Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Gündemimizi İslam mı Belirliyor Yoksa İslam Düşmanları mı?

T Çevrimdışı

tevhiddavam

Rabbim! Benim ilmimi arttır!
İslam-TR Üyesi
(Alıntıdır)

BBC bir haber yayınladı, daha doğrusu bir röportaj. “Biz kadınlar neden camide arka safta namaz kılıyoruz? Oysaki erkeklerle aynı sırada oturup ders çalışabiliyoruz. Camiye geldiğimde bu durum değişiyor.” diyor özetle başı kapalı kafası karışık genç kız.

Durup düşünüyorum; erkeklerle aynı safta namaz kılmak neden istensin? İslam dini bunu yasaklıyor, Peygamber efendimizin hadisleri ortada. Neden böyle gereksiz bir konu açılıyor hiç düşündünüz mü? Dahası, böyle gereksiz bir konuyu koskoca İngiliz devlet televizyonu olan BBC neden haber yapıyor?

Bakın aslında sondan gidersek meseleyi anlıyoruz. Biz BBC’de çalışsak, bir genç kızla röportaj yapsak, “neden erkekler papaz oluyor da kadınlar papaz olamıyor” dese, BBC bunu haber yapar mı? Böyle gereksiz bir haberden sonra bize maaş vermeye devam eder mi?

Öncelikle bu bayana cevap vermek gerekirse;

Hristiyanlık dininde kadın papaz olamaz, bunu sen keyfine göre değiştiremezsin. İslam dinini ise keyfine göre hiç değiştiremezsin. İslam dininde kadın arka safta kılar, bunu beğenmeyenler yarın da “neden kadınlar başörtüsü takıyor, erkekler taksın” diyecek emin olun. Hatta bu camiye gelmeye kafayı takmış feminist kızların 5 vakit namaz kıldıklarını bile sanmıyorum. Maksat muhalif olmak, farklı durmak, gündem olmak. Din bu kardeşim, beğeniyorsan git ineğe tap, ateist ol, Buda’ya tap. Ama milletin kafasına ve nefsine göre İslam dini değişmez, değişemez, bunu da bilin. Olmadı kendi mezhebinizi kurup kadın imam da atayıp feminizm mezhebini kurduk deyin, tutmaz, kendi kendinize takılır sonra da dükkanınızı kapatırsınız. Siz bile kendinize inanmazsınız.

Medya projesine gelince;

Mesele bu haberin absürd olmasında, belki de haberin kendisi bile ısmarlama yani proje olmasında değil. Mesele İslami kamuoyunun savunma psikolojisi içinde olması ve delinin attığı taşı kırk akıllının çıkarmak için kafa yormasında.

Örnekleri çoğaltabiliriz. Bir hafta deve sidiği, bir hafta kadınlar namazda neden aynı safta değil, bir hafta kadınlar neden imam olmuyor derler, haftaya İslam’da çok evlilik, sonra Cübbeli Ahmet’in din üzerinden ticaret haberi, ardından çocuk yaşta evlilik, ertesinde İslam’da kadına şiddet var mı…

Bitmez bu konular, her hafta birini açıp sol medyaya malzeme verip önümüze ısıtıp ısıtıp veriyorlar. Zaten dertleri bunları gündem edip bir çözüme kavuşturmak değil, dertleri milleti İslam’dan soğutmak, gençlerin kafasını karıştırmak. Başarıyorlar da, milleti Hristiyan yapamadılar ama Ehli Sünnet akideden, mezheplerden ve amellerden soğutmayı başardılar.

Bunları bitiremezsiniz. BBC bile seviyeyi bu kadar düşürmüşse daha da bu tarz haberler artacak demektir. Müslüman cemaatlerin hocaları ve sivil toplumun kanaat önderleri komisyon kurmalı, kendi gündemlerini topluma ve medyaya dayatmalı. En başta mesele de tevhide davet olmalı, sonra da sosyal konular ve haklarımız için mücadele edilmeli.

Örnek olarak;

– Türkiye’de biz Müslümanlar neden Yunanistan ve İngiltere’deki gibi en azından miras ve evlilik gibi konularda bile İslam hukukundan mahrum bırakılıyoruz? Bu ülkelerde iki çeşit hukuk var iken neden bizde tek tip hukuk dayatılıyor?
– 28 Şubat mağdurları hala hapiste, Ergenekoncular ise çoktan hapisten çıktı. Bu mağduriyetler neden giderilmiyor?
– Türkiye’de başörtülü ve sakallı Müslümanlara karşı laikler solcular her mekanda nefret suçu işliyor, neden ceza almıyorlar?
– Türkiye’deki Müslümanlar evlatlarını bağımsız medreselerde okutmak istiyorlar. Avrupa’da papaz okulları var, neden Türkiye’de de bu şekilde bağımsız medrese hakkımız olmasın? Neden neredeyse her şehirde her cemaatin ve tarikatın şuan de-facto (fiili olarak, uygulamada) sürdürdüğü medreseler merdiven altına itiliyor?

Daha oturup kafa yorulsa birçok konu başlığı çıkarılır ve bunlar medyada gündem edilir. Ancak Müslümanlar bağımsız medyalar kurmaktan, sivil toplum olarak hak aramaktan fersah fersah uzak. Bu şekilde biz bize sosyal medyada paylaşarak gündem belirlememiz mümkün değil, etken değil edilgen hale düşüyoruz ve saçma sapan solcu itirazlarına cevap vermekle yıllarımızı tüketiyor.

Allah Türkiye’deki İslami kesime basiret ve feraset versin inşallah.

-Miraç Karaaslan

mefhum Çevrimdışı

mefhum

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zikredilen videoyu özellikle izledim. Zaten facebook, youtube her yere koymuş insanlar. Gerçek olsa bile bu kadar ferdi olayı bu şekilde reklam yaparak zihinleri bulandırmak yanlış olmakla beraber burada başka bir problem daha var.
. İnsanlar kızın resmini veya videosunu koyup milletin bu kıza hakaret etmesi için gerekli ortamı oluşturmuş. Dikkat edin kızcağız daha çocuk. Bizim muhafazakar insanımız kızın ne haysiyetini ne şerefini bırakmış söylemlerinde.
. Özellikle bir müslümandan gördüğümüz vakıaları hüsnü niyet çerçevesinde değerlendirmemiz gerekir. Bu videoların öncesine baktığınızda bu hanımların şikayetleri camilerin ücra yerlerinde değil bakımlı yerlerinde namaz kılmak istiyorlar. Söylemlerinden aynı safta olma isteği çıkabilir fakat aynı zamanda sadece caminin önlerden güzel bir bölümünün kendilerine ayrılması isteğide çıkabilir. Videoyu izleyen kardeşlerden itirazı olan varsa buyursun benim hatırladığım en azından böyle idi.
Bu kızcağız ikinci türden bir istekte bulundu ise o videoyu oraya koyanlarda, akıllarına gelen her cümle ile bu kızcağızı tahkir edenlerde ahirette bu kızcağızın günahlarını sırtlanmak için sıraya da girebilirler Allah'u âlem.. Zira bütün türkiyeye reklam ettiler.
Tabi bu demek değil ki bu insanların usulü yanlış.

A Çevrimdışı

Abdulhakim35

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
projede istenen, bir gurup insanın cami basıp bu kızlı erkekli gurubu yaka-paça dışarı atmasıdır ki ortalık daha da karışsın. Ben şahsen camide böyle bir manzara ile karşılaşsam hiiiç oralı olmam.

T Çevrimdışı

tevhiddavam

İslam-TR Üyesi
Zikredilen videoyu özellikle izledim. Zaten facebook, youtube her yere koymuş insanlar. Gerçek olsa bile bu kadar ferdi olayı bu şekilde reklam yaparak zihinleri bulandırmak yanlış olmakla beraber burada başka bir problem daha var.
. İnsanlar kızın resmini veya videosunu koyup milletin bu kıza hakaret etmesi için gerekli ortamı oluşturmuş. Dikkat edin kızcağız daha çocuk. Bizim muhafazakar insanımız kızın ne haysiyetini ne şerefini bırakmış söylemlerinde.
. Özellikle bir müslümandan gördüğümüz vakıaları hüsnü niyet çerçevesinde değerlendirmemiz gerekir. Bu videoların öncesine baktığınızda bu hanımların şikayetleri camilerin ücra yerlerinde değil bakımlı yerlerinde namaz kılmak istiyorlar. Söylemlerinden aynı safta olma isteği çıkabilir fakat aynı zamanda sadece caminin önlerden güzel bir bölümünün kendilerine ayrılması isteğide çıkabilir. Videoyu izleyen kardeşlerden itirazı olan varsa buyursun benim hatırladığım en azından böyle idi.
Bu kızcağız ikinci türden bir istekte bulundu ise o videoyu oraya koyanlarda, akıllarına gelen her cümle ile bu kızcağızı tahkir edenlerde ahirette bu kızcağızın günahlarını sırtlanmak için sıraya da girebilirler Allah'u âlem.. Zira bütün türkiyeye reklam ettiler.
Tabi bu demek değil ki bu insanların usulü yanlış.
Abi siz olayı yanlış anlamışsıniz. Bu insanların derdi hanımlara ayrılan yerin bakımsızlığı olasydı şayet bu işi çok daha sessiz bir şekilde bir imzayla bile halledebilirlerdi. Nitekim validemin de böyle bir durumdan müftülüğe dilekçe yazdığı olmuştu ve olumlu netice almıştık.
Bunların derdi erkeklerin namaz kıldıkları yerde kadınlar niye namaz kılamıyor? Neden aynı haklara sahip değiliz? Neden onlar önde biz arkada? Zart zurt..

Bu işin ucu kadınların imam müezzin olmasına kadar da uzar gider. Videodaki genç kızımız da işte bu fikri dayatıyo. Ha o da orada sadece 1 piyon zaten, orası ayrı. Kimse kızın şahsiyetini tahkir etmiyor. Bizim asıl derdimiz onun da arkasındaki üst akıl.

Her hafta farklı bir olayı gündem ediyolar, ve farkındaysanız özellikle kadın üzerine oynuyolar. Bizim de buna bir şekilde tepkimizi koymamız gerekmez mi? Ben burada hüsnü zan beslemelik bir olay göremiyorum. Bacıların da daha uyanık olmaları lazım, islamı hevalarımız uğrunda değiştiremeyiz. İnanın orada bulunan çoğu insan -farkında olarak ya da olmayarak- sol cenahın ekmeğine yağ sürüyor. Bizi bu kadaf zelil düşürmelerine tepkisiz kalamayız. Bence kalmamalıyız..

mefhum Çevrimdışı

mefhum

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abi siz olayı yanlış anlamışsıniz. Bu insanların derdi hanımlara ayrılan yerin bakımsızlığı olasydı şayet bu işi çok daha sessiz bir şekilde bir imzayla bile halledebilirlerdi. Nitekim validemin de böyle bir durumdan müftülüğe dilekçe yazdığı olmuştu ve olumlu netice almıştık.
Bunların derdi erkeklerin namaz kıldıkları yerde kadınlar niye namaz kılamıyor? Neden aynı haklara sahip değiliz? Neden onlar önde biz arkada? Zart zurt..

Bu işin ucu kadınların imam müezzin olmasına kadar da uzar gider. Videodaki genç kızımız da işte bu fikri dayatıyo. Ha o da orada sadece 1 piyon zaten, orası ayrı. Kimse kızın şahsiyetini tahkir etmiyor. Bizim asıl derdimiz onun da arkasındaki üst akıl.

Her hafta farklı bir olayı gündem ediyolar, ve farkındaysanız özellikle kadın üzerine oynuyolar. Bizim de buna bir şekilde tepkimizi koymamız gerekmez mi? Ben burada hüsnü zan beslemelik bir olay göremiyorum. Bacıların da daha uyanık olmaları lazım, islamı hevalarımız uğrunda değiştiremeyiz. İnanın orada bulunan çoğu insan -farkında olarak ya da olmayarak- sol cenahın ekmeğine yağ sürüyor. Bizi bu kadaf zelil düşürmelerine tepkisiz kalamayız. Bence kalmamalıyız..
Muhterem kardeşim.. Bu kadar zahmet etmiş yazmışsın diye biraz daha bakındım.. Açtıkları siteye, diğer röportajlara vs. vs.. Bu mübâreklerin yaptığını doğru bulduğumu söylemiyorum. Aynı safta namaz kılmak gibi bir iddialarına denk gelmedim. Niyet okuyucu değilim. Niyetlerini okuyup sonra tahkir edilmesini yanlış buluyorum. İnternet siteleri var girin bakın.. Yiğidi öldür hakkını ver derler.. Yaptıkları bir yanlış zikredilse ses getirmeyecek diye üzerine eklemeler yapılmış facebook ve youtube'da daha çok ilgi görsün diye sanki. Tabi tekrar diyorum varsa bununla ilgili bir sözleri buyrun paylaşın.. Yoksa bu kadar abartmayalım ki düşmanımız dahi dilimizden emin olsun..
(Bakınırken bir tanesinin elinde elektro gitar diyorlar sanırım ondan gördüm : ).. Sayenizde hayatımda ilk defa elektro gitar çalan başı kapalı bi hanım da görmüş oldum. Daha neler göreceğiz bakalım.. )

T Çevrimdışı

tevhiddavam

İslam-TR Üyesi
Muhterem kardeşim.. Bu kadar zahmet etmiş yazmışsın diye biraz daha bakındım.. Açtıkları siteye, diğer röportajlara vs. vs.. Bu mübâreklerin yaptığını doğru bulduğumu söylemiyorum. Aynı safta namaz kılmak gibi bir iddialarına denk gelmedim. Niyet okuyucu değilim. Niyetlerini okuyup sonra tahkir edilmesini yanlış buluyorum. İnternet siteleri var girin bakın.. Yiğidi öldür hakkını ver derler.. Yaptıkları bir yanlış zikredilse ses getirmeyecek diye üzerine eklemeler yapılmış facebook ve youtube'da daha çok ilgi görsün diye sanki. Tabi tekrar diyorum varsa bununla ilgili bir sözleri buyrun paylaşın.. Yoksa bu kadar abartmayalım ki düşmanımız dahi dilimizden emin olsun..
(Bakınırken bir tanesinin elinde elektro gitar diyorlar sanırım ondan gördüm : ).. Sayenizde hayatımda ilk defa elektro gitar çalan başı kapalı bi hanım da görmüş oldum. Daha neler göreceğiz bakalım.. )
Aynı saf değil zaten onu işin ucu oraya varır manasında söyledim. Ama aynı yerde neden kılamıyoruz tarzı söylemleri var şu an vaktim yok atamıyorum. Denk gelen bilen kardeş varsa paylaşsa makbule geçer. Demek istediğinizi anladım ama. Müslümanlar olarak fazla lakaydlığımız var cidden. Dilimize düşenin vay haline : )
Bu konuda daha dikkatli olmaya çalışacağım inşallah ben de. Allah razı olsun

Üst Ana Sayfa Alt