Çözüldü Ercüment Özkan Kimdir, Akidesi Nedir?

akıncı han

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Üye
S.a. akhiler ...
Videolarini izledigim bir zat. Yanliz son zamanda "Kuran Müslümanlari" diye bilinen hadis inkarcisi zümrenin bu zat'i cokca degerlendirmesi beni kuskulandirdi .. Acaba benim bilmedigim taraflari da var mi diye?
Islam, Laiklik ve Tagut temali videolarindan faydalaniyoruz ....
 

akıncı han

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Üye
Isyanoğlunun fikir babası gibi birşeymiş bu adam (?) ...
Tek farkı sistemle alakalı görüşleri ...
 

yener yılmaz

Yeni Üye
Üye
Ercüment özkan Tayyip Erdoğan ve avanesine "Bu takip ettiğiniz yolla şeriatı hakim kılmanız olanaksız, bu metod sünnete ters" anlamında ders veriyor Ercüment özkan hatasıyla (yukarıdaki videoda açıkça görüldüğü gibi) savabıyla 1995 yılında vefat etmiş ömrünün büyük kısmını islami çalışmalara adamış biri gibi gözüküyor sistem tarafından on sene 7 ay hapis cezasına çarptırılmış, 7 farklı hapishanede yatmış, İktibas dergisinin kurucusu, bir dönem hizbuttahrir cemaatiyle çalışmış ancak 1986 yılında metodunu benimsemediği için bu cemaatten ayrılmıştır
 
Son düzenleme:

ALI25

La edri
Üye
S.a. akhiler.Videolarini izledigim bir zat. Yanliz son zamanda "Kuran Müslümanlari"diye bilinen hadis inkarcisi zümrenin bu zat'i cokca degerlendirmesi beni kuskulandirdi.Acaba benim bilmedigim taraflari da var mi diye?
Islam,Laiklik ve Tagut temali videolarindan faydalaniyoruz.
Ercüment Özkan (1938 - 1995)

23 Ocak 1938’de Kırşehir'in Mucur ilçesinde, Gümüşkümbet'li Türkmen kızı Hüsniye Hanımla, Alibeyoğullarından Ali Bey'in ikinci çocukları olarak dünyaya geldi. Babası PTT'de telgraf memuru olarak çalışıyordu.

6 yaşında Mucur'da Cumhuriyet İIkokulu'na başladı. Orta ve lise yılları Kayseri'de geçti. Son sınıfa kadar Kayseri Erkek Lisesi'nde okudu.

Tatillerini ciltçilik, dondurmacılık, sebzecilik yaparak ve kitap okuyarak geçirmeye başladı. Daha sonraları bu kitap sevgisine dönüştü. Lise son sınıfta iken Kırşehir'e tayin olan babasıyla birlikte ailece oraya yerleştiler.

1957'de annesini kaybetti.

1959’da Mucur'a ilk Halk Kütüphanesi kurulmasına büyük katkısı oldu. Hamdullah Suphi Tanrıöver'in kurduğu Türk Ocakları’na gidiyor, Ahmet Hamdi Tanpınar, Mubil Özyörük görüşüp ufkunu açmaya çalışıyordu.

1960’da yıllardı Basın Haber Ajansı'nı kurdu.

27 Mayıs ihtilali sırasında Ankara Hukuk Fakültesi’nde öğrenci idi. 60 yılının Eylül'ünde Uşak'ın Karahallı köyünde asker öğretmen olarak göreve başladı. İkinci öğretim yılını da Ankara'nın Mamak semtinde Köstence İIkokulu'nda geçirdi. Üç aylık eğitimini de Amasya'da gördü.

1963 yılında Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'nde Türkoloji öğrencisi Mukaddes Taner ile evlendi.
1964’de Musa Çağıl ve Mehmet Said Çekmegil tanışır.

Yine bu yıllarda Hizbut-Tahrir ile tanıştı, fikirlerini benimsedi ve çalışmalarına katıldı. Bu çalışmalar çerçevesinde Necip Fazıl ve Hüseyin Üzmez ile konuşur. 1967’de tutuklandı. Ankara I. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 13 ay devam eden dava sonunda dört yıl ağır hapsine, ömür boyu kamu hizmetlerinden mahrumiyetine, 2 sene Bingöl'de zorunlu ikametine kararı çıktı. Uzun Saçlı Karağağız Adam'ın yazarı Metin Mengüşoğlu[ ile tanışıklıkları bu hapis yıllarındadır. Cezasını Çamlıdere, Mucur, Adana ve İmroz Yarıaçık Cezaevlerinde, zorunlu ikametini de Ankara’ya aldırdı.

1967-1968 yıllarında Ankara İlahiyatta Hatice Babacan isimli bir kız öğrenci başörtüsüyle Ankara İlahiyat’ta derse alınmayınca olaylar oldu, talebeler de erkekli kızlı direnişlere, eylemlere başladı. Ercüment Özkan ve Şule Yüksel yazılar ve konferanslarıyla çeşitli zamanlarda öğrencilere destek vermeye çalıştılar.

Hapis’ten sonra başlattığı ilk çalışma gurubu içinde Süleyman Aslantaş M. Kars da yer alır, müstear isimle kitap, kitapçıklar kaleme alır. Mehmet Ali Baltaşı ve Muhammed Nur Doğan ile tanışmaları bu yıllara denk gelir.

1974 yılında İstanbul'da "Interpress" adı altında kırk yıldır çalışan bir küpür derleme bürosunu devralıp, Kabataş'ta çalıştırmaya başladı.

Bu yıllarda bazı kur'an çalışmaları, temel kavram çalışmaları ve kur'an usulu üzerindeki çalışmalarından sonra hadis konusunda ve sünnet'e yaklaşım konusunda düşüncelerini yeniden sistematize etmeye başladı. Söyleminde gittikçe kur'an vurgusu merkezi bir yere oturturken, tasavvufi sapmalara olduğu kadar selefi yaklaşım biçiminlerine de özlü eleştiriler getirdi.

Yine bu yıllarda gözaltında da olsa hacca gitti.

1974-1975, yazar İsmail Kazdal ve yazar Hamza Türmen ile 1976’da da sosyolog Ali Bulaç'la tanıştı.

1976’de tanıştığı gençlerden A. Burak Bircan ve M. Kürşad Atalar’ın Ercüment Özkan ile yaptıkları röportaj İslami Hareket Oluşum Süreci adıyla yayınlandı.

1981 yılının Ocak ayından itibaren İktibas dergisini çıkarmaya başladı. İktibas dergisi yedi yıl kesintisiz on beş günde bir çıkmaya devam etti.

1982 yılının Ocak ayında gözaltına alındı. İki ay mahkumiyetten sonra serbest bırakıldı.

1982’de M. Said Hatipoğlu, Süleyman Aslantaş, Esat Coşan, Cengiz Çandar, Abdurrahman Dilipak, İhsan Süreyya Sırma gibi yazarlarla davet üzerine İran’a gittiler.

2 Ekim 1985'te Ankara siyasi şubede tekrar gözaltına alındı. 14 günlük gözaltından sonra çıktıkları Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde altışar yıl üçer ay ağır hapis cezası aldılar. Özkan sorumlu yayın müdürü olduğu için cezası paraya çevrildi. Derginin 105. sayısı da toplatıldı.

1987 Ağustos ayında sağlığı bozuldu, hafif bir felç geçirdi. Hastalığı hafif olmasına rağmen tedavi onu ruhsal komaya sokmuştu. Bu yüzden iki yıla yakın birzaman İktibas'ın yayınına ara verildi.

1988’de ilk eseri İnanmak ve Yaşamak Yöneliş yayınlarından yayınlandı.

1990 Eylül ayında, bir kalp krizi geçirdi ve on gün hastane de bakımda kaldı. Buna rağmen yurt içi ve yurt dışı çalışmalarına ara vermiyordu.

1992 yılında Ömer Yorulmaz, Yılmaz Yalçıner ile parti kurma teşebüsünde bulundu.

1993 Mart ayında ikinci krizin eşiğinden döndü. İbni Sina Hastanesi'nin kardiyoloji böIümünde on gün kadar yattı

1994 Ocak ayında Ankara Trafik Hastanesinde bir ay yattı.

24 Ocak 1995’te konferans vermek için gittiği Adana’da Hakk'ın rahmetine kavuştu.

25 Ocak 1995'te Aşağı Eğlence Merkez Camii'nde kılınan namazdan sonra Karşıyaka Mezarlığı'na defnedildi.

Türkiye’deki İslami uyanışın büyük emekçisi Ercüment Özkan, bir çok alanda vahiy ve sünnetin yeden okunması noktasında yoğun çabalar sarf etti. Özellikle İslamî kavramların derinlikli olarak anlaşılması noktasında çok çalıştı.

Özkan, Anadolu sadeliğini ve klasik sanatı severdi. Modern tarzın ona bir şey anlatmadığını söylerdi.

Mütevazı, alçakgönüllü, fakat İslami hassasiyet konusunda tavizsizdi. Haksız olduğunu anladığı zaman özür dilemeyi büyüklük sayardı. Amaçladığı yaşam tarzı, benimsediği ve hayatını adadığı dava da onun güzele olan hayranlığının göstergesiydi.

Ercümant Özkan’ın yayınlanan eserleri şunlar:

İnanmak ve Yaşamak
Selam İle
Söyleşiler
Tasavvuf ve İslam
Ercümend Özkan Yazıları
http://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?id=5888
 

ALI25

La edri
Üye

Bu Video da bir mesele geciyor ve sadece bunun icin alip ekledim ortada bir hata var ve onunda ehemiyetine binaende yazmak zorunda kaldim.

Gercekten de Hz.Aise böyle bir sey demis mi ve sayet demisse onun da o zaman Hz. Ebu hureyre hakkinda buyurmus oldugu o dua dan haberi yokmus gibi ortada bir mana cikiyor.

Mesele kisaca bundan bir ibaret Bir gün Hz. Ebu Hureyre Hz.Peygamber (s.a.v.)´e kendisi hakkinda su konudaki sikayet de bulunuyor bizzat kendisinden duymus oldugu ve o ögrenmis oldugu seyi unutmasina dair.

Resulullah (s.a.v.) de ona cikar su cubbeni yere ser gibi sözde bulunmus ve peygamber (s.a.v.) bir dua buyurmus ve sonrada ona al giy diye buyurmus.

Hz.Ebu Hureyre de bu konuda diyor ki bundan sonra ne duydumsa unutmadim diye haber veriyor.

Eger bu yukaridaki o hadis dogru ise benim okudugum mevzu olur ve yok baska ifade ile o hakikat degil ise o zaman mevzu olur.

ilk önce simdi bunuda demeden gecemiyecegim son olarak yazinin basligida adi olmustur.

Resulullah (s.a.v.) den sonra sevilmeye ve övülmeye vede savunulmaya hak eden o kimse ister istemez sahabe efendimiz olur.

[Not olarak da Bu bizzat benim o okumus oldugum yazilardan bir tanesidir.]
 

Tevhid yolunda

İyi Bilinen Üye
Üye
Ercüment Özkan’ın tağutlara, kâfir sistemlere karşı duruşunu hep takdir etmişimdir. Mustafa şeytanoğlu ile kıyaslayıp aynı kefeye koymanın çok doğru olmadığı kanaatindeyim.
 

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Yönetici
Admin
Frm. Yöneticisi
Ercüment Özkan’ın tağutlara, kâfir sistemlere karşı duruşunu hep takdir etmişimdir. Mustafa şeytanoğlu ile kıyaslayıp aynı kefeye koymanın çok doğru olmadığı kanaatindeyim.
Hadis inkarcısı mutezililer arasında teferruatta fark olsa da asli olarak hepsi ehl-i sunnet düşmanı sapıklardır!

Ercüment Özkan ve benzeri Hadis inkarcıları ne kadar Tağuta karşı çıksalar da Cenaze namazları kılınMAZ!
 

JuNDuLLAH

İyi Bilinen Üye
Üye
Nice elleri alinlari opulesi alimlerimiz zindanlarda bence ne uzere oldugu belli olmayan kimselere degilde yasayan hazinelere kendimizi gundem ve odak etmeliyiz ALLAH zulcelal onlari esaretten kurtarsin insaallah.
 

direkli

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Üye
Ercüment özkan Tayyip Erdoğan ve avanesine "Bu takip ettiğiniz yolla şeriatı hakim kılmanız olanaksız, bu metod sünnete ters" anlamında ders veriyor Ercüment özkan hatasıyla (yukarıdaki videoda açıkça görüldüğü gibi) savabıyla 1995 yılında vefat etmiş ömrünün büyük kısmını islami çalışmalara adamış biri gibi gözüküyor sistem tarafından on sene 7 ay hapis cezasına çarptırılmış, 7 farklı hapishanede yatmış, İktibas dergisinin kurucusu, bir dönem hizbuttahrir cemaatiyle çalışmış ancak 1986 yılında metodunu benimsemediği için bu cemaatten ayrılmıştır
türkiyede bir dönem imamiyee şiasının şakşakçılığını yapan kişi.tahsik düzeyi lise mezunu. birden bire kulvar değiştirenlerden. ödenek bol olunca işler değişiyor galiba.
 

Benzer konular

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt