Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Diş Kemiktir Hadisi Nasıl Anlaşılmalı?

Komutan Talut Çevrimdışı

Komutan Talut

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum kardeşler.

Hayvan kan akıtan her şeyle kesilir. Üzerine de Allah'ın ismi anılırsa o kesileni yiyiniz. Yalnız diş ve tırnak müstesnadır. Sebebi şudur diş bir kemiktir, tırnak ise Habeşlilerin kesme aletidir" (Buhârî, Zebâih, 15; Tecrid-i Sarih Tercümesi, VII, 426)

Dişlerimiz bilimsel olarak kemik statüsünde değil. Bu hadisi nasıl anlamamız gerekir ?

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum kardeşler.

Hayvan kan akıtan her şeyle kesilir. Üzerine de Allah'ın ismi anılırsa o kesileni yiyiniz. Yalnız diş ve tırnak müstesnadır. Sebebi şudur diş bir kemiktir, tırnak ise Habeşlilerin kesme aletidir" (Buhârî, Zebâih, 15; Tecrid-i Sarih Tercümesi, VII, 426)

Dişlerimiz bilimsel olarak kemik statüsünde değil. Bu hadisi nasıl anlamamız gerekir ?

Diş kemik ile ciddi manada benzer özellikler gösterir. Rasulullah(s.a.v), burada fıkhen kemik hükmünde olduğunu söylemiştir.
At ile eşek aynı cinstir ama eşek haram, at ise helaldir.

Nefer-i Guraba Çevrimdışı

Nefer-i Guraba

xxxxxxxxxxxxx
İslam-TR Üyesi
اِنَّمَا ذٰلِكُمُ الشَّيْطَانُ يُخَوِّفُ اَوْلِيَاءَهُ فَلَا تَخَافُوهُمْ وَخَافُونِ اِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنٖينَ۝

3.175 - O şeytan sizi ancak kendi dostlarından korkutuyor. Onlardan korkmayın, eğer mü'min iseniz, benden korkun.

Komutan Talut Çevrimdışı

Komutan Talut

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
اِنَّمَا ذٰلِكُمُ الشَّيْطَانُ يُخَوِّفُ اَوْلِيَاءَهُ فَلَا تَخَافُوهُمْ وَخَافُونِ اِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنٖينَ۝

3.175 - O şeytan sizi ancak kendi dostlarından korkutuyor. Onlardan korkmayın, eğer mü'min iseniz, benden korkun.
Amenna. Ancak merak ettim neye binaen yazdınız hocam ?

E Çevrimdışı

ebu humeyd

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
kim demiş diş kemik değildir diye. ben diş hekimine sordum dişin kemik olduğunu söylemişti.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kim demiş diş kemik değildir diye. ben diş hekimine sordum dişin kemik olduğunu söylemişti.
Abi bu gibi meseleler, o alanların erbabı tarafındanda ihtilaflı olabiliyor. Kemiğin tanımını farklı yapmaktan kaynaklı olarak. Zaten dediğim gibi Rasulullah'ın(s.a.v), burada kastettiği -Allahu Alem-, fıkhi hüküm. Normalde eşek, at cinsidir ama fıkhen ayrı şeylerdir.

Üst Ana Sayfa Alt