Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Filistin Bayrağı İslami midir?

N Çevrimdışı

net.islam

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm öncelikle amacım fitne çıkarmak değil bazı konularda hem istişare yapmak hemde öğrenmek için bu başlıkta konu açtım

1. Protesto görsellerinde filistin bayrakları koyulması doğrumudur

2. Protestolarda filistin bayrakları sallanması doğrumudur

Nerden çıktı bu soru diye bilirsiniz sonuçta bu bayrakların hiç biri Tevhid bayrağı değil hepsi bir başka Tağut'un bayrağı

Taliban başa geldikten sonra yaptıkları ilk iş Afganistan bayraklarını indirip Tevhid bayrağını asmıştır Elhamdülillah tabi ki iki konuyu bir. Tutmuyorum ancak

tevhidi cemaatler içinde filistin bayrağı asanlanlar ve gösterilerde kullanmak için dağıtanlar git gide çoğalıyor

Bu normal mi gerçekten anlamak için soruyorum normal mi

R Çevrimdışı

Radikal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm öncelikle amacım fitne çıkarmak değil bazı konularda hem istişare yapmak hemde öğrenmek için bu başlıkta konu açtım

Nerden çıktı bu soru diye bilirsiniz sonuçta bu bayrakların hiç biri Tevhid bayrağı değil hepsi bir başka Tağut'un bayrağı

Taliban başa geldikten sonra yaptıkları ilk iş Afganistan bayraklarını indirip Tevhid bayrağını asmıştır Elhamdülillah tabi ki iki konuyu bir. Tutmuyorum ancak

tevhidi cemaatler içinde filistin bayrağı asanlanlar ve gösterilerde kullanmak için dağıtanlar git gide çoğalıyor

Haklısın sen bence

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Ve aleykümselam ve rahmetullah .İslami bir mücadelede devlet meselesi de dahil olmak üzere İslam dinini barındırmayan her şey İslam dinine uygun hale getirilmelidir. Yönetim biçimi İslam olmayan Filistin bayrağı yerine Filistine veya Gazze bölgesine özgü İslami bir bayrağın kullanılması daha uygundur. Örnek olarak aşağıda belirteceğim Hamas'ın bayrağı verilebilir;
ÖRNEK :
Ekran görüntüsü 10-02-2024 03.44.32.png

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

Neden normal olmasin ki, kendi ulkelerini temsil eden bir sembol. Dunyadaki pek cok insanin filistin bayragini kullanmasi ya da kefiye takmasi sembolik bir protesto sonuçta israile ve yandaslarina karsi.tarafini belli ediyorsun.

Hamasin gorselindeki ise bir sancak.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu yazıda var mı bilmiyorum ama bildiğim kadarı ile Filistin bayrağı da dahil olmak üzere birçok Arap ülkesinin bayrağı kafir bir ingiliz tarafından tasarlanmıştır. Zaten bu yüzden birbirlerine benziyorlar. Bu sebeb şekil itibariyle caiz olsa bile kullanılmamasına delil olabilir. Allahu alem

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu devletlerin bayraklarında gördüğümüz renk kombinasyonu öncelikle Britanya'nın etkisiyle ortaya çıksa da bayraklardaki yeşil, siyah, kırmızı ve beyaz renklerin sadece dış müdahalelerin bir sonucu olmadığını belirtmemiz gerekir. Çünkü bu renkler dış müdahalelerden çok Arap kültürü ve tarihinde köklü anlamlara sahiptir. İslam tarihinde de birçok Arap kabilesi, sancaklarında bu dört rengi kullanarak kendi kimliklerini ifade etmiştir.

20. yüzyılın başlarında yükselen Pan-Arabizm ise farklı tarihî referansları bir araya getirerek siyah, yeşil, kırmızı ve beyaz renkleri kullanmıştır. Bu renk kombinasyonu, ilk kez Arap Birliği idealiyle birleştirilerek 1916'daki Arap isyanı sırasında Osmanlı Devleti'ne karşı kullanılmıştır. Bu bayrağın tasarımını yapan isim ise Britanya İmparatorluğu diplomatı Mark Sykes'tır.

Mark Sykes, bu yeni bayrağı tasarlayarak Arap aşiretlerini 'Araplık' duygusu etrafında birleştirmeyi hedefledi.​

Kaynak: Arap Ülkelerinin Bayrakları Neden Hep Aynı Renklerde?
8552603cb510b1385fb866f7f4dc334ab13b1acf.jpeg

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Neden normal olmasin ki, kendi ulkelerini temsil eden bir sembol. Dunyadaki pek cok insanin filistin bayragini kullanmasi ya da kefiye takmasi sembolik bir protesto sonuçta israile ve yandaslarina karsi.tarafini belli ediyorsun.

Hamasin gorselindeki ise bir sancak.
tarafımıız nasıl belli ettiğimiz de önemli normal sıradan bir bayrak ile belli etmek ile tevhid bayrağı ile belli etmek arasında çok fark var. Tevhid bayrağı ile gösteriler yapılsa müslüman olmayan kişilerinde tevhidi araştırmalarıyla İslam olmalarına teşvik olurdu düşüncesiydim. Ama şu anki haliyle filistin bayrağı bana demokrasi ile yönetilen filistinden başka hiçbir şey çağrıştırmıyor.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi

Yalniz bu videodaki genç delikanli,filistin bayragini birakalim derken, ki bu baska bayrak da olabilirdi, bir olalim tek bayrak altinda birleşelim demek istiyor.
Bunda bir mesele yok zaten. Muslumanlar olarak cok fazla parçalanma oldugundan bu tür bi davet zaten olmasi gereken.

tarafımıız nasıl belli ettiğimiz de önemli normal sıradan bir bayrak ile belli etmek ile tevhid bayrağı ile belli etmek arasında çok fark var. Tevhid bayrağı ile gösteriler yapılsa müslüman olmayan kişilerinde tevhidi araştırmalarıyla İslam olmalarına teşvik olurdu düşüncesiydim. Ama şu anki haliyle filistin bayrağı bana demokrasi ile yönetilen filistinden başka hiçbir şey çağrıştırmıyor.

Su an filistin bayragi,
yukarida "ogrenen musluman" kardesin paylasimi uzerine ingilizler yapmışın daha otesinde bi anlam taşıyor.
Ve bu sefer daha oncekilerin aksine dunyada pek çok insan da tevhid arastirmasi yapmasina vesile oldu , musluman olan cok fazla insan oldu, Kuran nedir bilmeyen gavurlarin evlerine Kuran girdi. Bunlarla ilgili yuzlerce video var.
Bunun bayrakla vs ilgisi yok sadece halki temsili ettigi icin bayrak var. Bayragin cok otesinde, Filistin halkinin gostermis oldugu duruşa gosterdikleri hayranlik var.
Sirf kefiye ya da filistin bayragi var diye, gerek kendi ulkemizde gerek baska ulkelerde bazi yerlere giris yasagi bile yapildi.

Yani ozetle, mevcut durumda sembol olarak kullanilan bayrak , ana bayrak kavramindan cikip taraf arzeden bir durumda.
Bugun bu filistin bayragi olur baska zaman dogu turkistan olur,suriye olur vs.
herhangi bi bayraĝa manasiz anlamlar yukler, bağindan kopartir,kutsallaştirir ve dahi putlaştirsan mevzu değişir

Arabistan bayragi da yesil uzeri kelimei tevhid.
Şimdi ki Suud beni temsil ediyor diyebiliyor musun?

Su an ki mevcut duruma göre deĝelendirmek gerekir.
bayrak yasaklaninca karpuz dilimi sembolize oldu mesela.

Bayrak ama bayrak deĝil
Karpuz ama karpuz deĝil.

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yalniz bu videodaki genç delikanli,filistin bayragini birakalim derken, ki bu baska bayrak da olabilirdi, bir olalim tek bayrak altinda birleşelim demek istiyor.
Bunda bir mesele yok zaten. Muslumanlar olarak cok fazla parçalanma oldugundan bu tür bi davet zaten olmasi gereken.

Su an filistin bayragi,
yukarida "ogrenen musluman" kardesin paylasimi uzerine ingilizler yapmışın daha otesinde bi anlam taşıyor.
Ve bu sefer daha oncekilerin aksine dunyada pek çok insan da tevhid arastirmasi yapmasina vesile oldu , musluman olan cok fazla insan oldu, Kuran nedir bilmeyen gavurlarin evlerine Kuran girdi. Bunlarla ilgili yuzlerce video var.
Bunun bayrakla vs ilgisi yok sadece halki temsili ettigi icin bayrak var. Bayragin cok otesinde Filistin halkinin gostermis oldugu duruşa gosterdikleri hayranlik var.
Sirf kefiye ya da filistin bayragi var gerek kendi ulkemizde gerek baska ulkelerde bazi yerlere giris yasagi bile yapildi.

Yani ozetle, mevcut durumda sembol olarak kullanilan bayrak , ana bayrak kavramindan cikip taraf arzeden bir durumda.
herhangi bi bayraĝa manasiz anlamlar yukler, bağindan kopartir,kutsallaştirir ve dahi putlaştirsan mevzu değişir

Bayrak ama bayrak deĝil
Karpuz ama karpuz deĝil.
Fetva verecek kadar ilim sahibi değilim ismimde de yazdığı gibi öğrenmeye çalışan biriyim. Bayrak konusunda da bildiklerimi yazdım. En iyisi Tevhid bayrağı olması ancak dediğiniz gibi de bir durum var. Birçok insan bu olaylarla Allah'ın izniyle Müslüman oldu veya Müslümanlara karşı ön yargısı azaldı, değişti. Filistin deyince de insanların aklına yine dediğiniz gibi şuanki bayrakları akıllara geliyor. Hatta buna bile dayanamayıp bazı kimseler Filistin bayrağını ve destek mesajı yazmayı yasaklayan kurallar koymaya başlayanlar oldu. Bayrağın kullanılmasında eğer günah oluyorsa Allah'ım bizleri affet diye dua edelim. Bayrak konusunda farklı yazılar da vardı. Örneğin Necati Koçkesen hocanın. Makale - Tevhid Kelimesi veya Allah'ın Herhangi bir İsmi Bayrak Olabilir mi?

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Su an filistin bayragi,
Bunun bayrakla vs ilgisi yok sadece halki temsili ettigi icin bayrak var. Bayragin cok otesinde, Filistin halkinin gostermis oldugu duruşa gosterdikleri hayranlik var.
Sirf kefiye ya da filistin bayragi var diye, gerek kendi ulkemizde gerek baska ulkelerde bazi yerlere giris yasagi bile yapildi.

Bayrak ama bayrak deĝil
Karpuz ama karpuz deĝil.
"Su an filistin bayragi,
yukarida "ogrenen musluman" kardesin paylasimi uzerine ingilizler yapmışın daha otesinde bi anlam taşıyor."

İnsanlar belirli kavramlara mana verirken eğer ki o mana zahiren belli olmuyorsa farklı manalar verme ve farklı yönlere gitme davranışında bulunurlar. Filistin bayrağı açık bir şekilde İslam dininin herhangi bir şiarını belirtmiyorsa her insan bu bayrağa farklı bir anlam yükleme eğilimi gösterir. Kimisi demokrasi bayrağı der kimisi hayır bu şehitlerimizin bayrağı der kimisi arap ırkının hamasiyetini gösteriyor der kimisi ise İslam'ın da bayrağıdır der. Ama Filistin bayrağında tevhid lafzı olursa insanlar derler ki evet bu müslümanların ve onların gayesini taşıyan bayraktır der. Suud meselesine gelince halkı müslüman bir halktır bayrağı İslam'ın belirtisini taşır devlet yöneticilerinin uyguladıkları tutumlar bayrağın taşıdığı anlamı gölgeleyemez.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
"Su an filistin bayragi,
yukarida "ogrenen musluman" kardesin paylasimi uzerine ingilizler yapmışın daha otesinde bi anlam taşıyor."

İnsanlar belirli kavramlara mana verirken eğer ki o mana zahiren belli olmuyorsa farklı manalar verme ve farklı yönlere gitme davranışında bulunurlar. Filistin bayrağı açık bir şekilde İslam dininin herhangi bir şiarını belirtmiyorsa her insan bu bayrağa farklı bir anlam yükleme eğilimi gösterir. Kimisi demokrasi bayrağı der kimisi hayır bu şehitlerimizin bayrağı der kimisi arap ırkının hamasiyetini gösteriyor der kimisi ise İslam'ın da bayrağıdır der. Ama Filistin bayrağında tevhid lafzı olursa insanlar derler ki evet bu müslümanların ve onların gayesini taşıyan bayraktır der. Suud meselesine gelince halkı müslüman bir halktır bayrağı İslam'ın belirtisini taşır devlet yöneticilerinin uyguladıkları tutumlar bayrağın taşıdığı anlamı gölgeleyemez.
Suud halki musluman da
Filistin halki musluman bir halk değil mi?

dunyanin cesitli ulkelerinde olan insanlar filistin halkinin musluman olduklarini bildikleri icin Kuran i merak ediyorlar da aliyor, okuyor musluman oluyor.
gidip baska bir dini merak etmiyorlar.

Ve kimse filistin bayragina islam bayragida demiyor.
Halkin musluman olusu ön planda bayrak değil, bayrak bi detay.

Son düzenleme:
مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Suus halki musluman da
Filistin halki musluman bir halk değil mi?

dunyanin cesitli ulkelerinde olan insanlar filistin halkinin musluman olduklarini bildikleri icin Kuran i merak ediyorlar da aliyor, okuyor musluman oluyor.
gidip baska bir dini merak etmiyorlar.

Ve kimse filistin bayragina islam bayragida demiyor.
Halkin musluman olusu ön planda bayrak değil, bayrak bi detay.
hesabı ele geçirmişler sanırım

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Fetva verecek kadar ilim sahibi değilim ismimde de yazdığı gibi öğrenmeye çalışan biriyim. Bayrak konusunda da bildiklerimi yazdım. En iyisi Tevhid bayrağı olması ancak dediğiniz gibi de bir durum var. Birçok insan bu olaylarla Allah'ın izniyle Müslüman oldu veya Müslümanlara karşı ön yargısı azaldı, değişti. Filistin deyince de insanların aklına yine dediğiniz gibi şuanki bayrakları akıllara geliyor. Hatta buna bile dayanamayıp bazı kimseler Filistin bayrağını ve destek mesajı yazmayı yasaklayan kurallar koymaya başlayanlar oldu. Bayrağın kullanılmasında eğer günah oluyorsa Allah'ım bizleri affet diye dua edelim. Bayrak konusunda farklı yazılar da vardı. Örneğin Necati Koçkesen hocanın. Makale - Tevhid Kelimesi veya Allah'ın Herhangi bir İsmi Bayrak Olabilir mi?

Yorumunu yeni gördüm. Necati hocanin yazisindan bir bolum bu.
Yazi da ilginç açikcasi.

Bugün zâlim Suud yönetiminin bayrağında kelime-i tevhidi, Irak devletinin de bayrağında tekbiri kullanması ahmakça bir iştir ve aslâ caiz değildir. Suudî Arabistan bayrağındaki tevhidi gören islamı bilmeyen müslümanlar bunun islam bayrağı olduğunu zannediyorlar. Halbuki bu doğru değildir.