Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Dua İle İlgili Hadisler

Ö Çevrimdışı

.ö.z.l.e.m.

Üye
İslam-TR Üyesi
DUADA AZİM VE KARAR
Enes b. Malik (r.a.)
Allah Resulü (a.s.) şöyle buyurdu: "Sizden biriniz dua ettiği zaman azimli ve kararlı olsun. Ve sakın: Allahım, dilersen bana ver! demesin. Çünkü Allah'ı zorlayacak (hiç bir kuvvet) yoktur" demiştir.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 4837

DUADA ACELE ETMEMEK GEREKİR
Ebu Hureyre'den (r.a.) nakledildiğine göre:
Allah Resulü (a.s.): "Biriniz acele ederek: Ben dua ettim fakat kabul olunmadı demedikçe duası kabul edilir" buyurdu.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 4916

DUADA ÖNCELİK
Resulullah (sav) birisine dua edeceği vakit önce kendisine dua ederek başlardı.
Tirmizi, Da'avat, 10, (3382)

DUA İBADETTİR
Nu'man Ibnu Beşir (radiyallahu anh) anlatıyor: "Rasulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Dua, ibadettir", sonra şu ayeti okudu: "Rabbiniz: Bana dua edin ki size icabet edeyim. Bana ibadet etmeyi büyüklüklerine yediremeyenler var ya, alçalmış ve hakir olarak cehenneme gireceklerdir" buyurmuşlardır" (Mü'min, 69).
Ebu Davud, Salat 358, (1479); Tirmizi, Tefsir 2, (2973, 3244), Daavat 2, (3369); Ibnu Mace, Dua 1, (3828).

DİLE HAFİF, MİZANDA AĞIR İKİ KELİME
Ebu Hureyre'den: Nebi (as) şöyle buyurur:
"İki kelime vardır ki, dile hafif, mizanda ağırdırlar: Sübhanellahi ve bi hamdihi, sübhanellahi'l-azim."
(Buhari, Deavat: 11/175)

BELAYA UĞRAMIŞ KİMSE GÖRÜLÜNCE
Ebu Hureyre'den: Nebi (as) şöyle buyurdu:
"Belaya uğramış birini gören kimse: Senin tutulduğun beladan bana afiyet veren, yaratılanlardan bir çoğuna beni faziletli kılan Allah'a hamd olsun, derse ona bu bela isabet etmez."
(Tirmizi, Deavat: 3428)

ÜZÜNTÜ ve SIKINTI DUALARI
Ebu Hureyre'den:
Nebi'ye (as) bir iş üzüntü verdiği zaman başını semaya kaldırır ve:
"Sübhanellahi'l-azim" (Büyük olan Allah'ı her türlü noksanlıklardan tenzih ederim)
derdi. Duada biraz daha gayret edince:
"Ya Hayyu, Ya Kayyumu" (Ey Hayat Sahibi, Ey Kayyum)
derdi.
(Tirmizi, Deavat: 3432)

H Çevrimdışı

hakka sevdalı

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
allah razı olsun. bizlerde "duanız yoksa ne ehemmiyetiniz var" şuuru olması dileğiyle.
özlem hocam peygamber efendimizin (sav) hz.ömere dediği gibi "duanda bana da yer ayırırmısın".
allaha emanet ol

T Çevrimdışı

ToPrAk_66

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bu güzel dualar için ağzına sağlık
inşaallahü Teala dualarımız kabul olur zaten Allah c.c. isteyenede veriyor istemeyenede veriyor onun için ne istersek hayırlısını istememiz lazım