Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Doğudan Çıkan Kavmin Fitneye Sebebiyeti?

H Çevrimdışı

HAZRETİ MEHDİ

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ŞÖYLE BİR RİVAYET VARDI, AMA HATIRLAYAMIYORU M: '(DOĞUDAN) BİRTAKIM İNSANLAR/BİR KAVİM ÇIKACAK, İNSANLARA HAK YOLDA/KUR'AN YOLUNDA GÖRÜNECEKLER FAKAT FİTNELER ONLARIN ELLERİYLE ZUHUR EDECEK.' BU RİVAYETİN TAM ŞEKLİNİ YAYINLAR MISINIZ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Doğudan gelen Moğol istilası

Çok acıklı durumlar ve elim manzaralar görülür. Fitneler arka arkaya devam eder. Doğudan bir İlç (acem diyarındaki kafirlerden kuvvetli birisi) çıkar ve Beni Abbas'ın mülkünü yok ederek geçtiği her şehri feth eder. Karşısında hiç bir bayrak barınamaz. Geçtiği her beldeyi yakıp yıkar, istediği herşeyi elde eder.
Allah ondan ve O’na tabi olanlardan merhamati kaldırmıştır. Kendisine isyan edeni zulme uğratır. Bunlar ağlayana merhamet etmez, şikayetçi olanlara da cevap vermez. Ana, baba, kız, erkek herkesi öldürür ve Acem ve Irak beldelerini feth ederek ummete acıklı azab tattırırlar. Bunların arasında fitne, şiddet, helak ve kaçmalar olur. Ne zaman bitti denilir, genede devam eder gider. Bu olaylar o denli şiddetlenir ki içine girmedikleri bir ev ve zararı dokunmadık bir müslüman kalmaz. Çok keskin kılıçların ve şiddetli ihtilaflarla umumi belaların gelmesi, bu olayların özelliklerindendir. (O zaman) Çürümüş kemiklere ve gıbta edilir.

(Suyuti, Fiten, 5, 1)

H Çevrimdışı

HAZRETİ MEHDİ

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Sağolun Abdulmuiz kardeşim, ama ben bu rivayeti biliyorum. Kastettiğim bu değildi. İnternette okumuştum. Kelimeleri yazıyorum ama çıkmıyor. Rivayette 'doğudan (meşrikten)' kısmı olmayabilie. Ama şurası kesindi birtakım insanlar/bir kavim size Hak yolda/Kur'an yolunda görünürler. Fakat fitneler onların elleriyle zuhur edecektir. Sizden ricam bir daha bunu araştırıp bulabilir misiniz? Kafayı yiyeceğim bulduğum şeyi anahtar kelimeleri yazarak dahi bulamıyorum :kafaçakma

Üst Ana Sayfa Alt