Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Güneşin Battığı Yer Hakkındaki Hadise Zayıf Diyen Alimler Var mıdır?

M Çevrimdışı

MuslimElAlmani

Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum.
Zulkarneyn günesi suya battigini görmesini farkli anlamaya müsait. Sonucta Zulkarneynin gördügü anlatiliyor ayette.
Ama bu Hadiste peygamberimiz s.a.v ayni seyi söylüyor Ebu derda´ya. Bu hadise zayif diyen alim olmus mu? Elbani sahih diyor.
Nasil anlasilmali bu hadis?
(ebu davud 4002)


حَدَّثَنَا عُثْمَانُ بْنُ أَبِي شَيْبَةَ، وَعُبَيْدُ اللَّهِ بْنُ عُمَرَ بْنِ مَيْسَرَةَ، - الْمَعْنَى - قَالاَ حَدَّثَنَا يَزِيدُ بْنُ هَارُونَ، عَنْ سُفْيَانَ بْنِ حُسَيْنٍ، عَنِ الْحَكَمِ بْنِ عُتَيْبَةَ، عَنْ إِبْرَاهِيمَ التَّيْمِيِّ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ أَبِي ذَرٍّ، قَالَ كُنْتُ رَدِيفَ رَسُولِ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم وَهُوَ عَلَى حِمَارٍ وَالشَّمْسُ عِنْدَ غُرُوبِهَا فَقَالَ ‏"‏ هَلْ تَدْرِي أَيْنَ تَغْرُبُ هَذِهِ ‏"‏ ‏.‏ قُلْتُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ أَعْلَمُ ‏.‏ قَالَ ‏"‏ فَإِنَّهَا تَغْرُبُ فِي عَيْنِ حَامِيَةٍ ‏"‏ ‏.‏
Grade: Sahih in chain (Al-Albani) صحيح الإسناد (الألباني)
 
عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Güneşin kara bir balçıkta battığı ifadesi hadisin sadece Süfyan b. Hüseyin yoluyla ulaşan rivayetinde yer alıyor. Bu şahıs hadis alimleri tarafından tedlis ile de suçlanmış. Buhari ve Müslim'de yer alan rivayette bu ilave mevcut değil, aksine güneşin arşın altında Allah'a secde ettiği belirtiliyor. Dolayısıyla bu ilaveye itimad edilmeyeceği ifade olunmuş.

Hadisin rivayet zinciri aşağıda açıklanmış. İslamqa sitesi de nakilleriyle birlikte aynısını belirtiyor.


 
Üst Ana Sayfa Alt