Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Devlet Imamları Arkasında Namaz Ve Oy Meselesi - Abdullah Yolcu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bunlar hep bölük bölük olmakdan cok seslilikden kaynaklaniyor :(
https://www.islam-tr.org/konu/secim...hiliyye-duzenlerine-istirak-etmek-kitap.7213/
Bu baslikta delliler getirilmis ve kalbim bundan mutmain olmustu ta ilk okudugumda ...
Simdi birde Hocanin Videosuna bakiyorum, hep AKP'lilerin Dünyaliklarini öven argumanlari ... Sonra baglayip vaciptir demis ....
Abicim böyle düşünmene birşey demiyorum ama alimleri tekfir ediyor musun diye sorunca neden cevap vermiyorsun ozaman. Ben seni sıkıştırmaya çalışmıyorum yanlış anlama. Ama hem katı şirk deyip sonra da buna öncülük yapan alimleri tekfir etmemek olur mu? Bence bu da senin kalbinde bir "acaba" olduğunu gösteriyor ve aynı benim gibi tam net değilsin bu konuda. Allahu alem.

A Çevrimdışı

akıncı han

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Abicim böyle düşünmene birşey demiyorum ama alimleri tekfir ediyor musun diye sorunca neden cevap vermiyorsun ozaman. Ben seni sıkıştırmaya çalışmıyorum yanlış anlama. Ama hem katı şirk deyip sonra da buna öncülük yapan alimleri tekfir etmemek olur mu? Bence bu da senin kalbinde bir "acaba" olduğunu gösteriyor ve aynı benim gibi tam net değilsin bu konuda. Allahu alem.
Hemde kocaman bir acaba ... Bunun sorumlusu biz degiliz akhi ... Ben Hocanin kitabini da okudum ... O yüzden celiskili buluyorum ... ve o yüzden de hem Tevhide hem de Sirke cagriyor dedim ...
Hadi her oy veren tekfir edilmez ... Bunu anladim bu konuda kalbim mutmain .. Milletin Cehaletini her akli basinda görüyor zaten ... Bunlar bellirli bir ilme sahip olduktan anlasabilcek konulardir ...
Benim anlamadigim konu ise Hoca gibi zatlarin Tevhidi bilipte bu vaciptir demeleridir ...
Ya onlar sapitti ... ya da gercekten biz cahillerdeniz ve Dini sadece Alimler anliyor .. Yani (hasa ve kella) Din sadece Ulemanin anlayacagi bir din ...
Ne bilim zor bir durum ... Allah cümlemizi hidayete erdirsin ...

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hemde kocaman bir acaba ... Bunun sorumlusu biz degiliz akhi ... Ben Hocanin kitabini da okudum ... O yüzden celiskili buluyorum ... ve o yüzden de hem Tevhide hem de Sirke cagriyor dedim ...
Hadi her oy veren tekfir edilmez ... Bunu anladim bu konuda kalbim mutmain .. Milletin Cehaletini her akli basinda görüyor zaten ... Bunlar bellirli bir ilme sahip olduktan anlasabilcek konulardir ...
Benim anlamadigim konu ise Hoca gibi zatlarin Tevhidi bilipte bu vaciptir demeleridir ...
Ya onlar sapitti ... ya da gercekten biz cahillerdeniz ve Dini sadece Alimler anliyor .. Yani (hasa ve kella) Din sadece Ulemanin anlayacagi bir din ...
Anlaşılan herkes bizimle aynı durumda akhi. Baksana kimse topa girmiyor :) Yarın yeni bir konu açılır Tayyip Erdoganla ilgili ve yine başlarız birbirimize mürcie harici demeye :harika:

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Anlaşılan herkes bizimle aynı durumda akhi. Baksana kimse topa girmiyor :) Yarın yeni bir konu açılır Tayyip Erdoganla ilgili ve yine başlarız birbirimize mürcie harici demeye :harika:

Kardeşim asıl mesele ikrah mevzuyla ilgili aslında. Geçmişte (1950li dönemlerde) gerçekten tam ikrah hali mevcuttu, ezanların dahi türkçe okutulduğu, kuranların helalara atıldığı,camilerin ahırlara çevirldiği devirlerden geçti bu halk. Mesele bugünki şartlarda geçmişteki ikraha bakılarak varsayımsal olarak ehveni şer mantığıyla hareket edilip edilemeyeceği ile ilgili kanaatimce. Bu açıdan bakıldığında bir takım geçmişin zorluklarını gören alimlerin (mücadele ehli olanları kast ediyorum) oy vermeye haram fetvası vermelerine karşın, tekfirden kesin olarak sakındırdıklarına şahit oldum. Belki geçmişte yaşananların toplumsal hafızada hala yerinin olduğu ve bunun da tam ikrah sayılacağı görüşü hakim olabilir alimler arasında.

A Çevrimdışı

akıncı han

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Kardeşim asıl mesele ikrah mevzuyla ilgili aslında. Geçmişte (1950li dönemlerde) gerçekten tam ikrah hali mevcuttu, ezanların dahi türkçe okutulduğu, kuranların helalara atıldığı,camilerin ahırlara çevirldiği devirlerden geçti bu halk. Mesele bugünki şartlarda geçmişteki ikraha bakılarak varsayımsal olarak ehveni şer mantığıyla hareket edilip edilemeyeceği ile ilgili kanaatimce. Bu açıdan bakıldığında bir takım geçmişin zorluklarını gören alimlerin (mücadele ehli olanları kast ediyorum) oy vermeye haram fetvası vermelerine karşın, tekfirden kesin olarak sakındırdıklarına şahit oldum. Belki geçmişte yaşananların toplumsal hafızada hala yerinin olduğu ve bunun da tam ikrah sayılacağı görüşü hakim olabilir alimler arasında.
tamam da akhi bu hoca bununla yetinmeyip bunun vacip oldugunu söylüyor :eek:

millatu_ibrahim Çevrimdışı

millatu_ibrahim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Kardeşim hoca sapıtmadı ve biz cahillerdeniz bi defa bunda anlaşalım inşaAllah.

Senin bu seçime iştirak etme işine şirk demen o işi şirk yapmaz. Bu senin tercih ettiğin görüş. Delilini kime dayandırdığını bilemem. Ama burda kimse zaten demokrasinin islama alternatif olabileceğini haşa söylemiyor. Hoca da dahil.

Bi defasında hoca ile bu meseleyi tartışmaya gelen yaşlı bi amca olmuştu. Ben şeyhin dibinde oturup dikkatlice iki tarafı dinledim. Amca bu görüşünü dayandırdığı tek bir alim ismi söyleyemedi. Hep kalu bela âyetini hevasından yorumlayarak hocaya itiraz etti durdu. Hoca ise diyordu ki: "Eğer bugün iktidar da muhalefet de islama asla tolerans göstermeyen birer parti olsaydı biz o zaman derdik ki bu iki partiye de oy vermek şirktir. Çünkü iki partide bizi yağlı kazığa oturtmak istiyecekti. Ama ben bugün yağlı kazığa oturmaktansa yumruk yemeye tercih ediyorum (Ehveni şer) o yüzden az zararlı olanı tercih ediyorum. Ama sen gidebilirsen bi islam toprağına git bu sıkıntıya düşmezsin. Fakat Hicret edemeyen müslümanları da düşünüp fetva verilir bu mesele içtihadi bi meseleledir. Ben sırtımı şeyh useymin gibilerine dayadım içim rahat ya snn?" gibi bi açıklama yapmıştı. (amca ile ilmi münaza yapılamayacağı için bu usulü seçmişti hoca)

Demokrasi küfürdür ama bunu bildiği halde demokrasiye buğz edip tağutların zulmünden bir parça uzak durabilirim diyenlere içtihadı sebebiyle bişi diyemeyiz. Bu işe caiz diyen ulema, haram diyen ulemadan çok daha fazladır. Bir alim de diğerini tekfir etmeyi bırak itiraz haricinde olumsuz tek bişi dahi söylememiştir.

Şurda 100 yıllık bir demokrasi fitnesi var sonra bu mesele de kuran mahluk mudur değil midir meselesi gibi çözülecek inşallah. Tekfir ne alaka yahu. Çözülmemiş İhtilaflı bir mesele var ortada subhanAllah.

Zırt pırt şeyh Abdullah Yolcu'ya kendince (!) tekfiri kasteden birileri, bazı allameler çıkıyor. Siz onu değil şeyh useymin, binbaz ve daha pek çoğu var onları gündeminize alın kardeşler. Zira fetva onlardan çıktı, şeyh Abdullah Yolcu'dan değil...

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler Şeyh makdisi oy kullanmanın kişiye göre kapalı mesele olabileceğini söylüyor bu zamanda açık bir mesele değil ve günümüz şartlarınca kapalı bir meseledir diyor. (Allahu alem) http://www.incanews.com/haberler/12...i-tekfir-isid-akide-ve-guncel-konular-1-bolum oy kullananı Tekfir etmezseniz Allah katından sorumlu mu olacaksınız sadece asli kafirler yahudi ve nasrani(hristiyan) budist vs. bunları tekfir etmek farzdır. ama onun dışında küfrü açık olmadan ya da ihtilaflı konularda Allah bizden hesap sorar mı sen bunu niye tekfir etmedin diye ilmimiz ne ki bizim. yok ben ecir için tekfir ediyorum diyorsan Allah ve rasulu o kadar yol göstermiş ecir için sen bunları bırakıp Tekfirden mi ecir arıyorsun Allah rasulu bize tekfir meselesinde müjde mi verdi de biz bilmiyoruz. Allah svt sırat-ı mustakim üzere eylesin amin

millatu_ibrahim Çevrimdışı

millatu_ibrahim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler Şeyh makdisi oy kullanmanın kişiye göre kapalı mesele olabileceğini söylüyor bu zamanda açık bir mesele değil ve günümüz şartlarınca kapalı bir meseledir diyor. (Allahu alem) http://www.incanews.com/haberler/12...i-tekfir-isid-akide-ve-guncel-konular-1-bolum oy kullananı Tekfir etmezseniz Allah katından sorumlu mu olacaksınız sadece asli kafirler yahudi ve nasrani(hristiyan) budist vs. bunları tekfir etmek farzdır. ama onun dışında küfrü açık olmadan ya da ihtilaflı konularda Allah bizden hesap sorar mı sen bunu niye tekfir etmedin diye ilmimiz ne ki bizim. yok ben ecir için tekfir ediyorum diyorsan Allah ve rasulu o kadar yol göstermiş ecir için sen bunları bırakıp Tekfirden mi ecir arıyorsun Allah rasulu bize tekfir meselesinde müjde mi verdi de biz bilmiyoruz. Allah svt sırat-ı mustakim üzere eylesin amin

Aynen öyle kardeşim evet cezakellahu khairan kesiran..

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Subhanallah ... Bu Alimler tevil'le isi kurtariyorsa o zaman biz napalim kardesler ...
O zaman bu hocanin da Makdisi gibi alimler tarafindan destekleniyorsa (hasa ve kela) bütün Cihad gibi cilelere ne gerek vardi diyebiliriz bu mantikla ...
Parti kurarlardi olur biterdi dimi?
Hem Tevhide hem de Sirke cagiran yanlis teville mi kurtaracak?
akhi tamamen demokrasiye çagırmıyorlar ki onlar bazı güzel işler bu lanet olası şeyı kullanabılırız dıyorlar. yoksa demokrasi de demokrasi demıyorlar gülen gibi.

bence o da hatalı Allah rasülünün yolu değil ama tekfir çok tehlikeli.

A Çevrimdışı

akıncı han

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Kardes bu konuda sorun yok zaten ki aynisini ben yukarda da yazdim ... Sorun bu isi bilen alimlerin bu ise cevaz vermeleri ... hatta buna vacip demeleri ...

A Çevrimdışı

akıncı han

Üyeliği İptal Edildi
Banned
akhi tamamen demokrasiye çagırmıyorlar ki onlar bazı güzel işler bu lanet olası şeyı kullanabılırız dıyorlar. yoksa demokrasi de demokrasi demıyorlar gülen gibi.

bence o da hatalı Allah rasülünün yolu değil ama tekfir çok tehlikeli.
Akhi o zaman vacip demenin anlamini ben bilmiyorum ... "vacip" nedir ?

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah yolcu'nun birkaç kitabını okudum gayetde faydalı ve tavsiye edilebilir kitaplardı
ayrıca guraba yayıncılığın belki 30 tane kitabını okumuşumdur fakat bizim derneğe gelen kitaplar satıştan önce süzgeçten geçiriliyor
genel olarak bu kadar kitabını okuyupda hiç miğdemin bulandığını hatırlamıyorsam demekki genel çizgisi doğrudur
ayrıca tasavvufi anlayışın din olarak algılandığı türkiyede bu çarpık inanca muhalif hak olan akideyi insanlara anlatmayı amaç edinmiş bir kişiliğin (oy vermeye karşıda olsam) bu konuşması ile silinemiyecek kadar değerli olduğunu düşünüyorum.
kendisinin alim katagorisinde olup olmaması ayrı bir konudur fakat guraba yayıncılık olarak pekde alışık olmadığımız tevhit ehli alimleri tanımamıza önayak olmuş bu kuruluşun fazlasıyla teşekkürü haketdiği kanısındayım. Allah subhanehu ve teala ilmini artırsın

A Çevrimdışı

akıncı han

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Kardeşim hoca sapıtmadı ve biz cahillerdeniz bi defa bunda anlaşalım inşaAllah.

Senin bu seçime iştirak etme işine şirk demen o işi şirk yapmaz. Bu senin tercih ettiğin görüş. Delilini kime dayandırdığını bilemem. Ama burda kimse zaten demokrasinin islama alternatif olabileceğini haşa söylemiyor. Hoca da dahil.

Bi defasında hoca ile bu meseleyi tartışmaya gelen yaşlı bi amca olmuştu. Ben şeyhin dibinde oturup dikkatlice iki tarafı dinledim. Amca bu görüşünü dayandırdığı tek bir alim ismi söyleyemedi. Hep kalu bela âyetini hevasından yorumlayarak hocaya itiraz etti durdu. Hoca ise diyordu ki: "Eğer bugün iktidar da muhalefet de islama asla tolerans göstermeyen birer parti olsaydı biz o zaman derdik ki bu iki partiye de oy vermek şirktir. Çünkü iki partide bizi yağlı kazığa oturtmak istiyecekti. Ama ben bugün yağlı kazığa oturmaktansa yumruk yemeye tercih ediyorum (Ehveni şer) o yüzden az zararlı olanı tercih ediyorum. Ama sen gidebilirsen bi islam toprağına git bu sıkıntıya düşmezsin. Fakat Hicret edemeyen müslümanları da düşünüp fetva verilir bu mesele içtihadi bi meseleledir. Ben sırtımı şeyh useymin gibilerine dayadım içim rahat ya snn?" gibi bi açıklama yapmıştı. (amca ile ilmi münaza yapılamayacağı için bu usulü seçmişti hoca)

Demokrasi küfürdür ama bunu bildiği halde demokrasiye buğz edip tağutların zulmünden bir parça uzak durabilirim diyenlere içtihadı sebebiyle bişi diyemeyiz. Bu işe caiz diyen ulema, haram diyen ulemadan çok daha fazladır. Bir alim de diğerini tekfir etmeyi bırak itiraz haricinde olumsuz tek bişi dahi söylememiştir.

Şurda 100 yıllık bir demokrasi fitnesi var sonra bu mesele de kuran mahluk mudur değil midir meselesi gibi çözülecek inşallah. Tekfir ne alaka yahu. Çözülmemiş İhtilaflı bir mesele var ortada subhanAllah.

Zırt pırt şeyh Abdullah Yolcu'ya kendince (!) tekfiri kasteden birileri, bazı allameler çıkıyor. Siz onu değil şeyh useymin, binbaz ve daha pek çoğu var onları gündeminize alın kardeşler. Zira fetva onlardan çıktı, şeyh Abdullah Yolcu'dan değil...

1) Bütün Alimler toplanip bu is caiz dese bizde caiz diyecekmiyiz ...
2) O amcanin (ilim seviyesi ?) dellil getirememesi Hoca'nin hakkli oldugunu mu gösteriyor?
3) Hoca RTE'ye oy vermek vaciptir demekle alternativ sunmuyor Islama evet ... tam tersi Islam' da bir hizmetmis gibi bunu sunuyor ... bu olay digerinden daha tehlikellidir ...

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Akhi o zaman vacip demenin anlamini ben bilmiyorum ... "vacip" nedir ?

akhi orda hüsnü zannımca yapılması gerek manasında demiş. yani dini bir terim olarak değil.

deriz bu işi yapmak artık bana farz oldu. söz gelimi. tabii söz gelimi de olsa böyle bır ifadeyi bir alimin kullanması kafa karıştırmış.

A Çevrimdışı

akıncı han

Üyeliği İptal Edildi
Banned
akhi orda hüsnü zannımca yapılması gerek manasında demiş. yani dini bir terim olarak değil.

deriz bu işi yapmak artık bana farz oldu. söz gelimi. tabii söz gelimi de olsa böyle bır ifadeyi bir alimin kullanması kafa karıştırmış.

akhi yapma yahu ... niyet mi okuyalim yani .... bu farzdir .... sünnetdir ... vaciptir ... denilen konularda niyet mi arayalim ...
Alimler bas tacimizdir ama sanki bizde olmayan bir "Ruhban" sinifi olusuyor ...

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
akhi yapma yahu ... niyet mi okuyalim yani .... bu farzdir .... sünnetdir ... vaciptir ... denilen konularda niyet mi arayalim ...
Alimler bas tacimizdir ama sanki bizde olmayan bir "Ruhban" sinifi olusuyor ...
ben hocanın kendisine bizatihi soracağım akhi inşallah bana ara ara hatırlat.

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardes bu konuda sorun yok zaten ki aynisini ben yukarda da yazdim ... Sorun bu isi bilen alimlerin bu ise cevaz vermeleri ... hatta buna vacip demeleri ...
adam vacip diyor yani biz kullanmazsak günaha giriyoruz halbuki biz küfürdür diyoruz bu konuda Allah svt tarafından hesaba çekilecek olanlar onlardır En iyisini Allah bilir.

!sLaM4eVeR Çevrimiçi

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Bu adam resmen Laiklik ve Demokrasiye cagriyor ... "Ehveni-Ser" kilifini da güzel uyuduruyor ...
Birde Alim diye bilindin mi biz "cahiller" pismemis oldugumuz icin ... ne demekse bu ... onu ne cüretle tenkit ederiz ... :acpsnr:

seni daha önce bi kac kez uyarmisdim, boyundan büyük laflar ediyorsun diye yine cahil cahil konusmaya baslamissin. Hocayi yakindan taniyan biri olarak soruyorum, adam gibi cevap ver ama kivirarak kacma.

Hocanin bana 1 tane videosunu göster ki o videoda su olsun.

1- laikligi , ehli sünnet vel cemaatin hepsinin katiksiz sekilde iman ettigi anlamdaki tarifine cagirdigina dair, söz eylem ya da video.
2- demokrasiyi, ehli sünnet vel cemaatin hepsinin katiksiz sekilde iman ettigi anlamdaki tarifine cagirdigina dair, söz eylem ya da video.

yani sen öyle bir yazdin ki, dedim heralde bu hoca mustafa kemal ölmüste onun yerine gelip insanlari laiklige ve demokrasiye davet ediyor.

Konuya mudahil olanlari uyariyorum, iki üc kelimeyi bir araya getiremeyip gelip burada davetcileri tenkid ederseniz, o dediginiz laflar size yol su köprü olarak geri döner.( Bunu bir tehdit olarak algilayabilirsiniz.)

simdi bu akinci abdullah yolcuya kafir dedi, ben bu durumu Allaha havale ediyorum.

- عَنِ ابنِ عُمَرَ رَضِيَ اللَّه عَنْهُمَا قَالَ : قَالَ رَسُولُ اللَّه صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم : « إِذا قَالَ الرَّجُـلُ لأَخِيهِ : يَا كَافِر ، فَقَدْ بَاءَ بِهَا أَحَدُهُما ، فَإِنْ كَان كَمَا قَالَ وَإِلاَّ رَجَعَتْ عَلَيْهِ » متفقٌ عليه .

İbni Ömer radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullahsallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Bir adam din kardeşine, ey kâfir derse, bu söz ikisinden birine döner. Eğer böyle denilen kişi söylenildiği gibi ise söz doğrudur; yerini bulmuş olur. Aksi takdirde bu söz söyleyene geri döner."

Buhârî, Edeb 73; Müslim, Îmân 111. Ayrıca bk. Tirmizî, Îmân 16

ve
burada oturup davetci eti yiyenlere de nasihatim, samimi iseniz bu elestirdiginiz davetcilerin cikarmis olduklari kitaplari bu mesaji okudukdan sonra yakin.

ne ala memleket ne kadar kolay bir davetciye kafir demek.

insan cahil olmaya dursun...

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zırva tevil götürmez . Birisi AKP iyidir der beriki saadet öbürküü bbp bir başkası hüdapar. bUNUN ADI DİNİ FIRKALARA BÖLMEKTİR . AKP YE DEĞİL SAADETE OY VERMEK DAHA İYİDİR DERSEM NE OLACAK ? He bu arada mısırdaki gibi selefi parti kurulsun diyende çıkar hatta birisi aksaraya göz koymuş olablir ya da gemiciklere falan .. Neyse hırsız var .

Burada gizli açık veya bir başka şekilde parti propagandası yapan herkesi dini fırkalara bölmekle itham ediyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt