Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Doğu'da Bir Müslümanın Ayağına Diken Batsa, Batıdaki Musluman Acısını Hissetmeli Sözü Hadis mi?

A Çevrimdışı

anti-şirk

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum Kardeşlerim,

" Doğu'da bir Müslümanın ayağına diken batsa, Batıdaki Müslümanın onun acısını yüreğinde duyması gerekir." hadisinin kaynağını bulamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Sormuş olduğunuz söz hakkında (araştırabildiğimiz) hadis kaynaklarında bir metne rastlayamadım. İnşeallah sonraki vakitlerde, bu sözün metnine hadis olarak ulaşmamız durumunda aktaracağız. Fakat hadis olmasından şubhe ediyorum. Bu kadar meşhur bir söz, hadis olsaydı kaynağı çabuk bulunurdu. Bu allahu alem meşhur bir deyimdir.

Konuyla ilgili benzer hadis-i şerifler şunlardır :

Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur :
Vücudun herhangi bir organı rahatsız olursa, diğer azalar da ona uykusuzluk ve ateş ile iştirak ederler. (Buhârî, Edeb, 27)

Nu'mân bin Beşîr radiyallahu anh'dan: Allah Rasulu (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu:
"Muminler; birbirlerini sevmekte, birbirlerine merhamette, birbirlerine şefkat göstermekte tek vücut gibidir. O vücudun bir organı rahatsız olursa, diğer organlar da acı çekip uykusuz kalır."

(Cem'ul fevaid el Rudani, Edeb, 7820; Buhârî; Muslim)

Bu sözün bir benzerini tasavvuf ehlinden Ebu’l-Hasan Harakânî isimli kişinin söylediği iddia edilen söz ise şöyledir :
“Şam’da bir müslümanın ayağına bir diken batsa benim ayağım kanar. Horasan’da bir müslümanın ayağına bir taş çarpsa benim ayağım sızlar.”