Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Dusuncelerim

Doğruyol Çevrimdışı

Doğruyol

Üye
İslam-TR Üyesi
Hristiyan,Yahudi ve putperest kafirler yillarca muslumanlara eziyet etmekten kendilerini ali koyamadilar ve hepsine yakisan sadece bir tek ad var oda zalim dir. Bu Dunyada huzursuzum ara sira neden mi ? cunku nedeni cok basit bu yuzyilda en cok musluman kardeslerimin kani dokulmektedir ve en cok onlarin yani kardeslerimin canlari yanmaktadir. Hangisinden baslayayim

Arakanda ki binlerce musluman kardeslerime edilen affedersiniz tecavuzlerden mi oldurulme vakalariyla karsilastiklarindan mi baslayayim veya Amerikanin irak'a girip 1.5 milyon muslumani katletmesinden mi yoksa filistindeki musluman kardeslerimin hem topraklarini isgal edip hem de zalimlik yapan yahudilerden mi onunlada kalmayip filistinlileri kardeslerimi kendi topraklarinda hem surgun edip hem de kanlarini doken yahudilerden mi baslamak gerek.

Ve TUM bunlar yasanirken tepkisiz kalan Islam Dunyasi devletlerine mi dert yanalim.

Bakiniz beni bu soyleyeceklerimden oturu belki sitenizden atabilirsiniz ancak benim goruslerim degismeyecektir.

Tayyip cikti dedi ki van minut o van minut sizce samimi bir van minut miydi ? Bakin arkadaslar degerli din kardeslerim o van minut sozcugu gecerli bir sozcuk olsaydi sahet madem bu kadar yahudilere guvenmiyordu o zaman mavi marmara gemisinin icine iki tane asker koyulurdu degil mi ? tedbiri alirdi.

Ustelik israil uyarmisti ve uyarmasina ragmen o mavi marmara bulunan tum insanlari savunmasiz sali verdi oranin ustune ordada bir kac musluman kardesimiz olduruldu.

Cunku tayyibin daha cok one cikirtilmasi ve islam dunyasindaki tum otoritenin tayyipin ustunde kilinmasi hedefleniyordu hristiyanlar tarafindan. Buyuk ortadogu projesinin esbaskani olmasi da bu yuzdendi.

Dinler arasi diyalog misali bunlar her biri birer oyundan ibarettir.

Ben bunun daha ilersini dusunuyorum bu savas kavmiyet savasi degil bu savas ne biliyormusunuz bana belki ucuk diyenleriniz olacaktir ama bu savas seytan ile insanoglu tarafinda ki savastir amerikada cok gizli belli basli aile yapilanmalari vardir ve illumaniti bunlarin populer olanidir hicbir dine inanmazlar ama isbirligindelerdir.

Kurandada kavmiyetcilik gecmez kavmiyetcilige hatirladigim kadariyla karsi duran ayetler vardir.

seytan ve onun dusuncelerine uyanlar hristiyanlar yahudiler musrikler munafiklar isbirlikcileri ve muslumanlar

Arastirin sorusturun su yuzyilda hicbir avrupa topraginda kan akmiyorken ama en cok kan akan yer musluman topraklaridir bilginize

ben Allahin nur 55. ayetine kendimi hazirlama gayretindeyim kimligim musluman dinim islam bayragim islamin sancagi kitabim kurani kerimdir.

T Çevrimdışı

tektanri.com

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
"kimligim musluman dinim islam bayragim islamin sancagi kitabim kurani kerimdir"
Ne güzel ifade. Aynı fikirdeyiz. Gerçi bizim gibi bu ifadeleri söyleyenlere Kuran Müslümanlığı Sapıklığı diyorlar.
Çünkü tek kitap ve tek ilah ifadeleri milyonlarca müslümanım diyenler tarafından fiiliyatta kabul edilmiyor. (Sözde demek birşey ifade etmez)
Şimdi bu yazıdan sonra göreceksin bir çok yorumcular yukarıdaki sizin cümlenizin sonuna o kadar çok kitap ve kişiler ekleyecekler ki hayret edeceksiniz.
Düşünmek zaten sizin özgür olduğunuzu gösterir. Bir cemaat veya bir sisteme dahil olsaydınız düşünemezdiniz. Sadece sistemin düşüncelerini uygulayan olurdunuz.
Düşünmeye devam...

Selamlar...

Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
"kimligim musluman dinim islam bayragim islamin sancagi kitabim kurani kerimdir"
Ne güzel ifade. Aynı fikirdeyiz. Gerçi bizim gibi bu ifadeleri söyleyenlere Kuran Müslümanlığı Sapıklığı diyorlar.
Çünkü tek kitap ve tek ilah ifadeleri milyonlarca müslümanım diyenler tarafından fiiliyatta kabul edilmiyor. (Sözde demek birşey ifade etmez)
Şimdi bu yazıdan sonra göreceksin bir çok yorumcular yukarıdaki sizin cümlenizin sonuna o kadar çok kitap ve kişiler ekleyecekler ki hayret edeceksiniz.
Düşünmek zaten sizin özgür olduğunuzu gösterir. Bir cemaat veya bir sisteme dahil olsaydınız düşünemezdiniz. Sadece sistemin düşüncelerini uygulayan olurdunuz.
Düşünmeye devam...

Selamlar...

Bunun sebebi de Allah'ın kitabını herkesin kendi hevasına göre anlamasıdır. Eğer Kur'an'ı anlamadaki ölçü akıl olursa, her akıl sahibi kimse kendi aklına göre bu Kitab'ı anlar ve günümüzde olduğu gibi onlarca fırka meydana gelir.

Allah bunun önünü kapatmak için Kur'an'ı açıklayıcı, beyan edici bir elçiyle göndermiştir. O Peygambere Kur'an'la birlikte "Hikmet"i indirmiştir. Ve O şerefli Nebi (aleyhisselatu vesselam) insanlara sadece Kur'an'ı değil, bununla beraber Hikmeti de öğretmiştir. Bugün insanlara sadece Kur'an'ın yeteceğini söyleyenler aslında Allah'a ve Kur'an'a iftira ediyorlar. Çünkü eğer Kur'an kişiye yetseydi Allah Peygamberine Hikmeti indirmez, o Peygamber de insanlara Hikmet'i öğretmezdi.

Allah azze ve celle buyuyor ki:"Andolsun, Allah, mü’minlere kendi içlerinden; onlara ayetlerini okuyan, onları arıtıp tertemiz yapan, onlara kitab ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle büyük bir lütufta bulunmuştur."

(Ali İmran 164. Ayet )

İşte bu kitap yani Allah'ın sözü olan Kur'an, ancak Rasulünün açıklaması ve Sahabe'nin anlayışıyla doğru bir şekilde anlaşılabilir. Allah bize bunu emretmektedir. Yoksa Allah azze ve celle insana "size kitap indirdim her biriniz dilediğiniz gibi yaşayın" dememektedir.

Allah şöyle buyuruyor:"Ve kim kendisine hidayet beyan edildikten (açıkladıktan) sonra resule muhalefet ederse ve mü'minlerin yolunun dışında bir yola tabî olursa, onu döndüğü yola çeviririz ve onu cehenneme sokarız. Ve o ne kötü varış yeridir."

(Nisa Suresi 115. Ayet)

Doğruyol Çevrimdışı

Doğruyol

Üye
İslam-TR Üyesi
Allahu Tealanin ayetleri bas goz ustunedir elbette onlar inkar edilemez meal okuyan anlayan ve ogrenen hukum veremez ancak ve ancak bunu isin uzmanlari ehleri yapabilir ben bu dusuncedeydim kuranin dili arapcadir eger hukum verilecekse mutlak ve mutlak arapcayi bilmek gerekir. bu ayni suna benzer mesela turkcede soylediginiz kelime gavurun dilinde ingilizcede mesela tam telafuz edilemez mesela en basiti bir yemek istediniz turkce olarak dusundunuz ve hepsinden birrer tane istiyorum demek istiyorsunuz ingilizce olarak bunu diyemezsiniz anlam ve manayi karsilamaz. Kuran mealine tefsirlere karsi degilim okunmali ama esas konu is hukum vermeye geliyorsa kuranin esas dili olan arapcayla yapilmalidir.

Ama actigim konu bunlarla alakali degil sizinde bu konu hakkinda goruslerinizi almak beni mutlu ederdi

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Düşünmeye devam...

Selamlar...

tektanrı nickli üye,
İslamda tanrı inancı yoktur.Allah inancı vardır.Kelimenin çevirisi bu demeyin sakın.Bu kelime genelde müslüman olmayanlar yada paganist olanlar tarafından kullanılır.Tanrı inancı içinde tek olan tanrı kelimesi kendi içinde çelişkili bir ifadedir.Güzellik tanrısı,güneş tanrısı v.b.Bu tür kelimelerden Allah lafzını tenzih ederiz.

Doğruyol Çevrimdışı

Doğruyol

Üye
İslam-TR Üyesi
Islamiyette tanri diye bir kelime yoktur katiliyorum onun yerine tek ilah kelimesi vardir. Tanri kelimesi bir veya birden fazla manasi icerdigi icin sakincalidir

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kelimelere takılmamak gerekli, tanrı sözcüğü bizatihi ilah anlamı ile kullanılır. ikinci veya üçüncü anlamı muayyen bir putu belirtebilir ki bu da ilk anlamı ile kullanan birini zaten bağlamaz. tabi Allahın esma'ul husna sı varken Tanrı sözü ne kadar gereklidir o tartışılır.

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim Allahın bilinen isimlerini ayet ve hadisler yolu ile öğrenmekteyiz, fakat bilinmeyen isimleri olduğu da naklediliyordu yanlış hatırlamıyorsam. Tanrı kelimesini kullanmakla Allah kastedilemez demeyelim, fakat Allahı kastetmek için Allahın bildirdiği isimler varken Tanrı abestir. lugattaki tanımlarına baktığımızda tanrı ve ilah sözleri aynı kapıya çıkmaktadır. ben Allaha tanrı diyelim diye demiyorum, fakat ilah ile tanrı arasında bir farklılık yoktur bunun olmayacağını zikreden kardeş neden böyle demiş merak ettim.

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
kardeşim Allahın bilinen isimlerini ayet ve hadisler yolu ile öğrenmekteyiz, fakat bilinmeyen isimleri olduğu da naklediliyordu yanlış hatırlamıyorsam. Tanrı kelimesini kullanmakla Allah kastedilemez demeyelim, fakat Allahı kastetmek için Allahın bildirdiği isimler varken Tanrı abestir. lugattaki tanımlarına baktığımızda tanrı ve ilah sözleri aynı kapıya çıkmaktadır. ben Allaha tanrı diyelim diye demiyorum, fakat ilah ile tanrı arasında bir farklılık yoktur bunun olmayacağını zikreden kardeş neden böyle demiş merak ettim.

Siz bir yerlerde tanrı ismi yerine Allah ismi kullanıldığı için hapis yatan,eziyet ve işkenceye tabi olan hiç kimse duymamışsınızdır herhalde.Allah isminin imanı arttırdığı ayetle sabittir.Bu yüzden bu isimin bazı yerlerde yasak olduğunu bilmeniz gerek.Allah ve ilah isimleri Kuranın bir lafzıdır.Nasıl ki Kuran için tarih kitabı,Peygamberimiz için muhbir diyemiyorsan, Allah ismi için de put isimleri kullanamazsın.Birde Allah isminden nefret edip tanrı ismini yüceltmeye çalışanların olduğunu bilmenizi isteriz.Sizin içi önemsiz gibi görünen şeyler,sizden bir şeyler aldığının farkına varmalısınız.

D Çevrimdışı

Dağcı

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Siz bir yerlerde tanrı ismi yerine Allah ismi kullanıldığı için hapis yatan,eziyet ve işkenceye tabi olan hiç kimse duymamışsınızdır herhalde.Allah ve ilah isimleri Kuranın bir lafzıdır.Nasıl ki Kuran için tarih kitabı,Peygamberimiz için muhbir diyemiyorsan, Allah ismi için de put isimleri kullanamazsın.Birde Allah isminden nefret edip tanrı ismini yüceltmeye çalışanların olduğunu bilmenizi isteriz.Sizin içi önemsiz gibi görünen şeyler,sizden bir şeyler aldığının farkına varmalısınız.

akhi farkındamısın bilmem ama olaya tamamen duygusal yaklaşıyorsun şu yazdıklarının hiç biri ilmi değil.

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
akhi farkındamısın bilmem ama olaya tamamen duygusal yaklaşıyorsun şu yazdıklarının hiç biri ilmi değil.

Onlar ki, yanlarında Allah'ın adı anıldığında kalpleri ürperir, başlarına gelen belalara karşı sabrederler, namaz kılar ve kendilerine verdiğimiz rızıkların bir bölümünü Allah yolunda harcarlar.(Hacc/35) Fizilal-il Kuran

Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kimse tanrıyı Allah'ın ismi olarak kullanmıyor.

Tanrı; ilah kelimesinin karşılığıdır. Aynı manadadır ve manası: Kendisine ibadet edilen, tapılan şey demektir.

Biz Allah'tan başka ilah yok deriz. Bu demek oluyor ki Allah'tan başka tanrı yoktur. İlah arapça kelimedir ve türkçe karşılığı tanrıdır. Arasında hiçbir fark yoktur. "Allah'tan başka ilah yoktur" sözü türkçe de "Allah'tan başka tanrı yoktur" şeklinde çevrilir.

Bu sebeple Allah'a tanrı denemez gibi bir sonuç çıkarmak yanlış olur. Eğer tanrı kendisine ibadet edilen ilah, mabud ise bizim tanrımız Allah'tır. Kelimeler kasıtları üzere mana alırlar. Harflerin hiçbir önemi yoktur.

Türkiye'de laik-dinsiz imansız kesim Allah'ın ismini ağızlarına yakıştırmayıp "Tanrı" dedikleri için İslami kesimin bu kelimeye karşı bir antipatisi var. Bir insanın Allah azze ve celle'ye nida ederken "Ey İlahım" demesi ne kadar caiz ise, "Ey Tanrım" demesi de o kadar caizdir diye düşünüyorum. Allah'u alem.

Türkler "Tengri" kelimesini kullanırlardı ve bununla yaratıcıyı kastederlerdi. Yaratıcının gökte olduğuna inandıkları içinde "Gök tengri" derlerdi. Bu manasıyla tanrı kelimesi yaratıcıya, ibadet edilene verilen isimdir.

Özetle bu kelimeyi kullanmaktaki kasıt önemlidir. Eğer ilah, mabud, kendisine ibadet edilen manasında kullanıyorsa, arapçadaki "ilah" kelimesinin türkçe karşılığı olarak kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kimse tanrıyı Allah'ın ismi olarak kullanmıyor.

Tanrı; ilah kelimesinin karşılığıdır. Aynı manadadır ve manası: Kendisine ibadet edilen, tapılan şey demektir.

Biz Allah'tan başka ilah yok deriz. Bu demek oluyor ki Allah'tan başka tanrı yoktur. İlah arapça kelimedir ve türkçe karşılığı tanrıdır. Arasında hiçbir fark yoktur. "Allah'tan başka ilah yoktur" sözü türkçe de "Allah'tan başka tanrı yoktur" şeklinde çevrilir.

Bu sebeple Allah'a tanrı denemez gibi bir sonuç çıkarmak yanlış olur. Eğer tanrı kendisine ibadet edilen ilah, mabud ise bizim tanrımız Allah'tır. Kelimeler kasıtları üzere mana alırlar. Harflerin hiçbir önemi yoktur.

Türkiye'de laik-dinsiz imansız kesim Allah'ın ismini ağızlarına yakıştırmayıp "Tanrı" dedikleri için İslami kesimin bu kelimeye karşı bir antipatisi var. Bir insanın Allah azze ve celle'ye nida ederken "Ey İlahım" demesi ne kadar caiz ise, "Ey Tanrım" demesi de o kadar caizdir diye düşünüyorum. Allah'u alem.

Türkler "Tengri" kelimesini kullanırlardı ve bununla yaratıcıyı kastederlerdi. Yaratıcının gökte olduğuna inandıkları içinde "Gök tengri" derlerdi. Bu manasıyla tanrı kelimesi yaratıcıya, ibadet edilene verilen isimdir.

Özetle bu kelimeyi kullanmaktaki kasıt önemlidir. Eğer ilah, mabud, kendisine ibadet edilen manasında kullanıyorsa, arapçadaki "ilah" kelimesinin türkçe karşılığı olarak kullanılmasında bir sakınca yoktur.

gönlümden geçenleri açıklamışsın Allah razı olsun abi.

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allahın isimleri yalnız Arapça mıdır? Türklerin Gök Tanrı inancı halis tevhidi islam inancının tahrif edilmiş bir hali de olabilir Allahu alem. delilsizce uzun uzun tartışmaya dahi değmeyecek bir konu bu.

M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Duygusallık Demişsiniz Ama bende Buna karşıyım.
Eğer biraz Atesitlierin Yada Agnostiklerin ortamlarında bulunup diyaloglarını takip etmiş olsaydınız Allah ve İlah kavramlarına Alternatif olarak Tanrı yı kullanmaktadrlar.

Ben özellikle Tanrı Kavramının kullanılmasını hoş karşılamıyorum Neyse Bu çok su götürür. :)

Benim Yazma Amacım Konuyu Açan arkadaşa Yönelik inşAllah.

"Ben bunun daha ilersini dusunuyorum bu savas kavmiyet savasi degil bu savas ne biliyormusunuz bana belki ucuk diyenleriniz olacaktir ama bu savas seytan ile insanoglu tarafinda ki savastir amerikada cok gizli belli basli aile yapilanmalari vardir ve illumaniti bunlarin populer olanidir hicbir dine inanmazlar ama isbirligindelerdir. "

Bence Çok fazla takılmamak gerekir İllimunatiymiş vs. miş.Benim inancıma göre Küfür Tek Millettir.Abd yi gözümüzde çok büyütmemek gerekir sadece devlet olarak, savaşı ekonomik büyümenin
temel felsefesi olarak kabul etmiş; bundan dolayıdır ki savaşları destekler ve billfiil savaşlara asker göndermek yerine el altından destekleme taraftardır.

Bu kadar Yoksa Şimdiki Abd Geçmişin İngilteresi Gibi bile olamamıştır.Ha denebilir ki Abd şuan zaten ingiltere sayılır onda da haklılar.

Benim takıldığım nokta Youtube da herşeyi illimunati ye bağlamaları.Bir yerden sonra hastalık aşamasına geliyor." Bizi dinliyorlar,takip ediyorlar,mailleri,tweeti face herşeyi takip ediyorlar,tlfları dinliyorlar...."

Bunlar tamamen Youtubedaki videoları izleyerek oluşuyor.Zeigsit belgeselleri yok The artickles(gelenler) vs..

Bunları takip edip psikolojik sıkınıt yaşayan arkadaşlarım olduğu için uyarıyorum.

Peki Müslüman Nasıl düşünmeli?

Bizim için ister Hristiyan İster Yahudi,İster Mecusi olsun farkeder mi?Bizim için Kafir kafirdir.Doğrudur medya ellerinde isteidkleri gibi toplulukarlı yönlendiroylar,yok bilinçaltına hükmetmeye çalışıyoarl.Doğrudur.Dediğim gibi İster Bunu Yapan Mason olsun , yer altından yönetsin dünyayı ister ismi Tayyip olsun meclisden yönetsin dünyayı isterse de aleni bir şekilde düşmanlık yapsın bizim için farketmez ki.Müslüman Basiretli olmalı oyuna gelmemeli.

Yahudiler korku imparatorluğu kurmuşlar diyorlar nasıl diyorum insanların onlardan korkmalarını sağlayark diyor bir tanesi.Arkdaşım diyorum bunu sen sağlıyorsun.Her gün int den yahudi bunu yaptı şunu yaptı tabiri caiz ise reklamını yapmış oluyorsun.

İllimunaticilerde aynı.Bak Dünayı gören göz , bak piramit , bak tek göz ... :) laf atınca da sen öyle san.Adamlar dünyayı ele geçirmiş sen dalganı geçiyorsun diyorlar. :)

Ama dayanamıyorum ki abi :) Günümüz Şarkıcılarının,sanatçılarının çoğu zaten İslam olmadığını Açık Açık Belirtiyor.Bunlar Ha Müşrik olmuş Ha Mason olmuş benim için farkeder mi?Her ikisi de düşmanım.Ha sen gidip o sözüm ona sanatçının peşinden gidip idol alacaksan onun için sorguluyorsan diyecem tamam sen zaten gitmişsin.Ha yok takip etmiyorsan dedğim gibi bana ne Eurovision da Üçgen yaptığı için birinciliği veriyorlar.

Adamlar haklı dünyayı ben yönetseydim, bana yağ çekene birinicilik veriridm.Sembolüm olurdu.Üç beş tv lere çıkan adamlara sembolümü yapın derdim.Sonra bir iki de video hazırlardım."Uyanış Vakti".. bilmem ne :) Alttan da Ben bunlara karşıymış izlenmi verirdim reklamını yapardım.Zaten sonrası Halkın kahramanları Tarafından Adeta Cihad eder gibi "İşte şu ünlü de Mason" Gibi videolar hazılardı, dalgamı geçerdim.

Neyse Fazla uzattım, yazım konuyu açan arkdaşa değil ; bu konu vasıtasi ile böyle düşünenlere