Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Fıkhı Ekber Aliyyül Kari Şerhi'nde Geçen İmam Azam'ın Sözü Doğru mu?

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum ve Rahmetullahi ve Berekatuh

Dehrî üçüncü sorusunu şöyle sordu:
“Var olan her şeyin bir mekâna ihtiyacı vardır. Buna göre Allah nerededir?” Bunun üzerine İmam Âzam bir kâse
içinde süt getirerek:
“Bu sütün içinde yağ var mıdır?” diye sordu. Dehrî:
“Evet, vardır.” cevabını verince İmam Âzam:
“Yağ bu sütün neresindedir?” diye sordu. Dehrî:
“Süt içindeki yağın belli bir yeri yoktur, sütün her tarafında yağ vardır.” dedi. Dehrinin bu cevabı karşısında
İmam Âzam:
“Fâni ve zail olan bir varlığın belli bir mekânı olmuyor da Allah Teâlâ için nasıl bir mekân tasavvur edilebilir?
Allah Teâlâ vardır ve O'nun varlığı her yeri kaplamıştır.” dedi.
IMG_20240218_231804.jpg

Aynı zamanda birkaç yerde acaba çeviri de hata mı var diye düşündüm örneğin;
IMG_20240218_231956.jpg

üst kısımda korkmaz yazarken altta korkup diyor
IMG_20240218_232231.jpg

istikrar oturmak ve karar kılmak demek üstte istikrarı Arş üzerinde derken alt kısımda oturmak ve karar kılmaktan münezzeh diyor
IMG_20240218_233525.jpg

her yerde deniliyor sonra içine girmiş değil deniyor
IMG_20240218_233755.jpg

El Vasıyye deki kısımdan farklı

Daha birçok kısımda da bu tarz durumlar olabilir. Okumaya devam etmeli miyim? Tahavi Şerhindeki bazı kısımlara da farklı cevaplar vardı sanırım. Örnek verdiğim kısımlarda eğer benim yanlış anladığım bir yer varsa açıklar mısınız?

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
@أهل الحديث müsait olursan bakar mısın? Daha önce de demiştim çevirisinde sıkıntı mı var acaba diye hatta cevap yazmıştın. İstersen sayfa numaralarını da yazayım. Akşam müsaitim. Akşam atarım sayfa numaralarını istersen.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Ve Aleykum Selam ve Rahmetullahi ve Berakatuh;

Ben detaylıca hepsini tetkik etmedim, bilmiyorum. Burada küfür sözleri geçiyor. Ben, Ebu Hanife (rahimehullah)'ın bunun tam zıttına olan sözlerini de biliyorum.

Burada çok fazla işin te'vilini araştırmaya çalışma mevcut ayrıca. Bu da haddi aşmaktır, Allah hakkında bilgisizce söz söylemektir.
Bana sorarsan evvela hadis ehlinin kitaplarını oku.

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ve Aleykum Selam ve Rahmetullahi ve Berakatuh;

Ben detaylıca hepsini tetkik etmedim, bilmiyorum. Burada küfür sözleri geçiyor. Ben, Ebu Hanife (rahimehullah)'ın bunun tam zıttına olan sözlerini de biliyorum.

Burada çok fazla işin te'vilini araştırmaya çalışma mevcut ayrıca. Bu da haddi aşmaktır, Allah hakkında bilgisizce söz söylemektir.
Bana sorarsan evvela hadis ehlinin kitaplarını oku.
Geçenlerde Ahmed b. Hanbel'in Müsned' ini atmıştın. Müsned'den başlayayım mı?

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben de akide meselesi olduğu için sormak istedim özellikle akidede daha ciddi olmak gerekir belki ben bir şey fark edememişimdir diye. Allah korusun bir hata bile farklı fırkalara sapmaya yol açabilir.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Geçenlerde Ahmed b. Hanbel'in Müsned' ini atmıştın. Müsned'den başlayayım mı?
Müsned hadis kitabı. Ben akaid kitaplarını kastetmiştim. Vasıtıyye şerhi, Tahaviyye şerhi, Şerhus Sünne, Kitabus Sunne tarzı eserler...

Ben de akide meselesi olduğu için sormak istedim özellikle akidede daha ciddi olmak gerekir belki ben bir şey fark edememişimdir diye. Allah korusun bir hata bile farklı fırkalara sapmaya yol açabilir.
İşte bunun için akidenin Allah ve Rasûlüne bağlanması gerekir.
Misal Şerhus Sunne'yi ele alalım.

Yazarı İmam Muhammed el-Berbehârî,
onun hocası Ebu Bekr el-Merruzî,
onun hocası Ahmed bin Hanbel,
onun hocası İmam Şafiî,
onun hocası İmam Malik,
onun hocası A'rec ve Nafi,
onların hocası Ebu Hurayra, Ebu Said el-Hudrî, Abdullah ibn Abbas, (radıyallahu anhum ecmâin)
onların ilim aldığı Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)

Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ise vahyi Allah'tan alıyordu. Akidenin ucu, Allah'a bağlanıyorsa sorun yok.
(Bununla ilgili bir video vardı ama bulamayınca kendim yazayım dedim.)

Salafiyyaaa Çevrimdışı

Salafiyyaaa

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Müsned hadis kitabı. Ben akaid kitaplarını kastetmiştim. Vasıtıyye şerhi, Tahaviyye şerhi, Şerhus Sünne, Kitabus Sunne tarzı eserler...

İşte bunun için akidenin Allah ve Rasûlüne bağlanması gerekir.
Misal Şerhus Sunne'yi ele alalım.

Yazarı İmam Muhammed el-Berbehârî,
onun hocası Ebu Bekr el-Merruzî,
onun hocası Ahmed bin Hanbel,
onun hocası İmam Şafiî,
onun hocası İmam Malik,
onun hocası A'rec ve Nafi,
onların hocası Ebu Hurayra, Ebu Said el-Hudrî, Abdullah ibn Abbas, (radıyallahu anhum ecmâin)
onların ilim aldığı Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)

Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ise vahyi Allah'tan alıyordu. Akidenin ucu, Allah'a bağlanıyorsa sorun yok.
(Bununla ilgili bir video vardı ama bulamayınca kendim yazayım dedim.)

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dün akşam belli konulara baktım. Elhamdulillah akidemde sıkıntı yokmuş. Çok büyük ihtimalle Aliyyül Kari Şerhi'nin çevirisinde oynamalar olma ihtimali var. Yine de mümkün oldukça Şerhus Sunne'nin tamamını okuyacağım inşeAllah.