Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Forum Günlüğü...

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
" dişi fıtratın yol açtığı hatalarla ilgili bir şey yok o yüzden onlardan bahsetmiyorum." Kadında erkekte hata yapar sen sürekli erkekleri eleştiriyorsun bu şekilde bir yere varılmaz. Toplum sadece erkeklerden ibaret değil. Ve bazı erkeklerin bu haldeyani kötü olmasının sebebi de sadece kendi tercihleri değil erkeklerin erkeklerle ve erkeklerin kızlarla olan iletişiminden kaynaklanıyor. Yaşadığın toplum dini bilgisi zayıf olan hevasına göre yaşayan bir toplum. Burada yok erkekler şöyle böyle demekten ziyade bizim İslami temel atmamız lazım bu temel olmadığı sürece kötülük çoğalıyor demen ve bunu vurgulaman gerekiyor. Ve sürekli kendi ruh halini foruma yansıtıyorsun açıkça herşeyi konuşuyorsun bu kadar müsamaha gösterilmesi kabul edilemez. Yöneticiliğim olsaydı birkaç hafta yazmamana yönelik ceza verirdim.
🤡🎪
Tmm 👍
Neyse ki forum yöneticisi abiler psikolojik sorunları olan bir kıza müsamaha göstermeyi bilecek kadar erdemliler.
(Bu benim özel ilgi alanım, psikolojide sevdiğim alanlardan biri feminen ve maskulen enerjinin özellikleri ve dengelenmesi. Bu yüzden bu konulardan sürekli bahsediyorum).

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

Tark yıldızı

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Geçen gün bir işi yetistirmeye calisirken, sabahlamak zorunda kalmiştim. Bi yerde uyku acayip vurunca ( uykusuzluğa dayanamiyorum) kafami masaya koyup 10 dakka gozlerimi dinlendirim dedim.
1.5 saat uyumuşum ama vucudum da kaskati kesilmiş, robot gibi kalktim. Dedim ben yapamiycam gidip yatagima yatayim.

Arkadaslarim, hayatimda ilk defa
Gercek manada bi yatagim olduguna sukrettim.

Cumle icinde her ne kadar sukredecek ne cok seyimiz var desek de, cogu zaman aliskanlikla soylenmiş cumlelerden ibaret oluyor.

Uykuya geciş surem 10 saniye surdugu icin
O an aydinlanip sukredip uyusamda, bu sukur konusu kafamin icinde donup duruypr surekli.
Yani insan neden aciz bir durumdan ferah bi duruma gectiginde gercek manada sukrediyor, milyon tane sukredilecek durum varken, her birinde aydinlanma yasayip sukretme olayi imkan dışı.

Daimi aydın bir şükre insan nasıl ulaşır?
_٢-Tefekkür… Vallahi bu öyle bir amel ki çoğu zaman bundan gâfiliz… Allah subhânehû we teâlâ’dan af ve afiyet isterim._*«Şüphesiz ki göklerin ve yerin yaratılışında, gece ve gündüzün peşi sıra yer değişmesinde akıl sahipleri için (üzerinde düşünüp, bunları yapanın tek ilah olduğu, kulluğun sadece kendisine yapılması gerektiğine dair sonuçlar çıkaracakları) ayetler vardır.Onlar ki ayakta, otururken ve yanları üzere yatarken Allah’ı zikrederler. Göklerin ve yerin yaratılışı hakkında tefekkür ederler ve (derler ki): “Rabbimiz! Sen bunu boşa yaratmadın. Seni eksikliklerden tenzih ederiz, bizi ateşin azabından koru.”»*
_|Âl-i İmran 190-191|_
_Allah’ın yarattıklarına bak tefekkür ve tedebbür et ve ayetin sonunda geçtiği gibi Allah azze ve celle’ye bu sözleri söyle ;_ *سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ*

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Çok nadir anlamaya çalışan kişiler var. Benimde bu noktada fehmim çok geç açıldı. Anadolu örfünde kalıplaşmış bazı şeyler var çok zor. Kadına çok değersiz bir konum biçilmiş maalesef. Evlilik öncesi ve sonrası uzman birinden destek alınmasını ve üstüne basa basa söylemenin sebebi altında yatan çok etken var. Beni kimse yanlış anlamasın ve şahıs kastetmiyorum. Hep kadınlar üzerinden gidiyor mevzular. Buda bir yerde sanki sorun erkekmiş gibi algılanıyor. Konuşulacak o kadar çok mesele var ki bu konu üzerine. Ama hep kesik kesik muhabbetler oluyor. Katib kardeşin üzerine fazla gidiyorsun haklı olduğu yerlerde var. Ya alketa burda içini dökme gereksinimi duyuyor bırak konuşsun. Zaten kim var başka konuşan sen ben o birde başka bir kaç kişi. Birbirimize karşı sabırlı olalım. Anlamaya çalışalım. Arka plan da anlatamadığı eminimki daha ağır şeyler vardır. Kaybetmeyelim 3 gün sonra birbirimizi. Bu forumdan çok giden oldu. Ama dönen çok az oldu. Buranın samimiyetini çok seviyorum. Kimse birbirini realde tanımıyor. O yüzden herkes rahat şekilde yazabiliyor. Bir müslümanın sıkıntısını gidermeye yönelik dertleşelim. Allah için birbirimize sabredelim..
Abi şu an yasamiz oldugumuz donemde sağlıkli kimse yok. Ne sen,ne ben ne de buradaki bireyler , kardeşim ben 100/100 sağlikliyim psikolojik olarak diyemez. Hepimiz bir yerde falso veririz.
Ve birbirimizi tam olarak anlayamadiğimiz gibi, empatinin everestini de kursak, onun hissyatlarini da bilemeyiz.
Zira hepimizin olaylara verdigi tepki farklidir.

Misal sen cok duygusal birisin ben ise sana nazaran x10 kat daha fazla katı biriyim.

Katib isterse buraya sayfalarca yazi yazabilir, ona nasil yardimci olabiliriz konusunda bize talep de bulunabilir, aktif olanlarda, gerek dua, gerekse elden gelebilen ölçüde yardim da edebilir

Fakat buna uzulmek ya da anliyorum demek dahil değil.

Bu sekil davraniş onun su an ki tutumunu besler

Mesele beslemek değil çözümsel yaklasmak.

Katibin mental problemleri var mi ?

Var.

Katib bunlari kabul ediyor mu ?

Ediyor?

Katib mental sorunlarini isimlendirmiş ve ne oldugunu tam olarak tespit etmiş mi?

Etmiş (yazdiklarindan oyle anliyoruz)

Katib bunlar için çözümsel yol ve tedavi süreçlerini tam olarak uyguluyor mu?

Burasi meçhul

Kendi başına bir ugraş veriyor ve yazdiklarina bakilirsa bu konuda yalniz.

Peki katib gercekten iyileşmek istiyor mu?

Ayni döngü icinde dolanip duruyor, her yazilana karşi mazaretsel cumleler kuruyor?

Aile icindeki durumdan kacmak icin evlenmek istiyor ?

Ona yazilan yazilara karşın;

Yazdiklarinizi okudum ve bu konuda şöyle bir yol belirledim gibi cumleler kurmaktan ziyade bir fanusun icinde sıkışmış balik edasinda kafasini akvaryum camlarina vurup duruyor.

Ben ustune gidiyor gibi gozuksem de
Yukari bak diyorum.

Yukari bakmasi bi adimdir,
Sonrasi o fanustan cikmanin yolunu bulmak,
Daha Sonrasi alismis oldugu fanustan ciktiktan sonra aliskanliklarini terkederek yine yeniden baslamak.

Hepsi çok zor adimlar, ama imkansiz değil.

2 soru var ?

1) katib gercekten ne istiyor?

2) biz katibe zarar vermeden nasil yardim edebiliriz ?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
" dişi fıtratın yol açtığı hatalarla ilgili bir şey yok o yüzden onlardan bahsetmiyorum." Kadında erkekte hata yapar sen sürekli erkekleri eleştiriyorsun bu şekilde bir yere varılmaz. Toplum sadece erkeklerden ibaret değil. Ve bazı erkeklerin bu haldeyani kötü olmasının sebebi de sadece kendi tercihleri değil erkeklerin erkeklerle ve erkeklerin kızlarla olan iletişiminden kaynaklanıyor. Yaşadığın toplum dini bilgisi zayıf olan hevasına göre yaşayan bir toplum. Burada yok erkekler şöyle böyle demekten ziyade bizim İslami temel atmamız lazım bu temel olmadığı sürece kötülük çoğalıyor demen ve bunu vurgulaman gerekiyor. Ve sürekli kendi ruh halini foruma yansıtıyorsun açıkça herşeyi konuşuyorsun bu kadar müsamaha gösterilmesi kabul edilemez. Yöneticiliğim olsaydı birkaç hafta yazmamana yönelik ceza verirdim.

iyi ki yonetici değilmişsin. 100 kere ban yemiştim herhalde sana kalsa

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Abi şu an yasamiz oldugumuz donemde sağlıkli kimse yok. Ne sen,ne ben ne de buradaki bireyler , kardeşim ben 100/100 sağlikliyim psikolojik olarak diyemez. Hepimiz bir yerde falso veririz.
Ve birbirimizi tam olarak anlayamadiğimiz gibi, empatinin everestini de kursak, onun hissyatlarini da bilemeyiz.
Zira hepimizin olaylara verdigi tepki farklidir.

Misal sen cok duygusal birisin ben ise sana nazaran x10 kat daha fazla katı biriyim.

Katib isterse buraya sayfalarca yazi yazabilir, ona nasil yardimci olabiliriz konusunda bize talep de bulunabilir, aktif olanlarda, gerek dua, gerekse elden gelebilen ölçüde yardim da edebilir

Fakat buna uzulmek ya da anliyorum demek dahil değil.

Bu sekil davraniş onun su an ki tutumunu besler

Mesele beslemek değil çözümsel yaklasmak.

Katibin mental problemleri var mi ?

Var.

Katib bunlari kabul ediyor mu ?

Ediyor?

Katib mental sorunlarini isimlendirmiş ve ne oldugunu tam olarak tespit etmiş mi?

Etmiş (yazdiklarindan oyle anliyoruz)

Katib bunlar için çözümsel yol ve tedavi süreçlerini tam olarak uyguluyor mu?

Burasi meçhul

Kendi başına bir ugraş veriyor ve yazdiklarina bakilirsa bu konuda yalniz.

Peki katib gercekten iyileşmek istiyor mu?

Ayni döngü icinde dolanip duruyor, her yazilana karşi mazaretsel cumleler kuruyor?

Aile icindeki durumdan kacmak icin evlenmek istiyor ?

Ona yazilan yazilara karşın;

Yazdiklarinizi okudum ve bu konuda şöyle bir yol belirledim gibi cumleler kurmaktan ziyade bir fanusun icinde sıkışmış balik edasinda kafasini akvaryum camlarina vurup duruyor.

Ben ustune gidiyor gibi gozuksem de
Yukari bak diyorum.

Yukari bakmasi bi adimdir,
Sonrasi o fanustan cikmanin yolunu bulmak,
Daha Sonrasi alismis oldugu fanustan ciktiktan sonra aliskanliklarini terkederek yine yeniden baslamak.

Hepsi çok zor adimlar, ama imkansiz değil.

2 soru var ?

1) katib gercekten ne istiyor?

2) biz katibe zarar vermeden nasil yardim edebiliriz ?
Bakış açına saygı duyuyorum. Katıldığım notalarda var illaki. Bu konuda hassas olmamın sebebi belkide ablamdir. Yaşadığı bazı sıkıntılara şahit olunca ister istemez gözümün önüne geliyor. Bizzat aynı evin içinde yıllar boyu yaşayınca daha bir etkileniyor insan. Çözümmü dinlemekte bir çözüm bence. Yol haritasımı evet haklısın. Yol haritası hep var önümüzde ama bazen arkadan iteklenmen gerekiyor. Yol haritasından çok ne var şu devirde. Ama uygulama noktasında desteğe ihtiyacımız var. Rabbim kardeşimizi ve sizide istikametten ayırmasın.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
bu zamana kadar forumdan hiç kimseyi engellemedim ama sizin pek çok kişiyi engellediğinizi biliyorum.
Forumdan kimseyi engellememiş olman marifet değil, benim engelledigimi biliyor olman da sır değil.
Profil mesajlarima bakan her,
er/ hatun kişi bunu zaten bilir.
Seni de engellediğim icin zamaninda, bunu da bilmen gayet tabii.

Fekat yine de sherlock edası taşıyan yorumuna binaen;

IMG_20240220_072013_709.jpg

Tebrikler.
Bir davayı daha çözdün.👏

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Forumdan kimseyi engellememiş olman marifet değil, benim engelledigimi biliyor olman da sır değil.
Profil mesajlarima bakan her,
er/ hatun kişi bunu zaten bilir.
Seni de engellediğim icin zamaninda, bunu da bilmen gayet tabii.

Fekat yine de sherlock edası taşıyan yorumuna binaen;

Ekli dosyayı görüntüle 32290
Tebrikler.
Bir davayı daha çözdün.👏
Sebepsiz yere bir insan seni engellemediği halde onu engelliyorsan şöyle ki o kişi sana mesaj dahi atmamış bu psikolojik bir sorundur. İkincisi engellediğini tahmin ettim ama engellediğini anlayabilmek için senin boş yere insanları engellediğin gibi zamanımı boşuna harcamadım. Madalyayı bu sözlerimden sonra boynunuza asıp dolaşabilirsiniz. :ROFLMAO:

Son düzenleme:
kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Sebepsiz yere bir insan seni engellemediği halde onu engelliyorsan şöyle ki o kişi sana mesaj dahi atmamış bu psikolojik bir sorundur. İkincisi engellediğini tahmin ettim ama engellediğini anlayabilmek için senin boş yere insanları engellediğin gibi zamanımı boşuna harcamadım. Madalyayı bu sözlerimden sonra boynunuza asıp dolaşabilirsiniz. :ROFLMAO:
kadinlarla nasil konusacagini ogren once 🤡

joursoul Çevrimdışı

joursoul

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
hot wheels koleksiyonu yapmak istiyorum ama param yok.
Bu siteden gelecek bağışlara açığım :D

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Screenshot_20240220-203739_Instagram.jpg
Screenshot_20240220-203757_Instagram.jpg

Screenshot_20240220-203815_Instagram.jpg

Sahip olduğum nimetlerden birisi

Üst Ana Sayfa Alt