Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Ebu Muaz Seyfullah el Çubukabadi Kimdir?

H Çevrimdışı

hamdi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
selamu aleykum .Ebu Muaz Seyfullah el-
Çubukabadi kimdir? Bilen varsa cavaplayabilirmi?

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Asıl adı Seyfullah Erdoğmuş; Fıkıhta Sahih sünnete dayalı başarılı ilmi çalışmaları vardır, ama güncel akidevi konularla ilgili sıkıntıları var diye biliyorum ama en doğrusunu Allah Svt bilir...

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bir risalesini okudum dünyanın yuvarlak değil düz olduğunu kuran ve sünnetten delillerle savunuyordu

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum ve rahmetullah ve berekatuh

Bu şahsı ilk defa dün youtubede gördüm ve bir kaç videosunu dinledim.bazı aşırı tekfir hastalarıyla (harici ebu ubeydenin talabeleri) ve diğerlerine tekfir meselesinde reddiyeler veriyordu ve karşısındakiler cevap veremiyordu.daha sonra İslamtr den bakayım dedim akhiler onun hakkında birşeyler yazmış mı diye.Allaha hamdolsun iyiki bakmışım çünkü burdan baktıktan sonra biraz daha araştırdım adam gerçekten değişik birisi ümmetin kabul görmüş alimlerine özellikle Ebu Hanife’ye karşı dehşet görüşleri var hatta put falanda demiş.
Anladığım kadarıyla mezheplere de karşı.
Taassuptan Allah’a sığınırım lakin youtubede ki videolarının başlığında Şeyhülislam Ebu Muaz Seyfullah falan yazıyor.galiba kendi kendini Şeyhülislam tayin etmiş yada suud onu türkiyenin Şeyhülislamı olarak görevlendirmiş.
Birde tekfircilere reddiye veriyor ama kendiside baya tekfirciye benziyor Allahualem

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Islamin buyuklerine laf eden adamda ne hayr ola

Kendileri ebu hanefi ve diger mezhep imamlarinin hadis alimlerinin canlari pahasina bize ulastirdiklari bu degerli ilmin ustune yani hazira konup onlara dil uzatabiliyorlarsa bastan kaybetmis ki bu adam ve bunun gibiler.

Dini ALLAH YOLUNDA CANINDAN OLANLARDAN OGRENIRIZ BIZ OYLE HAZIRA KONUPTA YOK BU BOYLEYDI SOYLEYDI diyenlerden degil.

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Ben Ebu Hanifeyi karalayanların,tekfir edenlerin var olduğunu duymuştum ama ilk defa böyle birini dinledim baya ağır laflar söylüyor.hatta ibni teymiyyeyi dahi eleştiriyor.ha bu alimler günahsız,hatasız mı değillerdir tabiki ama bu kadar hakareti hak ettiklerini düşünmüyorum.
Allah azze ve cell bizlere Hakkı hakk olarak görmemizi ve ona tabi olmamızı nasip etsin

D Çevrimdışı

Dâvûd bin Ali

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum Merhabalar
Seyfullah Hoca hakkında yapılan yorumları esefle okudum. Ne yazık ki içinizde zannı azık edinenler olduğu gibi ancak taklide yaslanmış bir hevayla tahtadan edindikleri kılıçları çekenler olmuş. Daha da trajik olanı madem eviniz camdan o halde ne diye evini sünnete ittiba ile süslemiş bir insanın evine taş atarsınız?
Benim de kendisine muvafakat etmediğim bilakis hata etmiş olduğuna inandığım istidlalleri bulunmasına rağmen şunu söyleyebilirim ki, Seyfullah Erdoğmuş Hoca unutulmuş olan ittiba tevhidini yeniden ihya etmeye çalışan asrın yiğitlerindendir. Hadis alanında bilhassa Türkiye'de yetkindir. Kıyası kabul etmez, icma anlayışı da kitap ve sünnet sınırları dışına çıkmaz. Bu doğrudur. Hak olan da budur. Ala kulli hal Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e ittiba edip sahabe menheci üzerinde olan bir müminin bundan başkasını söylemesi de kendisine caiz olmaz.
Suud'un kendisini İmam (!) olarak atamış olabileceğini söyleyen arkadaşım, bu iftirayı dillendirmeden önce O'nun yine youtube da Suud tagutları hakkındaki açıklamalarını da dinleyeydin ya! Bu senin için daha hayırlı olurdu. Kendisini Şeyhulİslam olarak vasfettiğine dair bir ses kaydı yoktur. Bunu kendisinin bir seveni söylemiş olabilir. Kendisi kendini böyle lanse ediyor gibi ifade etmen hatadır.
İslam'ın Şeyhine gelince bu unvana layık olan birisi varsa o sadece Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'dir.
Tekfirci olduğu ithamına gelince kendisini İslam'a nispet edenlerden muayyen olarak tekfir ettiği iki kişi bulamazsınız. Bilakis kitapları ve ses kayıtları ortadır. Türkiye'deki Tekfircilik anlayışına onun gibi köklü reddiyeler verebilen birisini de şahsen bilmiyorum. Yine O, kendisini İslam'a nispet eden birinin muayyen olarak tekfir edilmesinin diğer bir ifadeyle irtidat hükmünün verilmesinin caiz olmadığına inanmakta ve bu meselenin sadece elinde müeyyide bulunan hakimin/kadının içtihat alanına dahil olduğunu defaatle vurgulamaktadır.
"Adam uçmuş dünya düz, diyor" diyen şahıs İlmi alt yapın ve mesele hakkında veri tabanın var ise aksini ispat edersin. Bunu bir istihza meselesi haline getirmenin İslam ahlakında yeri yoktur.
Ebû Hanife hakkındaki inancına gelince bu konuda hadis ehlinin büyük bir çoğunluğundan nakledilenlerle aynı inancı paylaşmaktadır. Ebû Hanife, Ehli Hadis'in çoğunluğu tarafından cerh edilmiş birisi olup bu konu maruftur. İtirazın O'na değil, bu konudaki görüş sahibi olan selefe yönelik olmalıdır. Yine O'nun cerh edilmesi ile tekfir edilmesini tefrik etmek gerekir. Tekfir değil, cerh edilmiştir. Bu konuda özellikle müteahhir âlimlerden aksini düşünenlerde vardır; lakin böyle düşünmeyenleri tahkir etmek hatadır.
Selefi ekolünden olup "Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’den sonra bir Peygamber gelse İbn Teymiyye olurdu" diyen yahut Sufi inancın bir yansıması formunda olan "İbn Teymiyye teorik olarak masum olmasa da pratik de hata ettiği bir konu yoktur" diyenlerin normal görülüp hüsnü kabul ile karşılandığı bir dünyada, İbn Teymiyye rahimehullah'ın hataları olmuştur deyip İlmi bağlamda tespitler yapanların yeri niye yoktur?

Sizlere nasihatım, şu site ne demiş bu site ne dememiş gibi anlayışları terk ediniz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in sahih hadislerine hiç kimsenin yorumunu takdim etmeyin. Gecesi gündüz gibi olan bir dinde görmek için filtre kullanmayın. Zannı terk edin. Zan sözlerin en yalan olanıdır.
Selam ile

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum Merhabalar
Seyfullah Hoca hakkında yapılan yorumları esefle okudum. Ne yazık ki içinizde zannı azık edinenler olduğu gibi ancak taklide yaslanmış bir hevayla tahtadan edindikleri kılıçları çekenler olmuş. Daha da trajik olanı madem eviniz camdan o halde ne diye evini sünnete ittiba ile süslemiş bir insanın evine taş atarsınız?
Benim de kendisine muvafakat etmediğim bilakis hata etmiş olduğuna inandığım istidlalleri bulunmasına rağmen şunu söyleyebilirim ki, Seyfullah Erdoğmuş Hoca unutulmuş olan ittiba tevhidini yeniden ihya etmeye çalışan asrın yiğitlerindendir. Hadis alanında bilhassa Türkiye'de yetkindir. Kıyası kabul etmez, icma anlayışı da kitap ve sünnet sınırları dışına çıkmaz. Bu doğrudur. Hak olan da budur. Ala kulli hal Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e ittiba edip sahabe menheci üzerinde olan bir müminin bundan başkasını söylemesi de kendisine caiz olmaz.
Suud'un kendisini İmam (!) olarak atamış olabileceğini söyleyen arkadaşım, bu iftirayı dillendirmeden önce O'nun yine youtube da Suud tagutları hakkındaki açıklamalarını da dinleyeydin ya! Bu senin için daha hayırlı olurdu. Kendisini Şeyhulİslam olarak vasfettiğine dair bir ses kaydı yoktur. Bunu kendisinin bir seveni söylemiş olabilir. Kendisi kendini böyle lanse ediyor gibi ifade etmen hatadır.
İslam'ın Şeyhine gelince bu unvana layık olan birisi varsa o sadece Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'dir.
Tekfirci olduğu ithamına gelince kendisini İslam'a nispet edenlerden muayyen olarak tekfir ettiği iki kişi bulamazsınız. Bilakis kitapları ve ses kayıtları ortadır. Türkiye'deki Tekfircilik anlayışına onun gibi köklü reddiyeler verebilen birisini de şahsen bilmiyorum. Yine O, kendisini İslam'a nispet eden birinin muayyen olarak tekfir edilmesinin diğer bir ifadeyle irtidat hükmünün verilmesinin caiz olmadığına inanmakta ve bu meselenin sadece elinde müeyyide bulunan hakimin/kadının içtihat alanına dahil olduğunu defaatle vurgulamaktadır.
"Adam uçmuş dünya düz, diyor" diyen şahıs İlmi alt yapın ve mesele hakkında veri tabanın var ise aksini ispat edersin. Bunu bir istihza meselesi haline getirmenin İslam ahlakında yeri yoktur.
Ebû Hanife hakkındaki inancına gelince bu konuda hadis ehlinin büyük bir çoğunluğundan nakledilenlerle aynı inancı paylaşmaktadır. Ebû Hanife, Ehli Hadis'in çoğunluğu tarafından cerh edilmiş birisi olup bu konu maruftur. İtirazın O'na değil, bu konudaki görüş sahibi olan selefe yönelik olmalıdır. Yine O'nun cerh edilmesi ile tekfir edilmesini tefrik etmek gerekir. Tekfir değil, cerh edilmiştir. Bu konuda özellikle müteahhir âlimlerden aksini düşünenlerde vardır; lakin böyle düşünmeyenleri tahkir etmek hatadır.
Selefi ekolünden olup "Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’den sonra bir Peygamber gelse İbn Teymiyye olurdu" diyen yahut Sufi inancın bir yansıması formunda olan "İbn Teymiyye teorik olarak masum olmasa da pratik de hata ettiği bir konu yoktur" diyenlerin normal görülüp hüsnü kabul ile karşılandığı bir dünyada, İbn Teymiyye rahimehullah'ın hataları olmuştur deyip İlmi bağlamda tespitler yapanların yeri niye yoktur?

Sizlere nasihatım, şu site ne demiş bu site ne dememiş gibi anlayışları terk ediniz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in sahih hadislerine hiç kimsenin yorumunu takdim etmeyin. Gecesi gündüz gibi olan bir dinde görmek için filtre kullanmayın. Zannı terk edin. Zan sözlerin en yalan olanıdır.
Selam ile

[/https://ebumuaz.blogspot.com/search?q=Ebu+hanife&m=1

Aleyküm selam merhaba!
yukarıda göndermiş olduğum linke tıkla yada kopyala yapıştır oku sende aynı düşünüyorsan fikrini beyan et.

Esad Çevrimdışı

Esad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamu aleykum ve rahmetullah, Haricilik ve Murcie Arasında Tekfir Sapması kitabının içeriği aşağıdaki gibidir. Güncel konularda özellikle dikkat edilmesi gereken bazı başlık/kısımlar var. Allahu alem.

26949

26950

26953
26951

26954
26952

E Çevrimdışı

et-Türki

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah aşkına şöylelerinin reklamını yapmayın!
Tevhid davetine insanları yabancılaştırıyorlar (kendimden biliyorum)
İnsanların İslam davetine kulak vermelerinde nurcuların zannının aksine Celaleddin-i Rumi, falan yok. Selef Akidesinede Suud sermeyesi ve desteği ile yönelmiyorlar!
Özellikle Avrupa ve Amerika ülkelerinde yaşayan insanların bu davete kulak vermelerini sağlayan kişi Şeyh Usame'dir, Abdullah Azzam'dır, Molla Ömer'dir, Humeynidir, NasrallaT'dır.
Zira İnsanlar inanç ve ahlak bunalımı yaşadığı kadar yeni bir dünya düzenide aramaktadır. Ve özellikle Kominizmizm hayal kırıklığından sonra yanlız müslümanları/ kendine İslam nisbet edenleri görmektedirler mevcut dünya nizamına karşı sancak kaldıran.
SEFİL birinin zannettiği gibi Avrupada, Suud sermayesi ile falan yürümüyor Selef daveti! İnsanlar, iran sayesindede şia'ya yönelmiyor.
Seyfus-Suud'a dönecek olursak,
Sırfa başlıkları dahi okursanız ne demek istediğimi anlarsınız, kafayı mücahidler ile bozmuş.
Kaab bin Eşref suikastı ile alakalı açtığı başlıkta Kuaşi kardeşleri tenkit ediyor.
suriyenin vakıasına nanik yaparak değerlendirmelerde bulunuyor.

Başka yerlerdeki kavillerinide dahil edersem makale yazmam gerekir ama şu kadarını söyleyim, Taklit düşmanıdır.
Cihad bölgelerindeki alimler ve selef ulemasından olan rey ehli alimlere vermedik ezayı bırakmamıştır. Fazla bilinmeyen bir kişidir. Böyle büyük bir platformdada reklam edilmemelidir!

E Çevrimdışı

ebu humeyd

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
taklit caiz mi ki de düşmanı olmasıyla ebu muaz suçlu olsun?

ebu muaz kalemiyle rey ehline verdiği mücadele yanlış mı? sahabeden itibaren âlimler zaten reyi itham etmedi mi?

ebu muaz'ın suud'dan destek aldığını söylemişsiniz bunu kanıtlar mısınız?

fikri olarak sizinle uyuşmuyor diye birinin hakkında delilsiz konuşmanız doğru mu?

A Çevrimdışı

AhmedElTurki

Üye
İslam-TR Üyesi

ebu muaz kalemiyle rey ehline verdiği mücadele yanlış mı? sahabeden itibaren âlimler zaten reyi itham etmedi mi?

fikri olarak sizinle uyuşmuyor diye birinin hakkında delilsiz konuşmanız doğru mu?
Ebu Muaz denilen bu adam kafayı kırmış birisidir.Aklını komplo teorileriyle yemiş.Geçen maske takmak pagan ibadetidir maske takanlar kafirdir diye maske takanları tekfir ediyordu.
Genelde suud telefilerinin avamdan alimine ekseriyeti böyle komplo teorileriyle kafayı kırmış oluyor nedense.Yok mücahidleri Amerika İsrail İran destekliyormuşta yok koronavirüs aslında yalanmışta bilmem ne.Çoğu böyle abidik gubidik komplo teorileriyle kafayı kırmış oluyor.

Son düzenleme:
E Çevrimdışı

ebu humeyd

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
maske takanları tekfir ettiğine dair delil getirir misin? sizce bu korona muhabbetinde 1 senedir yaşadıklarımız normal mi ? yasaklar mustebitlerin işine mi yarıyor ? Allah ve rasulu dışında kimse elestirilemez değildir. yanlışları tabiki vardır ama yapmadığı şeyi yaptı demek de büyük bir yanlıştır. adam kitap yazmış modern bilimsel hurafeler diye okudunuz mu? sayfalarca yazı yazmış korona hakkında okudunuz mu?

E Çevrimdışı

et-Türki

Üye
İslam-TR Üyesi

İbnul Kayyım, yüz civarı müctehid sahabe sayar. Şimdi geri kalan binlerce sahabi müctehid olmadıklarına göre taklit yapıyorlardı. Bu insanlar, caiz olmayan bir şeymi yapıyordu?

Gerek ehli Rey, gerekse ehli Hadisin kökleri zaten sahabededir. Aslında aralarındaki farkta çok incedir. Birbirlerine reddiyelerinde dahi birbirlerini Seyfus-Suud gibi itham etmemişlerdir. İmam Şafiinin eserleri ortadadır.

Sen benim böyle bir şey söylediğimi kanıtlarsan bende onu kanıtlarım!
Ben, onun suuddan destek aldığını falan söylemedim. Yazıyı tam oku. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim, bu gibilerinin türevlerini suud kullanıyor. Çoğu, suud tarafından kullanıldığının farkında bile olmasada durum bu. Tıpkı tağutların Devle'yi kullanması gibi. Bağdadi bizim türklerin zannının aksine coni değildir. Ama coniler onu kullanmıştır. Onun ise belki bundan haberi bile olmamıştır ama durum budur.

E Çevrimdışı

ebu humeyd

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Sahabeleri mukallit çıkarmanda ki yöntem ilginç

İmam buharının , ebu Hanife hakkında dediklerine bakabilirsin.

Evet suud'dan destek alıyor diye açıkça yazmamışsın kusura bakma özür dilerim

Şahıslar üzerinden tartismayi size de kendime de nefsimize zulüm görüyorum.

Rabbim size de ebu muaz'a da bana da hidayet versin.

buraya yazmamdaki amacım şahıs hakkındaki yorumlarin adaletsiz olduğunu gördüğüm içindi. Selametle

Üst Ana Sayfa Alt