Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

I Çevrimdışı

"iNŞiRaH"

Guest
Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Allah Teâla hazretleri ferman etti ki: "Ben Azimu'ş-Şân, salih kullarım için gözlerin görmediği, kulakların işitmediği ve insanın hayal ve hatırından hiç geçmeyen nimetler hazırladım." Ebu Hureyre ilaveten dedi ki: "Dilerseniz şu ayet-i kerimeyi okuyun. (Mealen): "Yaptıklarına karşılık Allah katında onlar için göz aydınlığı olacak ne mükâfaatların saklandığını kimse bilemez" (Secde 17).
Buhari, Bed'ü'l-Halk 8, Tefsir, Secde 1, Tevhid 35; Müslim, Cennet 2, (2824); Tirmizi, Tefsir, (3195).

I Çevrimdışı

"iNŞiRaH"

Guest
157f82e.gif

Günün Hadis-i Şerifi

Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh...

Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallu Aleyhi ve Sellem)

Her kim ilim öğrenirse, geçmiş günahlarına kefaret olur.

( Tirmizi, İlim 2 )

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor:
"Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Aziz ve Celil olan Allah Teala hazretleri Kıyamet günü şöyle diyecek:
"Benim celalim adına birbirini sevenler nerede?
Gölgemden başka hiçbir gölgenin bulunmadığı şu günde
Onları gölgemde gölgelendireyim!"

Müslim, Birr 37, (2566); Muvatta, Şi'r 13, (2952).

rucane Çevrimdışı

rucane

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Fasıl: İMAN VE İSLAM HAKKINDA
Konu: İman ve İslam'ın Fazileti
Kaynak: Buhari, Enbiya 47; Müslim, İman 46, (28); Tirmizi, İman 17, (2640)
Ravi (r.a.): Ubade İbnus-Samit el-Ensari
Hadis: Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdular: "Kim Allah'tan başka ilah olmadığına Allah'ın bir ve şeriksiz olduğuna ve Muhammed'in onun kulu ve Resulü (elçisi) olduğuna, keza Hz. İsa'nın da Allah'ın kulu ve elçisi olup, Hz. Meryem'e attığı bir kelimesi ve kendinden bir ruh olduğuna, keza cennet ve cehennemin hak olduğuna şehadet ederse, her ne amel üzere olursa olsun Allah onu cennetine koyacaktır."

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
Son nefesine değin Allah, kulun tevbesini kabul eder.
Tirmizî, Da'avât,99 (3531)

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
Ebu Hureyre (r.a.) şöyle bildirmiştir: Peygamber şöyle buyurmuştur. Zenginlerin davet edilip de fakirlerin çağrılmadığı düğün yemeği, ne kötü bir yemektir!
Müslim, Nikah, 107, (ll,1054)

I Çevrimdışı

"iNŞiRaH"

Guest
Günün Hadis-i Serifi

اَلْمُسْلِمُ أخُو الْمُسْلِمِ لاَ يَظْلِمُهُ وَلاَ يُسْلِمُهُ مَنْ كَانَ فِي حَاجَةِ أخِيهِ كَانَ اللَّهُ فِي حَاجَتِهِ وَمَنْ فَرَّجَ عَنْ مُسْلِمٍ كُرْبَةً فَرَّجَ اللَّهُ عَنْهُ بِهَا كُرْبَةً مِنْ كُرَبِ يَوْمِ الْقِيَامَةِ وَمَنْ سَتَرَ مُسْلِمًا سَتَرَهُ اللَّهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ

Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (düşmanına) teslim etmez. Kim, (mümin) kardeşinin bir ihtiyacını giderirse da onun bir ihtiyacını giderir. Kim müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir müslümanı(n kusurunu) örterse, da Kıyamet günü onu(n kusurunu) örter.

Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr, 58.

I Çevrimdışı

"iNŞiRaH"

Guest
}}} Günün Hadis-i Serifi {{{

Abdullah İbnu'ş-Şihhîr (radıyALLAHu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) Elhâhümü't-tekâsür sûresini okurken yanına geldim. Bana: "İnsanoğlu malım malım der. Halbuki âdemoğlunun yiyip tükettiği, giyip eskittiği ve sağlığında tasadduk edip gönderdiğinden başka kendisinin olan neyi var? (Gerisini ölümle terkeder ve insanlara bırakır."
Müslim, Zühd 3, 4, (2958); Nesâî, Vesâya 1 (6, 238); Tirmizî, Tefsir, Tekâsür, (3351).

Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
Dahhâk bin Kays (radıyallahü anh)’ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (sallallahü aleyhi ve selem) şöyle buyurur:

"Yaptıklarınızı Allah için yapma hususunda teyakkuz halinde olun ve bilin ki, Allah halis olmayan ameli kabul etmez."

(Ed-Dârakutnî, es-Sünen, 1/51; el-Beyhakî, Şuabü’l-İman, 5/336; el-Makdisî, el-Ehâdîsü’l-Muhtâra, 8/90)

? Çevrimdışı

...

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Hüreyre radıyAllahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

Aziz ve celîl olan "İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim" buyurmuştur.

Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa: ‘Ben oruçluyum’ desin.

Muhammed'in canı kudret elinde olan 'a yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu, katında misk kokusundan daha güzeldir.

Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır: Birisi, iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır."

Buhârî, Savm 9; Müslim, Sıyâm 163.

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Ebu'l-Abbas Sehl b. Sa'd es-Saidi(ra) şöyle anlatır:" Bir adam Rasulullah(sav)'e geldi ve şöyle dedi:" Ya Rasûlallah bana bir amel göster ki onu işlediğimde Allah beni sevsin, insanlar da beni sevsin. " Rasulullah:" Dünyadaki şeylere önem verme, Allah seni sevsin, insanların yanındaki şeylere önem verme insanlar seni sevsin. " (İbn-i Mace).

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh
Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)

Enes'in (ra) naklettiğine göre: Hz Peygamber (as) büyük günahlar olarak şunları saydı: "Allah'a ortak koşmak, ebeveyne eziyet etmek, cana kıymak ve yalan söylemektir"

Müslim, İman, 144 (l, 91)

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
esselatu vesselamu aleyke ya RESULULLAH

Nefsim kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki hiçbiriniz, ben kendisine ebeveyninden, çocuğundan ve bütün insanlardan daha sevgili olmadıkça, iman etmiş olamaz.

(Müslim, İman 69-70)

.::UmmU_EnSar ::. Çevrimdışı

.::UmmU_EnSar ::.

Üye
İslam-TR Üyesi
Enes bin Malik Radıyallahu Anh, :
en pis kazanç, şarkı ve çalgi aletleriyle kazanılandır dedi.
(İbni Ebi d-Dünya Zemmü l-Melahi )

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
Birbirinize buğuz etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize arka çevirmeyin; ey Allah'ın kulları, kardeş olun. Bir müslümana, üç günden fazla (din) kardeşi ile dargın durması helal olmaz.
Buhârî, Edeb, 57, 58.

MeNaR Çevrimdışı

MeNaR

Üye
İslam-TR Üyesi
Her kimin sadaka verecek gücü yoksa, yahudiye la'net etsin..! "
[ İbn-i Hacer-i Haytemi - Feteva-yi Hadisiyye -s:162 ]

Üst Ana Sayfa Alt