Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ekmek Yapımında Şeker Kullanımı.

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Akhi evde olsam bir yol bulurdum Allah'ın izniyle. Ama ben şimdi yurttayım bilmiyorum ne yaparım:uzgnm:

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

İslam-TR Üyesi
Bu konuda yöneticiler bizi bilğilendirse çok iyi olur aslında, çünkü hemen hemen hepimiz ekmek tüketiyoruz ekmeksiz yemek olmuyor
Hele hele bizim yurtta öyle yemekler çıkıyor ki bir iki tane ekmek yemezsen doymazsın :)

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

İslam-TR Üyesi
"Bugün bu maddenin en büyük üreticisi Çin (% 90)! Çin’de siyah saçlı erkek çok… L-cysteinde en çok siyah saçlı insanın kılında bulunduğu için berber atıkları bu iş için kullanılıyor. Daha kolay elde edildiği ve ucuz olduğu için…
Ben fırıncılarla da konuştum. Onlar bunun mahiyetini bilmiyorlar ama o olmadan hamura şekil veremediklerini biliyorlar…
"
o_O:eek:

Site:
http://www.helalplatform.com/sistein-nedir-ekmekte-neden-kullaniliyor.html

M Çevrimdışı

Mutedil Olun

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
büyük bir gıda afeti yaşıyoruz. Bunu bireysel önlemlerle çözmemiz mümkün değil. bahsettiğiniz üzere ekmeklerimiz bile işgal altında. kendim evde ekmek pişiriyim desen yine de maya kullanacaksın. ekmeği listeden çıkaramayız fakat şu binbir çeşit katkı maddesinin bulunduğu neredeyse üzerine yersen öleceksin yazılması gereken ambalajlı gıdaları bilhassa çikolata bisküvi gibi jölemsi gıdaları asla tüketmemeliyiz. cips kola zaten söz konusu bile edeceğimiz şeyler değil. Size tavsiyem gimdesi takip edin. Özellikle peynir, tavuk, diş macunu gibi iyi incelenmesi gereken ürünlerde gimdesin sertifika verdiği ürünleri tercih edin. Tabiki bu iş gimdesle 2-3 marka ile olacak iş değil. Bu ancak bir devlet eliyle çözülebilir.

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
büyük bir gıda afeti yaşıyoruz. Bunu bireysel önlemlerle çözmemiz mümkün değil. bahsettiğiniz üzere ekmeklerimiz bile işgal altında. kendim evde ekmek pişiriyim desen yine de maya kullanacaksın. ekmeği listeden çıkaramayız fakat şu binbir çeşit katkı maddesinin bulunduğu neredeyse üzerine yersen öleceksin yazılması gereken ambalajlı gıdaları bilhassa çikolata bisküvi gibi jölemsi gıdaları asla tüketmemeliyiz. cips kola zaten söz konusu bile edeceğimiz şeyler değil. Size tavsiyem gimdesi takip edin. Özellikle peynir, tavuk, diş macunu gibi iyi incelenmesi gereken ürünlerde gimdesin sertifika verdiği ürünleri tercih edin. Tabiki bu iş gimdesle 2-3 marka ile olacak iş değil. Bu ancak bir devlet eliyle çözülebilir.

Gimdes gerçekten güzel bir iş yapıyor, Allah işlerini kolaylaştırsın. Sorunu kökten çözüp atmak varolan sistemde biraz zor bence. Elden geldikçe güveniliri bulmak lazım. Araştırmadan da olmuyor.

E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yav adama ekmekte yedirmeyeceniz..hele domuz kılı falan midemi bulandırdı..

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

İslam-TR Üyesi
İnşaAllah bu link'teki bilgiler doğrudur; http://www.usf.org.tr/TR/dosya/1-1977/h/l-sistein-sertac-ozer.pdf Yoksa ekmek yemek bize haram :(
İnşeallah doğrudur akhim. Benimde kafama yattı lakin şu açıklama kafamı karıştırdı:

"Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Bingöl ise, Sistein maddesi ile ilgili iddiaları doğrularken, "Sistein" adlı maddenin kullanılmasının, sağlık açısından bir probleme yol açmayacağını belirterek şunları söyledi: "Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği Hükümlerine göre E-920 kodlu Sistein adlı katkı maddesi, renklendiriciler ve tatlandırıcılar dışındaki Gıda Katkı Maddeleri Tebliği listesindeki maddelerden biridir. Fakat sadece un işlem maddesi olarak kullanımına izin verilmektedir. Sistein adlı katkı maddesinin, protein yapısında yer alan bir amino asit olması, doğal olması ve Türk Gıda Kodeksi hükümleri uyarınca un işlem maddesi olarak izin verilmesi nedeni ile kullanımında bir sakınca yoktur.”

http://www.fussilet.com/index.php?topic=35708.0

Abdussamed Seyhani Çevrimdışı

Abdussamed Seyhani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İnşeallah doğrudur akhim. Benimde kafama yattı lakin şu açıklama kafamı karıştırdı:

"Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Bingöl ise, Sistein maddesi ile ilgili iddiaları doğrularken, "Sistein" adlı maddenin kullanılmasının, sağlık açısından bir probleme yol açmayacağını belirterek şunları söyledi: "Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği Hükümlerine göre E-920 kodlu Sistein adlı katkı maddesi, renklendiriciler ve tatlandırıcılar dışındaki Gıda Katkı Maddeleri Tebliği listesindeki maddelerden biridir. Fakat sadece un işlem maddesi olarak kullanımına izin verilmektedir. Sistein adlı katkı maddesinin, protein yapısında yer alan bir amino asit olması, doğal olması ve Türk Gıda Kodeksi hükümleri uyarınca un işlem maddesi olarak izin verilmesi nedeni ile kullanımında bir sakınca yoktur.”

http://www.fussilet.com/index.php?topic=35708.0
Yapma ya... bende biraz rahatlamıştım şimdi bunu okuyunca benimde kafam karıştı. Her kafadan bir ses çıkıyor hangisine inanacağımızı şaşırdık.

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

İslam-TR Üyesi
Yapma ya... bende biraz rahatlamıştım şimdi bunu okuyunca benimde kafam karıştı. Her kafadan bir ses çıkıyor hangisine inanacağımızı şaşırdık.
Akhim bir de şu var
"Fırıncılar ve ekmek üreticileri bu iddiayı kesinlikle reddederken, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda işletmeleri Kodeks Daire Başkanı Selman Ayaz da iddiaları kesin bir dille yalanladı."
Biz hangisine inanacağız şimdi?

http://genelgundem.com/mobil/haber/1624/ekmegimizin-icinde-kil-mi-var/

Abdussamed Seyhani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhim bir de şu var
"Fırıncılar ve ekmek üreticileri bu iddiayı kesinlikle reddederken, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda işletmeleri Kodeks Daire Başkanı Selman Ayaz da iddiaları kesin bir dille yalanladı."
Biz hangisine inanacağız şimdi?

http://genelgundem.com/mobil/haber/1624/ekmegimizin-icinde-kil-mi-var/
Ben üstte yazdığın Mehmet bingöl'ün açıklamasını bir gıda mühendisine soracam.cevabını buradan yazarım İnşaAllah. Burası Türkiye burada her şey olur.

Son düzenleme:

Abdussamed Seyhani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ekmekte Sistein maddesinin olup olmadığını Gıda Mühendisleri Derneğine sordum verdikleri Cevap :
Malesefki bu doğru ancak bu ekmekten daha ziyade unlara katılıyor.En çok yufkalık ve pizza unlarına eklenebiliyor. Sistein doğal bir aminoasittir. En yaygın kaynağı kıllardır. En çok Çinden ithal insan kılı olabilmekle birlikte domuz kılı ve yeni dönemde ördek tüyünden elde edilmeltedir. En garanti helal sertifikalı un kullanmaktır...

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Ekmekte Sistein maddesinin olup olmadığını Gıda Mühendisleri Derneğine sordum verdikleri Cevap :
Malesefki bu doğru ancak bu ekmekten daha ziyade unlara katılıyor.En çok yufkalık ve pizza unlarına eklenebiliyor. Sistein doğal bir aminoasittir. En yaygın kaynağı kıllardır. En çok Çinden ithal insan kılı olabilmekle birlikte domuz kılı ve yeni dönemde ördek tüyünden elde edilmeltedir. En garanti helal sertifikalı un kullanmaktır...

Yok akhi, köyde yaşayacan hatta ne köyü dağa çıkacan. Ekersin uygun bir yere ekinini hasat zamanı topla kendi ununu kendin yap. Bu nedir ya hu. Nefes alamıyoruz resmen..

Üst Ana Sayfa Alt