Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Gündeminize Dair ''Röportaj''

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Benden havadisler var . :)

Ankara'da hem yağmur hemde fırtına sel gibi doldu yollar gençlik de imanı çöküş ve cemaatlerin hala işe yaramaması.

Fotolari gordum Allah yardim etsin bir hayli yağmış.
Cemaatler menfaatleri doğrultusunda ilerliyor yani cok bir sey beklememek lazim.

TUVEYLİB Çevrimdışı

TUVEYLİB

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ÖMERLERİ (R.AHM) VE HAYALLERİNİ ÖZLEDİK
1f641.png

Ömer -radıyallâhu anh- hilâfeti zamanında bir gün dostlarıyla oturuyordu. Onlara (Allah’tan) bazı talep ve temennîlerde bulunmalarını söyledi. (Âdetâ onların hayal ufkunu görmek istedi.) Oradakilerden bir kısmı;
“–İçinde bulunduğumuz şu hâne dolusunca paralarım olsun da Allah yolunda infâk edeyim!..” şeklinde niyet izhâr etti.

Bir kısmı;
“–Şu ev dolusu altınım olsun da Allah için harcayayım!..” tarzında temennîde bulundu.

Bazılarının hayali de;
“–Şu hâne dolusu mücevherlere sahip olayım da onları Allah yolunda sarf edeyim!..” şeklinde oldu.

Ancak Ömer;
“–Daha, daha fazlasını isteyin!” deyince onlar;
“–Allah Teâlâ’dan daha başka ne isteyebiliriz ki?!.” dediler.
Bunun üzerine Ömer -radıyallâhu anh-;
“–Ben ise, içinde bulunduğumuz şu hânenin Ebû Ubeyde bin Cerrâh, Muâz bin Cebel ve Huzeyfetü’l-Yemânî gibi (müstesnâ, seçkin, keyfiyetli, ideal ve yetişmiş) kimseler ile dolu olmasını ve bunları Allâh’a itaat yolunda, yani tebliğ ve ıslah hizmetlerinde istihdâm etmeyi temennî ederim…” dedi. (Buhârî, Târîhu’s-Sağîr, I, 54)

Ömer (r.a) temennisi gibi bir düsturla hareket etseydi müslümanlar çok şey degisek lakin küfrün sistemi izin vermiyor. Allahu alem ne cevherler çıkar...

TUVEYLİB Çevrimdışı

TUVEYLİB

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
GÜNDEMİMİZ OLMASI GEREKEN ŞEYLER....

UNUTTUĞUMUZ/UNUTTURULDUĞUMUZ VACİPLER

1-El-Vela Ve El-Bera (Allah için sevmek ve Allah için Buğuz Etmek.
2-Emri Bi-l Maruf Ve Nehyi Ani-l Münker (Allah'ın emrettiklerini Emredip Nehyettiklerinden Sakındırmak).
3-Cihadın günümüzde vacip oluşu.
4-Tağutu Dilimizle, Elimizle, Kalbimizle Reddetmek.
5-Esir Müminlerin Kurtarılması.
6-Dinimizin Mücadele Ve Kıyam Dini Olduğu.

ÖNEMLİ NOT: VACİBİ YERİNE GETİRMEYEN KİMSE GÜNAHKAR OLUR...
Rabbim Bütrün Sorumluluklarını Yerine Getiren Muvahhid Müminlerden Eylesin Bizleri...
Allahumme Amin..

Gazali44 Çevrimdışı

Gazali44

لَا اِلَهَ اِلَّا اللهْ
İslam-TR Üyesi
@Genç55 ve @Gazali44

Gundeminize dair mikrofon sizlerde inşaAllah.

Benim gündemimde yeni bi eve taşındık onun işleriyle uğrasmakla meşgulüm ayrıca ramazan ayı bittikten sonra ibadetlerimde falan gevşeme oldu kendimi düzeltmeye çalışıyorum günahlardan uzak durmaya bide bulunduğum işyerinde gıybet dedikodu çok bu gibi şeylerden uzak durmaya çalışıyorum Allah hepimizin yardımcısı olsun

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Benim gündemimde yeni bi eve taşındık onun işleriyle uğrasmakla meşgulüm ayrıca ramazan ayı bittikten sonra ibadetlerimde falan gevşeme oldu kendimi düzeltmeye çalışıyorum günahlardan uzak durmaya bide bulunduğum işyerinde gıybet dedikodu çok bu gibi şeylerden uzak durmaya çalışıyorum Allah hepimizin yardımcısı olsun

Amin kardeş.

Vasat Çevrimdışı

Vasat

Üye
İslam-TR Üyesi
Gündemimden sadece en önemli gördüğümü paylaşmak isterim. Yeni islama dönmüş birinin değişim döneminde çevresinden gördüğü kınama baskıları. Dış görünüşü ve eski alışkanlıklarını değiştirmeye çalışıyor. Yeni halini eski arkadaşları sevmiyor. Henüz tam değişmediği için de islami çevre sevmiyor. Arada kalmış acı çekiyor ama halini anlayan pek yok. Cahilden medet umulmaz ama islami camianın islama yeni yönelenlere anlayışlı davranması gerekir. Bir anda mükemmellik beklenmesi akla aykırı birşey.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Gündemimden sadece en önemli gördüğümü paylaşmak isterim. Yeni islama dönmüş birinin değişim döneminde çevresinden gördüğü kınama baskıları. Dış görünüşü ve eski alışkanlıklarını değiştirmeye çalışıyor. Yeni halini eski arkadaşları sevmiyor. Henüz tam değişmediği için de islami çevre sevmiyor. Arada kalmış acı çekiyor ama halini anlayan pek yok. Cahilden medet umulmaz ama islami camianın islama yeni yönelenlere anlayışlı davranması gerekir. Bir anda mükemmellik beklenmesi akla aykırı birşey.

Ne kadar guzel yazdin birader.
Yuzyillardir bunu anlatmaya calistim.
Ozellikle dinle hicbir alakasi olmayan, geleneksellikten bahsetmiyorum harbiden olmayan ailelere mensup olmus ve o kulturde buyumus yetismis insanlarin musluman olmasindan sonraki arada kalmisligi zorlu bir surec.
Ne islamci taraf kabul ediyor ne diger taraf.
Millet aliskanliklarini degistiremiyor ama o kisiden hemen adapte olmasini bekliyor
Olmayinca da itekliyor. Cogu da guya empatide cigir acmis insanlar kendilerince.
Kendilerince takilmak zorundalar. Baska careleri yok.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Keke varya Ayasofya dan çıktı tonlarca hafız kimi diyor bunlar Erdoğan'ın gizli ordusu falan diye
Bilmiyorum kardesim gizli ordu filan.
Ama iktidar tarafindan desteklenen okullar var, ozellikle bazi imam hatipler. Bunlarin egitim kadrolari da atama ile kurulmuyor.
Yani alalede herhangi bir kimyaciyi ya da matematikci gorev almiyor ozel ucretle çağırılıyor. Ve bazi vakif üniversiteleri tarafindan da destekli, keza yine bazi is adamlari tarafindan da. Hal boyle olunca
Islami ilimler disinda yurtdisi baglantili ki dil konusunda kiz ya da erkek imam hatip olsun fark etmiyor ister dil bazli olsun( arapca) ister yapay zeka bilimsel calismalar olsun egitimlerde bir hayli basarililar.
Bunlarin pek haber degeri olmuyor ama takip edenler varsa zaten vakıftır.
Erdogan olmasa da illa yetiştirilecek bir alt yapi olmak zorunda. Beğensinler beğenmesinler yeni nesle yatirim yapmak zorundalar, yapiyorlar da.
Keza nasil matematik köyü ali nesin gibiler elaman yetistiriyorlarsa onlar da yapacaklar elbet.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
@HAMAS abi
mikrofon siz de inşaAllah.
Gündeminiz nedir ?
Teşekkür ederim. Ben çok dağınık çalıştığım için gündemim de bu şekilde oluyor.

Şu an yarıda bıraktığım Sql Server eğitimime ve Kişisel gelişim eğitimime devam ediyorum.

Aynı zaman da ticari olarak hangi faaliyetleri yapabileceğim araştırıyorum.

Ahiret için ise çocuklarımın telefon,internet ve sosyal medya dan olumsuz etkilendiklerini gördüğüm için bunu düzeltmenin yollarına bakıyorum. Ayrıca ülke olarak ahlaki açıdan çok kötü durumdayız. Bundan dolayı başımıza ciddi bir musibet gelebileceğinden dolayı da endişeliyim. Bunun için neler yapılabileceğini düşünüyorum. Tabi bunu islami cemaatler üzerinden yapmak çok zor. Çünkü çoğunun kendi çarkını büyütüp çevirmek peşinde olduğunu düşündüğüm için daha farklı yöntemler ile yapmanın peşindeyim kısaca.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Teşekkür ederim. Ben çok dağınık çalıştığım için gündemim de bu şekilde oluyor.

Şu an yarıda bıraktığım Sql Server eğitimime ve Kişisel gelişim eğitimime devam ediyorum.

Aynı zaman da ticari olarak hangi faaliyetleri yapabileceğim araştırıyorum.

Ahiret için ise çocuklarımın telefon,internet ve sosyal medya dan olumsuz etkilendiklerini gördüğüm için bunu düzeltmenin yollarına bakıyorum. Ayrıca ülke olarak ahlaki açıdan çok kötü durumdayız. Bundan dolayı başımıza ciddi bir musibet gelebileceğinden dolayı da endişeliyim. Bunun için neler yapılabileceğini düşünüyorum. Tabi bunu islami cemaatler üzerinden yapmak çok zor. Çünkü çoğunun kendi çarkını büyütüp çevirmek peşinde olduğunu düşündüğüm için daha farklı yöntemler ile yapmanın peşindeyim kısaca.

Allah razi olsun abi, inşaAllah muvaffak olursunuz

İmam Ebu Hanif Çevrimdışı

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Benim bir arkadaşım vardı oda hafızlık yapdi imamlık da ama ben hiç bir imamda yani bazıları hariç hiç samimi görmüyorum

Ülkemizde ki ehli tevhid dedimiz cemaatler niye hiç ayaklanma yapmıyor bi hareketlenme yapmıyor nasıl kötü bir şey madem tasavvuf camiasına karşıyız ama onların sesi daha çok çıkıyor bizimkiler de hiç bir şey yok kime kusura bakmasın

Üst Ana Sayfa Alt