Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Erdoğan Tunus'ta da laik devleti övdü

Muhammed Yusuf Çevrimdışı

Muhammed Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Erdoğan Tunus'ta da laik devleti övdü

Başbakan Erdoğan, “Biz demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletiyiz. Bir Müslüman, laik bir devleti başarılı bir şekilde yönetebilir” dedi

14429888.jpg

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Arap Baharı turunun 2’nci durağı olan Tunus’ta da laiklik konusunda mesajlar verdi.

Erdoğan, “Kişi laik olmaz. Devlet laik olur. Bir Müslüman, laik bir devleti başarılı bir şekilde yönetebilir. Laik devlet her inanç grubuna eşit mesafededir” dedi.

Erdoğan, Geçici Hükümet Başkanı Beci Caid Essebsi ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’deki din-devlet ilişkileri ve Tunus’taki yeni siyasi parti Nahta ile ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:

Türkiye’yi tanımlamam yeterli

“Türkiye’yi tanımlarsam verdiğim cevap herhalde sizin için yeterli olacaktır. Biz demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletiyiz. Laiklik konusunda Anglosakson bir laiklik anlayışı veya Batılı anlamda bir laiklik anlayışı değil. Kişi laik olmaz. Devlet laik olur. Bir Müslüman, laik bir devleti başarılı bir şekilde yönetebilir.

Dinler devlet güvencesinde

Laik devlet, her inanç grubuna eşit mesafededir. İster Müslüman olsun, ister Hıristiyan olsun, ister Musevi olsun, ister ateist olsun. Hepsinin güvencesidir. Olayın aslı budur. Bu tartışmalara vesile olabilir. Biz böyle inanıyoruz, böyle düşünüyoruz. Nahta ile ilgili düşüncelerime gelince, Tunus’ta, Tunus halkının tercihlerine saygılı olan bir ülkeyiz. 23 Ekim’de ve sonrasında Tunus halkı kimi, hangi partiyi tercih ederse biz onlarla en güzel, en ideal şekilde çalışırız.”

İsrail at oynatamayacak

Erdoğan, Ortadoğu’daki gelişmeler ve Filistin sorunu konusunda sorulan bir soru üzerine, “Biz Filistinli kardeşlerimizin A’dan Z’ye yanındayız. Doğu Akdeniz’de İsrail istediği gibi at oynatamayacak. Bu konuda kararlılığımızı görecek” dedi. Erdoğan, basın toplantısında özetle şunları söyledi:

Devrimler kanla olmasın

“Yasemin Devrimi’nin ardından Arap Baharı esmeye başladı. Arap Baharı’nın oluşması, Mısır, Yemen, Libya, Bahreyn, Suriye’de kendini gösterdi. Gönlümüz, arzumuz hep şudur; devrimler kanla olmasın, insanlar öldürülerek olmasın. Devrimler, düşüncelerin, fikirlerin ideallerin sandıktan yansıması suretiyle milletlerin iradesiyle gerçekleşsin. Tunus ve Mısır’da bu büyük ölçüde görüldü diyebiliriz. Şimdi bütün arzumuz, 23 Ekim’de sandığa gidecek olan Tunuslu kardeşlerimizin oluşturacağı kurucu meclisle birlikte gerçek bir demokrasiye geçiş dönemi olur.

Demokrasi sandığa yansısın

Orada oyunlara asla gidilmemeli, gerçek demokrasi sandıklardan gerçek olarak yansımalı. Tunuslu kardeşlerim bu iradelerini 23 Ekim’de ortaya koyacaklardır ve 2011 yılı öyle zannediyorum ki, Tunus’ta bir seçimler yılı olacaktır. Gerek Anayasa ile ilgili yapılacak bir referandum, gerek parlamento seçimlerine yönelik yapılacak seçimler, bir seçimler yılını gerektirmektedir. Tüm bunların yanında hepsinden önemlisi Tunus, şunu ispat edecektir; İslam ile demokrasi yan yana olabilir.

Türkiye, halkının yüzde 99’u Müslüman olan bir ülke, biz rahatlıkla bunu yapabiliyoruz, bir sıkıntımız yok. Oldu ve oluyor, demek ki olabilir. Farklı yaklaşımlar ortaya koymak suretiyle bunun önünü kesmeye gerek yok. En geniş manada müşavere (danışma), istişare, halkın iradesini ortaya koyması olacaktır. Sadece belirli seçkinlerin yapmış olduğu müşavere ile müşavere gerçekleşir diye bir kaide yok veyahut da yöneticilerin yapmış olduğu istişare ile müşavere olur diyemeyiz. O da olacak, o da olacak. Ancak en genişi milletin iradesinin tecelli ettiği müşaveredir. Bu süreç inanıyorum ki Tunus’u çok daha güçlü kılacaktır.”

Essebsi: Demokrasi ile İslam çelişmiyor

TUNUS Geçici Hükümet Başkanı Beci Caid Essebsi, basın toplantısında şunları söyledi: “Tunus ve Türkiye dünyaya şunu gösteriyor ki, demokrasi ile İslam hiçbir zaman birbiriyle çelişmemektedir. Başbakan Erdoğan ile din-devlet ilişkileri konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Adaletli bir devletin, bütün inanç sistemlerine inançları konusunda özgürlük tanıdığı konusunda mutabık kaldık. Sağdan olsun, soldan olsun her türlü aşırılıklara karşı olduğumuzu da vurguladık. Siyasi, ekonomik, turizm alanlarında işbirliği halinde olacağız. İnşallah iki kardeş ülke ve iki kardeş halk arasında yeni bir kapı açılacağına inanıyoruz.”

pressmedya

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Başbakan Erdoğan, “Biz demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletiyiz. Bir Müslüman, laik bir devleti başarılı bir şekilde yönetebilir” dedi

ancak bütün bu söylenenlere gülünür...müslümanlık ile laiklik bir arada bulunmaz,kişi ya tam müslüman olur yada laik"diyen başbakan şimdi kalkmış la,kliğin dinsizlik olmadığını ve müslümanlık ile laiklik bir arada bulunabilir diyor...resmen bir oyundur bütün bunlar....

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
ERDOĞAN , ALDIĞI GÖREVİ YERİNE GETİRİYOR. UTANMADAN DİNSİZCE YÖNETİMİ SAVUNUYOR.

Bir kişide çıkıp Maide 44 ü yüzüne okumuyor. Subhanallah!

ا Çevrimdışı

التوحيد

Üyeliği İptal Edildi
Banned
herhalde kimse Tayyib Erdoğan'ın " şeriatla " yönetilmeli demesini beklemiyordu
bunun üzerinden gereksiz yorumlara gitmenin bir anlamı yok
Abdulmuizz kardeşinde de dediği gibi o kendisine biçilen rolü oynuyor

Asıl bundan sonra takip edilmesi gereken İhvan'ın " İslami Devlet " söyleminin
arkasında durup durmayacağıdır. İzin verirler mi bilmiyoruz. Veyahutta nasıl bir İslami Devlet
düşünüyorlar onu da bilemiyoruz. Malum bu açıklamayı yapan aynı İhvan ;
"Onun gibi çok saygı duyduğumuz bir kişinin bu sözleri söylediğine inanmak istemiyoruz” demesi
akılları da karıştırmıyor değil. Takiyye mi yapıyorlar dersiniz ?

Hep beraber göreceğiz inş.

I Çevrimdışı

izminçik

Üye
İslam-TR Üyesi
Ben amerikayla tayyibin ilişkisini Hz.Musa zamanındaki firavunla, halkı sahtekarlıkla kandıran büyücülerinin ilişkisine benzetiyorum.Amerika ( firavun) büyücüsünü(tayyibi) şimdi de arap ülkelerine demokrasi ve laiklik pazarlamaya gönderdi.Maalesef adam başarılı.Heralde İslam tarihindeki Yezidle birlikte saltanata dönüşerek yaşanan en büyük kırılmadan sonra bunun kadar tevhide zarar veren,hakkı batılla örten,peygamberin davasına ve islami harekete zarar veren bir adam daha var olmamıştır.

MuhacirSelman Çevrimdışı

MuhacirSelman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Demokrasi ve laikliğe ılımlı bir islam düşünüyorlar. Abd piyonunu oynatıyor olmalı

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Yoksa cahiliyye hükmünü mü arıyorlar? kesinlikle bilen bir toplum için Allah'tan daha güzel hüküm veren kim olabilir? (MAİDE 50)

Muhammed Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Libya'da da laiklik vurgusu

Başbakan Erdoğan ve Libya Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Başkanı Mustafa Abdulcelil ortak basın toplantısı düzenledi.

resim201355_2.jpg

Erdoğan, yaptığı açıklamada, Libya halkının, yıllardır özlemini çektiği özgürlük, demokrasi ve adalet mücadelesinde hedefi doğrultusunda tarihi bir eşiğe gelmiş bulunduğunu söyledi.

Yasemin Devrimi ve Arap Baharı'nın ardından, Mısır'da başlattığı ziyarete Tunus'ta devam ettiklerini ve bugün de Libya'da bulunduklarını belirten Başbakan Erdoğan, ortak basın toplantısından önce Şehitler Meydanı'nda Libyalılara hitap ettiğini hatırlatarak şöyle konuştu:

''Şehitler Meydanı'ndaki coşku, zaten neyin ne olduğun çok açık net gösteriyor. Zira bizler aynı ailenin mensuplarıyız. Ben tüm şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum. Bugün çok anlamlı bir gün aynı zamanda. Zira merhum şehit Ömer Muhtar'ın şahadetinin 80. yıl dönümü bugün kutlanıyor ve bu vesileyle de bugün Şehitler Günü ilan edilmiş bulunuyor. Bu bakımdan bizim için de çok anlamlı bir gün.

Bu kutlu mücadeleyi bu noktaya getirenleri tebrik ediyorum.

Şu anda Sirte'de, Saba'da devam eden mücadele var. Oradaki tüm kardeşlerime de sesleniyorum: Gelin siz de Trablus ile Bingazi ile birleşin, elele verin. Daha fazla kan dökülmesin, daha fazla insan ölmesin. Bilesiniz ki; bu işin sonu Bingazi'de ne olduysa, Trablus'ta ne olduysa Sirte'de de Saba'da da diğerlerinde de öyle olacaktır. Çünkü hiçbir zaman halkın isteklerine aykırı bir direniş sonuna kadar sürmez. Er veya geç halkın istekleri gerçekleşecektir.''

-Türkiye'nin vereceği destekler-

Libya'da okulların yakında açılacağını hatırlatan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin okulların restorasyonuna yönelik her türlü hizmeti vereceğini açıkladı. Aynı şekilde karakol, adliye gibi tahrip olan yerlerin restorasyonunu süratle yapacaklarını belirten Erdoğan, Misrata'da bir yetimhane yapacaklarını söyledi.

Libya'da bir fizyoterapi merkezini hizmete sunacaklarını kaydeden Başbakan Erdoğan, ''Libya'da, Trablus'ta parlamento binasını yapalım istiyoruz ve bu parlamento binasıyla da yeni süreçte gerçek demokrasinin olduğu Libya'da parlamento üyeleri hizmetlerini bu yeni binada vermeye başlasın'' dedi.

Şu anda Sirte, Saba ve Bin Velid'de gıda ve su noktasında sıkıntılar olduğunu anlatan Erdoğan, bu konudaki adımları süratle attıklarını, bu akşam ve yarın sabah Türk ekiplerin bu bölgelere gıda yardımlarını aktaracağını bildirdi.

Erdoğan, Türk Hava Yollarının Bingazi seferlerinin yeniden başladığını hatırlatarak, aynı şekilde Trablus seferlerinin de mümkün olan en kısa zamanda başlatmayı planladıklarını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, Trablus'tan Misrata'ya, ardından Bingazi'ye geçeceğini de söyledi.

Bir gazetecinin, ''bazı dini grupların laiklik konusunda çekinceleri olduğunu'' anımsatarak bu durumu nasıl değerledirdiğini sorması üzerine Erdoğan, Mısır ve Tunus'ta laiklik konusunda yaptığı açıklamalarda ve Mısır seyahatinden önce Türkiye'de yaptığı bir röportajda bu konuda açıklamalarda bulunduğunu anımsattı.

''Öyle zannediyorum ki; tercümeleri bozanlar var'' diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

''Benim Türkiye'ye verdiğim mesajı dışarıdan vermeme gerek yok. Türkiye'de halkım, benim bu konuda ne düşündüğümü çok iyi biliyor, çok iyi bildiği için yüzde 50 oy veriyor. Hiçbir sıkıntımız yok. Bu bölgeler, laikliği anlamada, tanımada inanıyorum ki şu anda bir müzakerenin veyahut bir tartışmanın içerisinde olacaktır. Ben laikliği dinsizlik olarak kabul etmiyorum, laikliği din karşıtlığı olarak kabul etmiyorum. Partimin programında laikliğin tanımı şudur: Kişi laik olmaz, devlet laik olur. Bir Müslüman olarak, laik bir devleti yönetirken bütün inanç gruplarına devlet eşit mesafede olur, Müslüman'a da Hristiyan'a da Musevi'ye de ateiste de. Bütün inanç gruplarının inancı, o devletin güvencesi altındadır. Bizim anlayışımız bu. Burada aykırı düştüğümüz durum varsa bunu her fırsatta, herkesle müzakere ederiz. Bu söylediğimin de bizim değerlerimize, İslam'a karşı bir yanı varsa lütfen siz de beni ikna edin.''

-Libya'da iş yapan Türk firmaları-

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin ''Libya'da iş yapan bazı Türk firmalarının fesada karıştığı yönünde görüşler olduğunu'' iddia ederek, bu konuda görüşmeler yapılıp yapılmadığını sorması üzerine, geçmiş dönemde Libya'da iş yapan, iş yapmış birçok Türk firması bulunduğunu anımsattı.

Libya'da iş yapan Türk firmalarının alacakları olduğunu, sözleşmeleri bulunduğunu ifade eden Erdoğan, ''Devletlerde devamlılık esastır. Bütün müteahhit firmalar, yapmış oldukları yatırımları belgeleriyle ibraz ettikten sonra, adil devlet şüphesiz ki firmaların alacaklarını karşılayacaktır. Bir yolsuzluk varsa, bunların ispatı olduğu takdirde yolsuzluğun hesabını herkes verir, verecektir. Bizim kendi firmalarımız noktasında söylüyorum, yolsuzlukların içerisine bulaştığına dair bugüne kadar aldığım ihbar söz konusu değildir. Böyle bir şeyi Libya'nın ilgili, yetkili mercileri biliyorsa, hesabını sormakta en tabii haklarıdır'' diye konuştu.

Erdoğan, bir gazetecinin ''Suriye de bazı kişilerin öldüğünü görüyoruz ve bununla ilgili söyleyecekleriniz var mı? Türkiye'deki Kürt problemiyle ilgili söyleyecekleriniz var mı?'' şeklindeki soruya da şöyle yanıt verdi:

''Suriye ile ilgili sorun konusunda, Kürt kökenli vatandaşlarımızın sorunlarının bunu etkilemesi gibi bir şey asla söz konusu değildir. Bizim buradaki bütün hassasiyetimiz, Suriye'nin içinde mevcut gelişmelerin bir mezhep kavgasına veya mezhep savaşına dönüşmemesi hassasiyetidir. Şu anda her geçen gün bizim Suriye'ye bakışımız çok açık, net ortaya çıkmıştır. Nitekim Şehitler Meydanı'nda açıkladığım gibi burada da açıklıyorum: Zulüm ile abad olunmaz. Halkının üzerine tankla, topla saldıranların iktidarda kalması da mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla bizim Beşşar'a yönelik yaklaşımımız, artık bir ay önceki, iki ay önceki yaklaşım değildir. Bütün bu olaylardan sonra bunun hesabını vermek durumunda kalacaktır. Biz de en geç BM müzakerelerinden sonra nihai kararımızı bu konuyla ilgili açıklamak durumundayız.''

Libya Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Başkanı Mustafa Abdulcelil de Ulusal Geçiş Konseyi'nin uzun süre görevde kalması gerekeceği yönünde yorumlar bulunduğunun hatırlatılması üzerine, Libya halkının uzun yıllar seçimlerden uzak kalan bir halk olduğunu, gerçekleştirilen anayasal sistemi kabul etmesinin biraz zaman alacağını söyledi.

Abdulcelil, ''Libya halkı şuanda birleşmiş durumdadır ve güveniyorum ki Libya halkı şu anda bu seçimleri, anayasal sistemi kabul edecektir. Libya halkı olarak biz Müslüman bir toplumuz ve halkın sağ veya sol şekilde radikalleşmesini istemeyiz ve buna müsaade etmeyiz. Bazı kişisel radikalleşmelerin de şu anda tamamen bitmiş olduğunu görmekteyiz'' diye konuştu.

AA

Muhammed Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tam anlamıyla hayal kırıklığı

Başbakan Erdoğan'ın yeni yönetimlerin işbaşına geleceği Mısır ve Tunus'ta laiklik tavsiyesinde bulunması hayal kırıklığı oluşturdu. Erdoğan'ın laiklik tavsiyesi, özgürlük için günlerce sokaklarda kalan Mısırlılar ve yıllardır Mübarek rejiminin zulüm ve baskısına maruz Müslümanları ve İslami teşkilatları şok etti.

resim201297_2.jpg

Mısır'da halk tarafından Kur'an-ı Kerim'ler ve "hoş geldin sevgili özgür Müslüman lider" pankartlarıyla karşılanan Erdoğan'ın, Mısır'ın yeni yönetiminin "laik" olması gerektiği sözleri büyük bir şaşkınlık ve tepkiyle karşılandı.

Kendi inanç ve değerleri doğrultusunda yeni bir yönetim ve anayasa yapım süreci için mücadele eden Mısır halkı, batının empoze ettiği laikliğin kendilerine model olarak sunulması karşısında şaşkına döndü. Laiklik çıkışı, Erdoğan ile ilgili İslam dünyasının lideri ve kahramanı benzetmelerini tam anlamıyla hayal kırıklığına uğrattı.

Milli Gazete'nin haberine göre, Başbakan Erdoğan'ın Arap Baharı turunun ilk ayağı Mısır'da yaptığı 'laiklik tavsiyesi', hem Mısır'ı hem de Türkiye'yi şok etti. Aynı zamanda BOP Eşbaşkanı olarak başladığı Kuzey Afrika gezisinin ilk durağı Mısır 'da yıllardır Müslümanlara ve dini hayata yönelik baskıları göz ardı ederek batılı güçlerin 'laiklik rejimini' açıkça tavsiye eden Erdoğan, Mübarek zulmünden kurtulan Müslüman Mısır halkını şaşkınlığa uğrattı.

Başta Müslüman Kardeşler olmak üzere Mısır'dan bir biri ardına eleştiriler ve tepkiler yükselmeye başladı.
Erdoğan ne dedi?

Erdoğan, büyük tartışmaya neden olan laiklik açıklamasını, Mısır'ın uydudan yayın yapan Dream TV adlı televizyon kanalına verdiği röportajda yaptı. Erdoğan konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Ben Mısır'ın da laik bir anayasaya sahip olmasını tavsiye ediyorum. Çünkü laiklik din düşmanlığı değildir. Laiklikten korkmayın. Umarım ki Mısır'da yeni rejim laik olacaktır. Umuyorum ki benim bu açıklamalarımdan sonra Mısır halkının laikliğe bakışı değişecektir

Türkiye'de anayasa laikliği, devletin her dine eşit mesafede olması olarak tanımlar. Laiklik kesinlikle ateizm değildir. Ben Recep Tayyip Erdoğan olarak Müslümanım ama laik değilim. Fakat laik bir ülkenin başbakanıyım. Laik bir rejimde insanların dindar olma ya da olmama özgürlüğü vardır"
Bitmez: Yanlış hatta abesle iştigal

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez ise, Erdoğan'ın laiklik tavsiyesini eleştirerek, "Aslında Türkiye'de, halka dayatılan laiklik bize uyan bir laiklik değildir. Dolayısıyla Müslüman halkların yaşadığı ülkelere uymayan bir şeyi, BOP Eşbaşkanlığı çerçevesinde Mısır'a tavsiye olarak taşımak çok yanlıştır. Hatta abesle iştigaldir. Sayın Başbakan'ın bu tavsiyesi, batının isteklerinin Arap ülkelerindeki yeni yönetimlere yansıtılmasına yönelik gayretten başka bir şey değildir. Sormak istiyorum. Kılıçdaroğlu gitseydi, acaba nasıl bir çağrı yapabilirdi?" dedi.

Müslüman Kardeşlerin tepkisine de destek veren Bitmez, "Onlar, eleştirilerde gayet haklılar. Batı değerlerinin taşınmasına, Müslüman bir ülke olan Mısır'dan gelen bu tepkiler gayet yerinde ve haklıdır" dedi. Erdoğan'ın bu tür tavsiyelerde bulunmaktan vazgeçmeye çağıran Bitmez, "Oradaki halklar, kendilerini yönetecek idareyi seçme ve kendi Anayasalarını yapma hakkına sahiptirler. Mısır, Türkiye gibi etkin, geçmişi köklü bir ülkedir. Dolayısıyla usulen yanlış bir çağrı olmuştur. Ayrıca yeni Anayasa yapım sürecinde başka ülkelerin bize tavsiyede bulunmasına hak verir" diye konuştu.

habervaktim

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
inşallah başlarındaki diktayı kaldırma imkanı bulan müslüman halklar tutup da tekrar Allah'ın hükmünden dönmezler.

Ebukutub Çevrimdışı

Ebukutub

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bir İslam Devletinin kurulduğunu var sayalım. Sizler ne olacak sanıyorsunuz? Yani beklentileriniz nedir çok merak ediyorum.
Herşey güllük gülistanlık aman ne güzel Müslümanlar hep bir arada, şeriat ilan edilmiş lay lay lom falan gibi bir durum mu hayal ediyorsunuz?
Bence bir daha düşünün.

Kaosu ve karmaşayı düşünemiyorum bile. Hariciler bir yandan, Selefiler bir yandan, Tasavvufçular bir yandan. Artık kim kimin boynunu uçurur bilemem. Burada bile herkesi sapık ilan ediyorsunuz. Sizin gibilere kaldıysa şeriat vay anam vay.

Yok, iyisi mi siz demokrasi ile yönetilmeye devam edin.

Bizce siz bir daha düşünün.Şeriatin gelmesi neyi gerektirir? Halife'yi değilmi?Ki imamın görevide budur Nizamı kuran ve sünnet olan bir da'r da kaos olurmu? Başkaldırmalar hakkında ise bütün sünnet kitablarında kitabul Hilafeh bab'aları sizin için faydalı olur diye düşünüyorum.Örnek hadis :

Fasil : HİLAFET VE İMAMETLE İLGİLİ BÖLÜM
Konu : İmamlığı Ve Emriliği Sahih Olanlar
Ravi : Arface İbnu Şureyh
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Siz bir kişinin etrafında birlik halinde iken, bir başkası gelip, kuvvetinizi kırmak veya cemaatinizi bölmek isterse, onu öldürüverin."
HadisNo : 1711

Ebukutub Çevrimdışı

Ebukutub

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Buna kararı Elh Hal vel-akd bakar. Ümmetin büyük alimleri ve ileri gelenlerinden kurulmuş şuu'ra tarafından seçilir. Bunun ile alakalı Hzbt thrr İslam Şahsiyeti 1.cilt ilk 100 sayfanın incelenmesini öneriyorum.Gene aynı serinin ufak makalelerini incelerseniz detaylı bilgi sahibi olursunuz.

Bir de imami Ümmet Seçer görüşü vardır.O konu hakkında Cemalettin kaplan hocanın hilafet sohbetlerine bakabilirsiniz.
Not : Burda verilen bütün kaynakların (Kuran ve Sünnet dışında) hepsi doğrudur kabul ediyoruz diye anlaşılmasın.Doğrusunu ararız buluruz yanlışını kendine bırakırız.Selamun aleyküm.

Ebukutub Çevrimdışı

Ebukutub

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Güzel kardeşim biz burada İslam Devletinin kurulmasının elbette istiyoruz. Lakin bu şartlarda bu mümkün değildir. Ümmet ihtilaflarla boğuşuyor. Herkes birbirini sapıklıkla itham ediyor. Herkes kendisin hak yolda olduğunu iddia ediyor. Bak az önce gördünüz işte.
Neden Ümmet bir araya gelmiyor? Çünkü hizipleşme diz boyu. Herkes Kuran ve Sünnet diyor ama uygulamada bırakın Kuran'ı Sünnetin dahi ön sırada yer almadığını görüyoruz. Herkes tutturmuş bir yol gidiyor. Usule göre bir din algısı var. Herkesin tabi olduğu bir alimi var ve onun dışına çıkmıyor, çıkamıyor.

Canım abim bu beşeri bir ideoloji değildirki bizim umudumuz olmasın.İnşeAllah İnşeAllah layık olduğumuz gün Rahman Bize nasip edecektir.Değiştirmek Allaha mahsustur.bizim elimizde bi yetki yoktur.Evet ihtilaflar mevcut. Ama dedimya değiştime Allaha mahsustur.Bu konuda aklıma hep ehl Kefh gelir.nasıl zalim toplum içindelerdi.Rabbimiz onları uyutuverdide Nizam-i İslamiyyenin içine çıkardı.Bu rabbimize kolaydır. Hani şaşırıyorlar ya Rabbimiz ne diyor : Kezalig : Bu böyledir. Rahmana kolaydır.Ona hamdeririz canım abim.

Üst Ana Sayfa Alt