Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Gözlerin Cihadı - Sen De Hemen Başla!

rucane Çevrimdışı

rucane

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sıcaklık arttıkça ve terlemeye başlayınca hatırlamanız gereken bir şey var: gözlerinizi korumak! Tabii ki, güneş gözlüğü kullanmanızdan bahsetmiyoruz..

Bakışları aşağı çekmekten bahsediyoruz.

Ne yazık ki, sıcaklıklar arttıkça, piyasada o sıcaklığa maruz kalan vücud parçası yüzdesi de artıyor.. Bu her ne kadar rahatsız edici ve üzücü de olsa, toplumun bir gerçeği oldu...

Üstüne üstelik, ahlâkını muhafaza etmek isteyen çoğumuz, özellikle tesettürlü hanımlar, 'dışarda' garip karşılanıyor.

Hâlbuki, Uluslarası Sağlık ve İnsan Örgütü (HHS) ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi gibi kuruluşlar bile vücudu açmayı değil, örtmeyi tavsiye ediyorlar.

İnsanları deri kanserinden muhafaza etmek için "Örtünü Seç" isimli bir kampanya bile başlattılar. Tavsiye ettikleri metodlardan birisi vücudu örten giysiler giyip güneşten gelen UV ışınlarından korunmak..

Kampanyanın örtünme ile alakalı kısmında bir not var: "uzun kollu bir tişört ve uzun bir pantolon size en iyi korumayı sağlar".

Unutmadan, küresel ısınma ve deri kanserleri hakkında ortalık hareketlenmeden çok çok önce, dünyanın her tarafından yaşayan Müslümanlar hiçbir zaman soyunma ihtiyacı hissetmediler. Ki çoğu, şehirlerinde, köylerinde, kasabalarında en sıcak yazlar yaşadılar/yaşıyorlar.

Aslında, güneşten korunmak için daha fazla giyindiler.

KUR'AN VE SÜNNETTEN TAVSİYELER


Etrafın(m)ız yarı-çıplak insanlarla dolmuşken, yapmamız gereken, ALLAH'ın ve Sevgili Peygamberimiz (sav)'in tavsiyelerini, emirlerini yerine getirmektir.

Kur'ân'da buyrulur:

"Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur." İsrâ Suresi, 32.âyet

Bu, Rabbimiz katında çok çirkin bir harekettir ve bundan dolayı O, gözlerimizi haramdan uzak tutmamızı istemektedir:

"Mü'min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphe yok ki, ALLAH onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır.

Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar." (Nûr Suresi, 30-31)

Gözlerini çevirmek sürekli yere bakmak ve hiç yüzünü kaldırmamak demek değildir.

Haziran'ın ortasında, sokakta tesettüre uygun giyinmemiş bir erkek ya da kadın gördüğümüzde yüzümüzü çevirmek demektir.


GÖZLERİN ZİNASI


Efendimiz (sav) ALLAH'ın emrini daha fazla açıklıyor. Ebu Hureyre (ra) rivayet etmiştir: "...gözlerin zinası da (harama) bakmaktır." (Buhâri, Müslim)

Ayrıca, Cüreyr (ra) anlatır: "ALLAH'ın Resûlu (sav)'e yanlışlıkla haram gördmeyi sorduğumda O (sav) buyurdu ki 'Gözlerini oradan çevir.'"

Yine Ebu Said tarafından rivayet edilen bir başka hadîs-i şerifte "Bir erkek başka bir erkeğin avretine bakmasın, ve bir kadın da başka bir kadının avretine bakmasın." buyrulmuştur.

Peygamber Efendimiz (sav) aynı cinsiyetten olsa bile gözlerimizi sakınmamız gerektiği buyurmuştur.

Bir yanlış anlaşılma da, sadece "dışarda" haram veya tesettürsüz birisini görünce gözlerimizi çevirmemiz gerektiğidir.

"Gözlerimizi çevirme" televizyon programı, dizi veya filmde karşımıza çıkan, mahrem görüntülerde de geçerlidir (bu tür programlardan ve TV'den kurtulmak daha mantıklıdır. Siyah Nur'da yayınlanan bu yazı size yardımcı olabilir! )

Kanal değiştirmek aynı zamanda izlediğiniz haberi sunan kişinin size çekici geldiği zaman da geçerlidir.

Hem bu arada, televizyon zaman kaybedilecek bir araç mıdır? Tabii ki, hayır! Siyah Nur'daki bu yazıyı okumalı ve bu fikrinizi pekiştirmelisiniz!SAHİLE GİTMEYİVERİN!


Veya mayolu insan birikintilerinin olduğu yerlere de..

Gözünüzü çevirmek böyle yerlerde işe yaramayabilir. Bir haram görüp gözünüzü başka bir yöne çevirdiniz ve "çok şükür" dediniz, ama bu uzun sürmeyebilir; oraya da bir süre sonra bakamayabilirsiniz..

Aynı konu parklar için de geçerlidir. Tabii bu, çoluk-çocuğu hiç dışarı götürmemek demek değildir. Serin havalarda ve yazın erken saatlerde (akşam namazından hemen önce gibi) dışarı çıkmak daha mantıklıdır..

Bu vakitler, "güneş banyosu" zamanının geçtiği ve çoğu insanın üşümeye başlayıp ortalığın temizlendiği vakitlerdir
..

DUA EDİN!
Duanın gücünü hafife almayın! Eğer bir iş, sizin çabalamanızı gerektiren bir işse, bu hakikat daha fazla ortaya çıkar.

Uygunsuz kıyafetlerin giyildiği bir yerden uzak durabilirsiniz. Ama kendi köşenizde, helal bir şekilde eğlenirken, plaja giden/gelen insanlarla karşılaşabilirsiniz.

Böyle durumlarda, gözünüzü çevirmek zor olabilir; çünkü hiç tahmin etmiyorsunuzdur. Zira zihnen de hazır değildiniz belki de.

Böyle bir zor durumda kaldığınızı hissettiğinizde şu duayı etmeniz tavsiye edilir: "Eûzu billahi Semî il Alîm, mineşşeytanir racîm." (Fussilet suresi, 36. ayete bknz.) Bu duanın manası:

"Eğer şeytandan gelen kötü bir düşünce seni dürtecek olursa, hemen ALLAH'a sığın. Çünkü O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir."

Normal zamanlarda da ALLAH'tan yardım istemek gerektir. "Lâ havle ve lâ kuvvete illa billâh" ı bolca söylemek de tavsiye edilmiştir (ALLAH'tan başka kuvvet sahibi yoktur). Eğer samimi bir şekilde duâ edersek, inşaALLAH, gözlerimizi çevirmekte başarılı olabiliriz.GÖZLERİMİZİ ÇEVİRMEK ANTİ-SOSYAL OLMAK DEMEK DEĞİLDİR.


Unutmamalı ki, gözlerimizi çevirmek, kaba veya anti-sosyal olmak demek değildir. Yaz tabii ki, dışarı çıkma, eğlenme ve hatta tebliğ için en uygun zamandır!

Mesela, gençler çevrelerindeki insanlara bilgi verici broşürler dağatabilirler!

Peygamber efendimiz, her sene düzenlenen ve içinde kumar ve içki gibi İslami olmayan eğlencelerin düzenlendiği "Ukaz" festivalinde insanlara İslamiyeti anlatıyordu.

Bununla beraber, bu kendine güven, disiplin ve iman gerektirir. Bu hiç bir zaman, o haramların içine girmeye götürmemelidir sizi.
BAKIŞ BİR MÜSLÜMANIN KARAKTERİDİR


Bir müslüman nezih ve temizdir. Bu, onun bütün vücudunun nezih ve temiz olması demektir. Bunun doğal bir neticesi de, gözleri çevirmektir.

Cenâb-ı Hak buyurur:

"Ey iman edenler! Şeytanın adımlarına uymayın. Kim şeytanın adımlarına uyarsa, bilsin ki o hayasızlığı ve kötülüğü emreder." (Nur sûresi, 21)

Uygun giyinmemiş bir erkeğe veya kadına bakmak, şeytanın adımlarını takip etmektir.

Bu tamamen bir bakışla başlar. Bu bakış sizi konuşmaya ve flörte götürür, sonra buluşma.. sonrası hiçbir zaman konuşmak istemeyeceğiniz şeylere..

O zaman hadi Şeytanın oyununu bozun ve gözlerinizi çevirin!
Hemen bugün başlayalım, bu sıcak yaz günlerinde. Evet, tabii ki zor olabilir ve disiplin ve iman gerektirir.

Ama, ne zaman biz ALLAH'ın istediği şekilde yaşamaya çalışırsak, bu hayatta ve bundan sonraki hayatımızda bizim için güzel günler, güzel şeyler hazırlanacaktır.

Bu tamamen bir cihaddır. Bazı şeylere katlanmaya tamamen değecek bu cihada katılmakla hepimiz iyi edeceğiz;Dr. Hişam Hisebella, Siyah Nur
 
G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah cc razı olsun kardeşim...çok gusel ve onemlı bı konuyu paylaşmışsın bızlerle...
 
ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM..........ETRAF ET PAZARINA DÖNMEYE BAŞLADI .......

GÖZLERİMİZİ HARAMDAN KORUYALIM İNŞALLAH..........SELAMETLE
 
!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Daha çok erkekleri ilgilendiren bir mesela ama yanıt verenler bayan kardeşlerimiz.Allah razı olsun rucane kardeş.Rabbim nefsimizin fitnesinden şeytanın şerrinden bizleri korusun.

.....
 
A Çevrimdışı

asfiya

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
çok hoş bir paylaşım yüreğine sağlık kardeşim...
Rabbim mü'min ve mü'minelerin yardımcısı olsun her iki taraf için de zor bir durum... Allah'ın emriyle tesettüre giren bacılarımız ( Allah'ın emrettiği tesettür) özelliklede yazın ( soyunanların hazımsızlığı yüzünden )sokakta duymadıkları laf ...yemedikleri hakaret kalmıyor...
erkek kardeşlerimiz için de daha baska sorunlar var.. gözlerini haramdan sakındırmaları için çok buyuk gayret sarfetmeleri gerekiyor..Rabbim hepimizin yardımcısı olsun....Amin....
 
S Çevrimdışı

sefere_niyet

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah (cc) razı olsun kardeşim, güzel ve zamanında bir paylaşım ve uyarı...

Rabbim itaat etmeyi nasip etsin..
 
Ö Çevrimdışı

ÖzgürlüğüN_Gülü

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yazı çok güzel olmuş.İnşallah okuduğumuzla kalmayız amele dökeriz.Allah seni sevdiği kullardan eylesin,bize böylesine önemli bir konuyu anlattığın için.
 
K Çevrimdışı

kıtmir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
es-selamun aleykum

konu önemine binaen tekrar gündeme alınmıştır...
 
temin_dari Çevrimdışı

temin_dari

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ruveyda. ' Alıntı:
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM..........ETRAF ET PAZARINA DÖNMEYE BAŞLADI .......

GÖZLERİMİZİ HARAMDAN KORUYALIM İNŞALLAH..........SELAMETLE

Rabbim nefsimize hakimiyet sağlamayı nasip etsin...Allah razı olsun...
 
M Çevrimdışı

mucahit571

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
gerçekten günümüz gençliğini özelliklede erkekleri 1. derecede ilgilendiren bi konu.ben konyada oturduğum halde gerçekten işim olmadığı zamanlar elimden geldiğince dışarıya çıkmamaya gayret ediyom.ünüversite gençliği heryeri olduğu gibi konyayıda bitirdi.hatırlatımından dolayı çok çok teşekkür ederim
 
M Çevrimdışı

mucahit571

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
gerçekten etrafın haline çok üzülüyorum.ailesi olan biri nasıl dışarı çıkacak gerçekten çok üzülüyorum.rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun :crycry
 
Z Çevrimdışı

z-m-n

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun kardeşler.cümlemize uyguluyabilmeyi ve emrolunduğumuz gibi dosdoğru olabilmeyi nasip etsin inşallah. selametle....
 
eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH razı olsun.Rabbim nefsimizin fitnesinden şeytanın şerrinden bizleri korusun.(amin)
 
Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
ÖzgürlüğüN_Gülü ' Alıntı:
Yazı çok güzel olmuş.İnşALLAH okuduğumuzla kalmayız amele dökeriz.ALLAH seni sevdiği kullardan eylesin,bize böylesine önemli bir konuyu anlattığın için. :öptüm:///

ALLAH Razı olsun :ahim .... şu günlerde ihtiyaç duyduğumuz bir yazı.....
 
H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
rucane kardesimizden ALLAH c.c razi olsun gercekten her kimsenin yapmasi unutmamasi gereken seyler...
 
Üst Ana Sayfa Alt