Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Evlad Edinmek ve Evladlıkla Evlenmek Caiz mi?

C Çevrimdışı

cenk.12

Üye
İslam-TR Üyesi
SELAMU ALEYKUM AHKİ LER

bir soru kafam karıştırdı şimdi olay şöyle bir adam yurtan veya başka bir yerden evlatlık kız çoçugu alıyor ve sonra kız evlenme çagına gelince bu adam evlatlık aldıgı kızla evleniyor bu caizmi ? ( cazi delil nedir )

diyer şekilde ama farklı bir soru bir adamın eşi ölüyor adam yeniden evleniyor bu adam evledi kadın bir kız çocugu var kadın'da beli süre sonra ölüyor adam bu durumda üvey kızıyla evlene bilirmi ? ( evlenirse delil nedir )

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
C Çevrimdışı

cenk.12

Üye
İslam-TR Üyesi
selamu aleykum
hocam baştan sona kadar okudum ama ben hala anlayamadım hakkını helal et berkide tam kafayı verip okuyamadım tekrar okuyacam peki hocam bir insan üvey kızıyla evlene bilirmi ? sizin ve diyer müslüman kardeşlerin görüşlerinide almak istiyom yukardaki sorum için yorumlarınızı nedir ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
İslam'da aslen evlad edinme diye bir şey yoktur. Bir kişi başkasının çocuğunu alıp bakıp yetiştirebilse de, gerçek manada onun evladı hukmunde değildir. Ayrıca mahramiyet ilişkilerine dikkat etmek zorundadırlar. Nikah düşer. Rasulullah (s.a.v.)'in evlad olarak yanında yetiştirdiği zeyd'in (r.anh) boşadığı hanımla evlenmesi de, Cahiliyye arablarındaki evladlık anlayışını çürütmüştür.

Üst Ana Sayfa Alt