Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

Y Çevrimdışı

YAMANALP

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bir gün bir hurma fidanı dikiyordum.Resulüllah yanıma geldi. Ey Eba Hureyre! Nedir o diktiğin? diye sordu. Hurma fidanı dikiyorum ya Resulallah, dedim. Sana o diktiğinden daha hayırlı bir dikim işi söyleyeyim mi? dedi. Söyle ya Resulallah! dedim. Sübhanallah, Elhamdülillah La ilahe illallah, Allahu Ekber, kelimelerini söyle... Bunların her biri için, sana Cennet’te bir ağaç dikilir, buyurdu.
Hadis (Hakim, Ebu Hureyre’den).

I Çevrimdışı

"iNŞiRaH"

Guest
Ebu Hureyre’den (Radiyallahü Anh):

"Dünya, mü’minin zindanı, kafirin cennetidir."
(Müslim - 2956)

temin_dari Çevrimdışı

temin_dari

Üye
İslam-TR Üyesi
sifir ' Alıntı:
Ebu Hureyre’den (RadiyALLAHü Anh):

"Dünya, mü’minin zindanı, kafirin cennetidir."
(Müslim - 2956)

:) ALLAH c.c Razı olsun cok güzel bir Hadis-i Şerif
Baş örtülü kardeşlerimzi anlatıo.

hayalet Çevrimdışı

hayalet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
""BIR KIMSENIN HARCADIGI PARALARIN EN FAZILETLISI AILESINE , ALLAH YOLUNDA KULLANACAGI VASITASINA VE ALLAH YOLUNDA BERABERCE CALISACAGI ARKADASLARINA SARFETTIGI PARADIR""

(HADIS-I SERIF , SAHIH-I MUSLIM)

awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Dört huy vardır ki;bunlar kimde bulunursa o kimse katkısız munafık olur,kimde bunlardan bir şey bulunan onu bırakıncaya kadar kendisinden nifaktan bir haslet var demektir.Bunlar:konuştumu yalan söyler,söz verirse sözünde durmaz,va'dederse va'dinden döner,bir dava ve duruşma esnasında haktan ayrılır.
(Müslim imam 25)

awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah sizin bedenlerinize ve yüzlerinize değil kalplerinize bakar.(Müslim ,Birr,İbn i Mace ,Zühd 9)

I Çevrimdışı

"iNŞiRaH"

Guest
Günün Hadis-i Şerifi

Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh...
ALLAH Rasulü Hazret-i Muhammed (SallALLAHu Aleyhi ve Sellem)

[size=17pt]هَ إِلاَّاللَّهُ وَأدْنَاهَا إِمَاطَةُ اْلأذَى عَنِ الطَّرِيقِ وَالْحَيَاءُ شُعْبَةٌ مِنَ اْلإِيـمَانِ
İman, yetmiş küsur derecedir. En üstünü “Lâ ilâhe illALLAH (ALLAH’tan başka ilah yoktur)” sözüdür, en düşük derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır. Haya da imandandır.

(Buhârî, Îmân, 3; Müslim, Îmân, 57, 58.)

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH Rasulü Hazret-i Muhammed (SallALLAHu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :

Güneşin doğduğu her yeni günde kişiye, her bir mafsalı için bir sadaka vermesi gerekir. İki kişi arasında adalet yapman bir sadakadır. Kişiye hayvanım yüklerken yardım etmen bir sadakadır. Güzel söz sadakadır, namaza gitmek üzere attığın her adım sadakadır. Yoldan rahatsız edici bir şeyi kaldınp atman sadakadır.

Buhari, Sulh 33

I Çevrimdışı

"iNŞiRaH"

Guest
ginger ' Alıntı:
ALLAH Rasulü Hazret-i Muhammed (SallALLAHu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :

Güneşin doğduğu her yeni günde kişiye, her bir mafsalı için bir sadaka vermesi gerekir. İki kişi arasında adalet yapman bir sadakadır. Kişiye hayvanım yüklerken yardım etmen bir sadakadır. Güzel söz sadakadır, namaza gitmek üzere attığın her adım sadakadır. Yoldan rahatsız edici bir şeyi kaldınp atman sadakadır.

Buhari, Sulh 33

Rabbim razı olsun balamm bize verdiğin bu güzel hediye için cani gönülden teşkürler balammm..

I Çevrimdışı

"iNŞiRaH"

Guest
Günün Hadis-i Şerifi

Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh...
Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)

عَيْنَانِ لاَ تَمَسُّهُمَا النَّارُ: عَيْنٌ بَـكَتْ مِنْ خَشْيَةِ اللَّهِ وَعَيْنٌ
بَاتَتْ تَحْرُسُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ

İki göz vardır ki, cehennem ateşi onlara dokunmaz: Allah korkusundan ağlayan göz, bir de gecesini Allah yolunda, nöbet tutarak geçiren göz.
( Tirmizî, Fedâilü’l-Cihâd, 12.)

S Çevrimdışı

__SüM----__

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre r.a'den; Rasulullah (s.a.v.) buyurdu ki; "La ilahe illALLAHu vahdehu la şerike leh, lehu'l mülkü ve lehu'l-hamdü ve hüve ala külli şey'in kadir" duasını bir günde yüz kere söylerse, kendisine on köle azad etmiş gibi sevap verilir, ayrıca lehine yüz sevap yazılır ve yüz günahı da silinir. Bu, ayrıca o gün akşama kadar onu şeytana karşı muhafaza eder. Bundan daha fazlasını okumayan hiçbir kimse, o adamınkinden daha efdal bir amel de getiremez. (Buhari ve Müslim)

S Çevrimdışı

__SüM----__

Üye
İslam-TR Üyesi
"Kendi yetimini veya başkasına ait bir yetimi himaye eden kimseyle ben, cennette şöyle yanyana bulunacağız."

"Yapılan işler niyetlere göre değerlenir. Herkes yaptığı işin karşılığını niyetine göre alır. Kimin niyeti Allah'a ve Resülü'ne varmak, onlara hicret etmekse, eline geçecek sevap da Allah'a ve Resülü'ne hicret sevabıdır. Kim de elde edeceği bir dünyalığa veya evleneceği bir kadına kavuşmak için yola çıkmışsa, onun hicreti de hicret ettiği şeye göre değerlenir."

"Kim ahiret kazancını istiyorsa, onun kazancını çoğaltırız. Dünya kazancını isteyene de dünyalık veririz; ama onun ahirette bir nasibi olmaz".

I Çevrimdışı

"iNŞiRaH"

Guest
Bu Hadis-i Şerifin kaynağına da yazarsan daha güzel olmamı?? :güldüm

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
sifirden önce söylemek gerekirse...
Bu Hadis-i Şerifin kaynağına da yazarsan daha güzel olmamı??
:güldüm

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ben bulamadım ama...kütüb-i sitte de benzer bir kaç tane hadis var

Resulullah (sav), seferden dönerken, uğradığı her tümsekte üç kere tekbir getirir, arkadan da: "La ilahe illallahu vahdehu la şerike leh, lehü`l-mülkü ve lehü`l-hamdü ve hüve ala külli şey`in kadir. (Allah`tan başka ilah yoktur. O tekdir, ortağı yoktur, mülk O`nundur, hamd O`nadır. O herşeye kadirdir) dönüyoruz, tevbe ediyoruz, kulluk ediyoruz, secde ediyoruz, Rabbimize hamdediyoruz. Allah va`dinde sadık oldu, kuluna yardım etti. (Hendek Harbi`nde) müttefik orduları tek başına helak etti" derdi.
1834

Hz. Peygamber (sav) buyurdular ki: "Duaların en faziletlisi arefe günü yapılan duadır. Ben ve benden önceki peygamberlerin söyledikleri en faziletli söz, la ilahe illallahu vahdehu la şerike leh lehü`l`mülkü ve lehü`l-hamdü ve hüve ala külli şey`in kadir. (Allah`tan başka ilah yoktur, O tektir, O`nun ortağı yoktur, mülk O`nundur, hamd O`na aittir. O, herşeye kadirdir) sözüdür."
1863

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim çarşıya girince La ilahe illallahu vahdehu la şerike leh, lehü`l-mülkü ve lehü`l-hamdü yuhyi ve yümitü ve hüve hayyün la yemütü bi-yedihi`l-hayr ve hüve ala külli şey`in kadir. (Allah`tan başka ilah yoktur, tekdir, ortağı yoktur, mülk ve hamd ona aittir. Hayatı O verir, ölümü de O verir. Kendisi hayatlardır, ölümsüzdür. Hayırlar O`nun elindedir. O her şeye kadirdir) duasını okursa Allah ona bir milyon sevab yazar, bir milyon da günah affeder ve mertebesini bir milyon derece yüceltir." (Bir rivayette, üçüncü mükafaata bedel, "Onun için cennette bir köşk yapar" denmiştir)
1892

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cibril aleyhisselam bana, bir ilaç öğretti. Bu bütün hastalıklara devadır. Ayrıca dedi ki: "Ben bu ilacı Levh-i Mahfuz`dan istinsah edip yazdım." (İlacı şöyle tarif etti): "Dam üzerinden akmayan yağmur suyundan temiz bir kaba alırsın, Üzerine Fatiha suresini yetmiş kere okursun. Bir o kadar da Ayetü`l-Kürsi`yi, bir o kadar da İhlas suresini, bir o kadar Kul euzu bi-Rabbi`l-Felak`ı, bir o kadar Kul euzu bi Rabbi`n`Nas`ı, La-ilahe illallahü vahdehu la şerike leh. Lehül mülkü ve Lehül hamdü yuhyi ve yümit ve hüve hayyun id yematu bi-yedikel hayr ve hüve ala külli şey`in kadir`i okur. Sonra yedi gün oruç tutar ve her gün bu su ile orucunu açar." Rezin ilavesidir. Kaynağı bulunamamıştır. Cami`u`l-Usül muhakkiki Abdulkadir el-Amavud: "Zayıflık veya mevzuluk alameti gözükmektedir" der.
3998

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Ebu Hureyre r.a'den; Rasulullah (s.a.v.) buyurdu ki; "La ilahe illallahu vahdehu la şerike leh, lehu'l mülkü ve lehu'l-hamdü ve hüve ala külli şey'in kadir" duasını bir günde yüz kere söylerse, kendisine on köle azad etmiş gibi sevap verilir, ayrıca lehine yüz sevap yazılır ve yüz günahı da silinir. Bu, ayrıca o gün akşama kadar onu şeytana karşı muhafaza eder. Bundan daha fazlasını okumayan hiçbir kimse, o adamınkinden daha efdal bir amel de getiremez.

Buhari ve Müslim

Üst Ana Sayfa Alt