Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Erkeğe Huri Varsa Kadına Ne Var, Düşüncesi Üzerine

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
cennette erkeğe huri var da kadına ne var mantalitesinin gereksizliği, manasızlığı ve biraz da edebe aykırılığı hakkında yazmak istedim. güncelde okuduğum m. emin yıldırım'ın "evlilik ahlakı" kitabında kendisinin de belirtmesi üzerine zaten zihnimde var olan düşüncenin yazıya dökmek ihtiyacı hasıl oldu.

bu tabi genel bir kanı, bunu haricinde de zihinlerimize doluşan yığın yığın düşünce veya soru mevcut. cenette şu varsa şu da olur mu, onlara şunlardan varken bizlere neden bunlardan yok gibi vb.

bu tür düşünceler elbette insaniyetimizin bir tezahürü olmak ile birlikte bir miktar cehaletimizin, gafletimizin de bir tezahürü olduğuna inanıyorum.

bizler zaten -inş- cennete girebilmeyi hak edebilmişsek bu tür sorulara ve sorunlara karşın Allah'ın "adil" isminin mevcudiyeti bizlere okkalı bir cevap olabilmelidir. zira cennete girebilmeyi hak etmek bütünsel olarak ele alınır yani eksiklerle cennete girilemez. dolayısıyla henüz buradayken eksiklerimizi gidermekle mükellefiz ve bu tür soruların imani ve insani olgunluğa erişmiş müslüman için pek bir mantığı yoktur ve olmamalıdır.

çünkü zaten Allah insana, motivasyon namına, teşvik namına, müjde namına birçok sebep sunmuştur. hatta sonuna
"hayal edemeyeceğiniz nimetler" diye üç nokta dahi koymuştur.

Allah dünya ve cenneti insanın psikolojik, biyolojik vb donanımına uygun olarak yaratmıştır. gerekli olan ne ise verilen ve verilecek olan odur. erkeğe cazip gelen kadındır ve kadınlardan bahsedilir, kadına cazip gelen süs, giyim kuşam ve rahatlıktır bunların fazlalığından ebediliğinden bahsetmiştir.

insani zihin ile cenneti anlamaya çalışmak pek tabii değildir. zira insaniyetin olumsuzlukları cennet kapısının ardında kalır.
hasılı kelam, islam isminin hakkını vermek namına, Allah'ın gaybına da, ilmine de, adaletine de teslim olup yürekleri sükûna kavuşturmak gayretinde olmalıyız.

ve bitirirken her kelamımın ilk muhattabı benim kendi kirli nefsimdir. yazıyor olmak, yapıyor olmak değildir ne yazık ki. yazılan şeyler ilk etapta belki de insanın kendini ikna çabasıdır. bu konu özelinde değil, her konu ve konum için geçerlidir bu. yazarı, yazdığı şeyin masumu sanmak gafletinde bulunuruz çoğu zaman. bazı nasipli insanlar için belki de öyledir bilemeyiz elbette. Allah yazdığımız hayırlı şeylerin sahibi, olumsuz şeylerin harici eylesin. okuyan herkese fayda sağlasın, allahumme amin.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
*konu girişi ile devamiyeti pek bütünleşmemiş olabilir ama gayem başlıktaki konunun manasızlığını ifade ettikten sonra bu tür soruların da aslında aynı manasızlığı taşıdığını söylemeye çalışmaktı. sürçü lisan edildiyse affola.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
IMG_20230507_141446.jpg

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
zira cennete girebilmeyi hak etmek bütünsel olarak ele alınır yani eksiklerle cennete girilemez.

burayi acmaniz gerekiyor, konu güzel ama bana göre eksik kalmis devam edilmesi irdelenmesi gereken bir cok alt konu var. malesef kadinlarimiz fenimizden son derece etkilendiler. Eskiden bu tür mevzular cok konusulmaz sorulmaz idi ama fenimizmin etkisiyle kendisini tevhide nispet eden kadinlar bile bu konulari agzina sakiz yapti ki.... birden fazla evlilige bile neredeyse ayeti inkar etme derecesine girermis gibi kocalarina zulm eden bir cok kadin var. tabi erkegin bozuldugu yerde kadinlarinda bozulmasi gayet tabii... Allah bizleri islah eylesin.

R Çevrimdışı

Radikal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Lan cennete girebildiysen daha ne istiyorsun Allahın seni ateşe atmadığına şükret be nankör.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
burayi acmaniz gerekiyor, konu güzel ama bana göre eksik kalmis devam edilmesi irdelenmesi gereken bir cok alt konu var. malesef kadinlarimiz fenimizden son derece etkilendiler. Eskiden bu tür mevzular cok konusulmaz sorulmaz idi ama fenimizmin etkisiyle kendisini tevhide nispet eden kadinlar bile bu konulari agzina sakiz yapti ki.... birden fazla evlilige bile neredeyse ayeti inkar etme derecesine girermis gibi kocalarina zulm eden bir cok kadin var. tabi erkegin bozuldugu yerde kadinlarinda bozulmasi gayet tabii... Allah bizleri islah eylesin.
şu şekilde abi, malum olduğu üzere hiçbir günah ile cennete girilemez. bu yüzden cennete direkt olarak giremeyen kişiler belli aşamalardan geçer en son noktada ise cehenneme girmek ve Allah'ın lütfuyla oradan çıktıktan sonra tertemiz hal ile cennete girmek vardır bu herkesçe malum olan.

benim orada kastettiğim husus ise Allah'a iman etmek O'nun isim ve sıfatlarını da kapsar dolayısıyla zaten cennete girmiş bir kişi onun adaletinden şüphe etmemiştir etse orada bir nakıslık mevcuttur.

bozulma konusunda ise çağ ve getirileri diyebiliriz veya götürüleri mi desek bilemedim.
ve sizinde değindiğiniz gibi tek taraflı bir bozulma değil ne yazık ki.

Allah basiret, hikmet versin bizlere. ölen hassasiyetlerimiz daha güçlü bir şekilde dirilsin.

konunun açılması bahsine de katılıyorum. belki nasip olur yeniden ele almak.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun Nesibe Lenacım

Cennete gidersem şayet ona ne var bana ne var değil de,
şöyle kuruyemişli,cikolotali, meyve suyu esliginde butun yaradılış konusunu bastan sona izleyebilme imkanina sahip olmak. yani bir de Efendimize sav komşu olsak über bir sey olur

ya bu nasil oldu,şu nasil oldu vs demekten kendimi alamiyorum çoğu zaman.
yani bizim bu konuda bilgimiz sınırlı ve ona gore de sınırlı dunyevi aklimiz yettigince dusunuyoruz, tasavvur ediyoruz da ama cennet kim bilir nasıl.

iste cennete girersek nasil gircez orasi muamma.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Allah razı olsun Nesibe Lenacım

Cennete gidersem şayet ona ne var bana ne var değil de,
şöyle kuruyemişli,cikolotali, meyve suyu esliginde butun yaradılış konusunu bastan sona izleyebilme imkanina sahip olmak. yani bir de Efendimize sav komşu olsak über bir sey olur

ya bu nasil oldu,şu nasil oldu vs demekten kendimi alamiyorum çoğu zaman.
yani bizim bu konuda bilgimiz sınırlı ve ona gore de sınırlı dunyevi aklimiz yettigince dusunuyoruz, tasavvur ediyoruz da ama cennet kim bilir nasıl.

iste cennete girersek nasil gircez orasi muamma.
Allah bizleri layık kılsın, kolay kılsın

Üst Ana Sayfa Alt