Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :

El-idetü atıyyetün. -Vaad edilen, verilmelidir.

(Ebû Nu'aym)

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

El-bereketü mea ekabiriküm -"Bereket, büyüklerinizle birlikteliktir."

(Hâkim, el- Müstedrek)

A Çevrimdışı

Ayyüzlü

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ailemizdeki büyüklerimizi hep evimizin direği diye kabul ederiz hani... Ne hakiki bir tespittir bu!

Bundan ayrıca; bana göre bir evde yaşayan büyük, o evdeki sıradan veya sıradışı etkinliklere katılamıyor olsa bile, o evin yine de direğidir. Hatta belki garibinize gidecek bu benzetmem; fakat sobası gibidir onlar evlerimizin...

Özellikle Anadolu kültürü ile yetişmiş ailelelerde, hanelerde, paralel olarak en tahammül edilemez sıkıntı -hem gerçek hem de mecaz anlamlarıyla- soğukluktur. Onlar, varlıkları ile muhtelif soğuklukların meydana gelmemesinde büyük rol oynarlar; meydana gelen soğuklukların ise, yine sırf yaşıyor olmalarıyla bile en az seviyeye inmesine vesile olurlar... Peki bu durumu hangimiz veya kaçta kaçımız, onlar yaşıyorken, onlar evlerimizdeyken farkedebiliriz ve bu duruma şükrederiz? Bu kurguda istatistikî veriler çok da önemli değil... Önemli olan onların yokluğunda, evlerimizdeki, gönüllerimizdeki, hayallerimizdeki "ılık hava"nın, onlarla birlikte olduğumuz dönemlerdeki gibi kendini hissettiriyor olmayışıdır...

Hep derler ki; "Şimdi yanımızda olsalardı da; varsın, sadece gölgelerini görseydik!"

Dedirtme ve o hüznün yüreklerimize işlenmesine izin verme Rabbim!

Rabbim! Sen büyüklerimizin eksikliklerini verme bizlere... Onların, senin emirlerini dikkate alarak verdikleri nasihatlere layık olarak yaşamayı nasip et bize!..

Amin...

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

El'a'mâlü bi'n-niyât -"Ameller niyetlere göre değerlendirilir."

(Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1, 25, 43)

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Biri diğerine ihanet etmediği müddetçe iki ortağın üçüncüsü ben olurum. Biri arkadaşına ihanet etti mi ben aralarından çekilirim.

Ebu Davud, Büyu 27

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Es'salatü nûru'l mü'min. -"Namaz, mü'minin nûrudur."

(Buhârî)

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Ruhlar toplanmış cemaatler (gibidir). Onlardan birbiriyle (önceden) tanışanlar kaynaşır, tanışmayanlar ayrılırlar.

Buhari, Enbiya 2

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Allah Teala hazretleri bir kulun hayrını diledi mi ölümünden önce salih amel işlemede muvaffak kılar.

Tirmizi, 2134

rucane Çevrimdışı

rucane

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir müslümana, kardeşine üç günden fazla küsmesi helal değildir. Yani, bunlar karşılaşırlar da her biri diğerinden yüz çevirir. Bu ikisinden hayırlı olanı, birinci olarak selam verendir. (Hadis-i Şerif > Buhari, Edeb 62)

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Herkim ki ilim taleb ederse geçmiş günahlarına keffaret olur.

Tirmizi 2648

rucane Çevrimdışı

rucane

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ravi: İbnu Mes'ud
Tanım: Resulullah (sav) Yahudilerden bir gruba uğradı. Onlardan bazısı: "Muhammed'e ruh hakkında sorun" dedi; bazısı da: "Sakın sormayın, hoşunuza gitmeyecek şeyler işitirsiniz" diye aralarında konuştular. Sonunda kalkıp: "Ey Ebu'l-Kasım bize ruh'tan anlat, (ruh nedir?)" dediler. Resulullah (sav) bir müddet sessiz durdu. Ben anladım ki kendisine vahiy inmektedir. Sonra okudu: "Sana ruhtan sorarlar; de ki, ruh Allah'ın emrinden ibarettir. Size onun hakkında az bir ilim verilmiştir" (İsra, 85). Bir rivayette: "Onun hakkında az bir ilim verilmiştir" denmektedir. A'meş: "Bizim kıraatımızda böyledir" demiştir.

Kaynak: Buhari, İlm 47, Tefsir, Benu İsrail 13, İ'tisam 3, Tevhid 28, 29; Müslim, Münafikun 32, (2794); Tirm

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Abdullah b. Mes'ud (radiyallahü anh)'ın rivayet ettiğine göre Peygamber Efendimiz (aleyhi ekmelüttahiyyât ve efdalüssalavât) şu şekilde niyazda bulunurdu: Allahım! Yaratılışımı güzel yaptığın gibi ahlakımı da güzelleştir!

(Müsned, 1/403)

rucane Çevrimdışı

rucane

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ümmetim yağmur gibidir, evveli mi, ahiri mi daha hayırlıdır bilinemez. (Hadis-i Şerif > Tirmizi)

rucane Çevrimdışı

rucane

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tırnaklarınızı kesiniz, kestiklerinizi gömünüz, dişetlerini yemek kırıntılarından temizleyiniz. Misvak kullanınız. Sararmış dişle, kokar ağızla yanıma gelmeyiniz. (Hadis-i Şerif > Tirmizi)

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Abdullah Nu'mân İbni Beşîr radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Ya saflarınızı düzeltirsiniz, ya da Allah Teâlâ sizin aranıza düşmanlık, buğz ve kalblerinize ihtilâf koyar da birbirinizden yüz çevirirsiniz ."

[8] Buhârî, Ezân 71; Müslim, Salât 127. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Salât 93; Tirmizî, Mevâkît 53; İbn Mace, İkâme 50.

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Size geceleyin kalkmayi tavsiye ederim. Çünkü o, sizden önce yaşayan salihlerin âdetidir; Rabbinize yakinlik (vesîlesi)dir; günahlardan koruyucudur; kötülüklere kefarettir, bedenden hastaligi kovucudur.

Tirmizi, 354

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH RESULU (S.A.V) BUYURDUKİ:

Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'in katibi Hanzala Ibnu'r-Rebi el-Esedi (radiyallahu anh) anlatiyor:
Birgun Hz. Ebu Bekir (radiyallahu anh)'la karsilastik. Bana:
"-Nasilsin?" diye sordu.
"-Hanzala munafik oldu"dedim.
"-Subhanallah, sen neler soyluyorsun?" diye sasirdi. Ben acikladim.
"-Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'in huzurunda oldugumuz sirada bize cennet ve cehennemden soz edilir, sanki gozlerimizle gormus gibi oluruz. Oradan ayrilip coluk cocugumuza, bag bahcemize karisinca coklukla unutup gidiyoruz". Hz. Ebu Bekir (radiyallahu anh) de:
"-Allah'a yemin olsun ben de ayni seyi hissediyorum" dedi. Beraberce Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'e gittik ve bu durumu actik. Bize:
"-Nefsimi kudret elinde tutan Zat-i Zulcelal'e kasem olsun siz, benim yanimdaki hali disarda da devam etirip (cennet ve cehennemi) hatirlama isini koruyabilseniz melekler sizinle yataklarinizda, yollarda musafaha ederdi. Fakat ey Hanzala, bazan oyle bazan boyle olmasi normaldir (munafiklik degildir)" dedi ve (son cumleyi uc kere tekrarladi."
Muslim, Tevbe 12, (2750); Tirmizi, Kiyamet 60, (2516).

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Cuma gününde öyle bir saat vardır ki, şayet bir müslüman kul o saate rastlar da Allah 'tan bir hayır isterse, Allah onu kendisine mutlaka verir.

Müslim, Cum'a 4

rucane Çevrimdışı

rucane

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Makbul sabır, musibetle karşılaştığın ilk andakidir. (Hadis-i Şerif > Tirmizi, Cenazi 13)

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Yüce Allah nezdinde amellerin en sevimlileri, vaktinde kılınan namaz, anne-babaya hep iyi davranma ve Hak yolunda cehd ü gayrettir.

(Buharî, 1/197; Müslim, 1/89)

Üst Ana Sayfa Alt