Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

Ummu İmara Çevrimdışı

Ummu İmara

Lâ Tahzen,İnnâllahu Mêana
İslam-TR Üyesi
''Şüphesiz kıyamet gününde ateş ehlinin en hafif azaplısı ; iki ayağı altının çukurlarında iki ateş parçası bulunan birisidir ki, bunların sıcaklığından dolayı onun beyni bakır tencere ve kumkuma adındaki madeni kabın kaynaması gibi kaynayacaktır.''
(Buhari-6463,Tirmizi-2731.)

M Çevrimdışı

Muvahhid Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ey Kureyş topluluğu! Kendinizi kurtarmaya bakın; Allah’ın yanında size bir faydam olmaz. Ey Abdumenaf oğulları; Allah’ın yanında size faydam olmaz. Amcam Abdulmuttalib oğlu Abbâs; Allah’ın katında sana faydam olmaz. Halam Safiyye; Allah’ın yanında sana faydam olmaz. Ey kızım Fatıma; Benim malımdan dilediğini iste. Fakat Allah’ın yanında sana hiçbir faydam olmaz." (Buhârî, Vesâyâ, 11)

M Çevrimdışı

Muvahhid Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aişe'ye "Bana Rasulullah'ın ahlakından haber ver"dedim. Aişe "Sen Kur'an okumuyor musun?"dedi. "Evet, okuyorum"dedim. Aişe "İşte onun ahlakı Kur'an'dır" dedi. (Bidaye, VI/35, Müslim. Ravi: Sa'd b. Hişam.)

Aişe'den Rasulullah'ın ahlakını sordum. Aişe "Onun ahlakı Kur'an'dı. O, Kur'an'ın razı olduğuna razı olur, Kur'an'ın kızdığına da kızardı" dedi. (Yakub b. Süfyan. Ravi: Ebu'd-Derda)

M Çevrimdışı

Muvahhid Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
"Ben öldükten sonra Allah'ın kitabı Kur'an'a sarılın. Kur'an neye haram diyorsa onu haram kabul edin. Kur'an'ın helal kabul ettiklerini siz de helal kabul edin." (Müsned-i Ahmed b. Hanbel)

Şeddad, İbni Abbas’a “Rasulullah bir şey bıraktı mı?” diye sordu. O da “ Kur'an’ın iki kapağı arasında olanları (ayetleri) bıraktı." cevabını verdi. (Buhari, K. Fezailul Kuran; Müslim, K Fezailus Sahabe; Ebu Davud, K. Fiten; Tırmizi K. Fiten)

En hayırlılarınız Kur'an'ı öğrenen ve öğretenlerinizdir. (Ravi: Ebu Davud, Vitr 14)

Sözlerin en hayırlısı Allah'ın kitabı Kur'an'dır. (Buhari: 6/327, Müslim:3)

M Çevrimdışı

Muvahhid Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kays îbn Hazim şunu anlattı: Bir adam Rasulullah'ın yanına geldi. O'nun karşısında durunca adam korkudan titremeye başladı. Bunun üzerine Rasulullah: "Korkma, rahat ol. Ben kral değilim. Ben sadece Kureyş'ten kuru et yiyen bir kadının oğluyum." dedi. (Hakim, Müstedrek, H/4366; Hatib, Tarih, VI/277, 279; Zebîdî,- İthafu's-Sadeti1-Muttakîn, VI1/142; Heysemî, Mecmau'z-Zevaid, IX/20.)

Ummu İmara Çevrimdışı

Ummu İmara

İslam-TR Üyesi
''Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şehidlerin şefaati hakkında şöyle buyuruyor :Şehidleri çağırın denilir.Şehidler gelir ve dilediğine ŞEFAAT ederler.
Şehidin Allah katında altı (bir rivayete göre yedi) hasletinin olduğu;
  1. Kanını dökülen ilk damlasıyla GÜNAHlarının affedileceği,
  2. Kendisine CENNETteki makamının gösterileceği,
  3. Kabir AZABından korunacağı,
  4. En büyük KORKUdan emin olacağı,
  5. Başına çok değerli taşlarla donatılmış VAKAR tacı giydirileceği,
  6. Yetmiş iki HURİ ile evlendirileceği,
  7. Akrabalarından yetmiş kişiye ŞEFAATçi kılınacağı bildirilmektedir.
    (Tirmizi,2555-İbni Mace,4316)

M Çevrimdışı

Muvahhid Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ey insanlar, Allah'tan korkun. Sakın şeytan sizi aldatmasın. Ben Abdullah'ın oğlu Muhammed'im. Allah'ın kulu ve rasulüyüm. Allah’a yemin ederim ki beni Allah’ın bana verdiği makamın üstüne çıkarmanızı sevmiyorum.” (Ahmed b. Hanbel, 3/153, 241, 4/25, 40)

Şimal Çevrimdışı

Şimal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
7170-İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: "(Bir gün) Resülullah aleyhissalâtu vesselam yanımıza gelip şöyle buyurdular: "Ey muhacirler! Beş şey vardır, onlarla imtihan olacağınız zaman (artık cemiyette hiçbir hayır kalmamıştır. Onların siz hayatta iken zuhurundan Allah'a sığınırım. (Bu beş şey şunlardır:

l) Zina: Bir millette zina ortaya çıkar ve aIenî işlenecek bir hale gelirse, mutlaka o millette tâun hastalığı yaygınlaşır ve onlardan önce gelip geçmiş milletlerde görûlmeyen hastalıklar yayılır.

2) Ölçü-tartıda hile: Ölçü ve tartıyı eksik yapan her millet mutlaka kıtlık, geçim sıkıntısı ve sultanın zulmüne uğrar.

3) Zekat vermemek: Hangi millet mallarının zekatını vermezse mutlaka gökten yağmur kesilir. Hayvanlar da olmasaydı tek damla yağmur düşmezdi.

4) Ahdin bozulması: Hangi millet Allah ve Resülünün ahdini (yani düşmanla yaptığı anlaşmayı) bozarsa, Allah Teâla hazretleri o millete, kendilerinden olmayan bir düşmanı musallat eder ve ellerindeki (servet)lerin bir kısmını onlar alır.

5) Kitabullahla hükmetmeyi terk: Hangi milletin imamları Kitabullahla ameli terkederek Allah'ın indirdiği hükümlerden işlerine gelenleri seçerlerse, Allah onları kendi aralarında savaştırır."Kütüb ü Sitte

Ummu İmara Çevrimdışı

Ummu İmara

İslam-TR Üyesi
Muaz b. Cebel (Radıyallahu anh)'tan; Rasulullah (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) şöyle buyurdu:

''Muhakkak cennet yüz derecedir.Onlardan her bir derece, gök ile yer arasındaki mesafe kadardır.Şüphesiz o derecelerin en yücesi

FİRDEVS ve en faziletlisi FİRDEVS'tir.Arş ,muhakkak FİRDEVS'in üstündedir.Cennetin ırmakları da FİRDEVS'ten çıkıp akar.Bu itibarla siz

Allah'tan istediğiniz zaman FİRDEVS'i isteyin.

(İbni Mace-4331,Tirmizi-2651.)

Ummu İmara Çevrimdışı

Ummu İmara

İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre'den radıyallahu anh gelen rivayete göre Rasulullah (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)şöyle buyurdu:''Şu ikisi birden cehennemde bulunmazlar:Kafir ile , onu öldüren , sonra istikamet ve Allah'a yaklaşma çabası üzere yaşayan müslüman.Şu ikisi mü'minin içinde bir araya gelmezler:Allah yolunda bulaşan toz ile cehennem dumanı.Şu ikisi birden mü'minin kalbinde bulunmazlar:İman ve haset.''
(Ahmed b. Hanbel,Nesei ve Hakim-7620)

M Çevrimdışı

Mshdv

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Geceleyin kalkıp namaz kılan, hanımını da kaldıran, kalkmazsa yüzüne su serperek uyandıran kimseye Allah rahmet etsin. Aynı şekilde geceleyin kalkıp namaz kılan, kocasını da uyandıran, uyanmazsa yüzüne su serperek uykusunu kaçıran kadına da Allah rahmet etsin." (Ebû Dâvud, Tatavvu 18, Vitir, 13)

yağmur@hicret Çevrimdışı

yağmur@hicret

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hüreyre'den demiştir ki:
Rasulûllah (s.a.) Şöyle buyurmuştur:
-"İnsan öldüğü zaman (bütün) amelleri kendisinden kesilir. üç şey müstesna, sadaka-i cariye, faydalanilan ilim ve kendisine dua eden mümin evlâd."

Müslim, vasiyye14,Tirmizi,ahkam36,Nesai, vesaya8,Ahmed bin Hanbel 11-372 Darimi mukaddime46.

Son düzenleme:
Ummu İmara Çevrimdışı

Ummu İmara

İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre'den (radıyallahu anh)gelen rivayete göre Allah Rasulü (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)şöyle buyurdu:''Allah yolunda cihad edenin durumu -ki Allah ,kendi yolunda cihad edenleri herkesten iyi bilir- dönene kadar sürekli namaz kılan ve oruç tutan ,bir an gevşemeden oruç tutup ,sadaka veren kimsenin durumu gibidir.Allah (c.c.) kendi yolunda cihad edene ,onu ya cennetine koymayı veya evine sevapla veya ganimetle döndürmeyi garanti etmiştir.''
(Buhari-Müslim-Tirmizi)

Ummu İmara Çevrimdışı

Ummu İmara

İslam-TR Üyesi
Huzeyfe'den (radiyallahu anh) gelen rivayete göre Hz. Rasullullah (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) şöyle buyurdu:''Kişinin ailesi ,malı ,canı ,çocuğu ve komşusu hakkında düştüğü hataları -oruç ,namaz ,sadaka ,iyiliği emir ,kötülükten nehiy SİLER-.''
(Buhari-Müslim-Tirmizi)

Ummu İmara Çevrimdışı

Ummu İmara

İslam-TR Üyesi
Ebu Ceri el-Hücemi'den (radıyallahu anh)gelen rivayete göre Hz. Rasullullah 'a (sallallahu aleyhi ve sellem)gittim ve ''Ya Rasullullah! Biz köylü insanlarız.Bize Allah'ın (c.c.)faydalanmamızı sağlayacağı bir şey öğret.''dedim.Şöyle buyurdu:
''Yapacağın hiç bir iyiliği küçümseme;ister bu, eklemesi için vereceğin bir ip vermen veya su ihtiyacı bulunan birinin kabına kovandan su boşaltman veye müslüman kardeşini GÜLER YÜZLE karşılaman veya yalnız birinin YALNIZLIĞINI kendinle (onunla bizzat ilgilenererek) gidermen ya da ayakkabı bağı vermen olsun.''
(Ahmed b. Hanbel,Nesei,Ebu Davud)

O Çevrimdışı

omermuslim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
B9_SNLuIUAADBV8.jpg

Üst Ana Sayfa Alt