Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Video Ete Kemiğe Büründüm Mahmut Diye Göründüm

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mahşer58 hemşerim sen tarikatı yanlış anlamışsın :) ebu cehile kafir diyebilirsin korkma bugünkü şirk sülalesinin liderleri gibiydi o da,fakirleri doyurur,yardım ederdi yolda kalmışa...

A Çevrimdışı

Ahlul Hadeeth

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Kişiye kafir demekten Allah'a sığınırım... Bu konuyu anlayabilmek için AŞK gerek ne çare....
Kimseyi İman ettiklerinde iman edecek, kafir olduklarında kafir olacak derecede taklit etmedim şimdiye kadar. Cübbeli hoca şeriattan öteye konuşmuyorken böle bilmeden konuşmanız yanlış..

Cümle içinde kendinle çelişiyorsun. Şeriat diyorsun, Aşk diyorsun. Ne aşkı? Allah'a karşı AŞK kelimesini kullanmaktan utanmıyor musun? AŞK arapça bir dişi ve bir erkek arasında olan şeye denir. Bunun Allah için kullanılması caiz değildir.

Cübbelinin ne kadar şeriattan konuştuğu ortada, amelleride ortada. Şaklabanlar allame olmuş, meydanlar cahillere kalmış. Rabbimizin belirlediği kıyamet vaktinin alametleri.

Ayrıca AŞK gerekse, o zamanın tüm Ehl-i Sünnet alimleri afedersin aşka ulaşamamış ahmak adamlar, boşuna o zaman Hallac'a kafir diyip öldürttüler? Demek ki sana göre o zaman ki Ehl-i Sünnet alimlerinin HEPSİ Hallac'a kafir diyerek hatta ettiler, çünkü onlar aşktan anlamayan ahmaklardı. Senin sözün buna çıkıyor.

Allah ben Ehl-i Sünnetim diyipte Ehl-i Sünnetten haberi olmayanlara hidayet etsin. Mecnundan farkları yok bunların. Ehl-i Sünnet ismini lakap sanıyorlar. Ben Ehl-i Sünnetim demekle Ehl-i Sünnet olunuyor sanıyorlar.

muhammet87 Çevrimdışı

muhammet87

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hamid Tusi"Her kim Allah'ı sever O'na aşık olup O'nunla buluşma arzusunda olursa semaı aşkını perçinleştirici etki yapar."demiştir.

Müellif der ki:Ben derim ki Allah'a aşık olmak ifadesi çirkin bir ifadedir.Daha önce bunun yanlışlığını açıkladık.Sonra örneğin şarkıcının şu sözünde aşkı perçinleştiren ne yön var

Altın renkli yanağını değdirdiğinde
Sanki ateş yanıyor sanırsın

Müellif der ki:Ben derim ki:İbn Akil bir sofinin şöyle dediğini işittiğini söyler:"Bu taifenin şeyhleri tabiatları her köreldiğinde onu ilahi ve marşlarla bilirler.İbn Akil der ki:Bu sözün hiçbir değeri yok.Çünkü kalpler ancak Allah'ın (c.)Kur'andaki vaad ve tehditleriyle,Rasulullah'ın (s.) sünnetiyle bileylenir.Çünkü yüce Allah "Onlara Allah'ın ayetleri okunduğunda imanlarını artırır."(enfal8/2) buyurur.Bu kimselere kasideler söylendiğinde coşup oynarlar.Duyguları nağmelerle harekete geçirmek ise kişiyi Allah'tan koparır.Şiirler yaratıklarla maşukların sıfatlarını içerir.Bunlar kişide şehvet doğurur.Her kime,güzellere bakmak ve şarkı vs. dinlemekle ibret elde edileceği hoş görülmüşse o aldanmıştır.Bilakis Allah'ın bize işaret ettiği yerlere deve,at,rüzgar vs. ye bakara ibret almak gerekir.Bunlar şehveti tahrik etmeyen,bilakis kişinin gönlünde yaradana karşı saygı uyandıran manzaralardır.Sizi şeytan aldattı da şehvetlerinizin kölesi halinde geldiniz.Sonunda bu tür sözler sarfettiniz!Siz abid kıyafetleri içindeki zındık,zahid giysileri içindeki aç gözlülersiniz.Allah'a aşık olunacağına,O'na kara sevdaya tutulunacağına,Onunla aşk türü ünisyet ve ülfet kurulacağına inanıyorsunuz.Bu ne kötü bir vehim,çünkü Allah varlıklarları birbirleriyle uyumlu ve benzer yaratmıştır.Çünkü asılları itibariyle birbirlerinin eşleri benzerleridir.Bunlar temel unsurları ve biribirlerine benzer yapılarıyla yani şekillerinde ve zatlarında birbirleriyle ünsiyet ve ülfet kurarlar.Birbirleriyle uyuşmaları,eğilim göstermeleri ve aşık olmaları işte burdan kaynaklanmaktadır.Ülfet şekli yönüyle birbirine yakınlık ve benzerlik oranında olur.Biz suya,içimizde su bulunduğundan dolayı yakınlık duyarız.İnsan bitkiye cansız maddelerden daha yakındır.Çünkü ikiside gelişebilen ve büyüyen canlı olma yönünden ortaktırlar.En spesifik yönlerden ortağı veya türler arasınd en yakın bulunduğu hayvana ise bitkiden dahaya yakın ve ünsiyetlidir.Peki yaradan ile yaratılan arasındaki ortak payda nedir ki ikisi arasında bir meyil,aşk ve şevk oluşsun?Çamur ve su ile gökyüzünü yaradan arasında ne alaka vardır?Bunlar Yüce Yaratıcıyı kalplerde yerleşik bir şekil gibi görüyorlar.Allah (c.) şekli şehvet ve şeytan olan bir put değildir.Allah'ta şehvetlerin meylettiği,nefislerin iştiyak duyduğu bir vasıfda yoktur.Bilakis İlahlık niteliğiyle "sonradan olmaklık" niteliği arasındaki zıtlık ve uzaklık insanların içinde heybet,korku ve saygı doğurur.Allah aşığı sofilerin iddia ettikleri Allah sevgisi ise geçici bir vehim ve nefislerde şekillenip Kadım(evveli bulunmayan) olan Allah'a kulluktan perdeleyen bir haldir.Onlar bu görüntüye bağlanmışlardır.Akıl ve tabiat gereği bu kaybolduğunda o şekle olan arzuları sebebiyle kaygılanırlar.Bunun üzerine kara sevdalının aşkı esnasında duyduğu üzüntü,sızıntı,şehvetin harekete geçişi ve tutku gibi halleri yaşarlar.Biz putların kırılması gibi kalplerden atılması şer'an vacip olan alçak vesveselerden ve bu saçma sapan şehevi hallerden Allah'a sığınırız!

(İBNÜ'L-CEVZİ)

muhammet87 Çevrimdışı

muhammet87

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
522847_552182621474223_1042127460_n.jpg
598406_557906094235209_77379030_n.jpg
480456_498910086801477_1539211884_n.jpg
378265_512405435451942_1413169995_n.jpg
536150_436606999698453_289696638_n.jpg
544639_503995519626267_519736352_n.jpg
524234_503998609625958_1247555043_n.jpg
487217_488457867846699_638644872_n.jpg
522064_495663630459456_1212480260_n.jpg
60599_551526938206458_121319523_n.jpg
562719_490240601001759_953676513_n.jpg
550679_529292187096600_1539239312_n.jpg
550609_474780479214438_454196248_n.jpg
404703_369029513122869_1662673223_n.jpg

M Çevrimdışı

mahser58

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Mahşer58 hemşerim sen tarikatı yanlış anlamışsın :) ebu cehile kafir diyebilirsin korkma bugünkü şirk sülalesinin liderleri gibiydi o da,fakirleri doyurur,yardım ederdi yolda kalmışa...

Ebu cehil gibi kafir olduğunu beyan edip kabullenen biriyle bu saydığımız isimleri bir tutamazsınız.. Ebu cehil Kafirdir açıkca küfürde olan birini Yunus Emre hz. Hallac-ı Mansur hz. gibi müminlerle bir tutamaz sınız. Diyebilir misiniz ki Yunus Emre hz. Hallac-ı Mansur hz. kafirdir?

M Çevrimdışı

mahser58

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Cümle içinde kendinle çelişiyorsun. Şeriat diyorsun, Aşk diyorsun. Ne aşkı? Allah'a karşı AŞK kelimesini kullanmaktan utanmıyor musun? AŞK arapça bir dişi ve bir erkek arasında olan şeye denir. Bunun Allah için kullanılması caiz değildir.

Cübbelinin ne kadar şeriattan konuştuğu ortada, amelleride ortada. Şaklabanlar allame olmuş, meydanlar cahillere kalmış. Rabbimizin belirlediği kıyamet vaktinin alametleri.

Ayrıca AŞK gerekse, o zamanın tüm Ehl-i Sünnet alimleri afedersin aşka ulaşamamış ahmak adamlar, boşuna o zaman Hallac'a kafir diyip öldürttüler? Demek ki sana göre o zaman ki Ehl-i Sünnet alimlerinin HEPSİ Hallac'a kafir diyerek hatta ettiler, çünkü onlar aşktan anlamayan ahmaklardı. Senin sözün buna çıkıyor.

Allah ben Ehl-i Sünnetim diyipte Ehl-i Sünnetten haberi olmayanlara hidayet etsin. Mecnundan farkları yok bunların. Ehl-i Sünnet ismini lakap sanıyorlar. Ben Ehl-i Sünnetim demekle Ehl-i Sünnet olunuyor sanıyorlar.

Evvela aşk kelimesi nedir bakalım: aşk, arapça kökenli olup "ışk" tır. Işk ise sarmaşık demektir. Yani nasıl ki sarmaşık bulunduğu ortamı sarıp sarmalar. Aşk da aşığı öyle sarıp sarmalar... Yani dediğiniz gbi kadın ve erkek arasında olmaz sadece...

Evet Cübbelinin amelleri ortada o yüzden onun yaptıklarının 10 da birini yapabiliyorsan ne ala... Adam ehli sünneti doğru anlattığı için bu kadar batıyor millete...

Hallac-ı Mansur'un o gün ne demek istediğini anlayan alimler verdikleri karardan ötürü sonradan pişman olmuşlardır..

M Çevrimdışı

mahser58

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yolunuz yol değil benden uyarması.. Allah şuur ihsan etsin doğru yolu görmenizi nasip etsin.. Cahile laf anlatılmazmış.. Ne söylesen boş Bir mümine kafir diyen küfre düşmüş demektir.. Laflarınıza dikkat edin derim...

A Çevrimdışı

Ahlul Hadeeth

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Evvela aşk kelimesi nedir bakalım: aşk, arapça kökenli olup "ışk" tır. Işk ise sarmaşık demektir. Yani nasıl ki sarmaşık bulunduğu ortamı sarıp sarmalar. Aşk da aşığı öyle sarıp sarmalar... Yani dediğiniz gbi kadın ve erkek arasında olmaz sadece...

Evet Cübbelinin amelleri ortada o yüzden onun yaptıklarının 10 da birini yapabiliyorsan ne ala... Adam ehli sünneti doğru anlattığı için bu kadar batıyor millete...

Hallac-ı Mansur'un o gün ne demek istediğini anlayan alimler verdikleri karardan ötürü sonradan pişman olmuşlardır..
AŞK kelimesi arapça kelimedir. Nasılda kıvırıp yok erkek arasında olmaz vs diyorsun?

Hayatımızda kitap okumasak bize Ehl-i Sünnet diye, her gün bir dediğini öbür kü gün yalanlayan Cübbeli'yi yutturacaksın ya. Gülüyorum sizin halinize, acıyorum.

Hallac denen zındığı asan alimlerden hiç biri pişman olmadı. BÜTÜN ALİMLER oturdu ve onun zındık, gavur olduğuna karar verdiler. Daha bu adamın gavur olduğunu anlatmak için ne yapmak lazım ki? BÜTÜN ALİMLER adama gavur demiş, Türkiye'nin cahil sofileri "AŞK" diyor. Allah'a küfreden gavur pislikler evliya diye tanıtılıyor. Hangi sahabe ya da bir alimden Hallac'tan sadır olan pislik sözler sadr oldu?

Benden sana tavsiye, gittiğin yol gavurların yolu, dinini araştır ve oku. Kişiler gavurmuş, değilmiş, veliymiş, ilmini okuduktan sonra karar ver.

M Çevrimdışı

mahser58

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Sen pislik diye hitap ettiğin alimlerin seviyesinde misin ki böyle konuşma cürretini kendin de buluyosun???

Acırım o kişiye ki ağlanacak haline güler......

A Çevrimdışı

Ahlul Hadeeth

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sen pislik diye hitap ettiğin alimlerin seviyesinde misin ki böyle konuşma cürretini kendin de buluyosun???

Acırım o kişiye ki ağlanacak haline güler......

Anlamıyorum, bak Ehl-i Sünnet diyorsun değil mi? Bak BÜTÜN EHLİ SÜNNET alimleri oturmuşlar, fetva vermişler Hallac'ın kafir, gavur, zındık olduğuna. Şimdi yani de ki ben ehli sünneti sallamıyorum, o zaman derim eyvallah, bu adam zaten gavurmuş, ondan böyle diyor. Ama ehli sünnet diyorsun, sonra ehli sünnetin zındık diyip astığı Hallac'ı savunuyorsun?

Sana tavsiyem Kur'an ve sünnete, fıtratına, özüne dön. Dini ta'lim et, ilim öğren. Böylece Cübbeli Ehl-i Sünnet mi, Hallac evliya mı vesaire kafanda ki tüm soruların yanıtını bulursun. Ama bunları öğrenebilmen için tevhidi öğrenmen, ilim okuman gerekiyor. Boşver Cübbeli gavursa gavur, iyiyse iyi, Hallac zındıksa zındık, hepsi kendine. Sen ilim okursan, herkesin hükmünü, İslam'da ki değerini, kafir mi, zındık mı, Müslüman mı anlarsın. O yüzden sana tavsiyem ilim okumandır.

E Çevrimdışı

Ebu Katade

Guest
forum yöneticileri nerdesiniz.......

konu amacından sapmaya başladı kilit vurun şu konuya:)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt