Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Erkekler Ve Hanımlarının Bitmeyen Sitemleri

Ö Çevrimdışı

Özlem

Üye
İslam-TR Üyesi
BEYLER HANIMLARIN SİTEMLERİNİ NİÇİN HOŞGÖRMELİ?

Cevap : Evde zaman zaman tartışmalar oluyor, bundan ciddi şekilde de huzursuzluk duyuyordu. Gerçi kendisi bu tartışmalarda sessiz kalmıyor, diline geleni de hanıma söylemekten çekinmiyordu. Ama yine de tatmin olmuyor, büyük bir haksızlığa uğradığını düşünüyordu.

Hatta bunun, halife Hazreti Ömer’e şikâyeti gerektirecek bir durum olduğuna da inanıyordu.

Yine bir gün aynı şekilde bir tartışmaya girince aklına koyduğunu hemen tatbik etmek isteyerek doğruca halifenin evinin yolunu tuttu. Maksadı belliydi. Hanımın bu huysuzluğunu bir bir anlatacak, böylece halifeden gelen ceza tavsiyesini hem de olanca şiddetiyle evde uygulayacaktı.

İşte bunun için gelmişti halifenin kapısına kadar. Ancak o sırada garip şeyler oldu. Evden sesler geliyordu. Kulağını ister istemez kabartınca durumu anlamakta gecikmedi. Halifenin hanımı da tıpkı kendi hanımı gibi sözler söylüyor, halifeye sitemler yağdırıyordu. Herkesin titrediği koskoca halife Hazret-i Ömer ise bunları sessizce dinliyor, yer yer cevaplar veriyor; ama asla kızmıyor, kızma gereği de duymuyordu.

Durumu anlayınca vazgeçti kendi hanımını şikâyetten. Tam geriye dönmek üzere iken, açılan kapıdan halifenin sesi duyuldu: – Ey Allah’ın kulu, nereye gidiyorsun, ben buradayım, gel meselen ne ise sor.

– Şey.. dedi. Şeyi söyleyecektim de.

– Neyi söyleyeceksen söyle, çekinme. İster istemez açmak zorunda kaldı meselesini:

– Ben hanımımı şikâyete gelmiştim, gördüm ki senin hanımın da tıpkı benimki gibi sözler söylüyor, sitemler yağdırıyor. Sen ses çıkarmıyor, geçiştiriyorsun. Bunun için ben de vazgeçtim şikâyetten. Geri dönüyorum.

Burada hanımın hakkını açıklama gereği duyan halife, şöyle izah etti durumu:

– Bak, dedi bu hanımın bana olan iyilikleri, hizmetleri, sabır ve tahammülleri öylesine çok ki, bazen yaratılıştan gelen bu hissîliklerine karşılık verip de kızmak gelmiyor içimden.

Bundan sonrasını da şöyle sıraladı, Hazret-i Ömer:

– Benim evimi o bekliyor, o temizliyor, yemeğimi o hazırlıyor, çamaşırımı o yıkıyor, çoluk çocuğuma o bakıyor. Daha sayamayacağım nice hizmetleri ve iyilikleri bırakmıyor ki onun yaratılıştan gelen hissîliklerine kızıp da kırıcı şekilde karşılık vereyim, kusuruna bakayım, yuvamın huzurunu bozayım.

Bu açıklamalar şimşekler gibi çaktı beyninde. Düşünmeye başladı. Şimdi geriye iyice dönmüş, söylenerek gidiyordu evine: – Ben Hazret-i Ömer’den daha büyük biri olamam. O öyle davranıyor, bana ne olmuş ki, ben alınıyor, ille de karşılık verip bir geçimsizlik sebebi olarak görüyorum, yuvamın huzurunu bozuyorum? O nasıl anlayış gösteriyorsa benim de benzeri şekilde anlayış gösterip sabretmem gerek.

Daha da derinleştirmeye başladı düşüncesini:

– Demek beni doldurup kızdıran nefsimmiş, nefsime kuvvet veren şeytanımmış ki, evimde huzurumu kaçırıp yuvamı yıkma kızgınlığına itiyor beni. Karar verdi kendi kendine:

– Ey şeytan! Bundan sonra boşuna vesvese verme bana, uymayacağım çünkü sana. Benim şaşmaz örneğim Allah’ın Rasûlünün (sav) halifesi Hazret-i Ömer olacaktır. Ben, ondan daha hiddetli ve şiddetli olabilir miyim?
 
Ö Çevrimdışı

Özlem

Üye
İslam-TR Üyesi
Hazret-i Ömer:

Benim evimi o bekliyor, o temizliyor, yemeğimi o hazırlıyor, çamaşırımı o yıkıyor, çoluk çocuğuma o bakıyor. Daha sayamayacağım nice hizmetleri ve iyilikleri bırakmıyor ki onun yaratılıştan gelen hissîliklerine kızıp da kırıcı şekilde karşılık vereyim, kusuruna bakayım, yuvamın huzurunu bozayım.
bu 1.sorunun cvbı

2. soruya gelince onuda siz bulun ben bunu buldum :)
zaten ne zaman erkeklerin aleyhine bişey yazılsa hemen kadınlarınkinide yazın diyosunuz :smiley:
evet siz bulun diğer sorunun cvbını :)
 
!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Arkadaşlar çelişkilere gerek müslüman olduk ve iman ettik.Allah'a arşınca hamd olsun..Allah bizlere vermiş olduğu eşler bizler için nimettir ve emanettir.Verilen emanet ve nimete şükr edip titizlikle muhafazaa etmek lazım..

Not:Herkes üzerine alınarak okusun : )
 
deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
güzel yazı olmuş özlem kardeşim. kıskançlığa gerek yok. çaresiz şu kadınları bir ömür çekiceğiz.

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Sahabilerim gökteki yıldızlar gibidir. Hangisine uysanız doğru yolu bulursunuz."
Ömer radıyallahu anh tan rivayetle. Rezîn.

Allahın ve resulünün tastik ettiği hz ömer gibi birinin tavsiyesinin tutmamaktan haya ederim. mutlu bir yuva içinde gerekli bu anlayışlılık bu.özlem kardeşimizinde yazdığı gibi hanımlarımızın çektiği bunca cefadan sonra yapılan bir hatada her şeyi silip tavır almak,yapılan bunca iyiliği görmezden gelmek... müslümana yakışmayan hareketler olur bunlar. bazı şeylerin değeri bu kadar ucuz olmamalı.yapılan hata yada sitem artık her neyse bir şekilde her iki tarafında gönlü yapılmalı. Allahın emanetleri olan hanımlarımıza sahip çıkmalıyız.sanıyorum hz ömer bizlere mutluluğun formülünü vermiş Allah evli erkek kardeşlerimize sabır versin valla.
 
L Çevrimdışı

loves

Üye
İslam-TR Üyesi
Amin de Allah evli kadinlarimizada sabir versin bence okadar ugrasiyorlar degilmi paylasim güzelmis eline saglik özlem kardesim...
 
M Çevrimdışı

mucahit571

Üye
İslam-TR Üyesi
Paylaşım gerçekten güzeldi kardeş.
Kardeş biz elimizden geldiği kadar hz ÖMER gibi davranmaya çalışalım.Ama sizde hz HATİCE gibi davranmalısınız :grin:(yanlış anlamayın)...
 
deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
mucahit571 ' Alıntı:
Paylaşım gerçekten güzeldi kardeş.
Kardeş biz elimizden geldiği kadar hz ÖMER gibi davranmaya çalışalım.Ama sizde hz HATİCE gibi davranmalısınız :grin:(yanlış anlamayın)...

okadarınıda istemeye hakkımız vardır herhalde kardeşim :)
 
M Çevrimdışı

mucahit571

Üye
İslam-TR Üyesi
heralde,hakkımız vardım,bilemiyorum(ülkemizde genillikle erkeklenrden çok şey beklenir)
 
Üst Ana Sayfa Alt