Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Ebu katade (r. anh) den rivayete göre, Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu :
“Arafe günü tutulacak orucun önceki ve sonraki senenin günahlarına keffârat olacağına umit ederim.”
(Muslim, Sıyam 18 ; İbn Mâce , Sıyam 40; Tirmizi, Oruç Bölümü 46, Hadis No: 749; Tirmizi, C 3, Hadis no: 2425)

yağmur@hicret Çevrimdışı

yağmur@hicret

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebud Derdâ r.a rivayet edildiğine göre Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:"Bir müslümanın, yanında bulunmayan din kardeşine yapacağı dua kabul olunur.Bir kimse din kardeşine hayır dua ettikçe yanında bulunan görevli bir melek ona, duan kabul olsun aynı şeyler sahada verilsin diye dua eder."

muslim,zikir 87,88 ıbni mace, menasik 5

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah b. Ömer'in (r.a.) naklettiğine göre:

Allah Resulü (a.s.) şöyle buyurmuştur: "Ey kadınlar topluluğu! Sadaka verin ve çokça bağışlanma dileyin.

Çünkü ben Cehennemliklerin çoğunun sizlerden olduğunu gördüm" buyurdu.
Bunun üzerine onlardan aklı başında ve vakarlı bir kadın:
"Bizim neyimiz var ki Cehennemliklerin çoğu olmuşuz! Ey Allah'ın Resulü?"
diye sordu. Allah Resulü: "Çünkü siz (ötekine berikine) çokça lânet eder, kocalarınızın yaptığı iyiliklere nankörlük (küfran) gösterirsiniz.
Akıllı ve ihtiyatlı bir kimsenin aklını sizin kadar eksik akıllı, eksik dinli hiç bir kimsenin çelebileceğini görmedim" buyurdu.
Kadın: "Ey Allah'ın Resulü! (Peki) Akıl ve din noksanlığı nedir?" dedi.
Allah Resulü buyurdu ki:
"Akıl noksanlığına gelince, iki kadının şahadeti bir erkeğin şahadetine denk olur. İşte bu, akıl noksanlığıdır.
Birçok geceler bekler, namaz kılmazsın, Ramazanda da (bir müddet) oruç tutmazsın. İşte din noksanlığı da budur."
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 114

A Çevrimdışı

Al- amriki

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
image.jpg

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yumuşak davran! Sertlikten ve çirkin şeyden sakın! Yumuşaklık insanı süsler, çirkinliği giderir. [Müslim]

Yumuşak davranmayan hayır yapmamış olur. [Müslim]

Kendisine yumuşaklık verilene dünya ve ahiret iyilikleri verilmiştir. [Tirmizi]

Cehenneme girmesi haram olan ve Cehennemin de onu yakması haram olan kimseyi bildiriyorum. Dikkat ediniz! Bu kimse, insanlara kolaylık, yumuşaklık gösteren mümindir. [Tirmizi]

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Ebu Hureyre radıyallahu anh şöyle demiştir.

Peygamber
sallallahu aleyhi ve sellem mescide girdi, derken biri geldi ve namaz kıldı. Sonra Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'in yanına gelip selam verdi. Peygamber
sallallahu aleyhi ve sellem onun selamını aldıktan sonra, "Dön ve namaz kıl, çünkü sen namaz kılmadın." buyurdu. O kimse tekrar namaz kıldı, sonra gelip Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'e selam verdi: Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem yine, "Dön ve namaz kıl, çünkü sen namaz kılmadın." buyurdu. Bu kılıp dönmeler üç defa oldu. Nihayet o kimse, "Seni hak ile peygamber gönderen Allah'a yemin olsun, bunun başka türlüsünü bilmiyorum, bana doğrusunu öğret." dedi.
Peygamber
sallallahu aleyhi ve sellem de şöyle buyurdu: "Namaza oturduğun vakitte, ihram tekbiri gibi tekbir al, sonra ne kadar kolayına gelirse o kadar Kur'an oku. Sonra rükuya var da beden organların yatışıncaya kadar otur. Sonra başını kaldır, ta mutmain oluncaya kadar otur. Sonra yine secdeye varıp bedenin secdede sakinleşinceye kadar kal. Sonra namazın bütününde de böylece yap." (Buhari, Müslim)

yağmur@hicret Çevrimdışı

yağmur@hicret

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İbni Abbas (r.anhuma)Resulullah (s.a.)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:
"Allah (azze ve celle),istiğfara devam eden kimsenin her sıkıntısı için bir çıkış yolu ve her keder için bir ferahlık sağlar. Onu hiç beklemediği yerden rızıklandırır."

İbni Mace,edeb57; Ahmed b. Hanbel,1,248.

Son düzenleme:
hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
"Bir kısım insanlar vardır ki, cehennem kömüründen başka bir şey olmayan adamlarla iftihar ederler, övünürler. İşte bunlar ya bu övünmeden vazgeçerler, ya da Allah nezdinde, pisliği burunlarıyla yuvarlayan pislik böceklerinden daha değersiz olurlar." (Ahmed bin Hanbel, 2/524; Ebû Dâvud, Edeb 111)

günün anlamsızlığı ve önemsizliği üzerine :)

Şimal Çevrimdışı

Şimal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Sa'id radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Kişinin en hayırlı malının, peşine takılıp dağ geçitlerini ve yağmur düşen yerleri takip edeceği koyunu olacağı zaman yakındır. Böylece dinini fitnelerden kaçırmış olur."

Buhari, İman 12, Bed'ü'l-Halk 14, Menakıb 25, Rikak 34, Fiten 14; Muvatta, İsti'zan 16, (2, 970); Ebu Davud, Fiten 4, (4267); Nesai, İman 30, (8, 123, 124).

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
“Kim haksız olduğu bir münakaşayı terkederse kendisine cennetin kenarında bir ev kurulur. Haklı olduğu bir münâkaşayı terkedene de cennetin ortasında bir ev kurulur.Kim de ahlakını güzel kılarsa cennetin yüce yerinde bir ev kurulur.”

[Tirmizî, Birr 58, (1994); Ebu Dâvud, Edeb 8, (4800); İbnu Mâce, Mukaddime 7, (51); Nesâî, Edeb (6, 21).]

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
بِسْمِ اللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ وَبَعْدُ
Sa’d bin Ebi Vakkas (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e:

−Ya Rasulallah! İnsanların bela yönünden hangisi daha şiddetli olur dedim.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Bela yönünden insanların en şiddetlisi, Nebilerdir! Sonra rütbece en üstün olanlardır! Kul dinine göre belaya uğratılır! Kişi dininde kuvvetli ise belası şiddetli olur! Eğer dininde zayıf ise o da dinine göre belaya uğratılır! Bela kuldan ayrılmaz imtihana devam eder ta ki kul üzerinde hiç günah kalmamış bir halde yeryüzünde gezer olunca onu bırakır’ buyurdu.”

Ahmed 1481, Darimi 2/320, İbni Mace 4023, İbni Hibban el-Mevarid 699, Albânî Sahihu’l-Cami 992

O Çevrimdışı

omermuslim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah bin Amr bin As´dan:

Resûlüllah buyurdu ki:
- Büyük günahlardan biri de kişinin kendi anne ve babasına sövmesidir.

Sahabiler (şaşkınlık içinde):
- Ya ResûlALLAH! Hiç kişi kendi anne ve babasına söver mi? (Bu alçaklığı kim yapar?) dediler.
ALLAHResûlü şu açıklamayı yaptı:

-Evet söver. (Bu şöyle olur)
Kişi başkasının babasına söver, o kimse de kalkar, karşılık olarak onun babasına söver.
Kişi başkasının annesine sövgüde bulunur, o da karşılık olarak onun annesine söver."
(Buhari- Müslim/İman 146)

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
Said b. Zeyd ( ra) anlatıyor:
"Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Ribânın en kötüsü, haksız yere müslümanın ırzını (manevi şahsiyetini) rencide etmektir."
Ebu Davud, Edeb 40, (4876).

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Enes b. Mâlik (r.a.)’den rivâyet edilmiştir. Bir adam Rasûlullah (s.a.v.)’e gelerek: Ey Allah’ın Rasûlü kıyamet ne zaman kopacaktır? Diye sordu. Rasûlullah (s.a.v.), namaza kalktı ve namazını bitirince; “Kıyametin kopmasını soran kimse nerededir? Buyurdu. Adam: Benim Ey Allah’ın Rasûlü dedi. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.): “Kıyamet için ne hazırladın?” buyurdu. Adam:“Kıyamet için fazla namaz ve oruç hazırlayamadım fakat ben Allah’ı ve Rasûlünü seviyorum” dedi. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Kişi sevdiğiyle beraberdir, sende sevdiğinle beraber olacaksın buyurdu. Müslümanların Müslüman olmaları dışında bu söze sevindikleri kadar başka bir şeye sevindiklerini görmedim.” (Ebû Dâvûd, Edeb: 113; Müslim, Birr: 50)
ž Tirmizî: Bu hadis sahihtir.
2386- Enes b. Mâlik (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Kişi sevdiği kimseyle beraberdir. Hayır ve şer kazandığı her şey kişinin kendisinindir.” (Ebû Dâvûd, Edeb: 113; Müslim, Birr: 50)
ž Bu konuda Ali, Abdullah b. Mes’ûd, Safvân b. Assâl, Ebû Hüreyre ve Ebû Musa’dan da hadis rivâyet edilmiştir.
Tirmizî: Bu hadis, Hasan-ı Basrî’nin, Enes’den rivâyeti olarak hasen garibtir. Bu hadis değişik şekillerde de Peygamber (s.a.v.)’den rivâyet edilmiştir.
2387- Safvân b. Assâl (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Tok sesli bir bedevî geldi ve: “Ya Muhammed! Bir kimse bir toplumu seviyor fakat her yönden onlar gibi olamamıştır, bu kişi ne olacak?” dedi. Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Kişi sevdiğiyle beraberdir.” (Ebû Dâvûd, Edeb: 113; Müslim, Birr: 50)
ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir. Ahmed b. Abde ed Dabbî, Hammad b. Zeyd vasıtasıyla Âsım’dan, Zir’den, Safvân b. Assal’dan, Mahmûd’un hadisinin bir benzerini bize aktarmıştır.

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
Ravilerden Ebû Amr Cerir b. Abdullah( ra) Peygamber sav'den söyle işittiğini anlatıyor:
" Müslümanlıkta iyi bir yol açan kimseye o yolun sevabı verileceği gibi o yolda gidenlerin sevabı da verilir; bunun yanında onların sevabından birşey eksilmez. Müslümanlıkta kötü bir yol açan kimseye o yolun günahı verileceği gibi o yoldan gidenlerin günahı da verilir; bunun yanında o yoldan gidenlerin günahı eksilmez." ( Müslim)

Üst Ana Sayfa Alt