Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Forum Günlüğü...

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Abla kaç tane açtığım konuyu ilmi konu veya münazaralar dışında burda açtığımı gördün.Sadece o anlık forumda gördüğüm bir hatayı günlüğe yazmak istedim.

Elbette dediklerinizde haklılık payı var.Ama ben bu şekil bir tepki geleceğini bilsem emin ol ki bahsettiğiniz yerde konuyu açardım.
İşte, gaflet anlık da olsa, şeytan zaten açık kollamakta ahi. Konunun ciddiyetine binaen, bazen küçük bir hata dahi ağır sonuçlara sebep olabiliyor. Kendi hayatımda benzer çok hatalar yapmışımdır, o kadar dikkat eden biri olmama rağmen sayıları da azdır. Ama hiç "bedelini ödemeden" kurtulamamışımdır. Yani çoğu halimiz doğru da olsa, o doğrular "yanlışı yapınca bedel ödemekten" çoğu kez koruyamıyor. Sitede tekfir konusu en kırmızı çizgilerden olduğu için de, sonuç görüldüğü üzere kalıyor.

Bu arada ilgili konuyu ayrıntılı bilmediğim için o konularda hiç görüş beyan etmiyorum. Bu konuyu bilmeyen diğer kardeşler gibi yazılanları takip ediyorum sadece; ve kısaca: o kısım komple sizlerin arasında.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bu arada bu konu forumda daha önce işlendi mi, bilmiyorum. İşlendi ise devamen tartışmaya gerek yoktur sanıyorum. İşlenmediyse, yönetim de onay verir ise, yeni konu açarak devam edilmesini tavsiye ederim.

Ve ama işlenmediyse, onun altını çizerek...

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Akansu kardeşim
Allah (cc) rahmet eylesin Ebu Yahya el Libi olmasa da Makdisi hâlen hayattadır.
İsrail Hamas/Filistin savaşı hakkında bu tavır ve tepkiyi kendisinde gördün mü?
Hamas'ın yıllar önceki cûrum , yanlışları, eleştirileri zaten Makdisi yapmış biz de forumda yapmıştık. Ama usûlen şu an bunu konuşmanın vakti değildir. Bunu kaşıyanlar sıkıntılıdır demek istenilen bu.

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah niyetimizi halis eylesin.... tefrika ile tekfirde aşırı gidenlerde büyük bir nefsaniyet olduğunu düşünüyorum. Allahın rızası gözetilmiyor gibi. Ataları en azından Hazreti Aliyi güya Allah için şehid etmiş (bu bilginin kaynagını bilmiyorum)

R Çevrimdışı

Radikal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yeğenime tebliğ yaptım Müslüman oldu ama sürekli bana şu kafir mi bu kafir mi diye soruyor. Anlatıyorum nelerin dinden çıkarıp çıkarmayacağını hala bana bütün sülalesini tek tek tekfir ettirmeye çalışıyor. Yok amcam kafir mi dedem kafir mi bir sürü sorular soruyor. Ben yeni müslüman olduğumda hiç kimseye öyle sorular sormamiştim.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Yeğenime tebliğ yaptım Müslüman oldu ama sürekli bana şu kafir mi bu kafir mi diye soruyor. Anlatıyorum nelerin dinden çıkarıp çıkarmayacağını hala bana bütün sülalesini tek tek tekfir ettirmeye çalışıyor. Yok amcam kafir mi dedem kafir mi bir sürü sorular soruyor. Ben yeni müslüman olduğumda hiç kimseye öyle sorular sormamiştim.
Meseleye çok sakat yerden girmişsin.
Kaç yaşında bilmiyorum ama kaynak üzerinden git, derim. Önce tevhidin esaslarını, akideyi doğru öğrenebileceği sağlam bir kaynağa yönlendir. Tekfir meselesine de ne sen gir, ne de o girsin. Dinden çıkaran şeyleri bildiğiniz zaman tekfir etme ruhsatı almış olmazsınız! Burası önemli. Aslî kafirleri, tâğutları, mürtedleri tekfir edin, ötesine ilim olmadan, muteber âlim olmadan geçmeyin!

A Çevrimdışı

Ali@12

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Akansu kardeşim
Allah (cc) rahmet eylesin Ebu Yahya el Libi olmasa da Makdisi hâlen hayattadır.
İsrail Hamas/Filistin savaşı hakkında bu tavır ve tepkiyi kendisinde gördün mü?
Hamas'ın yıllar önceki cûrum , yanlışları, eleştirileri zaten Makdisi yapmış biz de forumda yapmıştık. Ama usûlen şu an bunu konuşmanın vakti değildir. Bunu kaşıyanlar sıkıntılıdır demek istenilen bu.
Normalde sadece ilk mesajı yazıp foruma artık girmeyecektim.Ama sırf @Abdulmuizz Fida abi için son bir mesaj yazıp bir daha gelmemek üzere çıkış yapacağım.

Abi soruna gelecek olursam Makdisinin şu an böyle bir tutumda olup olmadığından bahsetmişsin.
Abi öncelikle şu an ki mevcut durumda Makdisi'den güncel bir açıklama gelmemesi onun eski düşüncesinden döndüğü manasına gelmiyor.

Sadece Gazze'de ki müslümanlar bu haldeyken bunun için tekrar bir açıklama yapmanın kimseye bir faydası olmayacağından dolayıdır.

Zaten ben de normalde böyle bir ortamda bu şekil bir yazı yazmazdım.Ama forumda Gazze/İsrail savaşı patlak verdiğinden beridir sürekli bir Hamas güzellemesi yapıldığı için günlüğe ilk attığım mesajı da o sebeple atmıştım.

Muteber alimlerden olan Makdisi,Ebu Yahya el Libi vb.alimlerin bu konu hakkında geçmişte bir çok açıklama yapmasına rağmen hala bazılarının Hamas güzellemesi yapması,onları övmesi elbette konuşulacak bir mevzuydu.
Yoksa bende forumda bu tarz Hamas övücü konuşmalar olmasaydı Allah şahit ki bu meseleyi açmayı bile düşünmüyordum.

Ayrıca yukarıda saydığım iki muteber alimin Hamas hakkında ki açıklamalarının dışında maslahat veya ehvenüşşerreyn iddiasıyla meclise katılmanın şirk olduğunu söyleyen Süleyman el Ulvanın fetvası da sizin de malumunuzdur.Tabi Süleyman el Ulvan orda Hamas'tan bahsetmiyor daha genel bir şekilde konuşuyor.Ama zaten söylediği fetva vakada Hamas için de geçerli olmuş oluyor.Çünkü onlarda bu amaçla o meclise katılmışlar.

Ayrıca Allahın indirdikleriyle hükmetmiyenler kafirdir.Maide 44'te Abdurrezzak'ın tefsirinde sahih bir senetle İbn Abbasın büyük küfür dediğini geçmekte.Makdisi de Hamasın Allah'ın indirdikleriyle hükmetmediğini söylüyor.

Bu konuyla alakalı Süleyman el Ulvanın bir videosu da var.Burda şeyh onu anlatıyor.

Burda da maslahat ve ehvenüşşerreyn iddiasıyla bu meclislere katılmanın şirk olduğunu belirtiyor.

Zaten Makdisi ve diğer bazı alimlerin ilk eleştirisi onların teşri meclisine katılmaları bir diğer eleştirileri de Hamasın Gazze'de Allah'ın indirdikleriyle hükmetmediğini söylüyorlar.Şimdi diyebilirsiniz sen orda mı yaşıyorsun sen nerden bileceksin.
Benimde böyle bir iddiam yok.Makdisi ve diğer alimler bunu söylüyor.Bu alimlerin de kendi nefisinden hiç bir şeye şahit olmadan bunları diyeceğini düşünmüyorum.Biz bile bu konularda çok hassasken onların hiç bir delile dayanmadan iftirada bulunacağını da düşünmüyorum.

Yani hem teşri meclisine girmeleri hem de Allah'ın indirdikleriyle hükmetmeme mevzusundan dolayı bunlara müşrik dedim diye bazı kişilerin olmadık eleştirilerine maruz kaldım.

Sanki biz dedik Hamas'a git meclise gir diye.Hamas meclise girince sıkıntı yok biz Hamas'a müşrik deyince sıkıntı var.El insaf...

Abi normalde ilk mesajımdan sonra foruma hiç bir zaman giriş yapmıyacaktım.Sen cevap yazdın diye sırf senin hatrın için dedim cevap verip çıkayım.

Allah niyetimizi halis eylesin.... tefrika ile tekfirde aşırı gidenlerde büyük bir nefsaniyet olduğunu düşünüyorum. Allahın rızası gözetilmiyor gibi. Ataları en azından Hazreti Aliyi güya Allah için şehid etmiş (bu bilginin kaynagını bilmiyorum)
Bu nasıl bir itham.Yazdığın kişiler Ali (r.a.) ile savaşan Haricilerin ta kendisidir.Büyük günahtan dolayı mı birini tekfir etmişim de böyle ortaya konuşarak belki kastınız ben değilim ama burda şu an bunu konuşmanız beni direk hedef tahtasına oturtuyor.Belki de kastınız ben değilim.Kesin konuşmayacağım.Ama eğer böyle düşünüyorsanız kıyamet günü görüşürüz.
Forumu terk ederken şu videoyu da buraya bırakayım:

Tüm forum ahalisi hakkınızı helal edin.Burda şu zamana kadar Allah'ın rızası ve O'nun dini dışında kendi nefsimden bir şey söylemekten hep kaçınmışımdır.Ufak tefek geçmişteki hatalarım olmuşsa da sırf bu sebeple olmuştur.Hakkınızı helal edin hepiniz.

Bu ikinci ve son mesajımdı bir daha da giriş yapmıyacağım.Rabbim Dünya'da ve ahirette hepinize iyilikler nasip etsin.

Selametle...

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Tüm forum ahalisi hakkınızı helal edin.Burda şu zamana kadar Allah'ın rızası ve O'nun dini dışında kendi nefsimden bir şey söylemekten hep kaçınmışımdır.Ufak tefek geçmişteki hatalarım olmuşsa da sırf bu sebeple olmuştur.Hakkınızı helal edin hepiniz.

Bu ikinci ve son mesajımdı bir daha da giriş yapmıyacağım.Rabbim Dünya'da ve ahirette iyilikler nasip etsin hepinize.

Selametle...
Benden yana helal olsun, sen de helal edesin ve duan için amin ecmain kardeşim. (Geçmiş tartışma konularımız da dahil olmak üzere, haklı da, haksız da olsak fark etmeksizin)

R Çevrimdışı

Radikal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Meseleye çok sakat yerden girmişsin.
Kaç yaşında bilmiyorum ama kaynak üzerinden git, derim. Önce tevhidin esaslarını, akideyi doğru öğrenebileceği sağlam bir kaynağa yönlendir. Tekfir meselesine de ne sen gir, ne de o girsin. Dinden çıkaran şeyleri bildiğiniz zaman tekfir etme ruhsatı almış olmazsınız! Burası önemli. Aslî kafirleri, tâğutları, mürtedleri tekfir edin, ötesine ilim olmadan, muteber âlim olmadan geçmeyin!
Haklısın abi yakın çevremde ilmine güvendiğim bir davetçi olsa ona söylerdim o anlatırdı. Zaten ben üç günlük ilmime güvenip de birşey diyemiyorum.

R Çevrimdışı

Radikal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Câhilâne tavrını bırak, provakatörlük yapma!
Bu ikinci ve son mesajımdı bir daha da giriş yapmıyacağım.Rabbim Dünya'da ve ahirette hepinize iyilikler nasip etsin.

Selametle...
Yaziklar olsun be size küstürdünüz gül gibi abimi gitti işte bidaha gelmeyecek sizin yüzünüzden.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm. Halen işte çalışmakla meşgulüm ilimle yeterince ilgilenemiyorum.Forumdaki tartışmalara ve yazılanlara da cevap veremiyorum.

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
üç ay süren evliliğim gayet derecede ızdırap ve sarsılma halini kesbetmiştir. rabbim hayırlısını mukadder eylesin. ben ve an itibariyle zevcem için hayırlı dualar taleb ediyorum kardeşlerim sizden...
ALLAH ikinizin de yardımcısı olsun. Şeytan evlilerle uğraşmayı çok sever. İnşaAllah bu imtihanları başarırsınız birlikte.

Üst Ana Sayfa Alt