Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

El Kaide Ne Kadar Güçlü?

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Osmanlı devleti'nin yıkılışının başlangıcı İT'in (İttihat ve Treakki) yaptığı suikastler ve eylemler ile başlamıştır.
Cihadı eylemlere İslam düşmanlarının terimlerini kullanarak terör diye damgalarsan; seriyyeler düzenlemek, besili atlar hazırlamak, atıcılık yapmak tarzındaki Cihad için hazırlık yapma kastındaki ameliyyeleri nasıl meşru göreceksiniz?

Terörü damga anlamında kullanmamıştım, El Kaide eylemlerini kendisi böyle adlandırıyor ve stratejik olarak da terör kapsamında görüyor, ki nesnel olarak da öyledir. Burada medyada saldırıların yüceltilmesi ile de bir bağ vardır, terör düşmanda korku uyandırmayı amaçlar ve bunun için sivilleri de hedef alır. Etkinin yükselmesi için de propaganda önemlidir. Ben meseleye yalnız stratejik açıdan bakıyorum. Stratejik olarak da terörle devlet yıkmak mümkün değildir. Osmanlı'yı İttihatçılar değil İtilaf güçleri yıktı ve içeride devrim gerçekleşti. Amerika önderliğinde İtilaf güçleri Almanya'da ve Avusturya-Macar krallıgında olduğu gibi Türkiye'de de hanedanlığın yıkılmasını şart koştü. Amerika bu şekilde zayıflamaz. Yerel çalışarak bir devlet kurmak lazım, ki El Kaide de bu yönde bir değişime doğru ilerliyor. Bu bağlamda özeleştiriye yer vermeli, eski stratejinin ne derece hatalı ne derece anlamlı olduğu tartışmaya açılmalı.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

Never Give Up Çevrimdışı

Never Give Up

Üye
İslam-TR Üyesi
IŞİD El Kaide'yi yendi diye okumuştum haberde.. El Kaide Amerika'ya karşı başarılar kazandı ancak IŞİD gibi devlet kuramadı.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
IŞİD El Kaide'yi yendi diye okumuştum haberde.. El Kaide Amerika'ya karşı başarılar kazandı ancak IŞİD gibi devlet kuramadı.
Kendisinden başka kim kabul etti, Ummeti de bu yuzden tekfir etti.
Devlet hikmetle, istişare ile kurulur, yürütülür. Yoksa Vatikan da ülke. İsimden ziyade cismi, vasfı, etkisi önemli.

Üst Ana Sayfa Alt