Çözüldü Dinden Çıkan, Tevbe Ettiğinde Nikahı Devam Eder mi?

Erroedo

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamunaleykum,
Normalde tehlikeli sözlerden kacınırım fakat, is yerinde müzik acmıslardı bende istemsiz dalgınlıkla sarkıyı soyler gibi oldum soyledim biraz hemen tevbe estağfirullah dedim.Şarkıda haşa kahpe kader geciyordu, daha sonra cok kötü oldum imana nikaha zarar oldumu diye.Kafama takıldı bu konu bircok kisi kasıtsız birsey gerekmez demisti.Ama ben mazallah dinden cıktığıımı dusunduğum icin esimle tartıstık vesveseden dolayı , sinirle haşa dinden cıkmadan rahatlamıcan dinden cıkta sende kurtuk bizde dedi, simdi ben ona zarar oldumu diye düsünüyorum,bende niye böyle dedin dedim vesveseden cıkta kurtul anlamında soyledim dedi,zaten tövbe estağfirullah dedim dedi ama ben soylediğini hatırlamıyorum.Tövbe et dedim etti.
Nikah yenilemeyi düsündüm ama zor ailelere soylemek esim sorun yapıyor babası yanlıs anlar üzülür kalp hastası diye fitne olabilir.
Bu durumda tövbe edince nikah devam eder diye okudum ama hanefiye göre akid yapmak gerekliymis.Daha gücüm yetmiyor 1 aydır düsünüyorum.Bu görüsle amel etsem o mezhepi taklit etsem olurmu.Sorumlu olurmuyum
 

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh

Evli (nikahlı) çiftlerden birinin dinden dönmesi (irtidat) etmesi durumunda Hanefi mezhebi dışında Cumhur mezheblere göre nikâhları düşmez, kopmaz.
Hanefi mezhebinde ise, erkeğin irtidadına bağlı boşanmayı bâin talak olarak kabul etmişler ve yeniden islam'a dönmesi durumunda tekrar nikah yapılması gerektiğine hükmetmişlerdir.
Yeniden bir mehir tesbit ederek nikâh kıymadıkça, karı ile koca arasındaki evlilik bağını kesip onları birbirinden ayıran ve nikâhtan doğan karşılıklı hak ve görevlere derhal son veren boşama türü.

Bâin talâkın 3 şekilde meydana geldiğinde İslâm hukukçuları ittifak etmişlerdir. (İbn Ruşd, Bidâyetu`l-Muctehid, C. II, Sf: 61)

1. Nikâhtan sonra, fakat cinsi münasebette bulunmadan ve sahih halvet olmadan yapılan boşama.
2. Üç talak ile yapılan boşama,
3. Kadının isteği ile bir bedel karşılığında anlaşarak yapılan boşama.

Hanefiler, kinayeli veya mubalâğa ve şiddet ifade eden sözlerle yapılan boşamayı da bâin talak sayarak, yukarıdaki 3 maddeye ilave olarak 4. madde eklemişlerdir. çıkarmışlardır. (Hayreddin Karaman, M. İslâm Hukuku, C. I, Sf: 303)

Bâin talak, beynûnet-i suğrâ (küçük ayrılık) ve beynûnet-i kubrâ (büyük ayrılık) olmak üzere iki kısma ayrılır. Buna hurmet-i hafife ve hurmeti galiza da denir. Bir veya iki talak ile meydana gelen bâin talaka beynûnet-i suğrâ; 3 talak ile meydana gelen bâin talaka da beynûnet-i kubrâ adı verilir.

Eşini ric`î (dönülebilen) talak ile boşamış olan bir kimse, iddet muddeti (3 ay) içerisinde kararından vazgeçip evine dönmezse, bu boşama bâin talaka dönüşür ki, tekrar evlenmek isteseler, mehir ve nikâh gerekir.

Beynûnet-i suğrâ ile boşanan eşler, derhal boşanmış olduklarından birbirine mirasçı olamazlar. Koca, karının hakkı olan mehirini henüz vermemiş ise hemen ödemesi gerekir.

Bâin (bir veya iki) talakla karısını boşamış olan kimse, karısı başka biriyle evlenmeden, yeni bir mehir ve yeni bir akidle onunla tekrar evlenebilir. Beynûnet-i kubrâ (üç talak) ile boşayan kimse ise, kadın başka biriyle evlenmeden, onunla tekrar evlenme hakkına sahip değildir (Seyyid Sâbık, Fıkhu`s-Sunne, C. II, Sf: 277)

"Boşama iki defadır. Ondan sonrası ya iyilikle tutmak veya güzellikle salmak vardır... Bundan sonra kadını tekrar boşarsa, kadın başka biriyle evlenmedikçe kendisine helâl olmaz." (Bakara,229-230)
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt