Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Diyanet'ten Cem Karaca dersi

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Diyanet'ten Cem Karaca dersi ünlü sanatçı Cem Karaca'nın 'cami anısı', Diyanet'in gündeminde.

Diyanet İşleri Başkanlığı, özellikle çocuklara dini eğitim verilirken şiddet, zorlama veya korku gibi yöntemlere başvurulmamasını, bu tür uygulamaların 'kişiyi dinden soğutacağı' uyarısında bulundu ve ünlü sanatçı Cem Karaca'nın çocukluk yıllarında yaşadığı bir olayı örnek gösterdi.
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şevki Aydın tarafından kurumun aylık dergisinde yayınlanan makalede, Cem Karaca'nın sağlığında anlattığı anısı kendi ağzından şöyle aktarıldı: 'Yedi yaşlarında camiye gittim. Dizimde ağrı olduğu için bir ayağımı uzatmıştım. Birden yaşlı bir adamın ayağıyla ayağıma vurmasıyla irkildim. Sonra haşin bir ifadeyle 'utanmıyor musun, Allah'ın evinde ayağını uzatmış oturuyorsun, kalk' gibi sözlerine muhatap oldum. Kalktım ve ancak yetmiş sene sonra camiye dönebildim.' Prof. Aydın, makalesinde bu örneği verdikten sonra 'Hakaretle, korkutarak, sert bir tutum takınan bir hoca, öğrencisini Kuran'dan da soğutabilmekte. Din eğitimi sürecinde atılan iyi niyetli bir adım büyük olumsuzluklara neden olabilmekte' dedi.

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
cem karaca'nın böyle bişeyi bahane ederek namazdan uzak kalmasını tasvip etmiyorum tabi ama bu konuda diyanet haklı...imam,hoca diyince aklımıza sopa geliyo...

R Çevrimdışı

ramazanusta

Üye
İslam-TR Üyesi
O ELİNDE SOPAYLA EGİTİM VERMEYE ÇALIŞAN ZAVALLILARA HOCA MI DENİYOR. BEN SADİST BİLİYORDUM, ASLINDA ÖGRETTİĞİ ŞEYİ DAHİ KENDİ KAVRAYAMAMIŞ DİSİPLİN SAĞLAYICI.
CEM KARACAYA GELİNCE.... KONUŞMAK BİLE BANA GÖRE YERSİZ.

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
e artik adamin biri birgün... diyince inandirici gelmiyor.
böylesi anlasilan daha etkili ... :)

E Çevrimdışı

ebuhasanelmakdisi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Diyanetin metodu ilk bakışta iyi gibi görünsede aslının seçilen kişiye binaen pek öyle olmadığı gözleniyor. Bu tür bir çalışma yapılacaksa eğer ( ki yapılmalı ) verilecek örnek malum şahıs değil tüm yaşamı ile örnek biri olması gerekir. Ümmetin içinden öyle yiğitler var ki sadece yaşantısı bile birşeylere Allah'ın izni ile vesile oluyor.

Zaten aşikar olan ikrahın dinin kabulunde rol oynamamasıdır.Sonrasında zorlama ve telkin gayet işe yarar.

Bence bu örnek abide avvam içinde ihtilafa yol açan veya tartışılmaya değmeyen biri olmak yerine abid bir şahsiyet olmalı. Bilinir ki hedefin yüksek olamsı yaklaşımın da o derece yüksek olmasını sağlar.

Arkadaşların yorumlarına katılmamak elde değil. Ama bence etkili olmanın yolu daha açık bir ifade ile tebliğin daha sağlıklı olmasının yolu etki değeri yüksek şahsiyetlerin tanıtılmasıdır.

İşte bakarsın o zaman bir hattabın gülümsemesine bir avrupalı müslüman olup çeçenistanda gül olur açar.

Rabbim tebliğde rabbani yoldan ayrılmayan abidlerden eylesin. Allahumme Amin..

DAVA Çevrimdışı

DAVA

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
aslinda önemli bir konu.

Zira 2009da bende türkiyeye gelisimde bir hikayeye kullak misafiri oldum.. istanbulda bir camiinin kösesinde sesizce kitabimi okurken, birden yöneticilerden biriisinin sesi geldi, cocuga firca atiyor, sen nasil ayakkabini torbaya koymadan iceriye alirsin, ne yapiyorsun falanda filan... eeee adamin gücü camiiye gelene yetiyor, adama bea adam onu azarlayacagina camiiye gelmeyenileri azarlasana desek, hnnngglar geveler durur... Neyse ben kitabimi okumaya devam ediyorum bir ses duyanekadar adamin birisi kibarca yöneticiye neden öyle bagirdigini söyledi ama yönetici kendini tam düze cikarmaya calisirken, o orta yasli genc bakin sizin gibileri yüzünden simdi birisi Ateist olmus ALLAH kuran peygamber tanimiyor herkese küfrediyor dedi... ben kitabi biraktim adama selam verip yaklastim, hikaye ilgimi cekmisti... sonra abi bu ateist olayi neyin nesi dedim ?.. Adam anlatmaya basladi bak dedi, benim tanidigim biri var o kücükken kuran kursuna gider ders görürdü birgün yöneticilerden birisi onu azarlayip birtane tokat yapistirmis.. O zamandan beri o camiiye gitmedi herseyi birakti ve dinle alakasini kesti dedi.. Ne yapiyoruz ne ediyoruz adam yolla gelmiyor, Cekinmeden Dine Küfrediyor alay geciyor dedi... Adamin bir anlatis sekli vardi göz yaslarini zor tutuyordu... sonra biraz durakladiktan sonra Ne olurdu ki cocuklara ona iyi davransalardi, simdi buna vesile olan yöneticide hesabini verecek o Ateistligi secende Hesabini ALLAHa verecek dedi......

gercekten bende camiide bircok olayla karsilastim, yani biryere saygi duyalim derken, aslinda cahilliliginden dolayi haddini astigini, ve yine Resullah a.s.v ahlakini bilmeden cocuk ve genclere set bir konusmayla iyilik yaptigini düsünüyor....
Camiide uzanma günah,Kurani kaldir havvaya yoksa günah, efendim, ayagini uzatma günah, kurani Öp basina koy yoksa günah :D saymakla bitmez bazen cilleden cikariyorlar adami... Yaww bea adam günahta niye günah kim günah kildirdi sorusunu sorunca biz böyle gördük böyle gidiyoruz.. valla o zaman baya güllüyorum :) iyide ben bende sizin gibi görüyorum ama öyle gitmiyorum :D birgün yorulmusum camiiye geldim, neyse dedim su Fetvalara devam bir göz atiyim dedim bayada uzanmisim, camii görevlilerden birisi iceriye girdi, bakti uzaniyorum tanimadi bu kimm yaw uzanmis ooohhh dedi, kafami kaldirdim, ne var dedim.. aaaaaa senmisin hic uzan uzan dedi :) kendi kendime dedim ben degilde baskasi olsaydi vayyy halina adam birdaha bu camiiye ugramazdi herhalde :D

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
:) subhanaALLAH...
hem komik hemde üzücü bir yandan...

bende birsey anlatayim...bir seferinde namaz vakti yaklasicak. hacilar oturmus namaz vaktini bekliyorlar, o sirada camide ögrenciler var, cocuklara hoca namaz vaktini beklemelerini söylemis olacakki birkac ögrencide var. kimi kosturuyuo kimi konusuyor vs. yasli adamin biri bi bagiriyor, "seytaan, sen büyük seytansin" felan diye bagiriyor cami icinde cocugun birine...

yani kardesler cahil cahilligini heryerde yapabiliyor. inssaALLAH bilincli insanlar olup bu sekil davranmamaya, büyük kücük ayrim yapmayip camilerde güleryüzlülügü hosgörüyü birakmamaya calismamiz lazim.

bizim bi hocamiz vardi Rabbim razi olsun, camide cam bile kirardik yinede bisey demezdi, güleryüzüyle yüzlerce ögrenci kazanmisdi...

camiden uzaklasan insanlara gelince, cocukken belki korkup kacanlar büyüyünce ben hocadan kactim diyipte kurtulamayacaklari belli.

türk insanimizin en büyük hatalarindan biri Kur´an kurslarina gelen ögrenciye dini yanlizca "elif cüzü okumak" olarak göstermektir...
cocuklar camiiye geliyorlar bu hocalarimiz bir- iki - üc saat yanlizca elifcüzü ögretiyorlar, tabii arada ezberci hocalarin verdigi kitaplardaki soru cevaplari unutmamak lazim.
Rabbin kim = ALLAH
dinin ne =islam
kitabin ne= kuran
.....
ve yüzlerce soru ve cevaplari ama isin ilginc tarafi, yüzlerce soruyu mübarek insanlar anlativerseniz olmazmi, benim Rabbim niye ALLAH?, islam ne demektir?, islam yanlizca elifcüzü ögrenip Kurana gecmekmi?, ha bide cuma günleri namaz kilmakmi?,
Kurani kerimde neler yaziyorki ben elifcüzünü okuyayim,
Muhammed deniliyor bu kimdir neyin nesidir, ismi anilinca neden insanlar agliyor...
bu sorularin cevabi iste YOK, malesef Yok...
iste biz cocuklarimizi ezberci yetistirirsek, böyle sıkıcı dersler verirsek, cocuk kolayca kacar gider... malesef birdahada gelmeyebilir.

iste daha ilkokul caginda hocalara - Kuran kursu ögretmenlerine bu cocuklar emanet ediliyor, biraz caba göstersekde, bu cocuklara camiilerin, mescidlerin vazgecilmez yerler oldugunu gösterebilsek, cocuga isterse yeri geldiginde sert cik, cocuk belki o an gider ama yarin yine gelir...
iste insanimiz bunu zamaninda yapmamis, simdide yapmiyor....
sorun burda...
insaALLAH artik bazi kisiler uyanirda bu c. Karaca hikayelerinede gerek kalmaz

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
rasulullah'ın(sallahu aleyhi ve sellem)muaz bin cebel'e öğüdü:

"Kolaylaştırınız,zorlaştırmayınız! Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz!''
buhari