Farsça Islami Neşidler

عبد الرحمن

İyi Bilinen Üye
Üye
سرودهاي فارسي اسلامي
Farsça İslami Neşidler

Hint-Avrupa dil ailesine mensup olan Farsça, bugün İran, Afganistan ve Tacikistan olmak üzere üç ülkede resmi dil halindedir. Toplam 110 milyon kişi Farsça'yı anadili veya ve ikinci dili olarak günlük konuşmalarında kullanmaktadır.

İran'da Farsça adı yaygınken, siyasi sebeplerden dolayı Afganistan'da bu dile Darice (Dari), Tacikistan'da ise Tacikce denilmektedir. Ancak herhangi bir dilin çeşitli lehçelerinin arasındaki farktan öte, büyük farklılıklar bulunmamaktadır. Buna ilaveten Farsi ve Dari fars-arap harfleriyle yazılırken, Rus sömürgesinin etkisiyle Tacikistan'da Kiril alfabesi kullanılır.

Farsça kelimesi Ahameniş İmparatorluğu'nun (MÖ 550 - MÖ 330) başketi olan Persis'den gelir. Müslümaların Fars diyarını fethedişinden sonra, Arap alfabesinde P harfinin mevcut olmaması nedeniyle zamanla ''Parsi'' ''Farsi''ye dönüşmüştür.

Modern Farsça Sasani Devleti'nde (224-654) kullanılan, Orta Farsça da denilen Pehlevice'den türemiştir. Pehlevice ise en eski kayıtları M.Ö. 525'e kadar ulaşan Eski Farsça Dilinin devamadır. Fars diyarının Raşid Halifeler'den Hz. Ömer (r.a.) zamanında fethinden sonra bir çok Arapça kelime Farsça'ya girmiştir. Bu yüzden Modern Farsça ile Pehlevice arasında anlaşılırlık bakımından büyük mesafeler vardır.

İngiliz sömürge devri öncesi, Hindistan Babür Devleti başta olmak üzere, Farsça Güney ve Orta Asya'nın yaygın dili haline gelmiştir. Özellikle saray ve mahkemelerde ve edebiyat içinde Farsça, Arapça'dan öte hakim dil halini almıştır. Firdevsî, Hafız, Ömer Hayyâm ve Şirâzî gibi şairler, eserlerini Farsça'da yazmışlardır.

Emiru'l Mu'minin Ömer (radıyallahu anh)

İran ve Kudüs Fatihi Ömer (radıyallahu anh)

Esef size, ben Suriye'yim, müstekbirlerin çatalları altında esirim.
 

عبد الرحمن

İyi Bilinen Üye
Üye
Alâ Ey Mücahid

 

Melhame-i kübra

Erkek
Üye
Farsça neşidler kulağıma çok hoş geliyor.Çat pat anlıyorum da..
Kürtçe bildiğimden dolayı galiba,Aynı dil ailesinden.
 

عبد الرحمن

İyi Bilinen Üye
Üye
جوانان آزاد کرد ایران
Iran'ın hür kürt gençleri

 

عبد الرحمن

İyi Bilinen Üye
Üye
Farsça neşidler için yeni açılmış bir arşif sayfası:

https://archive.org/details/farsinasheeds/

Burada olmayan bazı neşidleri ihtiva ediyor, Narahay-e Takbire albümünden.
Özellike 10 ve 3 numara güzel bence.
 

Benzer konular

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt