Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Dünya Üzerinde Bir Darul Islam Beldesi Olsa Oraya Hicret Eder miydik?

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bugün Dünya üzerinde , İslamın yaşandığı bir Darül İslam Beldesi olsa oraya Hicret edermiydik.

1-(Mesela Suriyede) İslam Ülkesi ilan edilse ve islam yaşanmaya başlasa, orada islam üzere yaşamak için memleketimizi bırakıp gidermiydik?
2-Biz o gün gitmek istesek bile, daha önceleri cihad ortamında oraya gitmediğimizden , Bu ülke bizi kabül edermiydi?
3-Eğer o ülke bizi kabül etse , hicret etmek için geç kalmış olurmuyuz?
4-Acaba şu an cihad olan beldelerde mücahitlerin bu şekilde bir düşüncesi ivarmıdır?( İslam devleti kurulduktan sonra , diğer ülkekerden müslümanların buralara gelmelerini onlar istiyormu?)
5- Gittikten birkaç yıl sonra tekrar cihad ortamı oluşsa, bu defa da gerisingeri eski ülkemize mi dönerdik. Yoksa bu defa cihada katılırmıydık?

(Lütfen cevaplarımızda seviyeyi koruyalım.Konuyu dağıtmayalım)

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
gitmenin farz olduğunu düşünüyorum ama can mal ırz güvanliği olmadığı gerekçesiyle korkulara kapılırdım açıkcası ben şuan küfürle savaşa katılmayanların hicret edecek imanda olmadıklarını düşünüyorum kurmaya çalışmayanın kurulduktan sonrada gideceğini düşünmüyorum bence şeytanın sağdan yaklaşması tıpkı yahudilerin Allah cc rabbim bize katından zenginlik ver bizlerde yoksulları doyuralım dediği gibi ne zaman da Allah cc onlara verdi pek azı müstesna yine çimri oldular

S Çevrimdışı

SaYFuLLaH

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
gitmenin farz olduğunu düşünüyorum ama can mal ırz güvanliği olmadığı gerekçesiyle korkulara kapılırdım açıkcası ben şuan küfürle savaşa katılmayanların hicret edecek imanda olmadıklarını düşünüyorum kurmaya çalışmayanın kurulduktan sonrada gideceğini düşünmüyorum bence şeytanın sağdan yaklaşması tıpkı yahudilerin Allah cc rabbim bize katından zenginlik ver bizlerde yoksulları doyuralım dediği gibi ne zaman da Allah cc onlara verdi pek azı müstesna yine çimri oldular

Aynen öyle ahim, eger müninler bu siddetli zamanda müslümara yardim etmek icin hicret etmeye gayret etmiyorsa, Islam devleti kurulduktan sonra seytan ona baska bir bahane uydurur, bu seferde "Islam devleti kuruldu ticaretimi yapayim 30 sene sonra oraya hicret ederim" der, sonra dedigi ile kalir, ölünceye kadar bir sey degismez. Zaten gercek müminler, kafirler toplasip müslümanlara karsi savastiklari vakit belli olur.

“Kim*cihad etmeden ve cihad etmeyi içinden geçirmeden ölürse nifak şubelerinden bir şube üzerine ölür*“. (hadis - muslim)

Ilk önce bana ve sonra bu forumda bu yaziyi okuyan kardeslere nasihatim; bahanelerimizi birakip, hicret etmeye gayret etmeliyiz. Kalbimizde gercekten bu hicret ve cihad sevgisi varsa bu bizi harekete gecirir hicret etmeye yollar arariz yoksa hic harekete gecirmeyen bir sevgi gercekten sevgi midir onu Allah bilir. Ve ertelemeyi birakalim, bu erteleme isi seytandandir, zaten savunma cihadi erteleme kabul etmez ayrica erteledigimiz vakte kadar yasayabilecek miyiz onu da Allah bilir. Bu forumdaki kardeslerin hepsi Suriye'deki savasa katilsa Islama büyük faydasi olur. Zaten cogunuz Istanbul'da yasiyorsunuz, toplasip, Allah'in dilemesi ve yardimi ile bir seyler degistirebilir(sin)iz...

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
10172694_293958064101755_4964520806458115016_n-jpg.6540

YUKARIDAKİ RESİMDEN ORTAYA ÇIKAN SONUÇ:

Hayrettin Karaman:Kişilere din dayatılmaz.Devlet her dine eşit mesafeli olmalıdır.=R.Tayyip Erdoğan:Kişi Laik olmaz,devlet Laik olur.

Doğru olan:Esas Devlet islam olur,kişi ancak eman karşılığında zimmi olarak laik olabilir.Dinde zorlama olmaz.

Peygamberimiz,Muhammed Sallahu Aleyhi Ve Sellemin Bizans İmparatoru'na Gönderdiği Mektûp tan bir alıntı;

"Bismi'llâhi'r-rahmâni'r-rahim... Allah'ın kulu ve Rasûlü Muhammed'den, Rum'un büyüğü Hirakl'e. Hidâyet yoluna uyanlara selâm olsun. Bundan sonra: Ben seni İslâm'a ve onu yayma hizmetine dâvet ediyorum. Müslüman ol ki, selâmete eresin, Allah da sana ecrini iki kat versin. Eğer kabûl etmezsen, halkının vebâli senin boynundadır."

"Ey Ehl-i Kitab! Bizimle sizin aranızda müşterek bir kelimeye gelin: Ancak Allah'a kulluk edelim. O'na kullukta hiç bir şeyi ortak yapmayalım. Allah'ı bırakıp bir kısmınız diğer kısmınızı Rab edinmesin. Eğer yüz cevirirlerse, 'şâhid olun, biz Müslümanız' deyin" (Âl-i İmrân Sûresi, 64). (1)

Sonuç;Devlet kafir olursa otoritesinden razı olup ona boyun eğen ve itaat eden ve destek olan halk ta kafir olur.Bu yüzden ilk önce devletin müslüman olması gerekir ki,halkına islamı gerektiği gibi doğru bir şekilde yayabilsin.Devlet otoritesine razı olup ona boyun eğenler ona kulluk yapmış olurlar.Ona boyun eğmeyen ve itaat etmeyenler ve ikrah ve zorda kalanlar,hicret etmeye yol bulamayanlar otoriteye kulluğu red ettikleri için kafir olmaz ve bunların günahları bu devleti yönetenlerin üzerine kalır.Yukarıdaki Rab kelimesi başvurulan ve ve itaat edilen OTORİTEDİR.Bu durumda Heraklius rolünde olanların hem kendinin hem de halkının vebali bu devleti yönetenlerin üzerinde sorumlulukları kadar olur.Hesapları da Allaha kalır.

A Çevrimdışı

araphakan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bu durumda islamla yonetilmeyen ulkede cografyada musluman olanlar icin darul harp kanunlari mi esas alinir?

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Bu durumda islamla yonetilmeyen ulkede cografyada musluman olanlar icin darul harp kanunlari mi esas alinir?

İslam fıkhına göre,islam devleti ile sınır olan ve daha önce toprakları üzerinde islam devleti kurulan yerler,darul harp,hiç bir islam devleti ile sınır olmayan ve hiç toprakları üzerinde islam devleti kurulmamış yerler darül küfür,islam devletinin hakim olduğu yerler,darül islam olur.Darül küfürde bir müslümanın sürekli ikamet etmesi haramdır.Darülharpte bir müslümanın küfür hükümlerine razı olması küfürdür.İslam hükmü hakim oluncaya kadar,darul harp olan yerlerde darül harp fıkhı uygulanır.Kafirlere velayet verilmez,onlarla dostluk kurulmaz,cemaatlerine katılınmaz.Darül küfür olan yerlerde ikamet edilmez,darül islam yoksa,ilk önce darül harp olan yere hicret edilir.Burada müslümanların mücadelesine destek verilir.Bir yerde darül islam cari iken darül küfür tarafından işgal edildi ise ve ev fazla 40 yıl darül küfüre karşı bir mücadele ve ayaklanma olmadıysa,o yerin darül küfüre geri döndüğü anlaşılır.

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Türkiye hangi konumdadir. 40 yilli tamamladimi ? Allah razi olsun
herkese göre değişen bir olgu.onu da siz değerlendirin.40 yıl zanni bir gerekçedir.Çünkü 40 yıl küfre direnmeyen bir ülkenin neslinin çoğunun ve yeni neslin ifsad olduğu düşünülür.Bana göre darül küfüre dönülmüş görünüyor ama bu benim bildiğim kadarı iledir.Benim bilmediğim bir mücadele var da olabilir ve onlar farklı bakış açısı ile darül harp olarak bakabilirler.bu konuda etkin bir mücadele varsa farklı bir bakış açısı doğabilir.ama darül islam olmadığını söylemek daha doğrusudur.

Üst Ana Sayfa Alt