Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Musluman Evladın, Anne Babası Tarafından Saygı Duyulmaması, Küçümsenip Dinlenmemesi ?

talebei kuran Çevrimdışı

talebei kuran

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İnançlı tesettürlü bir insanım asla bidat şeyler yapmam kaynağım sadece kuranı kerim ve sünneti seniyedir.fakat kötü bir huyum var bununla nasıl baş edeceğimi bilmiyorum anne ve babama beni anlamıyor çevrem bana saygı gösterirken ailem göstermiyo herkez beni çok sever hoca nazarıyla bakar bu arada imam hatip öğrencisiyim ama ailem bana değer vermez bana destek olmak yerine köstek oldukları için haksız yere kızmaları bazen dövmeleri hakaret etmeleri zoruma gittiğinden sevmiyorum onları bunuda söylüyorum bende saygısızlık yapıyorum bu sebeplerden yanlış biliyorum bununla nasıl başa çıkıcam bir fikir verin lütfen.daha 20 yaşındayım olgunum ama başa çıkamıyorum bu sorunla...

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
İnançlı tesettürlü bir insanım asla bidat şeyler yapmam kaynağım sadece kuranı kerim ve sünneti seniyedir.fakat kötü bir huyum var bununla nasıl baş edeceğimi bilmiyorum anne ve babama beni anlamıyor çevrem bana saygı gösterirken ailem göstermiyo herkez beni çok sever hoca nazarıyla bakar bu arada imam hatip öğrencisiyim ama ailem bana değer vermez bana destek olmak yerine köstek oldukları için haksız yere kızmaları bazen dövmeleri hakaret etmeleri zoruma gittiğinden sevmiyorum onları bunuda söylüyorum bende saygısızlık yapıyorum bu sebeplerden yanlış biliyorum bununla nasıl başa çıkıcam bir fikir verin lütfen.daha 20 yaşındayım olgunum ama başa çıkamıyorum bu sorunla...

Kardeşim, pek çok ailede yaşanan bir sorun, sizin aileniz içinde mevcut. Genelde bu tür problemler üç farklı sebebten meydana gelir.

1- Anne babanız Sizin dininize düşmandır, dindar olmanız sebebiyle size kötü davranmaktadır.

2- Sizin İslami tebliğ ve yaşamda (uslub, hareket, mizac vb) yanlışlarınız olmasından dolayı tepki görmektesiniz.

3- Anne babanızın, kendi elleriyle büyüttükleri bir çocuğun kendilerine dinlerini öğretip, yanlışlarını göstermesinden dolayı, gurur/kibir vesilesiyle size karşı haşin davranıyor olabilir. Bir Türk atasözü bu durumu kısaca özetlemektedir : "Evin danası öküz olmaz". Aile içerisinden olmayan yabancı kimselerce itibar gören musluman evlat, kendi öz anne babası ve akrabaları tarafından aşağılanıp , hakaret görebilmektedir. Bu tepkiler davetçi muslumanın en çok moralini, şevkini kıran üzen hareketlerdendir. Rasulullah (s.a.v.)in de Kurayş'ta iken en çok üzen, yıpratan en yakın akrabalarının (amcası ebu Leheb gibi) karşı çıkması, yabancıların yanında Rasulullah'a (s.a.v.) hakaret edib küçümsemesidir.

Davetçi evlada düşen , hoşgörü ve sabırlı olmak, anne - babasını düşündürüp, merhamet duygularını kabartacak konuşmalarda bulunmalıdır. Tahrik ve tehdid içeren konuşmalardan kaçınmalıdır.
Rabbim bizlere merhamet etsin, yardımcımız olsun.

Üst Ana Sayfa Alt