Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Fakirlik ve Kanaât

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Bu dünya hayatı sadece bir eğlenceden ibarettir. Ahiret yurdu ise işte asıl yaşam odur. Keşke bilmiş olsalardı."(Ankebut 64), Muhammed (s.a.v) şöyle buyurdu; "Müminlerin en hayırlısı kanaatkar olanları,en kötüleri ise aç gözlü olanlarıdır." Kıyamet gününde her zengin ve her fakir dünyadayken rızkının yetecek kadar verilmiş olmasını temenni edecektir."İslam yoluna giren ve yeterli rızkı olup da ona kanaat eden kimseye ne mutlu. "Allahım Muhammed s.a.v nin rızkını yetecek kadar kıl."Zenginlik mal çokluğunda değil gönül tokluğundadır."Dünya işlerinde kendinizden aşağı olanlara bakın,sizden yukarı olanlara bakmayın.Çünkü bu Allahın nimetlerini küçümsememeniz için daha güzeldir."

Muhamed s.a.v. şöyle buyurdu;‎"Ümmetimden öyle kimseler vardır ki,birinizin kapısına gelip bir dinar istese vermezsiniz.Bir dirhem istese yine vermezsiniz.Bir kuruş istese yine vermezsiniz.FAKAT ALLAH'TAN CENNETİ İSTEYECEK OLSA ,HEME N VERİR.Eğer Allah'tan dünyayı isteyecek olsa vermez.Dünyayı o kişiye vermemesi ,onu küçük gördüğü için değildir.Öyle kimseler eski elbise giyerler,kimse onlara iltifat etmez. AMA BİR KONUDA ALLAH'A YEMİN EDECEK OLSALAR ALLAH ONLARIN YEMİNİNİ DOĞRU ÇIKARIR"

Muhammed s.a.v yine şöyle buyurur;"Benim gözümde en çok gıpta edilen MÜMİN;dünyadayken yükü hafif,namazdan nasibi fazla olan ,rızkı kendisine yetecek derecede çok olmadığı halde Allah'a kavuşuncaya kadar buna sabr eden ,insanlar arasında parmakla gösterilecek derecede tanınmayan,musibeti dünyadayken verilen ,ölümü çabuk,mirası ve ardından ağlayanı az olan kimsedir."

Sa'd r.a. oğluna şu nasihatte bulundu;"Ey oğlum Allah'tan zenginlik isterken kanaati de beraberinde iste .Çünki kanaati olmayan bir kimse hiçbir zaman zengin olamaz"" Hakim b. Hızam r.a.'dan ;""Ben Rasulullah s.a.v den bir şey istedim,bana verdi yine istedim yine verdi.Sonra yine istedim budefa bana şöyle dedi;"Ey hakim!!Bu mal çekicidir.tatlıdır.Ancak kim onu tok gözlülükle alırsa ,ona hayır ve bereket verilir.Kim de onu aç gözlülükle alırsa,ona hayır ve bereket verilmez ve yiyip de doymayan kimse gibi olur.VEREN EL ALAN ELDEN DAHA HAYIRLIDIR.Muhammed s.a.v. şöyle buyurdu:Kim başına gelen bir fakirliği halinden şikayet ederek başkasına bildirir ve onlardan bir şeyler isterse,onun fakirliği giderilmez .Kimde durumunu SADECE ALLAH’A ARZ EDERSE ,ALLAH ER VEYA GEÇ ONU RIZIKLANDIRIR VE FAKİRLİĞİNİ GİDERİR.”

O şöyle buyurdu:"Allahım beni fakir olarak yaşat,fakir olarak öldür,beni fakirlerle beraber haşreyle"

"Rüyamda cenneti gördüm.Cennetin en üst derecesinde fakir muhacirler ve müslümanların çocukları vardı.En az olanlar ise zenginler ve kadınlardı."

"Şakik bin Seleme anlatıyor;"Ben bir arkadaşımla beraber Selmani Farisinin yanına geldim.Selman ; Eğer Allahın Rasulu s.a.v. tekellüfü(misafire ikram etmekte aşırıya gitmek) yasaklamasaydı,size tekellüf yapardım,dedi ve bize su ile tuz getirdi.Arkadaşım;Ah,keşke tuzun yanında birde kekik otu olsaydı,dedi.Selman hemen matarasını rehin olarak göndererek,karşılığında kekik otu satın aldı.Yemekten sonra arkadaşım şöyle dua etti;Verdiği rızka karşı bizi kanaatkar kılan Allah'a hamdolsun.Bunun üzerine Selam şöyle dedi;Eğer sana verdiği rızka kanaat etseydin ,şimdi bizim mataramız rehin olmayacaktı. “

Üst Ana Sayfa Alt