Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ RasûlALLAH..."

İbn Omer'in (r.ahm.) rivayet ettigine göre:

Hz. Peygamber (a.s.), kardesine utanma nasihati vermekte olan bir adamı duyunca "utanmak imandandır" buyurdu.

Müslim, Iman, 59 (l, 63)

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Enes'in (r.a.) anlattığına göre:
Hz. Peygamber (a.s.) şöyle buyurdu: "Şu üç özellik kimde bulunursa o kimse imanın gerçek tadını alır: Allah ve Resulü kendisine başkalarından daha sevimli olması, sevdiklerini yalnız Allah için sevmek, Allah'ın kendisini dinsizlikten kurtardıktan sonra ateşe atılmaktan nasıl hoşlanmıyorsa o derecede küfre dönmekten uzak durması."
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 60

rucane Çevrimdışı

rucane

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kur'an'ı okuyup ona sahip çıkan kimseye (ahirette): -Oku ve (cennetin derecelerine) yüksel, dünyada nasıl ağır ağır okuyor idiysen öyle oku. Zira senin makamın, okuduğun en son ayetin seviyesindedir. (Hadis-i Şerif > Ebu Davud, Vitr 20)

rucane Çevrimdışı

rucane

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İstikamet üzere olun. (Bunun sevabını) siz sayamazsınız. Şunu bilin ki, en hayırlı ameliniz namazdır. (Zahiri ve batıni temizliği koruyarak) abdestli olmaya ancak mü'min riayet eder. (Muvatta, Taharet 36)

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH Rasulü Hazret-i Muhammed (SallALLAHu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :

Makbul sabır, musibetle karşılaştığın ilk andakidir.

Tirmizi, Cenazi 13

V Çevrimdışı

vuslatım

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Dikkat edin! Bana "Kitâb" verildi. Onunla beraber, "bir o kadar daha" verildi.
Dikkat edin! Karnı tok bir adamın, sedirinin üstüne oturup, şöyle demesi yakındır:
"Aramızda Allahın kitabı vardır. Onun içinde helâl olarak bulduğumuzu helâl sayar, haram olarak gördüğümüzü de haram sayarız."
Oysa, Allah Resûlünün haram kıldığı şey de, Allahın haram kıldığı şey gibidir."
Mikdam radıyallahu anh. Ebû Dâvud

I Çevrimdışı

"iNŞiRaH"

Guest
Müslüman, dilinden ve elinden diger müslümanlarin güvende oldugu, mü’min de insanlarin mallari ve canlari hususunda kendisine güvendigi kisidir.
Tirmizi, Iman 12

I Çevrimdışı

"iNŞiRaH"

Guest
Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh...
Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)

Bizi aldatan bizden değildir.

Müslim, Îmân, 164

rucane Çevrimdışı

rucane

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ölüyü, (mezara kadar) üç şey takip eder: Ailesi, malı ve ameli. Bunlardan ailesi ve malı geri döner, ameli kendisiyle baki kalır. Hadis-i Şerif > Müslim, 2960

I Çevrimdışı

"iNŞiRaH"

Guest
Evlerinizi kabirlere çevirmeyin, içerisinde Bakara suresi okunan evden şeytan kaçar.
(Müslim, 780)

I Çevrimdışı

"iNŞiRaH"

Guest
Kim çocuğuyla annesi arasını ayırırsa kıyamet günü ALLAH (celle celâluhu) sevdikleriyle onun arasını ayırır.
(Tirmizi, 1283)

I Çevrimdışı

"iNŞiRaH"

Guest
Resûlullah (s.a.v.)şöyle buyurmuştur: "Halka teşekkürde bulunmayan Allah'a da şükretmez."
Tirmizî, Bir 35, (1955)

C Çevrimdışı

cevan_pedayi2

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre R.anhu Rivayet Eder;

"Halk:Ey ALLAHın Resulu Kıyamet Günü ALLAH ı Görecekmiyiz. "Dedi;
Nebiyullah A.s;
"Mehtaplı Bir Gecede Hiç Bir Engel Yokken Ay Hakkında Şüpheye Düşermisiniz";
-"Hayır " dediler.
"Hiç Bir Engel Yokken Güneş Hakkında Şüpheye Düşermisiniz"
"-Hayır"dediler.NebiyuLLAH A.S;

"Siz,ALLAH ı İşte Boyle Kesinlikle Görürsünüz.Kıyamet Gunu İnsanlar Toplandıklarında ALLAH Seslenir Ve;
"Kim Dunyada Hangi Şeye Kulluk Ettiyse Ona Tabi Olsun " Der.
İnsanların Kimi Güneşe Kimi AY' a Kimi de Tağutlara(sapık öncülerine,ALLAH yolunda Alıkoyanlara)Tabi Olurlar"(Sahih Muslim)
O VAKİT GUNEŞE,AY'A,TAĞUTLARA TABİ OLANLARIN HALİ NİCE OLUR.!

YA RABBEL ALEMİN.!
KIYAMET GUNU TAĞUTLARA TABİİ OLAN ZUMREDEN BİZLERİ UZAK TUT.TAĞUTLARA BEL'AM LARA KUL OLANLARDAN BİZLERİ MUAF TUT..
EY RABBİMİZ.!SANA ORTAK EŞLER KOŞMAKTAN RAHMETİNE SIĞINIRIZ..TEVHİDİ HAKKIYLA YAŞAYAN MUMİNLERDEN EYLE.
YA RABBİ SANA HAKKIYLA TESLİM OLAN ZUMRE İLE BİZLER HAŞR EYLE...

ALLAHUMME TEKABBELNA..

V Çevrimdışı

vuslatım

Üye
İslam-TR Üyesi
YA RABBEL ALEMİN.!
KIYAMET GUNU TAĞUTLARA TABİİ OLAN ZUMREDEN BİZLERİ UZAK TUT.TAĞUTLARA BEL'AM LARA KUL OLANLARDAN BİZLERİ MUAF TUT..
EY RABBİMİZ.!SANA ORTAK EŞLER KOŞMAKTAN RAHMETİNE SIĞINIRIZ..TEVHİDİ HAKKIYLA YAŞAYAN MUMİNLERDEN EYLE.
YA RABBİ SANA HAKKIYLA TESLİM OLAN ZUMRE İLE BİZLER HAŞR EYLE...

ALLAHUMME TEKABBELNA..

amin .............amin...............aminnn

C Çevrimdışı

cevan_pedayi2

Üye
İslam-TR Üyesi
Hazreti Enes b. Malik (radiyALLAHü anh)'ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Peygamberimiz Efendimiz (sallalahü aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur: Üç haslet vardır ki, kimde bulunursa o kişi imanın tadına ermiş sayılır: İlki, ALLAH'ı ve Rasulü'nü her şeyden daha çok sevmesi; ikincisi, sevdiklerini sadece ALLAH için sevmesi ve üçüncüsü, bir kere imanı vicdanında duyduktan sonra küfür bataklığına düşmekten ateşe atılmaktan ürperdiği gibi ürperti duyması.

(Sahih-i Buhari, 1/14)

rucane Çevrimdışı

rucane

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Nefsim kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki hiçbiriniz, ben kendisine ebeveyninden, çocuğundan ve bütün insanlardan daha sevgili olmadıkça, iman etmiş olamaz. (Hadis-i Şerif > Müslim, İman 69-70)

C Çevrimdışı

cevan_pedayi2

Üye
İslam-TR Üyesi
1383. Abdullah İbni Amr İbni Âs radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Benim tarafımdan (tebliğ edilen Kur'an'dan) bir âyet bile olsa insanlara ulaştırınız. İsrailoğulları(nın ibretli kıssaları)ndan da haber verebilirsiniz. Bunda bir sakınca yoktur. Kim bile bile bana yalan isnad ederse, cehennemdeki yerine hazırlansın."

Buhârî, Enbiyâ 50. Ayrıca bk. Tirmizî, İlm 13

C Çevrimdışı

cevan_pedayi2

Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Abdullah b. Mes`ud (r.a.) su hadis-i $erifi nakletmektedir:
"Resulullah (a.s.m.), `Kalbinde zerre kadar kibir bulunan kimse, Cennete giremez.`" buyurdu. "Bunun üzerine bir zât, `Ya Resulullah, insan elbisesinin ve ayakkabilarinin güzel olmasini sever, arzu eder` dedi. Resulullah (a.s.m.), `$ühhesiz ki, Allah güzeldir ve güzelligi sever. Kibir ise kendini yüksek görerek, hakki inkar etmek ve insanlari hor görmektir.`buyurdu." (Müslim, Íman, 147).

temin_dari Çevrimdışı

temin_dari

Üye
İslam-TR Üyesi
simurg ' Alıntı:
— Gözlerin nasîbi nedir, ey ALLAH'ın Resûlü?
Resûlullah:

— Mushaf'a bakmak, Ondakileri düşünmek ve inceliklerinden ibret almaktır. (3)
dedi.
:agliyorum :agliyorum :agliyorum Allah(c.c)razı olsun...

V Çevrimdışı

vuslatım

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Sa'id (radıyallahu anh) anlatıyor: "Safvân İbnu Muattâl (radıyallahu anh)'ın hanımı, yanında Safvân da bulunduğu bir anda Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a gelerek:

"Ey Allah'ın Resülü, namaz kıldığım zaman kocam beni dövüyor, oruç tuttuğum zaman da orucumu bozduruyor, güneş doğuncaya kadar da sabah namazı kılmıyor!'' dedi. Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm), hanımının bu söyledikleri hakkında Safvân'a sordu. Safvân:

"Ey Allah'ın Resülü! "Namaz kıldığım zaman dövüyor '' sözüne gelince,

o zaman (bir rekatte uzun) iki süre okuyor. Halbuki ben bunu yasakladım'' dedi. Resulullah kadına:

"İnsanlara tek surenin okunması yeterlidir '' buyurdu. Safvân devam etti:

"Oruç tuttuğum zaman bozduruyor '' sözüne gelince, "Hanımım oruç tutup duruyor. Ben gencim, hep sabredemiyorum." dedi. Aleyhissalâtu vesselâm:

"Bir kadın kocasının izni olmadan (nafile) oruç tutamaz!'' buyurdular.

Safvân devamla:

"Güneş doğuncaya kadar sabah namazı kılmadığım sözüne gelince, biz (gece çalışan) bir âileyiz, bunu herkes biliyor. (Sabaha yakın yatınca) güneş doğuncaya kadar uyanamıyoruz'' diye açıklama yaptı. Aleyhissalatu vesselam:

"Ey Safvân, uyanınca namazını kıl!" buyurdular."

Ebu Dâvud, Savm 74, (2459).

Üst Ana Sayfa Alt