Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Eczanede Domuz İçerikli İlaçları Satmam Caiz midir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

A Çevrimdışı

AbdurrahmanAkgün

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Burda domuz içerikli ilaçla ilgili bir yazı yok ama

Ayrıca Bu içerikli ilaçların domuz katkısız olanıda yok

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Burda domuz içerikli ilaçla ilgili bir yazı yok ama

Ayrıca Bu içerikli ilaçların domuz katkısız olanıda yok
Haramlar aynı kardeşim.

اِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْز۪يرِ وَمَٓا اُهِلَّ بِه۪ لِغَيْرِ اللّٰهِۚ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلَا عَادٍ فَلَٓا اِثْمَ عَلَيْهِۜ اِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَح۪يمٌ
"Allah size leşi, kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası için kesilen şeyi yasakladı. Ama açlıktan dolayı darda kalana, başkasının hakkına el uzatmadan ve sınırı aşmadan, bunlardan yemesinde bir günah yoktur. Allah, çok bağışlayan ve çok acıyandır." (Bakara 173)
Aynı hastalığın muadil ilacında alkolsuz veya domuz gibi haram olduğu sabit olan haram ürünlerin mamullerinden katkı maddesi olarak katılıp üretilmemiş başka bir ilaç var ise onu vermeniz, önermeniz gerekir. Buna rağmen bile bile alıyor veya hastanın helal haram gibi bir derdi yoksa mesûliyetinizin olmayacağını düşünüyorum.

Bay_Bars Çevrimdışı

Bay_Bars

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Adı üzerinde ilaç. Eğer muadilini kullanma imkanı yoksa tabi ki alınabilir bence. Örneğin alkolde tedavi amacı için kullanılabilir sakıncası olmaz. Bu tip ezberlere takılmayın ne olur. İslamiyet son derece pratik ve kolaylıklar barındırır içerisinde yeter ki ezbere değil anlayarak yaşayın.

A Çevrimdışı

AbdurrahmanAkgün

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Adı üzerinde ilaç. Eğer muadilini kullanma imkanı yoksa tabi ki alınabilir bence. Örneğin alkolde tedavi amacı için kullanılabilir sakıncası olmaz. Bu tip ezberlere takılmayın ne olur. İslamiyet son derece pratik ve kolaylıklar barındırır içerisinde yeter ki ezbere değil anlayarak yaşayın.
Bizde anlama çalışıyoruz zaten Allah rızası için hastalıkta Allahtan şifada önemli olan senin bunu nerde aradığın Rabbim muhtaç etmesin ben haram içerikli olduğunu inandığım şeylerde aramam hayvansal jelatinli kapsülleride kullanmamaya özen gösteririm ve bunları hergün insanlara satıyorum bunu gerçekten anlamam gerek

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Derdiniz vebale girmek ise söylemek istediğim bir şeyler var.
İlaç sektöründeki tek problem domuz değil.
Domuz ve alkolden önce hastaya verilen ilaç hastaya ne gibi zararlar verebilir?
İyileşeyim derken başka hastalıklar oluşturur mu?
Ya da öldürür mü?
Bu soruların içeriği ALLAH katında daha büyük bir vebal değil mi?
Ki bizim dinimizde ölümle yüz yüze kalmışsan bir miktar domuz bile yiyebilirsin. (İnsan hayatına o kadar önem verilmiş ki yemesi kesin haram olan domuza bile izin verilmiş.)

Sorgulanması gereken başka sorular da,
O kadar ilaca rağmen milyonlarca insan neden hasta?
Ya da neden ömür boyu ilaç kullanmak zorunda?

Amerika'da her yıl yaklaşık 250.000 kişi tıbbi hatalar yüzünden ölmektedir. Bunlardan 127 bini hastanede, yanlış ilaç verildiğinden veya ilaçların yan tesirleri yüzünden ölmektedir. İlaçların yan tesirleri yüzünden hastane dışında ölenlere ait ise istatistik yoktur. Ancak onların sayısı mutlaka daha yüksektir. İlaçların yan tesirleri yüzünden hastalananlarla ilgili de hiçbir istatistik yoktur. Ancak tecrübeler gösteriyor ki, ilaçlar bütün hastalıkların temelinde yer almaktadır.

Tıp literatürüne bakıldığında, ilaçların tahrip edici etkisiyle ilgili şu sonuçlara ulaşılır: Bazı ilaçlar kullanıldıkları dönemde, bazıları kullanımından haftalar, aylar, hatta yıllar sonra, bazıları ise doza bağımlı olarak yan etki gösterir. Birçok ilaç, kemik iliği dejenerasyonuna ve bunun sonucunda kemik iliği yetmezliğine ve ağır anemilere; karaciğer toksisitesine ve karaciğer yetmezliğine; böbrek yetmezliğine, kısırlığa ve başka birçok hastalığa neden olabilir. Hormonal sistemde dengesizliğe, DNA'da değişimlere, bağışıklık sisteminin felcine yol açabilir. Bazı ilaçlardaki (örneğin kemoterapi ilaçları) yan etkiler genel olarak tüm hücreleri etkisi altına alır ve sonuç olarak bazı dokuları ya da bütün dokuları tahrip eder.
-Dr.Aidin Salih

Burada yazanlar gerçeklerin çeyreği bile değil.

(İlaç kullanmak zorunda olanlara bir şey demiyorum, benim sitemim insanları bu hale getiren ilaç sektörüdür.)

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Ya da öldürür mü?
Ki bizim dinimizde ölümle yüz yüze kalmışsan bir miktar domuz bile yiyebilirsin. (İnsan hayatına o kadar önem verilmiş ki yemesi kesin haram olan domuza bile izin verilmiş.)

Amerika'da her yıl yaklaşık 250.000 kişi tıbbi hatalar yüzünden ölmektedir. Bunlardan 127 bini hastanede, yanlış ilaç verildiğinden veya ilaçların yan tesirleri yüzünden ölmektedir. İlaçların yan tesirleri yüzünden hastane dışında ölenlere ait ise istatistik yoktur. Ancak onların sayısı mutlaka daha yüksektir. İlaçların yan tesirleri yüzünden hastalananlarla ilgili de hiçbir istatistik yoktur. Ancak tecrübeler gösteriyor ki, ilaçlar bütün hastalıkların temelinde yer almaktadır.

Tıp literatürüne bakıldığında, ilaçların tahrip edici etkisiyle ilgili şu sonuçlara ulaşılır: Bazı ilaçlar kullanıldıkları dönemde, bazıları kullanımından haftalar, aylar, hatta yıllar sonra, bazıları ise doza bağımlı olarak yan etki gösterir. Birçok ilaç, kemik iliği dejenerasyonuna ve bunun sonucunda kemik iliği yetmezliğine ve ağır anemilere; karaciğer toksisitesine ve karaciğer yetmezliğine; böbrek yetmezliğine, kısırlığa ve başka birçok hastalığa neden olabilir. Hormonal sistemde dengesizliğe, DNA'da değişimlere, bağışıklık sisteminin felcine yol açabilir. Bazı ilaçlardaki (örneğin kemoterapi ilaçları) yan etkiler genel olarak tüm hücreleri etkisi altına alır ve sonuç olarak bazı dokuları ya da bütün dokuları tahrip eder.
-Dr.Aidin Salih

(İlaç kullanmak zorunda olanlara bir şey demiyorum, benim sitemim insanları bu hale getiren ilaç sektörüdür.)

Rabbim cümleten yardımcımız olsun, çok üzücü ve karışık işler.

A Çevrimdışı

AbdurrahmanAkgün

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bu işin ilmi ne yazıkki bende yok ama elimden geldiğince yanlış kullanımda zararları olduğunu söylüyorum insanlara. Bu ilaçları yazanlar doktorlar malesef bunun muhasebesini onların yapması lazım.
Ya da öldürür mü?

-Dr.Aidin Salih

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Hepsi mi bilmiyorum ama benim aile doktorum da bu ilaçların zararlarını biliyor. Ve ama, seneler boyu hastası olmama rağmen, sadece ben sorduğumda bildiğini belli etti.

Kurulu bir sistem var ve genel olarak buna mecbur uyuyor gibiler. Sadece hasta bilinçliyse, ona özel bildiklerini aktaranlar var, hiç değilse gördüğüme göre benimki o türden.

Kısaca bu meslek grubunda şeffaf olmak çok kolay görünmüyor. Oysaki temelde en vicdani mesleklerden, Allah için istenenlerden...

Bay_Bars Çevrimdışı

Bay_Bars

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bizde anlama çalışıyoruz zaten Allah rızası için hastalıkta Allahtan şifada önemli olan senin bunu nerde aradığın Rabbim muhtaç etmesin ben haram içerikli olduğunu inandığım şeylerde aramam hayvansal jelatinli kapsülleride kullanmamaya özen gösteririm ve bunları hergün insanlara satıyorum bunu gerçekten anlamam gerek
İyi de güzel kardeşim ilaç başka yiyecek-içecek başka. İlaçla haramın ne alakası var? Nasıl bağlantı kurdun ki anlamadım. Alkol dezenfektan olarak nasıl kullanılıyorsa hastanede bu da aynı durum işte.

Üst Ana Sayfa Alt