Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Dünya Islam Alimleri Birliği De Kınadı

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Madem peygamber(s.a.v) Allahın izniyle dini belirleyen kurallar, kanunlar koyamaz, aşagıdaki yazıyı oku ve bana bunun nasıl olduğunu açıklar mısın ?

İslam'ın ilk yıllarında müslümanlar ramazan ayında iftardan sonra kısa süreliğine de uyurlardı. Bu esnada kişinin eşiyle cinsi münasebette bulunmasına müsaade edilmezdi. Bu sebeble bir kimse iftardan sonra kısa bir süre uyur, tekrar uyanırsa gece istirahati boyunca oruçlu olmamasına rağmen eşiyle cinsi münasebet fırsatını kaybederdi. Bu kural peygamber (s.a.v.) tarafından konulmuş olup Kuran-ı Kerim'de yer almıyordu. Ancak bazı Müslümanların bu kuralı çiğnemeleri üzerine Allah Azze ve Celle bu kişileri önce azarlayan ayetleri indirdi, daha sonra da bu hüküm neshedilerek Müslümanlara iftardan sonra da eşleriyle cinsel munasebette bulunabileceklerine dair ruhsat verildi. Bu hadise şu ayette anlatılır; "Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helâl kılındı. Onlar sizin için birer elbise, siz de onlar için birer elbisesiniz. Allah sizin kendinize kötülük ettiğinizi bildi ve tevbenizi kabul edib sizi bağışladı. Artık (ramazan gecelerinde) onlara yaklaşın ve Allah'ın sizin için takdir ettiklerini isteyin. Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yeyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın .. ."(Bakara 187) Bu ayet, Ramazan ayında geceleri kişinin eşiyle cinsi münasebette bulunmasının önceleri caiz olmadığını göstermekte, bu ayet nazil olmadan önce ramazan ayı gecelerinde cinsi münasebette bulunan kişilerin yaptıkları fiil "kendilerine kötülük" olarak tavsif edilerek ihtarda bulunulmakta, "O size acıdı ve tevbenizi kabul etti" ifadesi, onların bu fiillerinin günah olduğunu belirtmektedir… Bütün bu hususlar şunu göstermektedir ki; ramazan gecelerinde cinsi münasebete ilişkin daha önceki yasak "yetkili biri" tarafından yürürlüğe konmuş olup, Müslümanların buna riayet etmesi mecburi idi. Halbuki Kuran-ı Kerim'de ilgili yasağa dair hiçbir ayet bulunmamaktadır. Bu yasak sadece Peygamber (s.a.v.) tarafından ortaya konmuştur.

@şukran gumuş Cevap bekliyorum..

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Senin gozunde su an bir perde var o perde de akil perdesi onun sebebi de hadis usulu bilmemen bak bu sitede anlasilmasi.zor.bazi hadislerin aciklamalari var. Bu kadar insan aptal degil hepsinin usulen aciklamasi var eger okursan aklin mutmain olur. Ama lutfen rica ediyorum Allame olmuşcasina bir iki klişe cumleyi kendine vird eyleme hep onlari tekrar etme bir suru ilim var. Mesela rical alimi diye bir sey var ondan sonra Rasulullahin 150 ye yakin konusma vechi var. Lutfen yapma bu isler o kadar duz isler degil.

şukran gumuş Çevrimdışı

şukran gumuş

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sana demek istedigim su hadis inkarinin arkasinda ki sey islamin kuranin inkaridir. Bir gun bu furya da ortaya cikacak demeyi cok isterdim ama cikti edip yuksel kafiri tevbe suresinde ayet inkar ediyor.

O kadar cok ayet var ki hadislerin varligina delil. Sen hadis inkarcisi olursan peygamber hukum koyamaz dersen tek tavsiyem sahadet getirip akide ogren demek olur. Islam seni boyle kabul etmez. O kadar ayet var Allah rasulunun de hukum koyacagina dair.
peygamberin koyduğu dini bir hukum gösterebilirmisin?

şukran gumuş Çevrimdışı

şukran gumuş

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Senin gozunde su an bir perde var o perde de akil perdesi onun sebebi de hadis usulu bilmemen bak bu sitede anlasilmasi.zor.bazi hadislerin aciklamalari var. Bu kadar insan aptal degil hepsinin usulen aciklamasi var eger okursan aklin mutmain olur. Ama lutfen rica ediyorum Allame olmuşcasina bir iki klişe cumleyi kendine vird eyleme hep onlari tekrar etme bir suru ilim var. Mesela rical alimi diye bir sey var ondan sonra Rasulullahin 150 ye yakin konusma vechi var. Lutfen yapma bu isler o kadar duz isler degil.

hem sen neden bukadar hadise takıldınki?

allah bana yeter! diyemiyormusun.?işte kuran her şey onda..

"Biz Kitap'ta hiçbir şeyi noksan bırakmadık..."(Enam Suresi, 38)

"Andolsun, size (bütün durumlarınızı kapsayan) zikrinizin içinde bulunduğu bir Kitap indirdik. Yine de akıllanmayacak mısınız?" (Enbiya Suresi, 10)

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
peygamberin koyduğu dini bir hukum gösterebilirmisin?
Oncelikle bilmeni isterim ki bu bir tartisma deil. Allah rasulu bir gun ayetleri birbiirne carpistirip kavga eden sahabeleri görünce yuzu kip kirmizi olmus ne oldu ya rasulallah diye sorulunca " Allaha yemin ederim ki bu kitab bunun icin gelmedi amel edin kuranı kerimle" buyurmustur.

“Resul size neyi verdiyse onu alın, size ne yasakladıysa ondan da sakının, Allah’tan korkun. Çünkü Allah’ın azabı çetindir.” (Haşr 7)

Mesela esek etinin haramligini ayete gore ispatlayamazsin kardesim. Vallahi billahi olaylar senin dusundugun kadar basit deil.

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Bacım yapma etme, İslamoğlu Edip yüksel gibi zatlara uyma. O yumuşak postlarında takva dersi veren çakma şeyhlere uymadığın gibi. İmanını yok edecek laflar ediyorsun.

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

"Andolsun, size (bütün durumlarınızı kapsayan) zikrinizin içinde bulunduğu bir Kitap indirdik. Yine de akıllanmayacak mısınız?" (Enbiya Suresi, 10)
yahu bu anlayisa bu sitede o kadar reddiye var ki ...
halen bu konuyu nasil buraya getirdigini anlamis degilim .....

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı

Noksan birakmadi iste. Allah rasulune itaat et diyor Allah. Allah rasu de hukim koyar diyor. Allaha kurana essek.haramdir diye mi yazsin bunu mu istiyorsun milyonlarca hayvan var :( lutfen. Bu bir tartisma degil.

şukran gumuş Çevrimdışı

şukran gumuş

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Yahu kimin tefsir ettigi kuranla catisacak? Sen kafana gore tefsir yapip hadislerle mi catistiracaksin kurani. Tefsir bilmek de yetmez hadis usulu de bilmen lazim kurana arz etmek.icin. lutfen bak anliyorum ne demeye calistigini ama bu sozler hele hele peygamber hukum koyamaz sozu degil hadise kurana da aykiri kafir eder adami. Lutfen.
"Allah zamandır" diyor hadisde senin bunu hadis diye inanman kabul etmen şirkdir.kuranın akidesine uyuyormu hiç?

şukran gumuş Çevrimdışı

şukran gumuş

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Noksan birakmadi iste. Allah rasulune itaat et diyor Allah. Allah rasu de hukim koyar diyor. Allaha kurana essek.haramdir diye mi yazsin bunu mu istiyorsun milyonlarca hayvan var :( lutfen. Bu bir tartisma degil.
eşşek haramdır diyebilirmi?
ipek haramdır diyebilirmi?
altın erkeğe haramdır diyebilirmi?

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
hem sen neden bukahbanatakıldınki?

Bu basettigin ayetler senin düşündüğü n manaya gelmiyor eğer öyleyse bana protonun kütlesinin kaç oldugunu bildiren bir ayet getir bu ayeti böyle anladıysan eğer. Birde eski soruma hala cevap veremedin bekliyorum..

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
senin temel anlayis ve mantik problemin var ....
Bi yandan Kuran eksik birsey birakmadik diyor ve Peygambere itaat edin diyor ... o ne verirse alin ne yasaklarsa uyun diyor ...
Bunlarda hadislerde sabitlerdir ...
Simdi sen mi Kurana muhalefet ediyorsun biz mi ...

şukran gumuş Çevrimdışı

şukran gumuş

Üyeliği İptal Edildi
Banned
işte haram helal ile iligili ayetler ..bu ayet kapsamında istediğini yersin..senin kulturune kalmış bir durum

Üst Ana Sayfa Alt