Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

DIYANET İŞLERİNİN 30 AĞUSTOS MESAJI

S Çevrimdışı

SelefiGenç

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Gerçekten zekasızca gönderiler paylaşıyorsun. Mahmut ve Cübbeli ile iş yapıyorsa Taliban, bunu fiillerinde yahut yasalarında göstermelisin.

Birisi Taliban'ın elini öpünce Taliban onlarla iş yapmış olmuyor.

Bizzat Taliban açıklaması yahut fiili yahut yasası paylaş.

S Çevrimdışı

SelefiGenç

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Gerçekten zekasızca gönderiler paylaşıyorsun. Mahmut ve Cübbeli ile iş yapıyorsa Taliban, bunu fiillerinde yahut yasalarında göstermelisin.

Birisi Taliban'ın elini öpünce Taliban onlarla iş yapmış olmuyor.

Bizzat Taliban açıklaması yahut fiili yahut yasası paylaş.
Allah namaz kıldı diyen bir adam için rahmet dileyen bir örgüt dahası var mı?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle 2 kişiye de cevap verip öyle konuşmayı bitirmeyi planlıyorum.
Selefi Genç sen birisini Müslüman biliyosun ama adam başkaları tarafından bilinen ama senin bilmediğin bir şirki işliyor sen Müslüman bildiğin için kafir olur musun? Talibanın da durumu budur. Taliban İsmailağa ne şirk işlemiş diye araştırmıyor her gün.

Salih İkincisi evet Taliban tarikatçı Diyobendi ve Maturudi/Hanefi mezhebindedir ve Talibandaki bazı kişiler Muhammed b. AbdulVehhab dan hoşlanmazlar.

Benim bu konu hakkındaki düşüncem Talibanı genel tekfir etmem ama şirk bulunduran üyeyi tekfir ederim. Şeriat Devleti oldukları için de dünyadaki Dar'ul İslam Devletlerden birisidir.
Şeriatı ne kadar uyguluyorlar bu konuyu tam bilmiyorum.

En doğrusunu Allah bilir.

SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selefi Genç sen birisini Müslüman biliyosun ama adam başkaları tarafından bilinen ama senin bilmediğin bir şirki işliyor sen Müslüman bildiğin için kafir olur musun? Talibanın da durumu budur. Taliban İsmailağa ne şirk işlemiş diye araştırmıyor her gün.

Salih İkincisi evet Taliban tarikatçı Diyobendi ve Maturudi/Hanefi mezhebindedir ve Talibandaki bazı kişiler Muhammed b. AbdulVehhab dan hoşlanmazlar.

Benim bu konu hakkındaki düşüncem Talibanı genel tekfir etmem ama şirk bulunduran üyeyi tekfir ederim. Şeriat Devleti oldukları için de dünyadaki Dar'ul İslam Devletlerden birisidir.

جزاك الله خير اخي

مراد Çevrimdışı

مراد

Üye
İslam-TR Üyesi
Afganistan İslam Emirliği yönetimi “Emri bi’l Maruf ve Nehyi ani’l Münker Kanunu”nu (İyiliği Emretme ve Kötülükten Sakındırma Kanunu) yürürlüğe koyduklarını açıkladı.

Daha önce yetkililerce kısmen tatbik edilen ancak henüz kanunlaştırılmayan birçok madde bu düzenlemeyle birlikte resmiyet kazanmış oldu.

İslam Emirliği yönetimine bağlı hukukçuların yaklaşık 2 ay önce kaleme aldığı düzenlemenin tamamlanarak bir kanun şeklinde yürürlüğe girdiği belirtildi.

Böylece daha önce sadece uyarılarla yetinilen çeşitli yasaklara artık kanuni müeyyideler bağlanmış olacak.

Kanun neleri öngörüyor?

İslam Emirliği yönetiminin lideri Şeyhu’l Hadis Hibetullah Ahundzade tarafından imzalanarak yürürlüğe giren kanun birçok sosyal düzenleme getiriyor.

Kanuna göre, yasaklara uymayanlara karşı nasihat ve uyarı ile yetinilmesi veya 1 saat ile 72 saat gibi kısa süreler için hapsedilmeleri mümkün. Aynı zamanda kanunla yasaklanan aletlere de el konulabilecek.

Hanefi fıkhı temelinde hazırlanan kanundaki çeşitli düzenlemeler şu şekilde:

– Faiz almak ve vermek, istifçilik, küfür etmek, yalan söylemek, haram olan malzemelerin satışını yapmak yasaklandı. Özellikle yönetim yetkililerinin bu davranışlarda bulunması halinde cezalar öngörülüyor.

– Devlet dairelerinde çalışanların namazları vaktinde ve cemaatle kılması zorunlu hale getirildi.

– Hayvan dövüştürmek, kağıt oyunları oynatmak gibi uygulamalara yasak getirildi.

– Kamusal alanda kadın ve erkeklerin bir araya gelmesi ve “haremlik-selamlık” uygulamasının ihlal edilmesi yasaklandı.

– Canlı suretlerin çizimi ve bastırılması yasaklandı. Ülkede özellikle son dönemde İslam Emirliği yönetimi liderlerinin fotoğraflarının halk tarafından araçlara ve dükkanlara asıldığı görülüyordu. Bu uygulama da yasaklanmıştı.

– Kamuya açık alanlarda müzik çalınması yasaklandı. Bunu yapanların müzik aletlerine ve müzikleri çaldıkları hoparlörlere el konulacak.

– Erkek vatandaşlara da İslam’a uygun kıyafetler giymek zorunlu hale getirildi. Özellikle “avret mahalli” olarak kabul edilen bölgeleri kapatan kıyafetler giyilmesi şart koşuldu.

– Erkek vatandaşların kravat takmasına, saçlarını İslam’ın yasakladığı şekillerde kesmesine (bir kısmı kazıtıp bir kısmı uzatmak gibi) ve sakallarını tamamen kazıtmasına yasak getirildi.

– Kadınların başörtüsü de dahil olmak üzere tüm bedenlerini örtecek kıyafetler giymesi ve yüzlerini de örtmeleri zorunlu hale getirildi.

– İslam, Müslümanlar ve şeriat aleyhinde medya üzerinden yayın yapmak suç haline getirildi.

Kaynak:Beyaz Minare

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Nasıl bir memlekette yaşıyoruz anlamış değilim,kendini alim zanneden de tut Müslümanım diyenlerin cihad ehline laf uzatmaları hangi imanın şartı.Karı gibi oturduğu yerde bir icraatleri yok.ortaya bir fitne attı defolup gitti.

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Nasıl bir memlekette yaşıyoruz anlamış değilim,kendini alim zanneden de tut Müslümanım diyenlerin cihad ehline laf uzatmaları hangi imanın şartı.Karı gibi oturduğu yerde bir icraatleri yok.ortaya bir fitne attı defolup gitti.
abi eğer bana dediysen ben kendimi Âlim zannetmiyorum. benim İlim Talebesi denilebilecek seviyede de bilgim yok, çok az bilgim var. Ama Talibanı ne kadar sevsem de doğruları söylemek lazım. Talibanın içerisinde bazı sıkıntılar ve sıkıntılı insanlar var ama dediğim gibi şirkini görmediğimi tekfir etmem.
Zaten tekfir etsem profilimde Afgan Mücahidlerin fotoğrafı olmazdı.

Son düzenleme:
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
abi eğer bana dediysen ben kendimi Âlim zannetmiyorum. ben İlim Talebesi bile değilim. Ama Talibanı ne kadar sevsem de doğruları söylemek lazım. Talibanın içerisinde bazı sıkıntılar ve sıkıntılı insanlar var ama dediğim gibi şirkini görmediğimi tekfir etmem.
Zaten tekfir etsem profilimde Afgan Mücahidlerin fotoğrafı olmazdı.

Kardeşim sözlerim sana değil,telefigenc denen salağa.Kendini alim zanneden de gezenler denen durzu.

T Çevrimdışı

Tevhid34

Üye
İslam-TR Üyesi
Gerçekten dilediler mi napıcaz anlamadım burası laik orasıda dediğin gibiyse şunu sorayım bilmiyorum tabii onu belirteyim şimdi Ailemden özelikle ablalarımdan baskı görüyorum hakaret bile ettiler bugün amcam öldü kendisi tevhid üzere değildi namazını nasıl kılmayacam dersin diye çıldırdılar bir yere gidecek maddiyat yok zaten mesela imkan oldu diyelim şimdi baştakilerin akidesi bozuk diyelim ki ama Şeriatı ehli sünnete göre uygulasalar ve orda onların arkasında namaz kılmasak zorlama var mı ev ev gezip sen bizim arkamızda niye namaz kılmıyorsun diye yoksa hiç mi oraya gidilmez

T Çevrimdışı

Tevhid34

Üye
İslam-TR Üyesi

hiç uygulanmayan ülkedense oraya gitmek ehveni şer olur mu tamamen uygulanmalı şeriat bunu savunuyorum

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
hiç uygulanmayan ülkedense oraya gitmek ehveni şer olur mu tamamen uygulanmalı şeriat bunu savunuyorum

Uygulanmadığına dair delilin nedir açıklar mısınız?
Telefigenc salağa bakıp her kişinin dediğini onayliyorsaniz siz daha davayı anlamış değilsiniz.Surekli vehimle hareket edilmez.Bulundugun ortama razı gösterip,hilafetin olduğu yerde problem arayıp iftira etmek müslümana yakışır mı?

Oturduğun yer çok mu hayırlı ki, böyle bir ithamda bulunup dile getiriyorsun.

T Çevrimdışı

Tevhid34

Üye
İslam-TR Üyesi
Uygulanmadığına dair delilin nedir açıklar mısınız?
Telefigenc salağa bakıp her kişinin dediğini onayliyorsaniz siz daha davayı anlamış değilsiniz.Surekli vehimle hareket edilmez.Bulundugun ortama razı gösterip,hilafetin olduğu yerde problem arayıp iftira etmek müslümana yakışır mı?

Oturduğun yer çok mu hayırlı ki, böyle bir ithamda bulunup dile getiriyorsun.
Ben zaten uygulanmayan bir yer derken türkiyeden bahsettim razı değilim burda yaşamaktan bilmediğim için sordum sadece, iftira gibi niyetim yok

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Ben zaten uygulanmayan bir yer derken türkiyeden bahsettim razı değilim burda yaşamaktan bilmediğim için sordum sadece, iftira gibi niyetim yok
Sen milletin dediği şeyleri takma.oturdugu yerden ahkam kesip duruyorlar.Sanki 40 yılını Afgan cihadina vermişler de eleştiri yapıp duruyorlar.

Üst Ana Sayfa Alt