Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“Ümmetim yağmura benzer. Onun başı mı, yoksa sonu mu daha hayırlıdır, bilinmez.”

Tirmizî, Albânî de hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
“Hiç şüphe yok ki doğruluk iyiliğe götürür. İyilik de cennete götürür. Kişi doğru söyleye söyleye Allah katında sıddîk (doğru sözlü) diye yazılır. Yalancılık kötüye götürür. Kötülük de cehenneme götürür. Kişi yalan söyleye söyleye Allah katında kezzâb (çok yalancı) diye yazılır.”
Buhârî, Müslim

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Şakik rahmetullahi aleyh şöyle anlatıyor:
“Abdullah ibni Mesud ve Ebu Musa radiyallahu anhum ile beraberdim. O ikisi şöyle naklettiler: Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem:
‘Kıyametten hemen önce cehalet indirilir ve ilim kaldırılır’ buyurdu.”
Buhari 6931, Müslim 2672

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
“Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir.”
Tirmizî

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
“Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden kuş, insan veya hayvan yedikleri şeyler, o müslüman için ancak birer sadakadır.”
Buhârî, Müslim

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
“Zira gerçek şu ki sizden kim benden sonra yaşarsa, pek çok ayrılıklar görecektir. Size benim ve doğru yolu bulmuş, hidâyet üzere olan halifelerin sünnetine sımsıkı sarılmanızı tavsiye ederim.”
Ebu Davud, Albânî de hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Ebu Saîd el-Hudrî (r.a.) şöyle dedi:
“Rasulullah (s.a.v.)
‘Şüphesiz ki sizler, kendinizden önce gelen milletlerin yoluna karışı karışına, arşını arşınına muhakkak uyacaksınız. O kadar ki şayet onlar bir kelerin deliğine girseler, siz de muhakkak onların arkasından gideceksiniz.’ Biz:
−Ey Allah’ın Rasulu! bunlar Yahudilerle Hristiyanlar mıdır? diye sorduk. Allah Rasulu (s.a.v)
−‘Başka kim olacak’ buyurdu.”
Müslim: 4822

Mahza Çevrimdışı

Mahza

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Amir b. Sa'd babasından (r.a) naklen Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:

"Rabbimden üç şey istedim. İkisini verdi, birini geri çevirdi.

Ümmetimi umumi bir kıtlıkla helak etmemesini istedim. Bunu bana verdi.
Ümmetimin boğularak helak olmamasını istedim. Bunu da bana verdi.
Felaketlerini kendi aralarında vermemesini (tefrikaya düşmemelerini) diledim. Onu benden men etti."

(Müslim, Fiten, 20)

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
“Başkasının lafını alıp götüren (dedikoduculuk yapan) kimse, cennete giremez.”
Buhârî, Müslim

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah(aleyhissalâtü vesselâm) buyurdular ki: "Dünya, mü'mine hapishâne, kâfire cennettir." [Müslim, Zühd 1, (2956); Tirmizî, Zühd 16, (2325).]

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Yararlı işler görmekte acele ediniz. Zira yakın bir gelecekte karanlık geceler gibi birtakım fitneler ortalığı kaplayacaktır. O zamanda insan, mü’min olarak sabahlar, kâfir olarak geceler; mü’min olarak geceler, kâfir olarak sabahlar. Dinini küçük bir dünyalığa satar.”

* Müslim, Îmân 186. Ayrıca bk. Tirmizî, Fiten 30, Zühd 3; İbni Mâce, İkâme 78

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
''insanların peygamberlerden öğrenegeldikleri sözlerden biri de 'utanmazsan dilediğini yap!'sözüdür.''
buhari,ebu davud

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
''Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.''

Müslim, Birr, 33; ‹bn Mâce, Zühd, 9; Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539

Sûde binti Zem'a Çevrimdışı

Sûde binti Zem'a

Üye
İslam-TR Üyesi
Osman bin Affan radıyallahu anh diyor ki: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemi benim gibi abdest alırken gördüm, sonra da şöyle dedi: Kim bu şekilde abdest alırsa, geçmiş günahları bağışlanır; namazı ve mescide gitmesi de nafile (caba) olur. Müslim rivayet etmiştir.

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Nu'man İbnu Beşir (radıyallahu anhüma) anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselam buyurdular ki: "Birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamette, birbirlerine şefkatte mü'minlerin misali, bir bedenin misalidir. Ondan bir uzuv rahatsız olsa, diğer uzuvlar uykusuzluk ve hararette ona iştirak ederler."
Buhari, Edeb 27; Müslim, Birr 66, (2586).

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ubâde İbn's-Sâmit (radıyallâhu anh) anlatıyor:
"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Yeryüzünde, mâsiyet veya sıla-i rahmi koparıcı olmamak kaydıyla Allah'tan bir talepte bulunan bir Müslüman yoktur ki Allah ona dilediğini vermek veya ondan onun mislince bir günahı affetmek suretiyle icabet etmesin. " Tirmizî, Daavât 126, (3568).

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
179. Ebû Abdurrahman Zeyd İbni Hâlid el-Cühenî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Kim Allah yolunda cihada gidecek bir gaziyi techiz eder, cihad için gerekli olan ihtiyaçlarını karşılarsa, âdeta cihada gitmiş gibi sevab kazanır. Cihada giden gazinin arkada bıraktığı ailesine güzelce bakıp onların ihtiyaçlarını karşılayan kimse de sanki cihad yapmış gibi sevap kazanır.”
Buhârî, Cihâd 38; Müslim, İmâre 135-136. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Cihâd 20; Tirmizî, Fezâilü’l-cihâd 6; Nesâî, Cihâd 44
Zeyd İbni Hâlid el-Cühenî

Sahâbe-i kirâmdan olup, Cüheyne kabilesindendir. Ebû Abdurrahman veya Ebû Zür’a diye künyelenir. Peygamber Efendimiz’le Hudeybiye’ye iştirak etmiş, Mekke fethi gününde de Cüheyne’nin sancağını taşımıştır.
Zeyd, Medine’de yerleşmişti. Kendisinden sahâbîlerden Sâib İbni Yezîd, Sâib İbni Hallâd ve başkaları hadis rivayet etti. Tabiun tabakasından oğlu Hâlid ve Ebû Harb ile Saîd İbni Müseyyeb, Ebû Seleme ve Urve de ondan hadis rivayet ettiler. Zeyd, 81 hadis rivayet etmiştir. Uzun bir ömür sürdü ve 85 yaşında iken, 58 (678) senesinde Medine’de vefat etti. Allah ondan razı olsun.

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
''Adalet güzeldir. Fakat idarecilerde olursa, daha güzeldir. Cömertlik güzeldir. Fakat zenginlerde olursa daha güzeldir. Dinde titizlik güzeldir.Fakat alimlerde olursa daha güzeldir.Sabır güzeldir. Fakat fakirlerde olursa daha güzeldir.Tövbe güzeldir.Fakat gençlerde olursa daha güzeldir.Utanma duygusu (haya) güzeldir. Fakat kadınlarda olursa daha güzeldir.''
Deylemi

Üst Ana Sayfa Alt