Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

E Çevrimdışı

Ebu Katade

Guest
"Çıplak durmaktan sakının! Hep sizinle beraber bulunan ve yalnız cimada ve helada ayrılan hafaza meleklerinden utanın ve onlara saygılı olun." (Tirmizi)

Suraka Çevrimdışı

Suraka

Jihad today, Jannah tomorrow...
İslam-TR Üyesi
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah bir kuluna hayır murad etti mi onun cezasını tacil edip dünyada verir; bir kulu hakkında da kötülük murad ettimi onun günahlarını tutar, kıyamet günü cezasını verir."
Ravi: Enes
Kaynak: Tirmizi, Zühd 57, (2398)

Zeynep Bint-i Huzeyme Çevrimdışı

Zeynep Bint-i Huzeyme

Üye
İslam-TR Üyesi
“Duanızın kabul olmasını istiyorsanız yediğinize, içtiğinize dikkat edin ve helâl lokma yiyin! Öyle kimseler vardır ki, yedikleri, içtikleri haram ve giydikleri haramdır. Böyleyken bunlar, ellerini kaldırıp dua eder, Allah’tan bir şeyler isterler. yediği haram,içtiği haram,bu insanın yaptığı böyle bir dua, nasıl kabul olur?”

(Müslim, Zekat, 65)

Suraka Çevrimdışı

Suraka

İslam-TR Üyesi
Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) , (bir gün) sordu: "En hayırlı olan ve derecenizi en ziyade artıran, melikinizin yanında en temiz, sizin için gümüş ve altın paralar bağışlamaktan daha sevaplı, düşmanla karşılaşıp boyunlarını vurmanız veya boyunlarınızı vurmalarından sizin için daha hayırlı olan amelinizin hangisi olduğunu haber vereyim mi?" "Evet! Ey Allah'ın Resulü!" dediler. "Allah'ın zikridir!" buyurdu.
Ravi: Ebu'd-Derda
Kaynak: Tirmizi, Da'avat 6, (3374); Muvatta, Kur'an 24

Binti Abu Qatade Çevrimdışı

Binti Abu Qatade

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre'den (r.a.), Rasulullah (s.a.v.) dedi ki:

"Hiç kimse: "Allah'ım eğer dilersen beni affet, eğer dilersen bana merhamet et" şeklinde dua etmesin. Kişi istediğini kat'iyetle istesin; zira Allah'ı, dilemediği takdirde

zorlayacak bir kuvvet yoktur."

(Buhari, Tevhid: 31, Timizi, De'avat: 77, Muvatta, Kur'an: 28, Ahmed, 2/243, 318, 463-464)

İ Çevrimdışı

İbnu'l Harise

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Gökten yağmur yağdıkça cihad tatlı ve hoştur. İnsanlar üzerine çokça Kur’anı okuyanların “Bu zaman cihad zamanı değildir” dedikleri zaman gelecektir. Kim bu zaman ulaşırsa bilin ki bu ne güzel cihad zamanıdır.”
Dediler ki: Ya Resulullah (s.a.v.) bunu söyleyecek kimse var mıdır?
“Evet. Bu kimse ALLAH svt’ın, meleklerin ve bütün insanların lanetlediği taifedeki kimselerdir”

(İmam Nevevi; Tağribul Tezhib, Şifa Essudur, Menariul Esvağ İla Mesari Sağ)

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
“Gökten yağmur yağdıkça cihad tatlı ve hoştur. İnsanlar üzerine çokça Kur’anı okuyanların “Bu zaman cihad zamanı değildir” dedikleri zaman gelecektir. Kim bu zaman ulaşırsa bilin ki bu ne güzel cihad zamanıdır.”
Dediler ki: Ya Resulullah (s.a.v.) bunu söyleyecek kimse var mıdır?
“Evet. Bu kimse ALLAH svt’ın, meleklerin ve bütün insanların lanetlediği taifedeki kimselerdir”

(İmam Nevevi; Tağribul Tezhib, Şifa Essudur, Menariul Esvağ İla Mesari Sağ)

Evet bunu diyen gerçekten var.Hatta ileri gidip mehdinin yapacağını sen mi yapacaksın karışma diyenler de var.Ne yanlış bi düşünce..Allah muhafaza..

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Evet özellikle bir takım "cemaatlerde" zaman savaş cihadı değil ilim cihadı diyerek halkı oturmaya batılılışmaya teşvik ediyorlar...
Mehdinin yapacağını sen mi yapacaksın sözü menzil tarikatına aittir..başbakana ithafen söylenmiştir..Allah'a havale ediyorum Rabbim nasıl biliyorsa öyle yapsın..diğerlerini de savunmuyorum hepsi aynı bunların

İ Çevrimdışı

İbnu'l Harise

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mehdinin yapacağını sen mi yapacaksın sözü menzil tarikatına aittir..başbakana ithafen söylenmiştir..Allah'a havale ediyorum Rabbim nasıl biliyorsa öyle yapsın..diğerlerini de savunmuyorum hepsi aynı bunların

Müşrikler dinlerini parçaladılar ve bölük bölük oldular. Bunlardan her fırka kendi yanındakiyle böbürlenmektedir. (RUM / 32)

Suraka Çevrimdışı

Suraka

İslam-TR Üyesi
]Sizden önceki ümmetleri çok sual sormaları ve peygamberlerine karşı münakaşaya dalmaları helâk etti.
(Buhârî, "İ’tisâm", 2)

Suraka Çevrimdışı

Suraka

İslam-TR Üyesi
]Dünya tatlı, göz kamaştırıcı ve çekicidir. Allah onu sizin kullanmanıza verecek ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyaya aldanmaktan sakının.
(Müslim, "Zikir", 99)

İ Çevrimdışı

İbnu'l Harise

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Enes (r.a.) rivayet etmiştir: Rasûlullah (s.a.v.) buyurdular ki: “Ölüyü (mezara kadar) üç sey takip eder: Ailesi, malı ve ameli. Bunlardan ikisi geri döner, biri baki kalır. Ailesi ve malı geri döner, ameli kendisiyle baki kalır.”
Hadis (Buhari, Müslim, Tirmizi)

İ Çevrimdışı

İbnu'l Harise

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
(73) Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Ganimetler bana helal kılındı’ buyurdu.”
Buhari 2905

İ Çevrimdışı

İbnu'l Harise

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
(74) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Nebiler üzerine altı şeyle tafdil olundum.
1) Bana Cevâmiu’l-Kelim verildi.
2) Düşmanlarıma korku salmakla mensur kılındım.
3) Ganimetler bana helal kılındı.
4) Yeryüzü bana bir temizlik vasıtası ve bir mescit kılındı.
5) Halkın hepsine Nebi olarak gönderildim.
6) Benimle Nebilik sona erdi’ buyurdu.”
Müslim 523/5, Ebu Avane 1/395, Tirmizi 1553, İbni Mace 567, Begavi 3617, Ahmed 2/411, 412

DjKarakurt Çevrimdışı

DjKarakurt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
"Bir Milletin yöneticileri Allah'ın kitabında indirdiği hükümlerle hükmetmezse Allah onları birbirine düşürür." (Hadis:Ibn Mace)

Suraka Çevrimdışı

Suraka

İslam-TR Üyesi
]İnsanların en zâhidi; kabri ve çürümeyi unutmayan, dünya süslerinin en kıymetlilerini terk eden, ebedi olan cennet nimetlerini, fani ve geçici olan dünya nimetlerine tercih eden, yarını ömründen saymayan ve kendini ölmüş biri gibi kabul edendir.”

Camiu’s-Sağir 549.

Üst Ana Sayfa Alt