Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Görüp Duyduklarımızdan ve İnsanlar Hakkında Her Söylediğimizden Hesaba Tutulur muyuz?

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Esselamu Âleykum we Rahmatullâhi we Berekâtuh

Bir kimse hakkında birilerine yerme ya da övgü olmadan bahsetsek bundan da sorguya çekilir miyiz? Sadece kötü amaçlı konuşmalar mı gıybet olur?

Bir de gördüklerimizden ve duyduklarımızdan da sorguya çekilir miyiz?
ALLAH(C.C.) sizden razı olsun.
 
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh

مَا يَلْفِظُ مِنْ قَوْلٍ اِلَّا لَدَيْهِ رَق۪يبٌ عَت۪يدٌ
İnsan hiçbir söz söylemez ki onun yanında (yaptıklarını) gözetleyen (ve kaydeden) hazır bir melek bulunmasın. (Kaf suresi 18)

Bazı alimlere göre insanın hastayken iniltisi dâhi yazılırken; yine bazı âlimlere (İbn Aşur) göre burada maksad sevab ve günahla ilgili olan şeylerin yazılmasıdır. Sorumluluğu olmayanların sözlerini, sevab ve günaha medar olmayan şeyleri yazmak hikmete aykırıdır. Çünkü Kur’an’ın genel muhtevası gibi, ayetin siyak ve sibakı da işin bu yönüne vurgu yapıldığını göstermektedir. (İbn Aşur, Kaf suresi tefsiri) Çünkü Kişinin sağındaki melek iyilikleri yazar, solundaki de kötülükleri. İyilikleri yazan kötülükleri yazana amir durumundadır. Zira insan bir iyilik yaptığı zaman, sağdaki melek onu on iyilik olarak yazar. Ancak insan bir kötülük yaptığı zaman, sağdaki melek soldakine şöyle der: Onu yedi saat bekle, belki tesbih veya istiğfar eder.(Taberi, Beğavi, Beydavî, ilgili yer)
Başka âlimlere göre sevab ve günah içerikli olmayan, mubah olan sözler silinir. (Kurtubî, Kaf suresi ayetin tefsiri)

Görme ve duyduklarımız da bizi ilgilendiren, günah ve sevab içerikli durumlarına göre mesûliyet ve hesaba muhatab olabiliriz. Âllahu âlem.
 
kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Esselamu Âleykum we Rahmetullâhi we Berekâtuh

Peki bir kişiden isim, kişisel bilgi vermeden(boş yere değil, bir konuyla ilgili)mesela uyarmak amaçlı "benim tanıdığım birinin başına şöyle bir şey geldi" ya da "ben iyi bir Müslüman kişi tanıyorum tanışmak ister misin" gibi kötü niyet içermeyen şekilde bahsedilse yine sorguya çekilir miyiz bahsettik diye?
ALLAH Subhanahu we Teâlâ sizden razı olsun.
 
Üst Ana Sayfa Alt