Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hz.Enes (radiyallahu anh) anlatiyor: Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Insanoglunun herbiri hatakardir. Ancak hatakarlarin en hayirlisi tevbekar olanlaridir."
Tirmizi, Kiyamet 50, (2501); Ibnu Mace, Zuhd 30, (4251)

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Buhari'nin bir rivayetinde Resulullah (aleyhissalatu vesselam) soyle buyurur: "Beni ruyada goren, gercekten beni gormustur, cunku seytan benim suretime giremez."
Buhari, Tabir 2, 10; Muslim, Ruya 10; (2266); Muvatta, Ruya 1, (2, 956)

Suraka Çevrimdışı

Suraka

Jihad today, Jannah tomorrow...
İslam-TR Üyesi
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Horasan'dan siyah bayraklar çıkacak. Bu bayrakları hiçbir şey geri çeviremeyecek ve mutlaka İlya'ya (Kudüs şehrine) dikilecek."
Ravi: Ebu Hüreyre
Kaynak: Tirmizi, Fiten 79, (2270)

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Haris Ibnu Suveyd anlatiyor: "Abdullah Ibnu Mes'ud (radiyallahu anh) bize iki hadis rivayet etti. Bunlardan biri Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam)' dendi, digeri de kendisinden. Dedi ki: "Mu'min gunahini soyle gorur: "O, sanki uzerine her an dusme tehlikesi olan bir dagin dibinde oturmaktadir. Dag duser mi diye korkar durur. Facir ise, gunahi burnunun uzerinden gecen bir sinek gibi gorur" Ibnu Mes'ud bunu soyledikten sonra eliyle, Soyle diyerek, burnundan sinek kovalar gibi yapmistir.
Sonra dedi ki: "Ben Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'in soyle soyledigini duydum: "Allah, mu'min kulunun tevbesinden, tipki su kimse gibi sevinir: "Bir adam hic bitki bulunmayan, issiz, tehlikeli bir colde, beraberinde yiyecegini ve icecegini uzerine yuklemis oldugu binegi ile birlikte seyahat etmektedir. Bir ara (yorgunluktan) basini yere koyup uyur. Uyandigi zaman gorur ki, hayvani basini alip gitmistir. Her tarafta arar ve fakat bulamaz. Sonunda ac, susuz, yorgun ve bitap dusup: "Hayvanimin kayboldugu yere donup orada olunceye kadar uyuyayim" der. Gelip olum uykusuna yatmak uzere kolunun uzerine basini koyup uzanir. Derken bir ara uyanir. Bir de ne gorsun! Basi ucunda hayvani durmaktadir, uzerinde de yiyecek ve icecekleri. Iste Allah'in, mu'min kulunun tevbesinden duydugu sevinc, kaybolan binegine azigiyla birlikte kavusan bu adamin sevincinden fazladir. "
Muslim'in bir rivayetinde su ziyade var: "(Sonra adam sevincinin siddetinden sasirarak soyle dedi: "Ey Allah'im, sen benim kulumsun, ben de senin Rabbinim."
Buhari, Da'avat 4; Muslim 3, (2744); Tirmizi, Kiyamet 50, (2499, 2500)

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zirru'bnu Hubeys anlatiyor: "Saffan Ibnu Assal el-Muradi (radiyallahu anh) bize, Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'in soyle soyledig'ini rivayet etti:
"Magrib cihetinde bir kapi vardir. Bu kapinin genisligi -veya bunun genisligi binekli bir kimsenin yuruyusuyle- kirk veya yetmis senedir. Allah o kapiyi arz ve semalari yarattigi gun yaratti. Iste bu kapi, gunes batidan doguncaya kadar tevbe icin aciktir. "
Tirmizi, Da'avat 102, (3529)

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Kim gunes batidan dogmazdan evvel tevbe ederse Allah tevbesini kabul eder."
Muslim, Zikr 43, (2703)

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ibnu Omer (radiyallahu anhuma) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Son nefesini vermedikce Allah, kulun tevbesini kabul eder. "
Tirmizi, Da'avat 103, (3531); Ibnu Mace, Zuhd 30, (4253)

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Musa (radiyallahu anh) anlatiyor: Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Aziz ve Celil olan Allah, gunduz gunah isleyenlerin tevbesini kabul etmek icin geceleyin elini acar.
Gece gunah isleyenlerin tevbesini kabul etmek icin de gunduz elini acar, bu hal, gunes batidan doguncaya kadar devam edecektir. Burada "el", Allah'in ihsan ve fazlindan kinayedir.
Muslim, Tevbe 32, (2760)

Binti Abu Qatade Çevrimdışı

Binti Abu Qatade

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
''Kişi birşeyler konusur,'bunlar pek önemli değil' der,fakat bu konuştuklarıyla yetmiş yıl cehennemde kalır..''
(Tirmizi)
SubhanAllah..

Binti Abu Qatade

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir Müslüman şerefi kim tarafından korunmaya alınmış iyi bak !!!
''Kim bir müslümanın saygınlığının kaybolması şerefinin elden gitmesi söz konusu olan bir yerde yardımsız bırakırsa,Allah da ona kendisine yardım edilmesini çok arzu ettiği bir yerde yanlız bırakır. ''Hz.Muhammed s.a.v. Ebu Davud -Edep-36

Binti Abu Qatade

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Enes b. Malik'ten (Radıyallahu anh) : Rasulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu ; '' Ne mutlu, beni görüp de iman edenlere! dedi ve bunu bir kere söyledi, sonra Ne mutlu, beni görmeden iman edenlere! dedi ve bunu yedi kere tekrarladı. '' Müsned, III / 155, H.no: 12516

Binti Abu Qatade

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurdu: “Yatağı üzerinde yaslanmış bir şekilde emrettiğim veya yasakladığım şeylerden biri ona ulaştığında: “Bilmiyorum. Allah’ın kitabında ne bulmuşsam ona bağlanırım” diyen kişi gibi olmayın.” (Ebu Davud)

Suraka Çevrimdışı

Suraka

İslam-TR Üyesi
Bir adam, Resulullah (sa)'ın huzuruna girmek için izin istemişti. Aleyhissalatu vesselam: "Bir aşiretin kardeşi ne kötü!" buyurdu. Ama adam girince ona iyi davrandı, Yumuşak sözle hitap etti. Adam gidince: "Ey Allah'ın Resulü! Adamın sesini işitince şöyle şöyle söyledin. Sonra yüzüne karşı mültefit oldun, iyi davrandın" dedim. Şu cevabı verdi: "Ey Aişe! Beni ne zaman kaba buldun? Kıyamet günü, Allah Teala hazretlerinin yanında mevkice insanların en kötüsü, kabalığından korkarak halkın kendini terkettiği kimsedir."
Ravi: Aişe
Kaynak: Buhari, Edeb 38, 48; Müslim, Birr 73, (2591); Muvatta, Hüsnü'l-Hulk 4, (2, 903, 904); Ebu Davud, Edeb 6, (4791, 4792, 4793); Tirmizi, Birr 59, (1997)

Suraka Çevrimdışı

Suraka

İslam-TR Üyesi
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizin en hayırlınız, namazda omuzları en Yumuşak olandır."
Ravi: İbnu Abbas
Kaynak: Ebu Davud, Salat 94, (672)

İ Çevrimdışı

İbnu'l Harise

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Hüreyre ve İbnu Ömer (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Ahir zamanda, dinle dünyayı taleb eden insanlar zuhur edecek. Bunlar, insanlar(a iyi görünüp, onları aldatmak) için öyle bir yumuşaklığa bürünürler ki koyun postu yanlarında kaba kalır. Diller de baldan daha tatlıdır. Ancak kalbleri kurtlarınkinden vahşidir. Cenâb-ı Hakk (bunlar için) şöyle diyecektir: "Beni aldatmaya mı çalışıyorsunuz, yoksa bana karşı cürete mi yelteniyorsunuz? Zât-ı Akdesime yemin olsun, bunlar üzerine, kendilerinden çıkacak öyle bir fitne göndereceğim ki, içlerinde halîm olanlar bile şaşkına dönecekler." [Tirmizî, Zühd 60, (2406, 2407).]

İ Çevrimdışı

İbnu'l Harise

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Said ve Enes [ra] anlatiyorlar:

Rasulullah [sas] buyurdular ki:

Ümmetimde ihtilaf ve ayriliklar meydana gelecek, (Onlardan) bir grup lafziyla güzel, ameliyle kötü olacak. Bunlar Kur’an okuyacaklar,
...
ancak köprücük kemiklerinden asagi geçmeyecek.
Bunlar, dinden tipki okun avi delip geçmesi gibi çikarlar. Onlar, ok kirisine dönmedikçe bir daha dine geri gelmezler.
Bunlar mahlukatin en serridir. Onlari öldürene ne mutlu! Onlar insanlari kitabullah’a çagirirlar, fakat kitaptan zerre kadar nasipleri yoktur.

Yaninda bulunan ashab:

Ey Allah’in Rasulü dediler. Onlarin alameti nedir? Diye sordular da:

‘’Tras olmak!’’ buyurdular. Diger rivayette ‘’Yüzleri kadin yüzü gibi parlaktir.’’

Ebu Davud, Sünnet 31, (4765). Benzer bir rivayeti Ebu Saidi’l-Hudri’d en Sahiheyn kaydetmistir. Buhari, Fezailu’l-Kuran 36, Menakib 25, Edeb 95, Istitabe 6,7; Müslim, Zekat 143-148, (1064); Muvatta, Kur’an 10, (1, 204, 205); Nesai, Zekat 79, (5,87), Tahrim 26, (7,119).

İ Çevrimdışı

İbnu'l Harise

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
2482. ...Abdullah b. Amr (r.a.)'dan; demiştir ki: Rasûlullah (s.a.)'ı şöyle buyururken işittim:
(Medine'ye) "Hicret (edildik)ten sonra (Şam'a da) hicret ola*caktır. (Hz.) İbrahim'in hicret yeri (olan Şam), yer yüzü sakinleri*nin en hayırlı olanlarını (kendi içerisine) alacak, dünya(mn Şam'ın dışında kalan kısımların)da, dünyanın en şerli halkı kalacaktır. (Sonra) onları da kendi toprakları (dışarı) atacaktır. Allah onlardan hoşlan*mayacak da (oradan oraya) atacak (sonra) maymunlar ve domuzlar*la birlikte kendilerini ateş saracaktır."

Ahmed b. Hanbel, II, 84, 199, 209.
Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınları: 9/446-447.

Üst Ana Sayfa Alt