

Sayfullah at-Turki

حَسْبُنَا ٱللَّهُ وَنِعْمَ ٱلْوَكِيل
İslam-TR Üyesi

Kardeşler tekfire başvurmadan Abdullah Yolcu Hocanın söylediklerini nasıl degerlendiriyorsunuz? Küfür yemini yapan imamları ikrahla mazur görüyor.

A Çevrimdışı

akıncı han

Üyeliği İptal Edildi
Banned
yariya kadar dinledim ...
Soruyu soran neye dayaniyorsunuz ve dellileriniz nedir Hocam dedi ...
Cevaplar'da da ben nefsi Dellilerden baska birsey göremedim ..
Ayrica RTE'ye dua eden alimler kimler onu da merak ediyorum .. Türkiye'deki llahiyatcilardan mi bahsediyor acaba :acpsnr:

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
yariya kadar dinledim ...
Soruyu soran neye dayaniyorsunuz ve dellileriniz nedir Hocam dedi ...
Cevaplar'da da ben nefsi Dellilerden baska birsey göremedim ..
Ayrica RTE'ye dua eden alimler kimler onu da merak ediyorum .. Türkiye'deki llahiyatcilardan mi bahsediyor acaba :acpsnr:
Abdullah Yolcu hocanın kendisi de R. Tayyip Erdoğan'a dua ediyor ve adı gibi temiz(!) diyordu bi videosunda

A Çevrimdışı

ahmet kara

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Evet hiç kurandan ve sünnetten delil bildir(e)medi..Bilmiyorsa bilmiyorum desin.Oldu ortada delil yok sen vacip dedin diye vacip diyelim.Bu kişiye vahiy indi herhalde.

A Çevrimdışı

ahmet kara

Üyeliği İptal Edildi
Banned
iyiliği emretmek kötulukten sakindirmaktan bahsediyor.Anlasilan şeriatle yonetilen ulkelere laikligi tavsiye ederkende tayyip iyiligi emredip!kotulukten sakindiriyordu!

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şu söylediği doğru ama: Bugün "kibar-al 'ulama" diye bilinen alimlerin hiçbiri (benim bildiklerim) bu konuyu katı bir mesele olarak görmüyorlar.

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Kardeşler tekfire başvurmadan Abdullah Yolcu Hocanın söylediklerini nasıl degerlendiriyorsunuz? Küfür yemini yapan imamları ikrahla mazur görüyor.
Seyfullah akhi "tekfire başvurmadan" yazmışşın ama biz bu konuyu katı bir mesele olarak görüyorsak eğer yani içtihada acık olmayan bir konu ise ve biz alim malim ne diyor önemli değil biz kuran ve sünnete bakarız diyorsak (yanlış anlamayın ben bu görüşün yanlış olduğunu söylemiyorum) ozaman "şirk olan bir amele" fetva vererek milleti buna teşvik eden alimleri neden tekfir etmiyoruz? Bu bana samimiyetsizlik olarak geliyor. Ya bu konuyu içtihada açık olarak kabul edeceğiz ve kimseye tekfir etmeyeceğiz yada bunun katı bir şirk olduğunu kabul edip ilk başka buna teşvik eden alimleri tekfir edeceğiz (bunların hiç bir özürü yok çünkü). Bana göre bunun bir orta yolu yok.

A Çevrimdışı

akıncı han

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bu adam resmen Laiklik ve Demokrasiye cagriyor ... "Ehveni-Ser" kilifini da güzel uyuduruyor ...
Birde Alim diye bilindin mi biz "cahiller" pismemis oldugumuz icin ... ne demekse bu ... onu ne cüretle tenkit ederiz ... :acpsnr:

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu adam resmen Laiklik ve Demokrasiye cagriyor ... "Ehveni-Ser" kilifini da güzel uyuduruyor ...
Birde Alim diye bilindin mi biz "cahiller" pismemis oldugumuz icin ... ne demekse bu ... ona ne cüretle tenkit ederiz ... :acpsnr:
Tekfir ediyom diyon yani?

A Çevrimdışı

akıncı han

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Akhi sana göre Tenkit etmek Tekfir etmek mi?
Birde böyle konularda Cehaletin mazaret olabilcegini söyleyen alimler var.
Ama adamin kendisi Alimlik iddiasinda ... Bu Konu ona da mi kapali yani ???

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi sana göre Tenkit etmek Tekfir etmek mi?
Birde böyle konularda Cehaletin mazaret olabilcegini söyleyen alimler var.
Ama adamin kendisi Alimlik iddiasinda ... Bu Konu ona da mi kapali yani ???
Ozaman niye tekfir etmiyoruz diye sordum bende? Niye tenkit ediyonda tekfir etmiyon?

Sayfullah at-Turki

İslam-TR Üyesi
Seyfullah akhi "tekfire başvurmadan" yazmışşın ama biz bu konuyu katı bir mesele olarak görüyorsak eğer yani içtihada acık olmayan bir konu ise ve biz alim malim ne diyor önemli değil biz kuran ve sünnete bakarız diyorsak (yanlış anlamayın ben bu görüşün yanlış olduğunu söylemiyorum) ozaman "şirk olan bir amele" fetva vererek milleti buna teşvik eden alimleri neden tekfir etmiyoruz? Bu bana samimiyetsizlik olarak geliyor. Ya bu konuyu içtihada açık olarak kabul edeceğiz ve kimseye tekfir etmeyeceğiz yada bunun katı bir şirk olduğunu kabul edip ilk başka buna teşvik eden alimleri tekfir edeceğiz (bunların hiç bir özürü yok çünkü). Bana göre bunun bir orta yolu yok.

akhi şeyh Ebu Muhammed el makdisi, şeyh Ebu katade vs. oy vermeyi şirk amel olarak görüyor ancak her oy vermeye teşvik edeni, oy kullanani tekfir etmiyor. Tevil edip oy vermeye teşvik eden alimleri ne tekfir ediyor ne de belam ilan ediyorlar, örnek şeyh useymin gibi. Oy meselesinden dolayı kafir olanlar varsa da bunun tespit edilmesi için her şahıs ayrı ayrı değerlendirilmesi lazım, cehaleti, tevili varsa kafir değildir ama amelin küfür olduğunu delillerle anlatmak lazim, Allahu alem, bu meselede kimin kafir olup olmadigi alimlerin tespit edebileceği bir iş, özellikle oy verme meselesi gibi kapalı olan bir meselede aceleci davranmamak lazim. O yüzden tekfire başvurmadan dedim.

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
akhi şeyh Ebu Muhammed el makdisi, şeyh Ebu katade vs. oy vermeyi şirk amel olarak görüyor ancak her oy vermeye teşvik edeni, oy kullanani tekfir etmiyor. Tevil edip oy vermeye teşvik eden alimleri ne tekfir ediyor ne de belam ilan ediyorlar, örnek şeyh useymin gibi. Oy meselesinden dolayı kafir olanlar varsa da bunun tespit edilmesi için her şahıs ayrı ayrı değerlendirilmesi lazım, cehaleti, tevili varsa kafir değildir ama amelin küfür olduğunu delillerle cevap verilmesi lazim, Allahu alem, bu meselede kimin kafir olup olmadigi alimlerin tespit edebileceği bir iş, özellikle oy verme meselesi gibi kapalı olan bir meselede aceleci davranmamak lazim. O yüzden tekfire başvurmadan dedim.
Akhi bu alimlere yeterince hüccet ikamesi yapılmadı mi ki tevillerini hala gecerli kabul ediyoruz? Abdullah Yolcu Seyh Makdisinin "Demokrasi şirktir" kitabını (veya benzeri kitabları) okumamış mıdır?

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yanlış anlamayın ben alimleri tekfir etmekten yana değilim. Ben içtihadi bir hata olarak kabul ediyorum. Ben bunu böyle görmeyenlere diyorum. Bu iş katı bir şirk ameli ise alimlerin avamdan önce tekfir edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunlarin kabul edilir cehaletleri tevilleri veya başka özürleri olduğunu düşünmüyorum.

Sayfullah at-Turki

İslam-TR Üyesi
Akhi bu alimlere yeterince hüccet ikamesi yapılmadı mi ki tevillerini hala gecerli kabul ediyoruz? Abdullah Yolcu Seyh Makdisinin "Demokrasi şirktir" kitabını (veya benzeri kitabları) okumamış mıdır?

Akhi ben alim değilim ama ben de bu meseleden anladığım kadarıyla cevap verebilirim, hucceti ikame ederken yeni şüpheler ve teviller olusmayacak şekilde teviller çürütülür, karşı taraf hucceti anlaması lazım, hucceti anlamıyor veya huccet ulaştıktan sonra tam tersine bu mevzuda kendisinin haklı olduğuna kanaat getiriyorsa, inat ve kibirden dolayı degilde, kendi görüşünün kuran ve sunnete uygun olduğunu düşündüğü için hucceti kabul etmiyorsa bunun kafir olması bile, allahu alem, ihtilafli olabilir. Geçmişte o kadar sofi var, Ibn teymiyye (rh) bunları tekfir etmemiş. olulerden yardim dilemenin caiz olduğunu söyleyenlerin küfürleri, oy vermeye teşvik edenlerin kufrunden daha hafif değil.

Talha bin Asım el-Türkî Çevrimdışı

Talha bin Asım el-Türkî

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hocanın söylediklerini materyalist mantık kabul ediyor ama, nâs'lar kabul etmiyor. RTE -Şeriat-'i getirir mi bilmem fakat zemini dahada kolaylaştırdığı açıktır. Allah muhakka en iyisini bilendir.

Ayrıca ben bazı -Ehli Sünnet- kişilerden şöyle dinlemiştim; "Kalbinle buğz ettiğin sürece; küfür devletinde oy da kullanabilirsin, küfür devletinde memurda olabilirsin". Allah muhakkak en iyisini bilendir.

Abdullah b. Abdulhamid el-Eseri hakkında;

İlim tahsil ettiği hocaları:

1- Allâme Abdullah b. Abdulaziz b. Baz rahimehullah

2- Allâme Muhammed b. Salih el-Useymin rahimehullah

3- Allâme Abdullah b. Abdurrahmân el-Cibrîn rahimehullah

4- Allâme Sâlih b. Fevzân el-Fevzân

5- Allâme Abdullah b. Abdulaziz b. Akîl el-Akîl rahimehullah

6- Allâme Abdulaziz b. Abdullah er-Racihî

7- Muhaddis Abdullah b. Abdurrahman es-Sa’d

8- Büyük Davetçi Muhammed Mahmud es-Savvaf rahimehullah

9- Büyük Davetçi Mahmud Garib el-Mısrî rahimehullah

10- Irak’ın Büyük Alimi Muhammed Behcet el-Eserî rahimehullah

11- Allame Abdurrahman el-Berrak

12- Allame Abdurrahman el-Mahmud

13- Allame Abdullah b. Ğaydan el-Ğaydan rahimehullah

14- Şam’ın Büyük Muhaddisi Muhammed Nasıruddin el-Elbani rahimehullah

İcazet aldığı hocaları:

1- Allâme Muhammed b. İsmail el-Umrâni es-San’ânî.

2- Allâme Abdullah b. Abdulaziz b. Akîl el-Akîl rahimehullah

3- Muhaddis Abdullah b. Abdurrahman es-Sa’d

4- Muhaddis Prof. Dr. Mâhir b. Yâsin el-Fahl

5- Şeyh Ahmed b. Abdurrezzak el-Angari

6- Muhaddis Ahmed Ali es-Sureti

7- Muhaddis Muhammed Kasım el-Veşeli

8- Muhaddis Senaullah İsa Han

9- Muhaddis Gulamullah Rahmeti

10- Muhaddis Muhammed el-Ensari el-A’zamî

11- Muhaddis Muhammed İsrail en-Nedevî

12- Muhaddis Abdulvekil el-Haşimî

13- Muhaddis Abdullah Ömer el-Ehdel

14- Prof. Dr. Velid Abdullah el-Menisi

Daha fazlası için arkadaşlar; http://guraba-der.com/eyh-abdullah-yolcu/oezgecmii.html

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

akıncı han

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Subhanallah ... Bu Alimler tevil'le isi kurtariyorsa o zaman biz napalim kardesler ...
O zaman bu hocanin da Makdisi gibi alimler tarafindan destekleniyorsa (hasa ve kela) bütün Cihad gibi cilelere ne gerek vardi diyebiliriz bu mantikla ...
Parti kurarlardi olur biterdi dimi?
Hem Tevhide hem de Sirke cagiran yanlis teville mi kurtaracak?

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi ben alim değilim ama ben de bu meseleden anladığım kadarıyla cevap verebilirim, hucceti ikame ederken yeni şüpheler ve teviller olusmayacak şekilde teviller çürütülür, karşı taraf hucceti anlaması lazım, hucceti anlamıyor veya huccet ulaştıktan sonra tam tersine bu mevzuda kendisinin haklı olduğuna kanaat getiriyorsa, inat ve kibirden dolayı degilde, kendi görüşünün kuran ve sunnete uygun olduğunu düşündüğü için hucceti kabul etmiyorsa bunun kafir olması bile, allahu alem, ihtilafli olabilir. Geçmişte o kadar sofi var, Ibn teymiyye (rh) bunları tekfir etmemiş. olulerden yardim dilemenin caiz olduğunu söyleyenlerin küfürleri, oy vermeye teşvik edenlerin kufrunden daha hafif değil.

Aslında ben bu tartışmaya forumdaki üyelerin hepsini katılmasında hayır olduğunu düşünüyorum. Cünkü ikide bir birbirimize giriyoruz bu konuda. Bu konunun bir netlik kazanması lazim bence. Bu ihtilaflar yüzünden insan neye inanacağını şaşırıyor ve (Allah Teala affetsin) insanın kimi zaman dini öğrenme arzusunu kırıyor.

Şimdi @Sayfullah at-Turki akhi hüccet ikamesini anlaması lazim diyeceksek dünyada müslümanım diyen herkesi (Sufisi, Şiası, Alevisi) mazurdur çünkü herkesin yaptığı amelleri bir "kılıfı" var. Ama hem katı şirk dersen ve bunların tevillerini kabul etmessende ozaman dünyada 3-5 kişi hariç herkes müşrik belam oluyor.

Mesela "Tağuta muhakeme olma" konusunda da Şeyh Makdisi bazı şartlar altında buna cevaz veriyor. Ama buna katı şirk diyen de var (Darultevhid vb). Burada neden ihtilaflar muteber oluyor?

Bu işin içinden çıkamıyorum gerçekten...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt