Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Eşi Vefat Eden Kadının Tekrar Evlenmesi mi, Ömrü Boyunca Evlenmemesi mi Daha Hayırlıdır?

K Çevrimdışı

kala__

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Atike R.anhâ da bu duruma örnektir mesela, önce Ebubekir R.anhın oğlu AbdUllâh ile evliydi -ki AbdUllâh ona vurgunmuş resmen yani- o inş Şehid olunca sanırım Zeyd bin Hattab'la evleniyor (Ömer R.anhın kardeşi). O da inş Lehid olunca Ömer Ranh ile evleniyor o da inş Şehid olunca Zubeyir bin Avvam'la, o da inş Şehid olunca Ali R.nh ona evlilik teklifi ediyor ama Atike bu sefer nazikçe geri çeviriyor. Bu hanımın Ali R.anhı reddediş sebebi olarak bütün eşlerinin kılıç altında can vermesi Ali R.anhın da aynı akibete uğramasına gönlünü razı edemeyişi diye okumuştum en doğrusunu Allâh bilir. Bunun evlenmeyle ilgisi yok tabiki şehadet nasip meselesidir. Neyse Ali R.anh da ısrar etmiyor ama tabiki Atike ile evlenmese de sonuçta o da inş Şehid oluyor.

Reyyhann Çevrimdışı

Reyyhann

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razi olsun.çok aciklayici ve yol gösterici oldu mesajlariniz...

sifatus safua Çevrimdışı

sifatus safua

الحمدلله انا مسلمة
İslam-TR Üyesi
Atike R.anhâ da bu duruma örnektir mesela, önce Ebubekir R.anhın oğlu AbdUllâh ile evliydi -ki AbdUllâh ona vurgunmuş resmen yani- o inş Şehid olunca sanırım Zeyd bin Hattab'la evleniyor (Ömer R.anhın kardeşi). O da inş Lehid olunca Ömer Ranh ile evleniyor o da inş Şehid olunca Zubeyir bin Avvam'la, o da inş Şehid olunca Ali R.nh ona evlilik teklifi ediyor ama Atike bu sefer nazikçe geri çeviriyor. Bu hanımın Ali R.anhı reddediş sebebi olarak bütün eşlerinin kılıç altında can vermesi Ali R.anhın da aynı akibete uğramasına gönlünü razı edemeyişi diye okumuştum en doğrusunu Allâh bilir. Bunun evlenmeyle ilgisi yok tabiki şehadet nasip meselesidir. Neyse Ali R.anh da ısrar etmiyor ama tabiki Atike ile evlenmese de sonuçta o da inş Şehid oluyor.

esselamü aleyküm. Bu sahabiye hakkında arabça kaynaklardan okumuştum,azcık düzeltmek isterdim, nacizane.

Atike bint Zeyd bin Amr bin Nufeyl radı Allahu anha. Babası Zeyd bin Amr peygamberlik risaleden önce vefat etmesine rağmen Cennetle mücdelenen kişilerdendir. Abisi Said bin Zeyd radı Allahu anhu aşera-i mübeşşeredendir. Abdullah bin Ebu Bekir radı Allahu anhuma evli olur. Abdullah şehid olduktan sonra Atike Ömer radı Allahu anhu ile evlenir. Ömer de şehid olur. Atike ye Zubeyr bin Evvem evlenir. O da şehid edilir. Sonra Atikeye Ali radı Allahu anhu evlilik teklifinde bulunur. Ama Atike teklifi kabül edemiyeceğini anlatır. Bir müddet sonra Atikeye Hüseyn bin Ali radı Allahu anhu savcı gönderir ve ikisi evlenir. Hüseyn radı Allahu anhu şehid olduktan sonra Atike zamanı gelince Rabbine kavuşur. Vallahu Alem.

Huzura Doğru Çevrimdışı

Huzura Doğru

''Hiç''likte profesyonel hizmetçi
İslam-TR Üyesi
Üst Ana Sayfa Alt