Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor:

"Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Allah Teâlâ Hazretleri diyor ki: "Ey âdemoğlu! Sen bana dua edip, (affımı) ümid ettikçe ben senden her ne sâdır olsa, aldırmam, ben seni affederim. Ey âdemoğlu! Senin günahın semanın bulutlarıkadar bile olsa, sonra bana dönüp istiğfar etsen, çok oluşuna bakmam, seni affederim. Ey âdemoğlu! Bana arz dolusu hata ile gelsen, sonunda hiç bir şirk koşmaksızın bana kavuşursan, seni arz dolusu mağfiretimle karşılarım."

[Tirmizî, Da'avât 106, (3534).]

-T4LH4- Çevrimdışı

-T4LH4-

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
web_arkaplan-4.jpg

0_523de_6fc33287_XL.jpg

kayısı çiçeği Çevrimdışı

kayısı çiçeği

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Hureyre (R) şöyle demiştir: Rasûlullah (S):
— "Zaman yakınlaşır, amel eksilir, insanlara aşırı cimrilik ve hırs atılır, here çok olur" buyurdu.
Sahâbîler:
— Here nedir? diye sordular. Rasûlullah:
— "Öldürmek, öldürmek!" buyurdu.
(buhari)

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Sizden herkes, ihtiyaçlarının tamamını Rabbinden istesin, hatta kopan ayakkabı bağına varıncaya kadar istesin."
Tirmizî, Daavât 149, (3607, 3608)

Suraka Çevrimdışı

Suraka

Jihad today, Jannah tomorrow...
İslam-TR Üyesi
Hz Ali'den rivayetle Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur :

”Siyah bayrakları gördüğünüz zaman yere yapışın ve elinizi ve ayaklarınızı dahi oynatmayın. Sonra kalpleri taşlaşmış bir gurup gelecek onların devleti vardır. Hiçbir söze ve anlaşmaya uymazlar.İnsanları hakka çağırırlar ama hak ehli değillerdir.İsimleri künyedir. Soyadları köylerdir.
Saçları uzundur tıpkı kadın saçları gibi.Sonra kendi aralarında ihtilaf edip çatışırlar.
Sonra da Allah hakkı istediğine verir.

(Kenz ul Ummal. Fitneler bölümü)
image.jpg

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
#Hadis #RiyazusSalihin 182
emanet.jpg

219: Ebu Katade Haris ibni Rib’i (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet
edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) ashabının arasında kalkarak
onlara Allah yolunda cihadın ve Allah’a iman etmenin amellerin üstünü olduğundan
bahsetti. Bunun üzerine bir kimse ayağa kalkıp: Ya Rasulallah eğer ben Allah
yolunda öldürülürsem bu şehitlik benim günahlarıma keffaret olur mu ne dersiniz ?
diye sordu. Bunun üzerine Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem):
“Evet kaçmayıp sabrederek karşılığını sadece Allah’tan bekleyerek Allah
yolunda öldürülürsen günahlarına keffaret olur”, buyurdu. Sonra Rasulullah
(sallallahu aleyhi vesellem): “Nasıl demiştin?” diye sordu. Adam: Eğer ben Allah
yolunda şehid olursam bu benim günahlarıma keffaret olur mu ne dersiniz?
demiştim, dedi. Peygamberimiz de : “Evet sen kaçmadan sabrederek ecrini sadece
Allahtan bekleyerek Allah yolunda öldürülürsen borçlarından başka bütün
günahlarına keffaret olur. Bunu bana Cibril söyledi”, buyurdu. (Müslim, İmara 117)

:(((

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

“Kim cenneti özlüyorsa, hayır peşinde koşar. Kim cehennemden korkuyorsa, heva ve hevesinin isteklerinden yüz çevirir. Kim ölümü gözlüyorsa, lezzetleri terk eder. Kim de dünyaya karşı zahid olursa, musibetler ona basit ve önemsiz gelir.” [Beyhaki/Şiabu’l-İman 10618.]

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
268: Yine Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)’dan bildirildiğine göre
Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Yemeklerin (davetlerin) en
şerlisi fakirlerden esirgenip zenginlerin çağrıldığı düğün yemekleridir. Mazeretsiz ve
canı istemediği için düğün yemeğine gitmeyen kimse Allah ve peygamberine isyan
etmiş sayılır.” Müslim, Nikah 110)
Yine Buhari ve Müslim’in değişik bir rivayetinde Ebu Hüreyre’den şöyle
bildirilmiştir: “Zenginlerin davet edilip fakirlerin çağrılmadığı düğün yemeği ne fena
bir yemektir.” (Buhari, Nikah 72, Müslim, Nikah 107)

Kocadan izin alınmadan oruç tutulamaz.jpg

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Borcun ödenmesi için yapılacak dua

اللَّهُمَّ اكْفِنِي بِحَلالِكَ عَنْ حَرَامِكَ وَأَغْنِنِي بِفَضْلِكَ عَمَّنْ سِوَاكَ

Allâhumma kfinî bi-halâlika 'an harâmika wa ghninî bi-fadlika 'amman siwâk.

“Allahım! Helalinden vererek, beni haramına muhtaç etme. Ve ihsanınla beni başkalarından müstağni kıl.” (Tirmizî, (5/560). Bkz. Sahîhu't-Tirmizî, (3/180) )

اللّهُـمَّ إِنِّي أَعْوذُ بِكَ مِنَ الهَـمِّ وَ الْحُـزْنِ، والعًجْـزِ والكَسَلِ والبُخْـلِ والجُـبْنِ، وضَلْـعِ الـدَّيْنِ وغَلَبَـةِ الرِّجال

Allâhumma innî a'ûdhu bika mina-l-hammi wa-l-hazani, wa-l-'ajzi wa-l-kasali, wa-l-bukhli wa-l-jubni, wa ddala'i d-dayni wa ghalabati r-rijâl.

“Allahım! Kederden ve hüzünden, acizlik ve tembellikten, cimrilik ve korkaklıktan, borcun belimi bükmesinden ve insanların bana üstün gelmesinden sana sığınırım.” (Buhârî, (7/158) )

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Riyazussalihin 383: Ebu İdris el Havlani (Allah Ona rahmet etsin)’ın şöyle dediği
nakledilmiştir: Bir gün Dımışk mescidine girmiştim. Güleç yüzlü bir gençle
karşılaştım. İnsanlar etrafına toplanmışlar görüş ayrılığına düştükleri meseleleri ona
soruyorlar ve söylediklerini kabul ediyorlardı. Kim olduğunu sordum, Muaz ibni
Cebel
dediler. Ertesi gün erkenden mescide koşmuştum baktım ki o genç benden
önce gelmiş namaz kılıyor. Namazını bitirinceye kadar bekledim, sonra önüne
geçerek selam verdim.
-Allah’a yemin ederim ki ben seni Allah için seviyorum, dedim.
-Allah için mi seviyorsun? dedi.
-Evet, Allah için, dedim. O yine:
-Gerçekten Allah için mi seviyorsun? dedi. Ben de:
-Evet gerçekten Allah için seviyorum, dedim.
Bunun üzerine elbisemden tutarak beni kendisine doğru çekti ve şöyle dedi:
-Müjdeler sana zira ben Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’i şöyle
buyururken dinledim: “Allah buyuruyor ki: Sadece benim için birbirlerini seven,
benim rızam için toplanan, benim uğrunda birbirini ziyaret eden ve sadece benim
rızamı kazanmak için sadaka verip infak edenler benim sevgime hak
kazanmışlardır.” (Muvatta, Şa’r 16)

@Muaz ibni Cebel

Suraka Çevrimdışı

Suraka

Jihad today, Jannah tomorrow...
İslam-TR Üyesi
İbnu Ömer (radıyallahu anhumâ) anlatıyor: "Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu tehlikede yalnız bırakmaz. Kim, kardeşinin ihtiyacını görürse Allah da onun ihtiyacını görür. Kim bir müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, Allah da o sebeple onu Kıyamet gününün sıkıntısından kurtarır. Kim bir müslümanı örterse, Allah da onu kıyamet günü örter."
(Ebû Dâvud, Edeb: 46, (4893); Tirmizî, Hudud: 3, (1426); Buhârî, Mezâlim: 3, İkrâh: 7; Müslim, Birr: 58, (2580); Kutub-i Sitte, sohbet, Bab 7, Hadis no: 1 (3350)

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbn-i Abbas (r.a)'den bazı ashabına (ki İbn-i Rebah'tır) şöyle dediği rivayet olunmuştur:
«Ey Ata! Sana cennet kadınlardan bir kadın göstereyim mi?» demiştir. O da:
«Evet, gösteriniz» demesi üzerine İbn-i Abbbas şöyle demiştir:
«Şu zenci kadın yok mu? Bu kadın bir kere Rasulullah (s.a.s)'e gelip:
«Ya Rasulallah! Ben saralanıyorum, saralanınca da açılıyorum. Allah'a benim için dua buyurunuz» dedi. Rasulullah:
«Ey kadın! İstersen hastalığına sabret. Bunun mukabilinde sana cennet vardır, istersen şifa vermesi için Allah'a dua edeyim» buyurdu. Kadın:
«Ya Rasulallah! Hastalığıma sabrederim, ancak ben açılıyorum. Açılmamaklığım için Allah'a dua buyurunuz» diye rica etti. Rasulullah dua etti. (Bundan böyle edep yerleri açılmaz oldu.)»
(Buhari)

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
"milliyet duygusuyla öfkelenen, ırk uğruna savaşırken yahut ırkçılık dâvâsı güderken körü körüne açılmış bir bayrak altında ölen kimsenin ölümü câhiliyye ölümüdür."

müslim, imâre 57

R Çevrimdışı

Rıhle

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
A’meş şöyle rivâyet etti: Hz. Ömer zamânında kıtlık oldu. Eshâb-ı Kirâmdan birisi, Resûlullahın kabr-i şerîfine gitti ve;
“Yâ Resûlallah! Ümmetin için Allahü teâlâdan yağmur iste! Yoksa onlar helâk olacaklar” dedi.
Bunun üzerine Resûl-i ekrem, rüyâsında o Sahâbîye; “Ömer’e git, selâmımı söyle. Ona yağmur yağacağını haber ver” buyurdu.
O Sahâbî gördüğü rü’yâyı Hz. Ömer’e haber verdi. Hz. Ömer ağlayarak; “Yâ Rabbî! Âciz olduklarım hâriç, elimden gelen herşeyi yaptım!” dedi.
(Şifâüs-sikâm fî ziyâreti hayr-il-enâm)

Bu meseleye doğru diyenler:
İmâm Beyhakî: Delâil (7:47)
İbni Kesir iki ayrı yerde sahîh olduğunu yazmıştır: (el -Bidaye ve’n-nihaye, 7:91-92; Câmiü'l-Mesânîd, 1:223).
Hâfız İbn Hacer el-Askalânî "sahîhtir" demiştir: Fethu’l-Bârî, 1959 baskısı, (2:495); İsâbe, (3:484).
Hâfız Halîlî: İrşâd (1:313-314)
İbnü Ebi Şeybe sahîh bir senedle: el-Musannef (6:352)

Tora Bora Çevrimdışı

Tora Bora

Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Enes (radıyalahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Öğleden evvel veya öğleden sonra bir kerecik Allah yolunda yola çıkış, dünya ve içindeki her şeyden daha hayırlıdır."

Buharî, Cihad 5, 6, 73, Rikak 2, 51; Müslim, İmâret 112- 115, (1880); Tirmizî, Fedâilu'l-Cihâd 17, (1648, 1649, 1651); Nesâî, Cihâd 11, 12,(6,15); İbnu Mâce, Cihad 2,(2755-2757).
-------------------------

Üst Ana Sayfa Alt